Сомови во велешкото езеро Младост

Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Јао, сакав утре да одам на езеро, ама после темава - Фала не! :eek: Златна Бабуна...
Везилче лепотице,колку да ти кажам малце ќе одам оф топик,пази ако се бањаш на Пешти,минатата недела се одрони карпа одозгоре и падна во вирот кај што се бањавме...
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
Па јас не напишав дека убиваат луѓе и слушаат луди научници :)
заборави и да напоменеш дека не се членови на секта ..
( при тоа што кажа дека е цитирам: " би можело, на пример, да се работи за некаков ритуал при мрестење или слично" )

соундс крипи :D
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.666
:P аха, јасно ми е, забегав од жештиниве со ритуалот
стварно звучи така
 
M

Moon Child

Гостин
Везилче лепотице,колку да ти кажам малце ќе одам оф топик,пази ако се бањаш на Пешти,минатата недела се одрони карпа одозгоре и падна во вирот кај што се бањавме...
Нејќам таму има змии, подоле некаде :D
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Нејќам таму има змии, подоле некаде :D
Река ко река,јас толку време сум на бабуна змија имам видено само доле кај тоа браната шо е..за ваму горе ти реков пошо е нај длабоко..
 
Член од
10 февруари 2011
Мислења
894
Поени од реакции
398
крадеш идеа -.- читни страна, две предходно :)

Бак он топик:
Антонио ја започна темата со приказна, дека мало дете, од 9 годни нешто го повлекло, па после било каснато ..потоа ( не ме цитирајте ако не сум у право ) он или некој друг спомна дека езерото е длабоко 15 и шукудур метра ( некој друг спомна од 20м па до 40м ) а сомовите биле на дното на него, не мрдале, туку си chill`але онака .. em I right? даље,видел дека раната на детето на ногата, била грозна..

е сеа, факти:

1. Дете од 9 години ( да речеме дека е високо 1.10м, сестрами е толку, а и толкава е по години ) нема шанси да влезе подлабоко од 1.5м ( 1.5м нема ни на сон да им влезе )

2. ( проследен со факт бр.1 ) таква "џиновска" риба, да го каснала по нога или what so ever, нема ли да е малце чудно, никој да не ја забележи до толку? ( збориме да искочи она на минимун метар ипол под вода ) ??

3. ако го каснала за да се нахрани, најверојатно ќе го повлекла скроз до доле, и ќе го подели со другите junior's, и ќе го изеде до крај ..

4. ако тие Хрватските/Српските нуркачи, забележале дека се "накапани", немало езерото да го забранат за пливање/рекреација? немало да известат по некој? туку само, " унутра има накапани сомови од по 10тина метра, нека си ги .. ништо лошо не ви праат, а тоа што сме побледени, е од друго " *накапано животно смрди немогуќе лошо - штетна вода*

5. како што кажа Дамјан погоре, како оно од толкави ситни, па и средно големи риби, ќе порасне 10м?

ја не велам дека не е можно, ама шо е претерано - претерано е!
--- надополнето: Jul 16, 2011 2:32 PM ---

да бе, ко на филмот BATS ..научник ги направил да го "слушаат", и да убиваат луѓе ..
абе 100 пати и погоре вика кажав дека се предпоставува дека било сом ама нне од џиновските туку малецок !! мозе од пола метаар !! и + може не било сом туку бил некое другго суштество !!
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
Чернобилскиот сом

 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
абе 100 пати и погоре вика кажав дека се предпоставува дека било сом ама нне од џиновските туку малецок !! мозе од пола метаар !! и + може не било сом туку бил некое другго суштество !!
се си бива, само некако зборот СОМ си го искористил до даска .. види подолу ..
Значи од велес сум и имам слушнато дека во езерото младост постоеле големи сомови !! иначе
слушнав муабети вчера некое дете се бањало во плитко значи 1 метар ! детево било 9 година и наеднаш нешто го завлекво во длабокото ! но детето се извлекло некако и коа испаднало на ногата имало одкинато парче месо !!
иначе пред 4 години еден човек се удави и грчки нуркачи дојдоа да го најдат телото ноа влегоа 15 и нурнаа на сред езеро !! кога дошле до дното застанале на нозе ( они си мислеле дека е дно ) наеднаш нешто се придвижило на нивните нозе !! они фактички стоеле на некој голем сом !! одма испаднале и рекле во ова езеро уште еднаш не влегуваме !! иначе според муабетите во градот имало сомови долги 8 до 9 метри ! и тие ретко се движеле ! само стоеле на дното на езерото ! пред една година исто така дојдоа словенски нуркачи ! едни од најдобрите во светот ! и тие од како влегоа за 30 минути испаднаа !! и само нивните зборови беа дека еден од колегите го привлекло нешто надоле !! тоа се претопоставува дека било сом !! ( сомовите коа не се во движење се хранат шмукувајки !! устата била многу голема од тоа што го виделе одприлика коа се отворила 1.5 метар !!

пс: според начинот на кој ги кажуваш нештата, ти прилично си убеден дека се работи за сом!
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
на видеово можете да видите какви рани и нанел сомот на жена која се брчкала во плитко
http://www.ntv.ru/novosti/202460/
 
Член од
10 февруари 2011
Мислења
894
Поени од реакции
398
На видеото се гледа дали не бил агресивен !!
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
на видеово можете да видите какви рани и нанел сомот на жена која се брчкала во плитко
http://www.ntv.ru/novosti/202460/
Јас ипак мислам дека не било сом.Сомовите не се толку агресвни.
Сомот -не е само риба и добар трофеј. Сомот -е и најопасната риба за подводниот ловец. .Тој е и единствениот од слатководните риби кои напаѓаат луѓе
впиши на гугл Нападајут ли сомы на лјудеј? ќе видиш дал е можно ;)
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Извини,лошо сум информиран и јас.;)
--- надополнето: Jul 16, 2011 5:48 PM ---
Сомот -не е само риба и добар трофеј. Сомот -е и најопасната риба за подводниот ловец. .Тој е и единствениот од слатководните риби кои напаѓаат луѓе
впиши на гугл Нападајут ли сомы на лјудеј? ќе видиш дал е можно ;)
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
оооооооо - кајги ми ги преправа буквите :pos:нема ју, ја, шт....
ништо тогаш- пребарувањето нема да ти биде успешно:pos:
 

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.278
Поени од реакции
6.955
Сомови во Велешко...штознам...Иначе од средата до вчера бев на езерото кај нас(на Тиквешко). Водата е зелена,значи не се гледа ништо.Со уште 2 другари у петокот станавме кај 5:30-6 за да пецаме. И ги наместивме јадиците јас и 1 другар,а тој другиот ја заплетка неговата. Ги оставивме јадиците,додека да ја отплеткаме јадицата на тој другар. Кога ја отплеткавме,во јадицата на тој другар што ја остави до мојата гледаме фатила ептен надоле,готова да се скрши. Пробавме да ја дигнеме,малце само успеавме и видовме сом кој што сигурно имаше 70-80цм и беше 30+кила.Пробавме да го извадиме,ама го скина цело јаже и отиде негде. Многу пати до сега од езерото се извадени 80+ кила сомови,а неретко се случува да извадат и некој од 1.5-2метра. Тој дел кај што се наоѓа езерото денес,порано било цело село и под вода има се и сешто-дрвја,куќи...Најголема длабочина е 95 метри,а во водата надоле не се гледа ни 95 сантиметри па видете сеа :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom