Соживот

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.849
Поени од реакции
26.446
The Balli Kombëtar was an Albanian nationalist and anti-communist organization established in 1939. During World War II, it functioned largely as a resistance group against Italian and German occupation forces in Albania. However, members of the Balli Kombëtar collaborated with the Axis Powers during their occupation of Greece and Yugoslavia. In 1943, for example, members recruited by the organization participated alongside the Wehrmacht in burning villages in Greece[1] and in Republic of Macedonia[2].

Balli Kombetar


Еве како знае светот, слично како што дедовците ми кажуеле.

На овие бисти и после соживот.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
The Balli Kombëtar was an Albanian nationalist and anti-communist organization established in 1939. During World War II, it functioned largely as a resistance group against Italian and German occupation forces in Albania. However, members of the Balli Kombëtar collaborated with the Axis Powers during their occupation of Greece and Yugoslavia. In 1943, for example, members recruited by the organization participated alongside the Wehrmacht in burning villages in Greece[1] and in Republic of Macedonia[2].

Balli Kombetar


Еве како знае светот, слично како што дедовците ми кажуеле.

На овие бисти и после соживот.
До прееска тврдеше дека Балистите биле фашисти заедно со бугарите, затоа моето тврдење дека убивале бугари не ти беше веродостојно, сега викаш дека слично и дедовците ти кажувале (демек биле анти-фашистичко движење). Дај одлучи се :)
 

ANTIPATER

of Macedon
Член од
8 јуни 2008
Мислења
1.181
Поени од реакции
44
Соживот....:pos2:
Што побрзо престанеме да се залажуваме со тој непостоечки соживот толку подобро за нас.....никој не сака соживот ниту Македонецот ниту Албанецот(барем мнозинзтвото и во двата етникума).Албанецот ќе глуми соживот додека не начека погоден момент да ни ги земе македонските градови во кои мнозинство се Албанците.
Таа е простата и едноставна вистина на која треба да и погледнеме во очи...што побрзо толку подобро.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.849
Поени од реакции
26.446
The Balli Kombëtar was an Albanian nationalist and anti-communist organization established in 1939. During World War II, it functioned largely as a resistance group against Italian and German occupation forces in Albania. However, members of the Balli Kombëtar collaborated with the Axis Powers during their occupation of Greece and Yugoslavia. In 1943, for example, members recruited by the organization participated alongside the Wehrmacht in burning villages in Greece[1] and in Republic of Macedonia[2].
Еве за полесно да прочиташ, ако сакаш и ќе ти преведам.


Читај све, не селектирај. И Чича декларативно бил против германците ама у пракса колел за нив.

During World War II, the Chetniks were known officially as the "Yugoslav Army in the Fatherland" (Jugoslovenska vojska u otadžbini, Југословенска војска у отаџбини; JVUO, ЈВУО). They operated as a resistance movement which collaborated with the occupation to an ever-increasing degree, eventually transforming into an Axis militia.

Cetniks


Јас не гледам разлика.

Балист=Четник=Фашист

rymz,
:nenene:
Јас несакам бисти на фашисти во мојата држава, а ти ?
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Ncncnnc, od sozivot vo naseto momentalno sekojdnevie, na balisti i fasisti ja oteravte.
Sampioni ste u pm.

Jamajka be? Ti be pile da ne imas namera nekako nasiot ABC da go zamenis na ovoj forum? Mnogu be te biva za istorija, za vojni strategii, za konspiracii, za svetski tajni, zagovori...... dzabe ti e, etabliran e veke toj, EDEN i EDINSTVEN E. Nisto ne mu mozes, makar i da puknes.:toe::toe:
 

BJK

\m/ Master of Puppets \m/
Член од
21 јуни 2008
Мислења
470
Поени од реакции
23
stvarno zalno e da ima meguetnicka omraza megu etnikumite vo makedonija. omrazata najmnogu e rezultat na politikata, toa e fakt. no ako se prodolzi vaka da se trujat mladite so omrazi nema nikogas nasata drzava da izleze na prav pat. slucuvanjata vo 2001 godina stvarno bea katastrofalni, no mora da se otvori edna nova strana i da se prodolzi. bidejki istorijata e izvor samo na omrazi kako sto veli Jean Jacque Russeau. Najloso e da se bide nacionalist ili pak da se mrazi svojata sopstvena drzava, da mozebi ima takvi albnaci no ne treba da se generaliziraat. samo so sloga moze da odime napred. eve i jas sum turcin no sekogas sum bil i ke ostanam verodostojen na svojata tatkovina - makedonija. i ke se boram za nea ako treba. iako nekogas nekoi nacionalisti koi gi narekuvam fasisti sakaat da vnesat omraza megu nas toa nikogas nema da se sluci.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.849
Поени од реакции
26.446
Quark,
Не е историја, сегашност е. Има Споменици на луѓе кои соработувале со фашизмот. Батали ти приказни конспирации и воени стратегии. Се велича фашизам тука, тоа е реалноста. Бистите не се во некоја конспиративна имагинација тие се реалност. Или и ова е провокација од моја страна ?

Лицемерие е да обвинуваш дека нема желба за соживот од Македонска страна, а од друга страна да правдаш споменици на фашисти, што им ги палеле селата на Македонците.

И да, со АБЦ сум далеку, јас само покушавам да му укажам дека конспиративните заговори не постојат.
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
до Пикасо кој во неколку навртати се закани. Има деструктивни сили на двете страни, добро вооружени и обучени, нашата спремност ја осетивте на ТЕРЕН, и немој на момент да мислиш дека некој се уплашил од таа страна..Ние се плашиме од нашите на некој позиции..ме разбираш..иди плаши деца од КаРПОШ..


јас не знам што толку погодени се најдоа принц пикасо икварк римз и остали,,тука...на почерток од дискусијава бевте посочени како исклучоци иако во одредени елементи гледам и дека не сте баш....

значи ако ја промашивте темата, уво ме заболе за вашите интеррациал пријателства и вашата бајка од соживорт...ВАШИТЕ ИСКЛУЧОЦИ

ЗНАЧИ ФОРУМОТ Е ПОЛИТИКА ТЕМАТА СОЖИВОТ.....

мој заклучок и реалмност сакале или не

ви беше дадена рака, како никаде во европа,. како никаде во светот, школи телевизии министерства, учество во власта...ДИРЕКТНА.....

не ми серете 2001 била војна за права...ве молам, тоалетите се подоле, 2001 БЕШЕ ВОЈНА ЗА ТЕРИТОРИИ И ПЕРЕЊЕ ПАРИ.

ОД 2001 односот на македонците се смени..и на АЛбанците исто. на Албанцирте зема сила..и зема како што гледаме..наместо фала гледаме што се слулчува.

значи збориме за добро оркестрирани политилчки потпомогнати дејствија со силна подршка на широките албански маси(без принц)....училишни примери за т.н.ТИВКО ЕТНИЧКО ЧИСТЕЊЕ...ТИВОК ГЕНОЦИД...

без лични потресувања и шпански серии..продолжуваме..трнот ве праша...

КОНКРЕТНИ ПРИМЕРИ досега како е можен соживот.
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
изгледа ќе требаме да почнеме од почеток, и со темава и со соживотот
вака тешко дека некаде ќе стигнеме
а никаде не ни одиме, се враќаме назад, наместо да одиме напред

најголемиот проблем за мене како македонец е тоа што јас немам никаква друга алтернатива, додека за албанците не би го рекол истото

т.е. имам алтернатива некоја, и реков и порано македонскиот идентитет никогаш нема да исчезне, но Македонија ваква каква што е (а поголема не ми треба, пошто и оваа ми е доволна) не знам. Алтернативата би била да бидеш Македонец а да немаш татковина која ќе го носи името Македонија.

Се надевам дека нема да се доведеме до тој степен, ама ако продолжиме со прабаби и прадедовци, и чија прабаба била попоштена женска, а која се ебавала со пола маало, нема далеку да стигнеме.

За мене нема друга алтернатива, освен соживот, или барем искрено залагање за него (ако ништо друго, тогаш од себични причини, ако на некого му е така полесно да размислува). оружјето не е алтернатива, оти да се истребиме не можеме, само ќе им ја оставиме дискусијата во наследство на нашите деца, па тие пак ќе викаат дедо ми вака, баба ми вака и пак ќе се вртиме во круг а можеме нешто многу поубаво да им оставиме
 
N

n/a

Гостин
Ај без вртење.
Ми се домучи од вртење одоколу.

Постојат реални шанси пред или после парламентраните избори ДУИ да излезе од оваа `коалиција` и живата писача машина доби `нареџење` од штаб да провери расположење кај `рајата` и у исто време да провери како поминуе старата прикаска за `соживотот` и сите `стари темпирани бомби`.

Па затоа ја постави темава, и од кога виде дека не поминуе баш-баш глатко...
почна да се лигави.
 
Член од
3 декември 2008
Мислења
179
Поени од реакции
3
кој пак тебе те вика албанец??? па вие самите така се нарекувате бе... ај преведи ... shqiptar... на твој јазик е тоа...
shqip(orel)
tare(zemja)}zemja na orlite.

nema sozivot sve shto se zboruva se demagogija
zashto nikoj ne doadja (se misli od vlasta)da vidi kakva strashna diskriminacija na makedonskoto naselenije kogaj ce vlezesh vo edno naseleno mesto tamu kade shto ziveat makedoncite mislish ovde zastanalo vremeto.
celata infra struktura stara povece od -35-godini samo cudo gi spasuva od epidemija.
a vo isto naseleno mesto vo delot kade shto ziveat albanci lokalnata uprava gradi ulici vodovodi i kanalizacii.
SOZJIVOT JADENJE BUREK.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Мојот пост од синоќа остана незабележан.
И се ми се чини дека сево ова има дебела врска со веќе најавените политички случувања и турбуленции кои ќе следат после локалните избори.

Али живи били па видели.

За секој случај линкот го ставам во архива.
Ај без вртење.
Ми се домучи од вртење одоколу.

Постојат реални шанси пред или после парламентраните избори ДУИ да излезе од оваа `коалиција` и живата писача машина доби `нареџење` од штаб да провери расположење кај `рајата` и у исто време да провери како поминуе старата прикаска за `соживотот` и сите `стари темпирани бомби`.

Па затоа ја постави темава, и од кога виде дека не поминуе баш-баш глатко...
почна да се лигави.
Само би те поправил.
Не после парламентарните, туку после локалните и претседателските.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.849
Поени од реакции
26.446
Зевсус то го ископирал говорот од парламентарните и забораил да смени :) Другпат пази што праиш...
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
708
Nikoj ne se e rodil kako albanec ili makedonec.Sekoj se raga kako covek cist kako solza.Nasite roditeli ,nasata okolina, politicarite,mediumite i mnogu drugi faktori ni stvorile vo tekot na zivotot averzija, strav,omraza,odbivnost sprema albancite ili obratno. Tuka lezi zajakot ..znaci sozivot e mozen ama da se pocne so roditelska ,obrazovna,mediumska edukacija od drug aspekt ..od covecki aspekt .Za ova e potrebno podolgo vreme i edna dobra kampanja na drzavno nivo .Znaci unapreduvanje na svesta vo site nas i toa unapreduvanje da go preneseme na nasite deca a pri toa nasite deca da ne se trujat od mediumite ,od okolinata i sozivot e mozen.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom