Соживотот во Македонија

  • Креатор на темата Macedon1um
  • Време на започнување
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.065
Поени од реакции
1.980
И сега што ако историјата навидум ни почнувала од 45, јас сега тука треба нешто да се најдам како божем навреден ли?
Види да ти кажам дали јас животот ќе го поминам како Македонец, Србин, Бугарин мене тоа не ми менува нешто многу многу...ние онака сме скоро идентичен народ со нив (особено со тие последните), ама тебе и тоа како ќе ти влијае.

Јас на твое место не би бил толку самоуверен со зборовиве што ги користиш....денеска сме милион ипол утре ќе сме 6-8 милиони.
Во никој случај, напротив, не треба да инсистирате дека сте стар народ (ако и тоа се докаже, тогаш и тоа треба да се прифати) .
За вториот дел , јас лично сум ги надминал тие стереотипи, и соработувам и се дружам со доста македонци, и би сакал тој процент да расте. Кога пишувам тука, се однесува до некои имбецили , кои немаат храброст тоа јавно да го кажуваат, па доаѓаат тука и божем мислат дека вреѓаат некои, кој што случајно како јас се албанци тука.
 
Член од
29 март 2024
Мислења
344
Поени од реакции
696
Во никој случај, напротив, не треба да инсистирате дека сте стар народ (ако и тоа се докаже, тогаш и тоа треба да се прифати) .
За вториот дел , јас лично сум ги надминал тие стереотипи, и соработувам и се дружам со доста македонци, и би сакал тој процент да расте. Кога пишувам тука, се однесува до некои имбецили , кои немаат храброст тоа јавно да го кажуваат, па доаѓаат тука и божем мислат дека вреѓаат некои, кој што случајно како јас се албанци тука.
Абе пичко една, вие сте племе не сте народ. Сами од себе бегате и се иселувате од вашите места. Одите во наделби кајшто има Македонци пошто ви е поубао и таму све испоганувате.

нас не не депортира цела европа туку вас.
Они сваќаат дека не ве сакаат ни бафчи да им копате не па по затвори дс ве чуваат.

погледниги местата кадешто живеете беда и мизерија
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.261
Поени од реакции
5.348
Во никој случај, напротив, не треба да инсистирате дека сте стар народ .
За вториот дел , јас лично сум ги надминал тие стереотипи, и соработувам и се дружам со доста македонци, и би сакал тој процент да расте. Кога пишувам тука, се однесува до некои имбецили , кои немаат храброст тоа јавно да го кажуваат, па доаѓаат тука и божем мислат дека вреѓаат некои, кој што случајно како јас се албанци тука.
Мене од никакво значење не ми е што ти како правиш во животот, твоите ставови или желби повразни со некојси измислени проценти...воопшто не ме интересира.
Ти си ситна индивидуа припадник во едно големо стадо, а тоа стадо мене не мисли добро. Затоа што тоа стадо дејствува како еден голем ум составен од сите негови припадници...така да поштеди ме од овие наивни муабети.

Согледувајќи ова што споменав, јас точно знам што сакаат да направат Албанците во МК и на што они се ,,ложат".

П.С
Немој да се грижиш дали некој инсистирал дали сме ние стар народ или не сме...гледај си го својот народ.
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.065
Поени од реакции
1.980
Абе пичко една, вие сте племе не сте народ. Сами од себе бегате и се иселувате од вашите места. Одите во наделби кајшто има Македонци пошто ви е поубао и таму све испоганувате.

нас не не депортира цела европа туку вас.
Они сваќаат дека не ве сакаат ни бафчи да им копате не па по затвори дс ве чуваат.

погледниги местата кадешто живеете беда и мизерија
Еве еден имецил (без муда), што мисли дека вреѓа. За овие ти зборев @Matt Bevilaqua !!!
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.638
Поени од реакции
79.941
Во никој случај, напротив, не треба да инсистирате дека сте стар народ (ако и тоа се докаже, тогаш и тоа треба да се прифати) .
За вториот дел , јас лично сум ги надминал тие стереотипи, и соработувам и се дружам со доста македонци, и би сакал тој процент да расте. Кога пишувам тука, се однесува до некои имбецили , кои немаат храброст тоа јавно да го кажуваат, па доаѓаат тука и божем мислат дека вреѓаат некои, кој што случајно како јас се албанци тука.
Тој со кој дебатираш моментално, е од ваша страна.
Сега покушава да изгради кредибилитет, преку расправање со Албанци. Инаку е за СДСМ (што му доаѓа исто ко да е за Артан Груби), навива за Америка (што од денешен аспект после овие 30 години владеење на Амнерика тука, е скроз безумно) и тн.
све што ти кажува, се преправа (а и не е дека кажува нешто паметно)
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.261
Поени од реакции
5.348
Тој со кој дебатираш моментално, е од ваша страна.
Сега покушава да изгради кредибилитет, преку расправање со Албанци. Инаку е за СДСМ (што му доаѓа исто ко да е за Артан Груби), навива за Америка (што од денешен аспект после овие 30 години владеење на Амнерика тука, е скроз безумно) и тн.
све што ти кажува, се преправа (а и не е дека кажува нешто паметно)
Ме имаш помешано со некого.
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.065
Поени од реакции
1.980
Тој со кој дебатираш моментално, е од ваша страна.
Сега покушава да изгради кредибилитет, преку расправање со Албанци. Инаку е за СДСМ (што му доаѓа исто ко да е за Артан Груби), навива за Америка (што од денешен аспект после овие 30 години владеење на Амнерика тука, е скроз безумно) и тн.
све што ти кажува, се преправа (а и не е дека кажува нешто паметно)
Е тука си ги помешал работите кога викаш од ваша страна. СДС и ДПНЕ се со Груби, а јас ниту „опозицискиот“ блок, ниту „европскиот блок“ ќе ги гласам. Онака шиптаpски, на гласачкото ливче еден голем к*р (сечен) ќе им нарцтам! А надвор навивам за Германија!
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
1.547
Поени од реакции
3.796
Стандардите се од 1000 пријавени, на интервју ги каниме 50те со најдобри резултати.

Ако си во право дека стандардите се опаднати (а не се, годинава имавме најдобри резултати во последните 5 години), тоа е затоа што и каурите се шиптаpизираат, па оглупавиле да имаат полош тест скор од шиптаp.

Принудната интеграција му направи прилично штета на општеството, ама не е ни приближно блиску до штетата што му ја направи Заев сам, на пример.

Социјалната правда е одвратен концепт, само не знам зошто ги обвинуваш шиптаpите за тоа. Каурите се 50 пати попатетични, кога е социјална правда во прашање. Кај шиптаpите ја имаш само од етнички аспект, кај каурите ја има од буквално секој. Ќе речеш здрави, прави, паметни, а тие на секој комшија му ја мерат платата и патетизираат зошто нивната била пониска. Тоа е повеќе југословенизам, отколку проблем што ни го креираа шиптаpите.
Во ИТ компанија работеше ти така? Чудно, имам познати во скоро секоја од поголемиве ИТ компании во Скопјево и кога паѓала оваа тема на муабет најчесто бројките биле: 1 од 150 души е Албанец, немаме од 200те вработени Албанец, 330 луѓе сме еднаш вработивме Албанец не се здружи со никој и брзо си отиде...
Колку што знам, не дека можат да се пофалат и со некоја бројка на Финки. Од каде излезе сега дека имале нови генерации барабар со Македонците во тој сектор?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.638
Поени од реакции
79.941
Во ИТ компанија работеше ти така? Чудно, имам познати во скоро секоја од поголемиве ИТ компании во Скопјево и кога паѓала оваа тема на муабет најчесто бројките биле: 1 од 150 души е Албанец, немаме од 200те вработени Албанец, 330 луѓе сме еднаш вработивме Албанец не се здружи со никој и брзо си отиде...
Колку што знам, не дека можат да се пофалат и со некоја бројка на Финки. Од каде излезе сега дека имале нови генерации барабар со Македонците во тој сектор?
он живее у Кандахар не е од Скопје
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.184
Поени од реакции
25.859
Во ИТ компанија работеше ти така? Чудно, имам познати во скоро секоја од поголемиве ИТ компании во Скопјево и кога паѓала оваа тема на муабет најчесто бројките биле: 1 од 150 души е Албанец, немаме од 200те вработени Албанец, 330 луѓе сме еднаш вработивме Албанец не се здружи со никој и брзо си отиде...
Колку што знам, не дека можат да се пофалат и со некоја бројка на Финки. Од каде излезе сега дека имале нови генерации барабар со Македонците во тој сектор?
Па по бекграунд повеќето се од ФИНКИ. Инаку да, такви беа бројките, по 5 луѓе на 100. Ама во последниве две години не се.
он живее у Кандахар не е од Скопје
Рафах.
 

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
523
Поени од реакции
1.074
Стандардите се од 1000 пријавени, на интервју ги каниме 50те со најдобри резултати.

Ако си во право дека стандардите се опаднати (а не се, годинава имавме најдобри резултати во последните 5 години), тоа е затоа што и каурите се шиптаpизираат, па оглупавиле да имаат полош тест скор од шиптаp.

Принудната интеграција му направи прилично штета на општеството, ама не е ни приближно блиску до штетата што му ја направи Заев сам, на пример.

Социјалната правда е одвратен концепт, само не знам зошто ги обвинуваш шиптаpите за тоа. Каурите се 50 пати попатетични, кога е социјална правда во прашање. Кај шиптаpите ја имаш само од етнички аспект, кај каурите ја има од буквално секој. Ќе речеш здрави, прави, паметни, а тие на секој комшија му ја мерат платата и патетизираат зошто нивната била пониска. Тоа е повеќе југословенизам, отколку проблем што ни го креираа шиптаpите.
Точно така, сите тие 1000 кандидати се шиптаpизирани затоа што се пораснати во 20 години рамковно пропорционална застапеност, и тие 20% Албанци што се квалификувале се таму затоа што славомакедонскиот просек паднал. Ако 20 години со сила трупаш неписмени шиптаpишта во универзитети, власт, одговорни позиции во општеството, неизбежно државата, стандардите и луѓето ќе се шиптаризираат.

Ова што ти го викаш југословенизам е едно исто со комунизам, социјална правда, шиптaри и нигери во универзитети и власт, хамзо на власт во шкотска и слични убавини на модерниот свет. Зошто Сорос ги собира задно шиптaри, цигани, грди и глупи женишта (феминистки), педери и останати перверзни гадови? Овој џган е дното на општеството на кому му е очајно потребна државата за да преживее, и тие секогаш ќе гласаат за гибс (човекови права, правична застапеност, социлајно). шиптapите во 2001 не се бореа за сецесија туку за да се обесат на славомакедонската државна цицка. Гибс.

Заеб и сличните заеби можат да постојат само во вакво отепано општество каде не постои државотворна нација и никој не се идентификува со државата. Во секоја нормална држава тој би висел на бандера. Единствено добро е што им покажа дури и на најглупите славомакедонци дека не можат да се изјаснат ниту на референдум.
Автоматски споено мислење:

Vrati se za edno tri meseci i pisi impresii otkako ke porabotish so nekoj.

Shiptаritе imaat 0% trpenie za reshavanje problemi, 0% logicka intuicija i najtragicno od se, nesposobnost za precizna komunikacija zaradi jazicniot hendikep.

Ako se rasteni so albanski jazik kako prv jazik od start imaat teskotii da osmisluvaat apstraktni koncepti i da rezoniraat so inzinersko nivo na preciznost, posto samiot jazik ima prilicno oskuden fond na zborovi, najgolemiot del od koi najcesto pozajmeni od turci i sloveni i vo vrska so sekojdnevni koncepti od realniot zivot.

Shiptаritе nemaat poeti, nemaat pisateli, no isto taka nemaat ni matematicari, filozofi, umetnici..
A zashto imaat tolku jaki komandanti ako ne uçat komandi?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom