Соживотот во Македонија

  • Креатор на темата Macedon1um
  • Време на започнување
Член од
28 март 2023
Мислења
640
Поени од реакции
1.004
Btw... Снопче беше еден од подобрите студенти по математика во ПМФ, Скопје , со просек над 9, додека неговиот помлад брат, Илир, уште поуспешен, со 10.00 просек, и моментално университетски професор по математика, во Бразил. Чисто како информација. Сигурно имаат нешто словенско во гените :D .
Јазик не ви дираме нит велиме дека сте нешто друго освен Албанци. Ама со сепаратизмот и заканите со војна од страна на твоите сонардници и народни избраници шо прајме?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.221
Поени од реакции
25.990
Btw... Снопче беше еден од подобрите студенти по математика во ПМФ, Скопје , со просек над 9, додека неговиот помлад брат, Илир, уште поуспешен, со 10.00 просек, и моментално университетски професор по математика, во Бразил. Чисто како информација. Сигурно имаат нешто словенско во гените :D .
Па, добро игра баскет, тоа не ти е лоша теорија. :D Инаку мислам дека е во САД, не Бразил.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.022
Btw... Снопче беше еден од подобрите студенти по математика во ПМФ, Скопје , со просек над 9, додека неговиот помлад брат, Илир, уште поуспешен, со 10.00 просек, и моментално университетски професор по математика, во Бразил. Чисто како информација. Сигурно имаат нешто словенско во гените :D .
Многу ви оди математика на вас, ама без иронија, скоро секој Албанез што сум го запознал секогаш оставил таков впечаток дека ја разбира математиката. Имаше еден дечко од Куманово пукаше јаки бројки множење делење како со дигитрон во рака да е.
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.154
Поени од реакции
2.063
Па, добро игра баскет, тоа не ти е лоша теорија. :D Инаку мислам дека е во САД, не Бразил.
Во САД се стекнал со PhD, потоа работеше во Бразил, а од 2018 и во Дизелдорф.
Инаку е типичен пример како треба да изгледа темата Соживот во Македонија, оти голема заслуга за неговото патешествие има и неговиот ментор - професор, македонец, мислам дека беше Дончо Димовски , ако не се лажам.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.488
Поени од реакции
2.569
Во САД се стекнал со PhD, потоа работеше во Бразил, а од 2018 и во Дизелдорф.
Инаку е типичен пример како треба да изгледа темата Соживот во Македонија, оти голема заслуга за неговото патешествие има и неговиот ментор - професор, македонец, мислам дека беше Дончо Димовски , ако не се лажам.
Трагично, ако ова што го кажуваш е вистина, можност до образование од светски рамки, докторати, професор и ментор македонец и на крај пак да испадне ОРКА, пак изгледа до гените ќе да е.
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.154
Поени од реакции
2.063
Трагично, ако ова што го кажуваш е вистина, можност до образование од светски рамки, докторати, професор и ментор македонец и на крај пак да испадне ОРКА, пак изгледа до гените ќе да е.
Dumb and dumber!!!
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.221
Поени од реакции
25.990
Се залага за Голема Албанија, ама добар бил у математика и баскет.

Епа што не кажете бе, све му се прашта.
Имаш двајца Албанци. Едниот е албанска верзија на Шарпшутер, другиот се залага за Голема Албанија. Кој од нив двајца мислиш дека е нормален човек, а кој е со дијагноза?
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.154
Поени од реакции
2.063
Се залага за Голема Албанија, ама добар бил у математика и баскет.

Епа што не кажете бе, све му се прашта.
Логика од полицаец, од кај заклучи дека Илир Снопче се залага за Голема Албанија??? Ај па да си помислил за брат му, пратеник, па и неговата изјава нема врска со Голема Албанија!
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.878
Поени од реакции
23.771
Имаш двајца Албанци. Едниот е албанска верзија на Шарпшутер, другиот се залага за Голема Албанија. Кој од нив двајца мислиш дека е нормален човек, а кој е со дијагноза?
Зависи на која страна од оградата си. На шиптaрската страна на шарпшутер му ебат мајки, на македонската е прогресивен Албанец. Обратно за другиот. Ама ако загребеме малку подлабоко од ова основно релативизирање кое често е користено од западните ретарди кога треба да оправдаат да речеме миграциони refugees welcome политики гледаме која страна е понапредна, цивилизирана, образована, култивизирана. Во случајов тоа е македонската, не дека сме пример за цел свет и цутиме колку што сме нивоа над шиптaрите. Ако гледаме од тоа (барем за мене) поисправно стојалиште балисти, муслимани, чечено-дагестанско понашање е дегенеративно и канцерогено ткиво што местастазира и на крај се уништува сам себе. Беса транс, Дурмо, модуларната, затнување на сопствените канализации, преоптоварување на електрична мрежа поради која прегорува се и на крај никој нема струја, да не редам други примери. Илир во тој случај директно или не ја држи таа страна. Еволутивен ќорсокак на автодеструкција. Он (треба да) е со дијагнозата.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.221
Поени од реакции
25.990
Зависи на која страна од оградата си. На шиптaрската страна на шарпшутер му ебат мајки, на македонската е прогресивен Албанец. Обратно за другиот. Ама ако загребеме малку подлабоко од ова основно релативизирање кое често е користено од западните ретарди кога треба да оправдаат да речеме миграциони refugees welcome политики гледаме која страна е понапредна, цивилизирана, образована, култивизирана. Во случајов тоа е македонската, не дека сме пример за цел свет и цутиме колку што сме нивоа над шиптaрите. Ако гледаме од тоа (барем за мене) поисправно стојалиште балисти, муслимани, чечено-дагестанско понашање е дегенеративно и канцерогено ткиво што местастазира и на крај се уништува сам себе. Беса транс, Дурмо, модуларната, затнување на сопствените канализации, преоптоварување на електрична мрежа поради која прегорува се и на крај никој нема струја, да не редам други примери. Илир во тој случај директно или не ја држи таа страна. Еволутивен ќорсокак на автодеструкција. Он (треба да) е со дијагнозата.
Апсолутно, во однос на нашите национални интереси, ние и Албанците сме на спротивна страна на оградата. Не морало да биде така, ама тоа е веќе историски муабет, во моментов е така. И секој кој се залага за големоалбанска идеја, е против Македонија како држава.

Јас мислам дека секој здраворазумен човек во светот, што има базично национално чувство потајно ја посакува мегали идејата на сопствената нација. Колку гласно ќе ја пропагира, и дали воопшто, зависи од многу геополитички фактори. Ама дури и да е некој крајно либерален по убедување, не можеш да ми кажеш дека не сака неговата нација и култура да биде доминантна. И покрај тоа што ќе ги почитува сите други.

Исто, скроз е точно дека Албанците многу ниско го вреднуваат човечкиот живот, вклучително и сопствениот и тој на сопствените деца. Почни од трагедиите што се случија, до греење на моторно масло со оџак чиј чад завршува во детската на сопственото дете низ цел Полог. Кога збориш за ова, најчесто тврдат дека е последица на сиромаштија, ама јас не мислам дека е тоа, повеќе е последица на мајндсет.

Е сега, во конкретниов случај, со Илир сум поминал неколку саати во муабети за математика, воопшто не сме споменале политика. Може и е албански Шарпшутер. Може е на исти ставови со брат му, што ми е поверојатно. И да, ние сме значајно понапред од Албанците во однос на култивизираност (бар во Македонија и Косово). Ама англичаните се многу понапред од нас. Па кога зборам со нив, на крај памет не ми паднало да се правдам зошто сум Македонец, или зошто сме такви какви што сме, или па на момент сум се срамел заради тоа што сум Македонец. Така да, можам да разберам дека и образован Албанец кога разговара со нас, не чувствува потреба да се правда.

Што ми е поентата. Ако треба да поминам во животот 5 минути со Зоран Заев во кафана или 5 години со Адем Демачи во ќелија, би избрал 25 со Адем Демачи. Не затоа што сум несвесен дека идеите на вториов би ме ми ја нарушиле лагодноста, избркале од дома, па дури и убиле во некои случаи. Туку затоа што колку и да сме на спротивни страни (Демачи е несреќен избор овде, зошто ни јас не ја сакам Југославија нешто претерано), некогаш мора да ја почитуваш конзистентноста на ставовите. Особено на образован човек, кој избира да не отстапи од нив, дури и по цена на уништен живот, иако има многу полесен избор.

Ама повторно, ако зборуваме од позиција на македонски национален интерес, тука се небитни индивидуални преференци, и тука ситуацијата е јасна. Ама мене лично ми е смешно да зборувам на тема албанската опасност по македонскиот национален интерес, кога во моментов многу поголема закана по истиот се луѓе што се декларираат како Македонци.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.878
Поени од реакции
23.771
Јас мислам дека секој здраворазумен човек во светот, што има базично национално чувство потајно ја посакува мегали идејата на сопствената нација. Колку гласно ќе ја пропагира, и дали воопшто, зависи од многу геополитички фактори. Ама дури и да е некој крајно либерален по убедување, не можеш да ми кажеш дека не сака неговата нација и култура да биде доминантна. И покрај тоа што ќе ги почитува сите други.

Ама англичаните се многу понапред од нас. Па кога зборам со нив, на крај памет не ми паднало да се правдам зошто сум Македонец, или зошто сме такви какви што сме, или па на момент сум се срамел заради тоа што сум Македонец. Така да, можам да разберам дека и образован Албанец кога разговара со нас, не чувствува потреба да се правда.
Имам другар живееше во Австралија. Кога го прашав дали оди на оние македонски собири за Илинден и слично кога доаѓа да пее Благица Павловска, Наум и слично ми рече дека максимално избегава било какви средби со Македонци таму и ми раскажуваше какви македонштини/балканштини прават нашите таму и зошто ги избегава, се посмеавме и секако на крај се разбравме зошто се трга настрана од нив. А нити јас нити он сме заев, шарпшутер, борјан јовановски, денко, менко. Ти може не се правдаш на англичаните ама барем пред се јасно ти е, свесен си и признаваш колку и да те боли или не дека се понапред од нас. Во хипотетички случај во твојата општина да треба да гласаш за градоначалник Македонец или Енглез (Германец, Холанѓанец, Данец...) ти ќе гласаш за вториот, или барем јас така претпоставувам. Јас знам дека јас би. Ти нема да се правдаш ама нема сигурно да им викаш дека Македонија го измислила светот и додека они јаделе со гнасни раце ние сме јаделе со вилушки и дека треба да им биде највисока чест во животот да не примат, а не да не кочат.

Кај шиптaрите нема тоа. Нема дали сакам или не сакам да постам за рамазан, тие што не сакаат се кријат како бубашваби. Нема дали швајцарците се понапредни од нас. Нема дали да гласам за каурот макар бил и најспособен, а нашиот најнеспособен. Нема дебата дали нашата култура, вера, обичаи, сфаќања треба да се ревидираат. Од зелкариве тигри11 и дрндрнјариња до арсим зеколи и кој да им е таму интелектуалец е апсолутно исто се.

Така што ако јас почнам да кажувам за некаква македонска културолошка или менталитетска супериорност над (избери рандом држава од северна Европа) јас треба да сум тој со дијагноза. Разликата е што кога шиптaрскиот инглориус ќе седне со енглезите не само што нема да се правда зошто се такви какви што се туку прво нема воопшто да сфати што е тука лошото кај шиптaрите, после ќе пее за некаква си илирска вековна надмоќ, Мајка Тереза, Дуа Липа и слично и на крај ќе им збрца и по некој нож ако продолжат да го прашуваат дополнителни прашања.

За делот Демачи те разбирам скроз и оној дел почит кон непријателот (се бореше кучето што би рекол мијалче). Другиот дел ме потсеќа малку на муабетот со владе на тема Ердоган. За мене сепак опасност број еден е албанската затоа што е егзистенцијална. Ако гледаме најцрни сценарија што најлошо од неалбанските опасности може да се деси? Да ги турат бугарите во устав, да кажат до 45та сме имале иста историја, да го направат Ванчо Михајлов херој. Најлош случај православните цркви и словенството (и како јазик и како историја и култура) како фундаменти на идентитетот ќе останат. Гоце пак ќе биде Гоце, Климент, Наум, Кирил, Методиј пак ќе бидат тие. Романтизираната верзија за Македонија како симбол на борбата и непокорот ќе остане, како што е впрочем и сега кај нив до ден денешен, "братијата" никогаш не го негирале тоа.

Овие ми носат педоислам и џамии како духовна компонента и некаква си илирско-арнаутско-арабешко-дарданско-епирска, ни самите они не знаат каква национална компонента а која што е од Дагестан, Лорестан и други неплодни региони од Блискиот Исток.

Така да ако треба да приоретитизирам...
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2023
Мислења
640
Поени од реакции
1.004
Ама повторно, ако зборуваме од позиција на македонски национален интерес, тука се небитни индивидуални преференци, и тука ситуацијата е јасна. Ама мене лично ми е смешно да зборувам на тема албанската опасност по македонскиот национален интерес, кога во моментов многу поголема закана по истиот се луѓе што се декларираат како Македонци.
Како учен човек треба да знаеш дека и закана од низок ризик се зема во предвид. И тие што се декларираат како Македонци нема физички да те истребат(им треба само по некој јак шамар), но оние другите како Илир со кој си дебатирал за математика, математички пресметано он ќе ја финансира структурата која тебе физички ќе те треби. Држава ќе создадеме пак но мора да има со кого и за кого.
 
Член од
28 март 2023
Мислења
640
Поени од реакции
1.004
Ако гледаме најцрни сценарија што најлошо од неалбанските опасности може да се деси? Да ги турат бугарите во устав, да кажат до 45та сме имале иста историја, да го направат Ванчо Михајлов херој. Најлош случај православните цркви и словенството (и како јазик и како историја и култура) како фундаменти на идентитетот ќе останат. Гоце пак ќе биде Гоце, Климент, Наум, Кирил, Методиј пак ќе бидат тие. Романтизираната верзија за Македонија како симбол на борбата и непокорот ќе остане, како што е впрочем и сега кај нив до ден денешен, "братијата" никогаш не го негирале тоа.
Отворено прифаќам федерација со Бугарија под услов чистење на шиптaрите од територијата на Македонија што они со 8 раце би прифатиле, штанцаат муниција на тони за Украина за нас ич нема да жалат и секако ерковци амковци и драгољубци (копирајт @курајбер) ќе одат во историја. Во најдобар случај Приштина за Вучич поклон за да не замара отпосле.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom