Соживотот во Македонија

Член од
25 март 2012
Мислења
7.260
Поени од реакции
3.068
На полициски пункт, во услови на војна не застанале на повик да застанат.

Илегалци, кои се ван Рутата Гевгелија Куманово и идат према Љуботен, во чијшто атар на Скопска Црна Гора има Единици на УЧК и понасевер во Брест, Малино Маало и Танушевци кое е под контрола на УЧК. Има некој идеја што барале натаму?

Јас незнам кои тоа илегалци идат во правец кај што има воени дејства, освен оние кои планираат да учествуваат во истите во братскиот муџахедински батаљон.
Ги убивте за да добиете симпатии од западот, брат Лубе викаше дека овие планирале да ги нападнат амбасадите на неколку западни држави. Ама тие од западот не јадат трева.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
11.629
Поени од реакции
11.013
Ги убивте за да добиете симпатии од западот, брат Лубе викаше дека овие планирале да ги нападнат амбасадите на неколку западни држави. Ама тие од западот не јадат трева.
Точно така, не јадеа трева и на крајот ги отфрлија обвиненијата дека се заробени па убиени. Уствари никој од западот не го доведе во прашање тоа. Единствено вие бевте тие што жалевте по убиените исламисти, затоа што беа тргнати да ви се приклучат во заедничката борба против каурите. Пошто сте едно со нив.

А убиени не се затоа што се муслимани, ниту затоа што се Пакистанци... Не поаѓај од вашиот мајндсет за да бараш таква причина... Туку се убиени дека прво не застанале уредно на повикот да застанат и второ пукале кон полицијата.

На крају крајева ако сакале да ги убијат полицајците не им требало да ги носат нигде и да си го комплицираат животот, доволно било да ги закопаат негде да не им се знае трагот. Само тоа е ... Вие сте тие што браните исламисти...
 
Член од
25 март 2012
Мислења
7.260
Поени од реакции
3.068
Точно така, не јадеа трева и на крајот ги отфрлија обвиненијата дека се заробени па убиени. Уствари никој од западот не го доведе во прашање тоа. Единствено вие бевте тие што жалевте по убиените исламисти, затоа што беа тргнати да ви се приклучат во заедничката борба против каурите. Пошто сте едно со нив.

А убиени не се затоа што се муслимани, ниту затоа што се Пакистанци... Не поаѓај од вашиот мајндсет ... Туку се убиени дека прво не застанале уредно на повикот да застанат и второ пукале кон полицијата.

На крају крајева ако сакале да ги убијат полицајците не им требало да ги носат нигде, доволно било да ги закопаат негде да не им се знае трагот. Само тоа е ... Вие сте тие што браните исламисти...
Пред се тие беа луѓе, дури тешко вероватно дека биле исламисти воопшто, искрено сакавме да го доволиме тој ваш капацитет за местење случаеви, капаците кој не стивнува никако.
Тие се убиени за да вршите пропаганда.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
11.629
Поени од реакции
11.013
От к'де на к'де мои предци да са св'рзани с това? Не разбрах имали ли са ор'жие или не?
12 децата од Ваташа немале оружје, ги стрелале за годишнина на царот татарите. Исто така и околу 7000 Евреи кои ги депортирале во Треблинка немале оружје.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
11.629
Поени од реакции
11.013
Те са били убити заштото в'в военно време им е казано да спрат,а те са побегнали в полето. С'штото като в твоја "героичен" случај. Но пак не ми отговори какво обшто имам АЗ с убијството на тија деца?
Ти кажав бе абдал татарски, биле вооружени, не застанале кога им кажале, отвориле огин и почнале да бегаат.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
7.260
Поени од реакции
3.068
Ти кажав бе абдал татарски, биле вооружени, не застанале кога им кажале, отвориле огин и почнале да бегаат.
Можеби, можеби не застанале кога им кажале, ама дека имале оружје тоа е лага.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
11.629
Поени од реакции
11.013
Можеби, можеби не застанале кога им кажале, ама дека имале оружје тоа е лага.
Не е лага провери убаво. Нигде не е спорно дека употребиле оружје.
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
1.699
Поени од реакции
1.427
Што објаснува тоа жити све ? Дај искажи се..
Кој е најглупавиот изум во последните 100 години?
Семафорот...замисли треба четири семафори да заменат еден полицаец... :pos:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
11.629
Поени од реакции
11.013
Кој е најглупавиот изум во последните 100 години?
Семафорот...замисли треба четири семафори да заменат еден полицаец... :pos:
Види тоа можеби во светот е виц... Ама кај вас не е виц, кај вас е вистина. Вас полиција не ви треба, пошто имате мајндсет на орки.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
34.241
Поени од реакции
51.997
дури тешко вероватно дека биле исламисти воопшто
неверојатно мала веројатност е некој Пакистанец, Албанец и слично, да биде исламист
минијатурна
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
1.699
Поени од реакции
1.427
Види тоа можеби во светот е виц... Ама кај вас не е виц, кај вас е вистина. Вас полиција не ви треба, пошто имате мајндсет на орки.
Каков виц бе...кога те читам тебе, ова повеќе него вистина е !!!
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
1.699
Поени од реакции
1.427
Еве нешто старо , од архива, па вие проценете сами (освен ако не сте полицајци :D )

Што навистина се случи утрото на 2 март 2002 година на земјениот пат кај Раштански лозја? Почна со информацијата на МВР, предводена од тогашниот министер Љубе Бошковски, дека единица на Лавовите во 4 часот утрината пресретнале терористичка група кај Раштански лозја. Таа отворила оган и по кусата престрелка, Лавовите ги убиле сите седуммина од групата. Бошковски тврдеше дека тоа се терористи кои планирале напади врз странски амбасади. Истрагата утврди дека 6 од убиените се од Пакистан и еден Индиец. Бошковски својата теорија дека тоа се терористи ја потврдуваше во специјален извештај и веќе фамозното Це-Де со снимени разговори. Покрај сите дупки, таа верзија остана веродостојна се до паѓањето на ВМРО-ДПМНЕ од власта. Ударната тупаница на новата социјал-демократска влада, Хари Костов, веднаш по преземањето на функцијата Министер за внатрешни вети разврска на случајот. Пресвртницата се случи на 28 април 2004 година, ден по претседателските избори. Тогаш специјалната полиција влезе во домовите на обвинетите и ги однесе во затвор во Шутка, каде останаа до вчера. МВР под раководство на Костов ја објави својата верзија на настаните. Убиените се економски имигранти, фатени на границата со Бугарија, чувани в стан во Скопје, пред да бидат однесени кај Раштански лозја за да бидат егзекутирани. Целта на Бошковски била да им се додвори на странците. „Основна поента е дека пропаѓа во вода целокупната таа приказна дека се овие луѓе пресретнати, наоружани и така ликвидирани, туку очигледно дека се работи за ваква стапица“, изјави на 30 април 2004 година Хари Костов, поранешен министер за внатрешни работи. Од премиерската фотеља Костов го уриваше и клучниот доказ на Бошковски - фамозното Це-Де со наводно снимени разговори на убиените. „Ова Це-Де е снимено во Драчево во стан, во кој што четворица вработени во МВР донесени во периодот пред изборите 2002 година, со поделен текст на хартија учествувале во снимање на ова Це-Де“, рече на 3 јуни 2004 година Хари Костов, поранешен претседател на Владата. Тогаш почна потерата по Бошковски. Тој се забарикадира во хотелот „Амбасадор“, од каде се правдаше дека тоа е политичка хајка. „Пред да заминам во притвор, ви ја кажувам вистината. Ова е вистината. Вистината е дека никаква наредба за елиминација на таква терористичка група немам дадено“, велеше на 30 април 2004 година Љубе Бошковски, поранешен министер за внатрешни работи. Но, тој не го дочека притворот во Скопје. Замина за Хрватска, надевајќи се дека неговото хрватско државјанство ќе му помогне. Но, властите во Загреб го презедоа случајот и го притворија Бошковски. Оттаму тој беше предаден во Хаг. Костов замина, дојде Бучковски. Опозицијата од него бараше амнестија. „Не можеме ние да се мешаме во работата на судската власт. Сепак, политичките партии, политичкото влијание не треба да биде присутно во донесувањето на судските одлуки“, изјави на 3 декември 2004 година Владо Бучковски, премиер. Клучните играчи во целиот случај се надвор од политиката. Костов во Комерцијална банка, со лично обезбедување од 7-8 луѓе, а Бошковски во ќелија во Хаг, каде го чека судење за Љуботен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom