Совет !?

Член од
18 јануари 2008
Мислења
131
Поени од реакции
14
Епа вака сега , да прашам за еден проблем кој го имам поради нашето "беспрекорно" судство како и органите од министерството за внатрешни работи, па ако може некој да ми даде некој совет.

Во октомври минатат година ме сопре полиција со кола после 23 часот , негде околу 3 саат беше и како возач почетник ја не би смеел тогаш да возам тоа ми го потенцира и џандарот. Многу нормално ја се праев луд дека првпат слушам за таков закон и сл . Ми побара документи ( л.к , возачка и сообраќајна) си влезе во дефендерот и си проверуваше нешто. Се врати потоа ми ги врати документите и ни ми спомна ништо за казна ни кога да платам како што , два пати ги проверив документит кога ми ги врати немаше никакво ливче. Се распрашував по другари и сите истото ми го кажаа дека требал да ми даде некаква белешка и да ми напомене колку е рокот за да платам. И ја си викам ај се спасив не ми пишал.
И еве сега после 5 месеци и повеќе ми стигнува судска покана да се појавам во основен суд 1 поради прекршување на законот , дека како возач почетник сум возел после 23 часот....

И ај сега нека ми каже некој што е работава и некој правен совет или некое искуство што ме чека т.е колкава парична казна....
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Значи џандарот те запишал шо како и каков прекршок си направил, решил да не ти пише казна арно ама, на крај месец му фалело за норма па ти пуштил прекршочна, иди си на суд кажи како било шо било па ке видиш иначе камо мене да ми даваам само покани за на суд :pos2:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Ќе си кажеш дека на лице место не направил записник, што е спротивно на законот, ќе бараш соочување...
 
Член од
18 јануари 2008
Мислења
131
Поени од реакции
14
Значи џандарот те запишал шо како и каков прекршок си направил, решил да не ти пише казна арно ама, на крај месец му фалело за норма па ти пуштил прекршочна, иди си на суд кажи како било шо било па ке видиш иначе камо мене да ми даваам само покани за на суд :pos2:
И ја на ова помислив , дека сто посто така направил ....

Ќе си кажеш дека на лице место не направил записник, што е спротивно на законот, ќе бараш соочување...
Ја ќе направам така не е проблем. Само што како што правев муабет со мој пријател судија ми кажа дека шансите ми се мали, бидејќи секогаш го прифаќале мислењето и исказите на стручното лице во овој случај џандарот.

П.С А под соочување мислиш со џандарот нешто ... ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom