Советувалиште за родители, деца и млади

Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
СОВЕТУВАЛИШТЕ ЗА РОДИТЕЛИ И ДЕЦА

Еве јас го отварам.Добредојдовте во нашето Кајгана советувалиште,каде што ќе можете да прочитате и по нешто интересно, а и по нешто неинтересно,но потребно.

Доколку имате ситуација,проблем,дилеми,дома,со родителите, внатрешни размислувања и сомневања,ПИШЕТЕ! Ќе одговориме!

Доколку има родители кои имаат „проблеми“ со своите деца,нејасни состојби во кои нивните деца се наоѓаат,проблем кој не умеат во моментот да го решат,прашања,размисли,нека пишат,ЌЕ ОДГОВОРИМЕ!

Ајде заедно да споделиме,да разговараме и да се посоветуваме,како да ги надминеме секојдневните животни ситуации кои атакуваат врз нашиот мир и семејна хармонија.
Многу е едноставно,а понекогаш се чини дека нема излез, ИМА!
Тука е,во нашето советувалиште!
 

Топка

Генерал
Член од
21 април 2006
Мислења
1.220
Поени од реакции
2
Браво bibika за темава. Секоја чест!
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
”Cotekot od rajot izlegol”
(disciplinska slakanica)




Srpskata pogovorka ”Batina je iz Raja izasla”,kaj nas prevedena kako :Kotekot od Rajot izlegol”,skoro sekogas lugjeto ja povrzuvaat so pozitivna konotacija i ja dozivuvaat kako dozvolena,odobrena i dobra,bidejki neli od Rajot poteknuva.
No,taa odtamu izlegla tokmu zatoa sto ne bila dobra,odnosno kotekot e izgonet od Rajot,tokmu poradi sprotivnoto-toj e se samo ne Rajska pojava.

Mnogu cesto, roditelite smetajki deka gi iscrpile site drugi nacini da se spravat so situaciite na svoite deca,go koristat kotekot kako vospitna merka,vo krajna,no,nekoi i vo pocetna linija! Svesni za toa deka postapkata ne im e vo red,no,neli nemaat veke drug nacin,gi podudruvaat svoite deca,ponekogas duri i vistinski gi tepaat,za potoa da se cuvstvuvaat loso i pred sebe i pred decata. Mislejki deka e najednostavno i najmalku bolno im udiraat na decata slakanica.Taka narecena-disciplinska slakanica!!!

E toa e vistinskiot moment da porazgovarame za nejzinoto vlijanie i kako ja dozivuvaat nasite deca ”disciplinskata slakanica”

Sekoj od nas ja doziveal i ja pocuvstvuval slakanicata i site nie znaeme,dlaboko vo sebe,kako sme se cuvstvuvale dobivajki ja,a i potoa. LOSO!

Znaete,koga go tepate (uslovno kazano) svoeto dete,toa e i luto i besno i navredeno i povredeno,no sepak,po izvesno vreme,ke podzaboravi i ke prodolzi.NO!-koga ke mu udrite slakanica,ne ja zaborava do krajot na zivotot.Ja nosi kako beleg,kako luzna,dlaboko potisnata nepravda i povreda.
Ova zatoa sto,kotekot voopsto,po bilo koj drug del od teloto e polesno da se nadmine i prezivee od udarot po lice.
Liceto e frontalen del od nas.Site po liceto ne prepoznavaat,tuka e smestena nasata licnost pred drugite,a i pred nas samite.Vo ogledalo si go gledame liceto (a ne dushata),vo ocite na lugjeto se gleda prvo naseto lice,pa potoa seto ostanato od nas. I nikoj nema da vooci,duri ni jas ako sum dobila kotek po zadnikot,grbot,racete…No mislam deka site znaat i site gledaat deka sum dobila slakanica.


Koga udirate po lice,udirate direktno po licnosta na vaseto dete!!!


Slakanicata e direkten atak na licnosta i predizvikuva mnogu emocii,cuvstva koi se jasni i definirani.A toa e deka nikoj ne zasluzuva unistuvanje na licnosta,a osobeno ne naseto dete,pa kakva i greska da napravilo.
Koga ke mu udrite slakanica,kaj deteto predizvikuvate potreba (koja najcesto vednas se sproveduva) za beganje,krienje,od doma,od sebe,od drugite. Predizvikuvate cuvstvo na nepravda,zelba da vi vozvrati na ist i uste pogrub nacin,ne samo fizicki tuku i verbalno. Slakanicata se dozivuva kako smrtna navreda i povreda na egoto,naveduva kon dlaboko taguvanje,preispituvanje.Vodi vo silno cuvstvo na bezvrednost, nesakanost, otfrlenost, neubavina, vina…I se pamti kako edno od najlosite dozivuvanja vo zivotot za koe nikogas ne se zboruva,bidejki sekogas sekavanjeto na slakanicata ednakvo boli. Intenzitetot na cuvstvata nikogas ne se namaluva. Taa dlaboko ja traumatizira licnosta na vaseto dete.
Slakanicata moze da stane i model na odnesuvanje na vaseto dete,niz zivotot.

Vo zavisnost od silinata na udarot (koja retko mozeme da ja kontrolirame), ja gonime licnosta na svoeto dete vo negovata dlabocina.Pa toa stanuva zatvoreno,inhibirano,ne otfrla,ne razgovara so nas ili ne navreduva so pogrdni zborovi,besnee (a nie ne znaeme zosto). Se razbira dokolku cesto udirate slakanici. Ako toa se sluci ednas,postoi moznost vaseto dete da prodolzi,no bidete spremni dolgo da vi se luti. Ednas ili pocesto,sosem seedno, eden den na pogolema vozrast ke ve obvini za povredata koja ste mu ja nanele.

Zborot ima mnogu pogolema vospitna mok od kotekot,osobeno od slakanicata,koja e krajno kontraproduktivna.

Potsetete se deka cestopati vo sekojdnevieto znaeme da receme: ”me boli ga**t” za nekoja rabota koja i ne ni znaci i ne ne interesira.(a ssme sakale da kazeme ”sto mi e gajle”) Ova go potenciram,za da vi pokazam, ako veke ne mozete da se zaprete,da go udrite deteto po mekiot del, na toa vo momentot da, no vo zivotot ne mu se pridava znacenje i emocionalna boja.zatoa i cesto se koristi kako fraza vo zivotot. Nikoj ne veli namesto ”sto mi e gajle”-”me boli liceto” !!!


Prasajte se zosto mazite vo megjusebni tepacki sekogas i isklucivo udiraat boksovi.Vo lice! Udiraat direktno vo licnosta.Taka se nauceni,taka dobivale,taka vrakaat!
Prasajte se zosto prostitutkite koga gi tepaaat klientite ili makroata,sekogas krvnicki gi tepaat po lice? Sakaat da im ja ubijat,rasecat,unistat,povredat licnosta (koja neli ne e dobra).
Prasajte se zosto ljubomoren maz i udira slakanica na svojata zena,zosto devojkata mu udira slakanica na svojot decko???

Prasajte se zosto vie ste mu udrile (ako ste) slakanica v lice na vaseto dete???I ne udirajte! Ne slakanica!!!
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Како најлесно да се реши проблемот со динамично то ест проблематично дете?
Ако не шлаканица, ондак кој е другиот метод?
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
StormAngel напиша:
Како најлесно да се реши проблемот со динамично то ест проблематично дете?
Ако не шлаканица, ондак кој е другиот метод?
Ако веќе си решил да биде тоа удар по телото,нека биде по мекиот дел,благо џанам,:) По дупето,но не го препорачувам ни тоа!!!

Другиот метод е да му раскажеш приказна (иако не ти е до раскажување),приказна во која сосема случајно ќе се зборува за слична на вашата ситуација,мирно и милозвучно.Во текот на раскажувањето дај му шанса на детето да те прекине,да те потпраша и одговарај на прашањата.Ќе ја свати поентата,па макар имало и само една година,не се секирај. Пробај!

И запамти: ниедно дете не е проблематично!!! Може да е динамично или хиперактивно,но не и проблематично. Проблематично реагира на нивниот темперамент-околината!
Ако е хиперактивно-трк до некој педагог или психолог и готовооооо...:)
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Ако не шлаканица(т.е.шамар) дефинитивно разговорот е решение, само правиме муабет за разговор,а не за „дерење„
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Јас сум апсолутно против „педагошки„ шлаканици и такви слични „мерки„. Се може да се реши со зборови.
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Nasilstvoto vrz decata predizvikuva nasilstvo pomegju decata

Ne sakam da ve isplasam,no denesnicata ni izobiluva so agresivni mladi lugje,koi napagjaat drugi mladi lugje,nemajki i neznaejki drug nacin na odnesuvanje.
Za se ima resenie.I ako vaseto dete e zrtva na takvo nasilstvo i ako e direkten storitel na istoto.
Najvazno e da ne se isplasite i racionalno da mu prijdete na problemot, a emocionalno na svoeto dete.

Atmosferata vo domot e kluc za razvojot na nasilno odnesuvanje kaj mladite. Najvazno od se e da mu ponudite na svoeto dete mirna,spokojna i harmonicna semejna atmosvera.Taa gi ispolnuva decata so doverba i samodoverba,a i Vas isto taka. Pokazete mu na deteto deka vratite na vasiot dom se otvoreni za prijatelite,drugarite,simpatijata,pa i za neprijatelite.

Ponudete mu na svoeto dete da go povika svoeto drustvo doma na druzenje,na koe Vie nema da prisustvuvate,osven na pocetokot.Taka ke gi zapoznaete negovite drugari po lik i ime.
Dajte mu dozvola da odi kaj svoite drugari,so toa sto ke vi kaze tocno kaj koe drugarce ke bide.No,nemojte da se javuvate da proveruvate dali e tamu.Barem prvite 2 pati.

Pokazete mu na svoeto dete deka go pocituvate negoviot izbor na drugari i ne davajte negativni komentari za izgledot,odnesuvanjeto ili pak za nekoja karakteristika na bilo koe drugarce.Taka ke vi poveruva deka navistina go pocituvate. Komentarite ke sledat podocna,koga ke ja stekne doverbata vo Vas.

So drugarite i so svoeto dete odnesuvajte se isto kako da se vasi prijateli.Obracajte im se po ime (nikako nagaleno),bidete spontani,slobodni vo razgovorot. Upotrebuvajte ”sleng”,zargon. Istiot zargon go koristime site. Taka ke im se priblizite na decata i ke bidete ”inn”.
Ne stojte blisku do prostorijata vo koja se naogjaat,ke pomislat deka gi prisluskuvate (sto i ne e daleku od vistinata).Pokazete deka imate doverba,deka ne se plasite deka ke napravat nered,belja ili nekoja nepredvidena situacija.

Ako im pokazete doverba,decata nesvesno ja opravduvaat!!!

Pokazete radost i zadovolstvo sto vaseto dete se druzi tokmu so tie drugari i sto ima drugari voopsto.

Ne im go remetete muabetot so vasi dozivealici od mladosta-nikako!

Slusajte gi vnimatelno nivnite i postojano voodusevuvajte se na nivnite ”podvizi”. Taka ke posakaat povtorno da vi raskazat nekoja slucka (im go pottiknuvate egoto.).

Posle 2-3 sredbi so prijatelite na vaseto dete,slobodno pobarajte sami da vi gi napisat svoite telefonski broevi,no,pred toa na site dadete im gi svoite telefoni. Ke vi se izraduvaat,sakajki da vi zablagodarat za doverbata. Vasite telefoni ke im gi dadete vo funkcija ”ako bilo koga im pritreba bilo sto”. Ne objasnuvajte zosto ke vi sluzat nivnite broevi.

Koga ke go vospostavite prijatelskiot odnos so svoeto dete i so negovoto drustvo,togas sami ke vi kazat vo doverba sto im se slucuva.Dali nekoj im se zakanuva,dali nekoj gi napadnal,dali nekoj nekogo natepal…
Poucete gi deka treba da si bidat verni i lojalni,da si go cuvaat drugarstvoto i taka ke ja zajaknete vrskata ne samo megju niv,tuku i so vas.

Ako vi kaze vaseto dete deka formirale ”banda” i deka se podgotvuvaat ili pak veke napravile nekakvo ”agresivno” odnesuvanje,ne panicete,ne pokazuvajte deka skokate od mesto.

Pokazete interes za sluckata,razgovarajte za istata,pokazete deka mu veruvate na svoeto dete i deka razmisluvate dali pravilno postapilo. Ne go osuduvajte vednas. Ne go osuduvajte nitu podocna,durii ako se pokaze deka pogresilo. No,nemojte nitu da go opravdate.

Sekogas jai mate opcijata – da razmislite…da gi razgledate site aspekti i dimenzii na slucuvanjeto…Bidete racionalni kon problemot,kako da e situacija na vaseto rabotno mesto,koja treba da ja resite brzo i efikasno,a kon vaseto dete bidete polni so emocii,pregratki i uteha.

Utesete go,da ne se plasi. Kazete mu i pokazete mu deka ke mu pomognete vo sekoe vreme i vo sekoja situacija.

Ako postapite na ovoj nacin,sekogas ke ja imate kontrolata i nadzorot nad vaseto dete,a sto e najvazno,ke jai mate negovata doverba. Samo taka ke mozete vistinski da go zastitite i da mu pomognete,da iznajde vistinski nacin da se spravi so sopstveniot i tugjiot gnev,nasilstvo,agresija.

Ne drzete lekcii,drzete gi koncite vo race,a vaseto dete vo pregratka!



 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Леле,колку супер место е ова Форумов! Никој нема проблеми,сите се среќни и весели,СУПЕР!
Јас па мислев,кај ја отворив темава,кога ке почнат сега да се жалат,оно види финта,ме зезнавте! Браво,за вас,овај за нас! :)
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Искрено и јас го мислев тоа, од проста причина што другите теми кои се наменети за проблеми се попосетувани и поактуелни.Стварно чудно!!!
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Знам што е работава,ми текна!
Погоре постираните (мои) колумни се поместени овде,со цел само да ве поттикнат (ако не ве мрзи да ги читате),на размислување,дали и вам ви се случило нешто слично.
Не ве едуцирам,не ми е тоа намерата! Намерата ми е да ВЕ прашам:
Зарем не ви се случило да добиете шлаканица до сега?, или никој не ве измалтретирал со - дај ми ги парите,мобилниот...-или ќе те скршам???

Не ми се верува дека толку паметни дечки како вас,се плашат да пишуваат на овие теми.:)
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Ако е хиперактивно-трк до некој педагог или психолог и готовооооо...:)
Toa pak shto kje pomogne da pojdesh kaj kvazi-struchnjak so legitimitet na "nauchnost" i da slushash "teorii".....

Ima prichina za srpskata pogovorka. Jas sum imal najprekrasen tatko na svetot, no sepak nekogash sum "zasluzhil" da me frasne koga sum imal 4-5-6 godini. Koga kje go vratam filmot, gledam deka bilo bash na mesto i deluval vospitno. A toa prozileguva od zhivotniot fakt deka ne na sekoe dete i ne vo sekoja situacija mozhe da mu se "kazhe prikazna"! Nekogash deteto zbesnuva. A toa dete ne zhivee nadvor od svetot, izolirano, tuku treba da se socijalizira spored nekoi pravila (kakvi i da se), a roditelot e finalen arbitar na toa sto toa smee i ne smee da pravi.

Bibika - samo nemoj te molam prevedeni Zapadni floskuli kako odgovor na postov. ;-)

P.S. Ochekuvam crveno... :)
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Драг Мисирков,
една мала и небитна,ама сепак вистина: Бибика не преведува и не дава црвени!!!
Твоите очекувања се навистина интересни,земајќи во вид каков третман ти му даваш на „збеснувањето” на детето.Интересно е тоа што очекуваш детето да се социјализира „според некои правила,какви и да се”???
Наместо чуденка и јас ќе ставам насмевка.:)
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Твоите очекувања се навистина интересни,земајќи во вид каков третман ти му даваш на „збеснувањето” на детето.Интересно е тоа што очекуваш детето да се социјализира „според некои правила,какви и да се”???
A kakov tretman bi mu dala ti?

Eden od tvoite tekstovi mi deluvashe kako prevod na ona shto go gledam na Zapad. Imeno, tretman na individualizam izdignat na nivo na kult, pri toa zapostavuvajkji go faktot deka edna edinka e del od opshtestvoto i deka sepak postojat tradicii (barem kaj nas Makedoncite, ili barem vo mojata familija) koi shto jas kako roditel bi sakal da gi zapazam. Odredeni psiholozi kako sto gledam, da ne recham site ama 98% na Zapad, se odnesuvaat kako dunsteri po ova prasanje, nebare pagjaat od druga planeta. Kakvi lugje - takva profesija, izgleda.

I da, imal pravo tatko mi da me stavi vo kjosh "da mislam za ona shto sum go napravil" koga sum krshel lusteri, ekscajzi i dzamovi kako shto kje mi teknelo, i da me "frasne" koga sum tepal drugi deca. Ne bi rekla?

Jas staviv nasmevka vo prviot post, a sega stavam izvichnik - soshto bash mi se rasprava so tebe! ;-)
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Misirkov напиша:
1.A kakov tretman bi mu dala ti?

Eden od tvoite tekstovi mi deluvashe kako prevod na ona shto go gledam na Zapad. Imeno, tretman na individualizam izdignat na nivo na kult, pri toa 2.zapostavuvajkji go faktot deka edna edinka e del od opshtestvoto i deka sepak postojat 3.tradicii (barem kaj nas Makedoncite, ili barem vo mojata familija) koi shto jas kako roditel bi sakal da gi zapazam. Odredeni psiholozi kako sto gledam, da ne recham site ama 98% na Zapad, se odnesuvaat kako dunsteri po ova prasanje, nebare pagjaat od druga planeta. 4.Kakvi lugje - takva profesija, izgleda.

5.I da, imal pravo tatko mi da me stavi vo kjosh "da mislam za ona shto sum go napravil" koga sum krshel lusteri, ekscajzi i dzamovi kako shto kje mi teknelo, i da me "frasne" koga sum tepal drugi deca. Ne bi rekla?

Jas staviv nasmevka vo prviot post, a sega stavam izvichnik - 6.ѕoshto bash mi se rasprava so tebe! ;-)
1.„Збеснувањето“ на детето не бара третман. Оние кои го предизвикале имаат потреба од истиот!!!

2.Јас не го запоставувам ФАКТОТ дека единката е дел од општеството, напротив,затоа е и отворена темава!!!

3.Чувај ја традицијата,се сложувам,доколку сметаш како родител,дека е добра и твоето дете треба на своја кожа да ја почувствува!

4.Изгледа?!

5.Татко ти можеби имал право.Мислам дека ти, како дете, не требало да бидеш ставен во ќош или „фраснат“.Ниедно дете не го заслужува тоа! И да,НЕ БИ РЕКЛА!!!

6. Мисирков,фала на комплиментот,мене не ми се расправа со тебе.Мене ми се разговара со тебе! Има разлика!!!

Овојпат јас не ставам знакче,ќе ставам смајли.:kez:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom