Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
13 мај 2012
Мислења
54
Поени од реакции
20
Зуја мењачот. Ако е со 6 брзини. Кога возиш со трета и на додавање нагло туража и нагло одземање ако мрда рачката од мењачот гарант е лагер на мењач. А можи само да Зуја без да мрда рачката. M32 мењач носи фиат, алфа, ланчија, опел Астра х, зафира... Да си провериш и масло во мењач, обавезно да е до мах.
Мењачот е со 5 брзини. Кое масло за мењач ќе го препорачаш?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.591
Поени од реакции
2.096
Зедов Shell Helix - Made in Turkey па ќе видам. Следно сакам да пробам Eneos или Aral.

Е си го погодил...ко секира во камен.


Ако не ти отворено, врати го земи тотал....за 1500 денари подобро масло нема од тоталот 7000.
Автоматски споено мислење:

Мењачот е со 5 брзини. Кое масло за мењач ќе го препорачаш?


Друже појди на мајстор...да не имаш нешто лабаво на тркалата, или лагер за менување...со такви работи не се игра, зошто може тркалото буквално да испадне од колата и да летнеш во некој ендек.

Ќе ти каже мајсторот што е за менување, а па ако треба ќе ти стави и масло во мењачот.
 
Последно уредено:
Член од
17 јануари 2018
Мислења
44
Поени од реакции
16
Е си го погодил...ко секира во камен.

Ако не ти отворено, врати го земи тотал....за 1500 денари подобро масло нема од тоталот 7000.
Автоматски споено мислење:
Го стајв вчера, па ќе видиме сеа. Вујкоми исто користи на иста кола и онака ми се бендиса вожњата како поголема комптресија имаше колата. Го зедов од една поголема по професионална продавница. Пребарав на нет, пишува дека Shell имаат фабрика во Турција и работат по лиценца. Ќе ги извозам сеа 10к км па ќе видам дали ќе го троши. Претходно користев Mannol и грам не потроше и мирно си работеше и тоа источено од гаража во буре. Наредно сакам да земам Eneos, Aral или Тотал. Незнам кое е специјално масло за мазда а да нее она нивното. Кои се други до 1500 денари освен Тотал и Шел? Eneos, Aral, Liqui Moly, Mobil која им е цената?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.591
Поени од реакции
2.096
Друже маслата зависат од типот на моторот...и за секој мотор е пропишано какво масло треба да ставиш, со која густина...значи треба да кажеш со кој мотор тие маздата која година...не може едно масло за сите мотори мазда да пасува


Mannol ич не помислувај да ставиш пак...самата цена ти кажува колку е квалитетно, 1000 денари 5 литри...го ставаат во југовци, лади и трактори
 
Последно уредено:
Член од
17 јануари 2018
Мислења
44
Поени од реакции
16
Друже маслата зависат од типот на моторот...и за секој мотор е пропишано какво масло треба да ставиш, со која густина...значи треба да кажеш со кој мотор тие маздата која година...не може едно масло за сите мотори мазда да пасува


Mannol ич не помислувај да ставиш пак...самата цена ти кажува колку е квалитетно, 1000 денари 5 литри...го ставаат во југовци, лади и трактори
Мазда 1.8 105кс, ставам 10w40 оти има скоро 300.000км а инаку пропишано е 5w30. Mannol користев пред да го ставам сега Shellot, пред Mannolot бев на Castrol, Aral, Sloveno oil (словенско) и едно полско. Сеа се мислам наредно пак Aral или Eneos да пробам или Лукоил
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.354
Поени од реакции
29.828
Кое најдобро масло до кај 1500денари? Aral, Shell, Eneos, Eurol и др. Ако некој е упатен повеќе, од брендовиве кое е најидеално за мазда?
Не кажа што кола/модел/мотор и кои спецификации на маслото, сега тек си напишал дека бараш мислење за 10w40... Од наведениве за последните две масла не знам, а за првите две не би ги одбрал. Шел и Арал често се фалсификат овде. Подобро гледај кое е оригинал масло, наместо некои ситни предности во карактеристиките. На пример Равенол или Фукс би биле подобар избор.


Мазда 1.8 105кс, ставам 10w40 оти има скоро 300.000км а инаку пропишано е 5w30.
Инаку ако фабрички е пропишано 5w30, не разбирам зошто се зафркаваш со 10w40? Многу ти јаде масло моторот? Ако има проблем, зошто не го решиш? Ставање несоодветно масло може времено навидум да намали потрошувачка на масло, ама да направи други проблеми.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.591
Поени од реакции
2.096
Мазда 1.8 105кс, ставам 10w40 оти има скоро 300.000км а инаку пропишано е 5w30. Mannol користев пред да го ставам сега Shellot, пред Mannolot бев на Castrol, Aral, Sloveno oil (словенско) и едно полско. Сеа се мислам наредно пак Aral или Eneos да пробам или Лукоил

Стави 5w-30 тогаш и не се замарај...проблемот е што е поскапо од 1500 ден, Квалитетно масло 5w-30 за 1500 ден. нема да најдеш.

А тоа дека имало 300 000 км нема врска...мислиш увезените голфови и пасати помалку имаат?

Се става тоа што препорачал производителот за тој мотор, ако го троши значи моторот тие за ремонт и со погусто масло нема ништо да решиш.
 
Член од
17 јануари 2018
Мислења
44
Поени од реакции
16
Не кажа што кола/модел/мотор и кои спецификации на маслото, сега тек си напишал дека бараш мислење за 10w40... Од наведениве за последните две масла не знам, а за првите две не би ги одбрал. Шел и Арал често се фалсификат овде. Подобро гледај кое е оригинал масло, наместо некои ситни предности во карактеристиките. На пример Равенол или Фукс би биле подобар избор.



Инаку ако фабрички е пропишано 5w30, не разбирам зошто се зафркаваш со 10w40? Многу ти јаде масло моторот? Ако има проблем, зошто не го решиш? Ставање несоодветно масло може времено навидум да намали потрошувачка на масло, ама да направи други проблеми.
Стави 5w-30 тогаш и не се замарај...проблемот е што е поскапо од 1500 ден, Квалитетно масло 5w-30 за 1500 ден. нема да најдеш.

А тоа дека имало 300 000 км нема врска...мислиш увезените голфови и пасати помалку имаат?

Се става тоа што препорачал производителот за тој мотор, ако го троши значи моторот тие за ремонт и со погусто масло нема ништо да решиш.
Не троши масло. На Castrolot ми трошеше само. 10w40 ставам по препорака оти е постара кола и има 300.000км а и дека е атмосферец обичен. До сега сум немал проблем со 10w40. Прашањето ми беше кое е најдобар бренд за масло до 1500 денари оти ги има доста. Вчера ставив Shell Helix HX 6 Турско производство. Заклучок ќе видам по 1000-2000км. Наредно сакам да земам Eneos, Lukoil, Total, Aral или ако се покажи Shelloв ќе си останам на него. Тоа ме интересира, да сподели некој искуство или мислење со овие горе наведениве брендови.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.354
Поени од реакции
29.828
10w40 ставам по препорака...
Ако за моторот фабрички е пропишано 5w30, не знам каква услуга ти прави тој што ти ја дал препораката.
Летно време веројатно нема да видиш многу разлика, ама зимава...
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.336
Поени од реакции
7.347
Не троши масло. На Castrolot ми трошеше само. 10w40 ставам по препорака оти е постара кола и има 300.000км а и дека е атмосферец обичен. До сега сум немал проблем со 10w40. Прашањето ми беше кое е најдобар бренд за масло до 1500 денари оти ги има доста. Вчера ставив Shell Helix HX 6 Турско производство. Заклучок ќе видам по 1000-2000км. Наредно сакам да земам Eneos, Lukoil, Total, Aral или ако се покажи Shelloв ќе си останам на него. Тоа ме интересира, да сподели некој искуство или мислење со овие горе наведениве брендови.
Спецификациите 10W40 се повеќе за темературата со густината на маслото, што не значи дека одговараат за тој мотор. Треба да бараш дека тоа масло го одобрува мазда за тој и тој мотор за таа година. Новите масла се поретки за да обезбедат помала потрошувачка на гориво а во нив фалат состојки кои го штитат моторот за да не го отераат катализаторот у курац. Посебно ако пишува low SAP oil тоа е ептен ретко.

Како и да е јас од Шел не би купил ниту оригинал од Холандија да е а не па made in Türkiye (со сменето име без референдум)
 
Член од
17 јануари 2018
Мислења
44
Поени од реакции
16
Спецификациите 10W40 се повеќе за темературата со густината на маслото, што не значи дека одговараат за тој мотор. Треба да бараш дека тоа масло го одобрува мазда за тој и тој мотор за таа година. Новите масла се поретки за да обезбедат помала потрошувачка на гориво а во нив фалат состојки кои го штитат моторот за да не го отераат катализаторот у курац. Посебно ако пишува low SAP oil тоа е ептен ретко.

Како и да е јас од Шел не би купил ниту оригинал од Холандија да е а не па made in Türkiye (со сменето име без референдум)
Хаха океј, ти благодарам. Наредно ќе ставам од Лукоил. Мислам дека е по оригинално за разлика од овие другиве. Исконтактирав русин и ми кажа дека таму повеќе предност имаат маслата кои не се толку популарни и се домашни бидеќи поголема е веројатноста да бидат оригинални за разлика од овие другиве познати брендови. Ќе ги извозам сега овие 10.000 со Шелот па наредно ќе зеам Лукоил Genesis Advanced 10w40 или 5w30/40.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Ако за моторот фабрички е пропишано 5w30, не знам каква услуга ти прави тој што ти ја дал препораката.
Летно време веројатно нема да видиш многу разлика, ама зимава...
Zimovo ke mu stoe masloto dolu dodeka da zagree i ke si tropka motorot. :D
Автоматски споено мислење:

Хаха океј, ти благодарам. Наредно ќе ставам од Лукоил. Мислам дека е по оригинално за разлика од овие другиве. Исконтактирав русин и ми кажа дека таму повеќе предност имаат маслата кои не се толку популарни и се домашни бидеќи поголема е веројатноста да бидат оригинални за разлика од овие другиве познати брендови. Ќе ги извозам сега овие 10.000 со Шелот па наредно ќе зеам Лукоил Genesis Advanced 10w40 или 5w30/40.
Druze realno ako ne ti se davat pari za dobro ulje i soodvetno za taa kola, poarno prodaj ja i zemi si tocok. Za nekoj mesec ke te citame u temava kako prasuvas sto mozi da e slusas nesto tropa u motor.
5 dusi ti kazaa da zemis toa sho ti kazuva proizvoditel i seuste vikas ke si zemis 10w40 pak.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.336
Поени од реакции
7.347
Ако за моторот фабрички е пропишано 5w30, не знам каква услуга ти прави тој што ти ја дал препораката.
Летно време веројатно нема да видиш многу разлика, ама зимава...
Фабрички се препишани стандардите а не 5w30.

Тоа 5W30 одговара за Германија на пример пошто ретко кога имаш летно време температура над 30 степени. За Македонија треба да е дури и за нови автомобили 5W40. Пошто имаш 3 месеца каде температурата е околу 35-40 степени.

Се гледаат спецификациите и стандардите на производителот а не спецификаците за густината на маслото на одредена температура.

Оди стави 5w30 во кола која ќе се вози во Русија и ќе видиш како ќе отиде јабана уште првата зима.
 
Член од
17 јануари 2018
Мислења
44
Поени од реакции
16
Zimovo ke mu stoe masloto dolu dodeka da zagree i ke si tropka motorot. :D
Автоматски споено мислење:


Druze realno ako ne ti se davat pari za dobro ulje i soodvetno za taa kola, poarno prodaj ja i zemi si tocok. Za nekoj mesec ke te citame u temava kako prasuvas sto mozi da e slusas nesto tropa u motor.
5 dusi ti kazaa da zemis toa sho ti kazuva proizvoditel i seuste vikas ke si zemis 10w40 pak.
18 години и ставам 10-40 па агрегатот е како швајцарски саат. :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.354
Поени од реакции
29.828
5W40 е друга класа на квалитет од 10W40.
Фабрички ако треба 5w30 тогаш треба 5w30 и нашава клима не е толку различна од Германската. А ако веќе треба за друга климатска зона друго масло тогаш и тоа ќе го пишува во упаството. На крај кој како сака ама јас не би се заебавал со спецификации и фабрички напатствија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom