Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Друже така е по закон, инаку во пракса бар во Прилеп се гледа низ прсти, може само да те предупреди...инаку CO (јаглероден моноксид) е главно проблем на бензинци, дизелите и без никаков катализатор испуштаат многу помалку CO, и кај нив мерат колку има партикулати (црн чад).
 
Член од
8 јули 2017
Мислења
107
Поени од реакции
81
Сериозно споредуваш астра Х со алфа 147? Земјоделско возило со германска машина
Germanska masina sklapana u belgija i polska so italijanski i japanski motori, G od germansko nema kaj toj model (ne deka imam nesto protiv kolata)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.636
Поени од реакции
38.813
Germanska masina sklapana u belgija i polska so italijanski i japanski motori, G od germansko nema kaj toj model (ne deka imam nesto protiv kolata)
Мојата е склапана у Руселхајм, и каде прочита Г жити све, тоа Х очи ќе ти истера. Сите бензинци што се до лани беа исклучиво на Опел, дури и некои дизели.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
не ти мереа издув? Мене неколку години по ред ми мерат. Оваа година рекоа ЦО покажало 0.1, а макс било 0.3. И што прајте на 0.3? Ништо, нема регистрација, мора да го средите проблемот. Ова е за нормална процедура, без врски.
Merea ama ne pokaza visoko CO i bas me zacudi a i cel mesec nemav izlezeno nadvor od gradot taka da pojke vozev niz grad trgni zastani. Mana mi najdoja vo svetlata, svetele visoko nad dozvolenoto pa mi gi stelovaja za da me pustat.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.303
Поени од реакции
7.269
не ти мереа издув? Мене неколку години по ред ми мерат. Оваа година рекоа ЦО покажало 0.1, а макс било 0.3. И што прајте на 0.3? Ништо, нема регистрација, мора да го средите проблемот. Ова е за нормална процедура, без врски.
Тој проблем го имав со опелот еуро 5 дизел и пошто сам ги ресетирав податоците за издувните гасови и после тоа колата беше возена САМО во град, на технички не поминав поради средната вредност на издувните гасови. После ја издував со 200 km/h на автопат пола саат и вредностите се средија па вториот обид на технички поминав без проблем :)
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.544
Поени од реакции
21.500
Dali vo Makedonija se sprovede Airbag Recall na Honda modelite?

I dokolku da, dali ima nekoj tuka na forumov koj go zamenil svojot airbag preku oficijalniot servis da spodeli iskustvo.

 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Dali vo Makedonija se sprovede Airbag Recall na Honda modelite?

I dokolku da, dali ima nekoj tuka na forumov koj go zamenil svojot airbag preku oficijalniot servis da spodeli iskustvo.

Пред некое време на Телма вртеше кајрон за ова. Ако добро се сеќавам сопственици на овие возила треба да се обратат во сервисот на Хонда.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.544
Поени од реакции
21.500
Пред некое време на Телма вртеше кајрон за ова. Ако добро се сеќавам сопственици на овие возила треба да се обратат во сервисот на Хонда.
Да, меѓутоа на Хонда-Макпетрол.ком нема никаква вест или опција да провериш дали твојата Хонда треба да се сервисира.
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Да, меѓутоа на Хонда-Макпетрол.ком нема никаква вест или опција да провериш дали твојата Хонда треба да се сервисира.
Иформацијата на Телма одеше пред повеќе од 6 месеци и од тогаш немам сретнато ништо. Најдобро е да се јавиш во овластениот сервис.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.544
Поени од реакции
21.500
Иформацијата на Телма одеше пред повеќе од 6 месеци и од тогаш немам сретнато ништо. Најдобро е да се јавиш во овластениот сервис.
Во Малта сум моментално и тука ги заменуваат сите хонди кои се опфатени со тој аирбег. Чисто ме интересираше како ги средуваат зашто денес ме контактираа за мојата Хонда па ако имаше некој да сподели искуство супер ќе е.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Во Малта сум моментално и тука ги заменуваат сите хонди кои се опфатени со тој аирбег. Чисто ме интересираше како ги средуваат зашто денес ме контактираа за мојата Хонда па ако имаше некој да сподели искуство супер ќе е.
Ne sum nosel za airbag, ali sum ja nosel mojata kola za drug recall. Delot se zamenuva so nov(posledna verzija) i tolku. Posleden pat menuvaa greac(u sal tabla) i konektor, usput bidejki trebase da ja nosam u grad koj e 30km od kaj mene, mi go napolnija cel rezervoar so nafta. Nekoi recall ne gi pravam, primer onaj so izduvnite gasovi na volkswagen u Anglija, bidejki site koi napravija imaat problem so kolite.
U tvojot slucaj ke izvadat i ke stavat novi pernicinja. Ja uopste ne bi cekal i bi ja odnel odma. Ustvari i ne znam zosto olku kasno ti zvonat, bidejki pocnaa nekade u Mart mislam so ova.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.544
Поени од реакции
21.500
Ne sum nosel za airbag, ali sum ja nosel mojata kola za drug recall. Delot se zamenuva so nov(posledna verzija) i tolku. Posleden pat menuvaa greac(u sal tabla) i konektor, usput bidejki trebase da ja nosam u grad koj e 30km od kaj mene, mi go napolnija cel rezervoar so nafta. Nekoi recall ne gi pravam, primer onaj so izduvnite gasovi na volkswagen u Anglija, bidejki site koi napravija imaat problem so kolite.
U tvojot slucaj ke izvadat i ke stavat novi pernicinja. Ja uopste ne bi cekal i bi ja odnel odma. Ustvari i ne znam zosto olku kasno ti zvonat, bidejki pocnaa nekade u Mart mislam so ova.
Ме немаат они сами побарано. Туку јас завчера видов на вест од септември дека се одвива Аирбаг Рикол, вчера ги контактирав и они ми одговорија сабајлево.
Ми рекоа дека треба да им сликам logbook и они ќе ги нарачаат потребните делови за мојата кола.
Ме интересира, затоа што гледам во некој држави им даваат да возат некоја Хонда (free of charge) додека твојата е на сервис, па дали кога е на сервис се чека одреден период или завршуваат за ден-два?
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Ме немаат они сами побарано. Туку јас завчера видов на вест од септември дека се одвива Аирбаг Рикол, вчера ги контактирав и они ми одговорија сабајлево.
Ми рекоа дека треба да им сликам logbook и они ќе ги нарачаат потребните делови за мојата кола.
Ме интересира, затоа што гледам во некој држави им даваат да возат некоја Хонда (free of charge) додека твојата е на сервис, па дали кога е на сервис се чека одреден период или завршуваат за ден-два?
Obicno oni prakjaat pismo so recall ili se javuvaat(ako e itno). Mene za ona za izduvni gasovi mi prakjaa pisma, a za greacot i konektorot mi se javija,bidejki mozelo da predizvika pozar i organiziraa sho pobrzo da se sredi.
Tocno e deka davaat koli free of charge u povekjeto evropski drzavi, ali kaj nose dole tesko da ti dadat kola, za u Malta ne znam kako e.
Obicno se zavrsuva u istiot den, osven ako e recall na motor :D
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.544
Поени од реакции
21.500
Obicno oni prakjaat pismo so recall ili se javuvaat(ako e itno). Mene za ona za izduvni gasovi mi prakjaa pisma, a za greacot i konektorot mi se javija,bidejki mozelo da predizvika pozar i organiziraa sho pobrzo da se sredi.
Tocno e deka davaat koli free of charge u povekjeto evropski drzavi, ali kaj nose dole tesko da ti dadat kola, za u Malta ne znam kako e.
Obicno se zavrsuva u istiot den, osven ako e recall na motor :D
Топ ако е истиот ден. Можам и ден повеќе да ја оставам, ама ако ми кажат повеќе од 2-3 дена ќе им барам некоја замена па макар и се јавувал во Јапонија. :)
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.286
Поени од реакции
4.689
Ме немаат они сами побарано. Туку јас завчера видов на вест од септември дека се одвива Аирбаг Рикол, вчера ги контактирав и они ми одговорија сабајлево.
Ми рекоа дека треба да им сликам logbook и они ќе ги нарачаат потребните делови за мојата кола.
Ме интересира, затоа што гледам во некој држави им даваат да возат некоја Хонда (free of charge) додека твојата е на сервис, па дали кога е на сервис се чека одреден период или завршуваат за ден-два?
Чисто се сомневам дека кај нас ќе ти дадат кола за користење додека е твојата на сервис, ама па и би бил изненаден ако ти ја држат повеќе од неколку саати.
А тоа дека низ европа даваат нови коли стои, пример јас купив нова кола во шведска, ама ради нели се што се случува искочи да касни малку споредено со предвиденото, па во меѓувреме добив кола на користење (и тоа јас земав и30, на користење ми дадоа ионик што е двојно поскапа)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom