Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Здраво, во врска со антифриз.
Имам ставено готов мешан од на Макпетрол, пред тоа имав чист, некој велат чист било подобро некои разреден, ама со чист антифриз, климата потешко или воопшто не топли...Дали чистиот антифриз има некое нагризувачко својство и е штетен за моторот ако не е разреден со вода, фала...
Ако под чист мислеш концентриран Антифриз под итно да го разредиш со дестилирана вода,сооднос 50/50.
Чистиот антифриз го нагризува разладниот систем и најчесто страдаат хладњак,казанче за парно..
 
Член од
6 ноември 2017
Мислења
84
Поени од реакции
26
Здраво. При палење на колата овие две сијалички светат уште минута, потоа се гасат. Што би можело да биде? Се работи за голф 6, 1.4 80кс
 

Attachments

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.979
Здраво. При палење на колата овие две сијалички светат уште минута, потоа се гасат. Што би можело да биде? Се работи за голф 6, 1.4 80кс
Модул на волан,сензор како сакаш кажи го а како последица на тоа ти јавуе и неисправност во системот за проклизавање ако те разбрав за кои две сијалички мислиш.Провери го и нивото на течноста за волан
Автоматски споено мислење:

Да не си вадел клема од акумулатор или да не си го мењал?
 
Последно уредено:
Член од
6 ноември 2017
Мислења
84
Поени од реакции
26
Да, последниве неколку денови ми се празнеше.. вчера го извадив да го наполнам да пробам да го опраам.. мада 2017 е акомулаторот чудно ми е што се празни.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.979
Да, последниве неколку денови ми се празнеше.. вчера го извадив да го наполнам да пробам да го опраам.. мада 2017 е акомулаторот чудно ми е што се празни.
Затоа ти ги пали сијаличките.После ден два или подолго возење нема да ти ги пали повеќе
 
Член од
6 ноември 2017
Мислења
84
Поени од реакции
26
Затоа ти ги пали сијаличките.После ден два или подолго возење нема да ти ги пали повеќе
Фала ти бато.. него ме и дали нешто може да ми ја троши струјата? Сега брзо ставив плин а и рикверц светлото не работи, али не ми е логично такво нешто да ми праи проблем
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.979
Фала ти бато.. него ме и дали нешто може да ми ја троши струјата? Сега брзо ставив плин а и рикверц светлото не работи, али не ми е логично такво нешто да ми праи проблем
Нека провери електричар најубаво.А може нешто околу плинот да краде струја,евентуално радиото.Кај ти местеа плин?
 
Член од
6 ноември 2017
Мислења
84
Поени од реакции
26
Smart auto, кај момин потоk. Ќе мора дс однесам, да не купувам акомулатор да не испадне друго да е проблемот.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.979
Smart auto, кај момин потоk. Ќе мора дс однесам, да не купувам акомулатор да не испадне друго да е проблемот.
Прво електричар,тие со плинот ако нешто не направиле како треба нема да знаат што.Тој ке ти каже,електричарот
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Да, последниве неколку денови ми се празнеше.. вчера го извадив да го наполнам да пробам да го опраам.. мада 2017 е акомулаторот чудно ми е што се празни.

Што марка е акумулаторот?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Да, последниве неколку денови ми се празнеше.. вчера го извадив да го наполнам да пробам да го опраам.. мада 2017 е акомулаторот чудно ми е што се празни.
Ако наполнил 2 години и ако ја чуваш надвор постојано голема шанса е да е до него. Помини на електричар нека го измерат или самиот ти ако имаш унимер.
 
Член од
6 ноември 2017
Мислења
84
Поени од реакции
26
Што марка е акумулаторот?
Screenshot_20200111-123011_Gallery.jpg
Автоматски споено мислење:

Вчера ја возев накај 2 на полноќ кога беше минус и си запали супер после полнењето истиот ден. Ќе видиме како ќе биде во наредниве 2-3 денови.
Автоматски споено мислење:

Ако наполнил 2 години и ако ја чуваш надвор постојано голема шанса е да е до него. Помини на електричар нека го измерат или самиот ти ако имаш унимер.
Имам, го измерив али не уклучен и беше добар. Ќе пробам вака како на видеово.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.672
Поени од реакции
38.853
Прегледај го приврзокот 228301
Автоматски споено мислење:

Вчера ја возев накај 2 на полноќ кога беше минус и си запали супер после полнењето истиот ден. Ќе видиме како ќе биде во наредниве 2-3 денови.
Автоматски споено мислење:



Имам, го измерив али не уклучен и беше добар. Ќе пробам вака како на видеово.
Купи си нов, ќе те остави негде овој
 
Член од
6 ноември 2017
Мислења
84
Поени од реакции
26
Купи си нов, ќе те остави негде овој
Сега е добар али ќе видам како ќе биде денес и утре.. али и сакам да сум сигурен дека е до него, да не фркнам 4 бона а да не биде тоа проблемот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom