Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.951
Поени од реакции
1.410
денес на 1.4HDi забележав сомнително однеаување,
возев во 5-та брзина под 2.000 вртежи и нагло притиснав на гаста такаречи до патос колата убаво си повлече забрза и дигна некаде до кај 2.5(600) вртежи па на неколку секунди паднаа до кај 2.1(200) за на крај да си се повратат до 2.600 како ништо да не било, потоа притиснав до даска и одеше и над 3.000,
што мислите има некој проблем во зародиш или се случуваат вакви заебанции и кај други
Sprema pisanoto mozno da e mis fire poradi maf senzorot,go namali gorivoto i naednas pajga snagata. Napravi prvo diagnostika ovie hdi malce se zeznati so tie raboti.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.535
Поени од реакции
7.898
Sprema pisanoto mozno da e mis fire poradi maf senzorot,go namali gorivoto i naednas pajga snagata. Napravi prvo diagnostika ovie hdi malce se zeznati so tie raboti.
Ако е пред маф сензорот проблем, ќе даде грешка код. Ако е после маф сензорот , ќе исфрли грешка на MAP вредноста. Поскоро би рекол дека филтерот гориво или некоја дизна праи проблем ако тие вредности се ок.

Не ми е јасно зошто Mann има два модела на филтер за гориво за тој мотор 1.4 HDI. Само заради еден плус сензор?
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.071
Поени од реакции
1.187
е филтер за гориво немам сменето од кога е кај мене возилото ~4 год. (се останато од т.н мал сервис се менува максимум на 10К km) тогаш кога ја купив и правев сервис ме убедија (од сервисот каде што се работеше) да не менувам ако немам проблем бидејќи иако ќе сум ставел нов ќе бил со полош квалитет од оној кој е веќе на возилото, малку чудно но ја прифатив сугестијата.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.535
Поени од реакции
7.898
е филтер за гориво немам сменето од кога е кај мене возилото ~4 год. (се останато од т.н мал сервис се менува максимум на 10К km) тогаш кога ја купив и правев сервис ме убедија (од сервисот каде што се работеше) да не менувам ако немам проблем бидејќи иако ќе сум ставел нов ќе бил со полош квалитет од оној кој е веќе на возилото, малку чудно но ја прифатив сугестијата.
Филтер за гориво се менува на секои 3 години. Во Македонија е застален филтрон којшто мислам дека има одличен квалитет. Иначе над 90% од филтрите во Европа се произведени во Полска :)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.267
Поени од реакции
40.041
Користам филтри филтрон за уље и воздух и не сум импресиониран од тој за уље. Го извади механичарот како изџвакан целиот. Наредно здравје Ман ќе ставам.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.068
Поени од реакции
14.971
Многу снага се губи на филтрите од аутото.....сега сменив филтер за нафта и за воздух, предходно сменети на 1 мај 2023 и 13 000 км. Колата има многу поголема снага сега
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.535
Поени од реакции
7.898
Користам филтри филтрон за уље и воздух и не сум импресиониран од тој за уље. Го извади механичарот како изџвакан целиот. Наредно здравје Ман ќе ставам.
Филтрон е во сопственост на Манн и во иста полска фабрика им се прават филтрите :)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.267
Поени од реакции
40.041
Филтрон е во сопственост на Манн и во иста полска фабрика им се прават филтрите :)
Не е ист квалитетот. Го видов филтерот, едно тенко картонче никакво. Тоа им е некој ентри левел бренд.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.535
Поени од реакции
7.898
Не е ист квалитетот. Го видов филтерот, едно тенко картонче никакво. Тоа им е некој ентри левел бренд.
Ако не е скинато, тогаш не е проблем. Иначе секој филтер ако го натиснеш ќе биде згужван :) не знам што очекуваш од хартија натопена во масло цела година на темперстури до 100 степени целзиусови?
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
339
Поени од реакции
445
Не е ист квалитетот. Го видов филтерот, едно тенко картонче никакво. Тоа им е некој ентри левел бренд.
Mann se prvi, potoa Hengst, Knecht... od onie koi gi ima kaj nas. Mala e razlika vo cenata (2-3 l gorivo) ednas godisno. A sekoj moze na nivnite strani sam da najde koj filter tocno mu treba, da ne ostane na porodavacot da pogoduva, moze i ovoj i ovoj :)
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
9
Поени од реакции
6
zdravo dali nekoj znae kolku se dvizi cenata na slep za vosillo nadvor od grad potocno relacija ohrid - skopje okolu 180km .
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.071
Поени од реакции
1.187
јави се амсм ќе ти кажат колку е цената по km, плус ако си член за дефек имаш повластена цена а за возило кое учествувало во сообраќајка километрите се неограничени.
после јавувај се по локалци и споредувај.
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
1.044
Поени од реакции
1.523
Според вас дали BOSCH произведува квалитетни филтри, на пример за масло,воздух,кабина?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.535
Поени од реакции
7.898
Според вас дали BOSCH произведува квалитетни филтри, на пример за масло,воздух,кабина?
Да, бош е еден од најголемите доставувачи на оригинални делови на најпознатите европски марки.
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
358
Поени од реакции
137
Кои од произведувачиве на филтри за возила се најдобро покажани ??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom