Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.732
Поени од реакции
35.258
Јас минувам околу 12 000 километри годишно, што од аспект сигурност и исплатливост ги мењам еден сет зимски гуми на секои 5 години и профилот е секогаш над 2-3 милиметра. Лето во Германија има само 2 недели во годината така да it's not a big deal. Проблеми во кочење, проклизавање или стабилност ма зимските гуми во лето до сега од искуство не сум имал. После 5 тата година можеби се чувствува дека и покрај профилот гумата веќе не е таа како новата, ама еј се поминати веќе 50 000 километри.
Не знам во кој град си, но ако е поладно немаш потреба од летни.
Туку како успевате да им извадите 50к на гуми, и со 2 сетови во мкд, и тука во АУС само летни, од 40к (и тоа апла беа отидени на 40к) не сум возел подолго гуми. Имам возено многу брендови, но никогаш не сум успеал да извадам толку километри (Michelin, Hankook, Sava, Goodyear, Pirelli, Comforser, Dayton).
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.323
Поени од реакции
4.746
Не знам во кој град си, но ако е поладно немаш потреба од летни.
Туку како успевате да им извадите 50к на гуми, и со 2 сетови во мкд, и тука во АУС само летни, од 40к (и тоа апла беа отидени на 40к) не сум возел подолго гуми. Имам возено многу брендови, но никогаш не сум успеал да извадам толку километри (Michelin, Hankook, Sava, Goodyear, Pirelli, Comforser, Dayton).
Moze e vreme da smenis stil na vozenje :D
 
Член од
28 ноември 2022
Мислења
249
Поени од реакции
388
Molam za preporaka //od licno iskustvo, ne od reklami// za dobro mesto kade so poliranje ke mi otstranat ,,tragi,, naneseni od extremno dobar vozac, nekoj sosed t.e. gostin na sosed koj mi ja podzakacil kolata stranicno na zadniot branik.
So voda i nezno so krpa izleze negovata boja, no blagite linii //nalikuva na blago izbrisano so smirgla// na mojot lak se prisutni. Me nervira da gi gledam.
Molam za preporaka vo Skopje, neka bide perfekten majstor cenata ne tolku mi e vazna. Pasti da kupuvam //plus minus ista suma ke bide kako nekoj lokalno da ispoliral// i samiot da go pravam istoto, slobodnoto vreme ne mi dozvoluva.
Blagodaram
 
Член од
17 март 2017
Мислења
316
Поени од реакции
513
Некој совет или предлог мајстор од Неготино или Кавадарци за бравата.Најверојатно од мразевите ми е оштетена при отклучување,тешко оде клучот лево и десно и потешко се отклучува и заклучува.Се работе за Пежо 306.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.922
Поени од реакции
1.388
Molam za preporaka //od licno iskustvo, ne od reklami// za dobro mesto kade so poliranje ke mi otstranat ,,tragi,, naneseni od extremno dobar vozac, nekoj sosed t.e. gostin na sosed koj mi ja podzakacil kolata stranicno na zadniot branik.
So voda i nezno so krpa izleze negovata boja, no blagite linii //nalikuva na blago izbrisano so smirgla// na mojot lak se prisutni. Me nervira da gi gledam.
Molam za preporaka vo Skopje, neka bide perfekten majstor cenata ne tolku mi e vazna. Pasti da kupuvam //plus minus ista suma ke bide kako nekoj lokalno da ispoliral// i samiot da go pravam istoto, slobodnoto vreme ne mi dozvoluva.
Blagodaram
Screenshot_2024-01-29-17-36-30-968_com.facebook.katana.jpg
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.021
Поени од реакции
2.059
Mi treba brz sovet, drugar od CH mi dava Jaguar XF 2.7 (2009) so najfull oprema, se ima sto moze da poseduva toa vozilo. Bidejki e CH vozilo, ne sumnjam u nisto i cenata mi e top. Da ili ne?
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
332
Поени од реакции
436
Некој совет или предлог мајстор од Неготино или Кавадарци за бравата.Најверојатно од мразевите ми е оштетена при отклучување,тешко оде клучот лево и десно и потешко се отклучува и заклучува.Се работе за Пежо 306.
Probaj prvo so dosta WD 40 so cevce niz bravata, barem malku ke ja popravi rabotata.
Автоматски споено мислење:

Mi treba brz sovet, drugar od CH mi dava Jaguar XF 2.7 (2009) so najfull oprema, se ima sto moze da poseduva toa vozilo. Bidejki e CH vozilo, ne sumnjam u nisto i cenata mi e top. Da ili ne?
Pred se treba da se ima vo predvid deka toa e golema i luksuzna kola so V6 motor i (najcesto) so dve turba. Toa znaci i poveke trosoci za odrzuvanje od prosecen 2.0 germanski motor. Ponatamu rez.delovi (novi, polovni i od treti proizvoditeli) ima mnogu pomalku so ogled da gi nema mnogu kaj nas. Povrzano so ova i serviseri koi gi odrzuvaat se dosta poretki. Ako ova ne ti smeta, odn. podgotven si i na nesto pogolem trosok od prosek vo odnos na Audi, BMW i Merc., togas voziloto e OK. Ovoj motor e od Ford i vo poveke verzii se vgraduval i vo Citroen C5, Peugeot 407 i poveke Land Roveri.
Se razbira kako i za sekoe polovno, najvazna e sostojbata na voziloto i prethodniot nacin na vozenje i odrzuvanje.
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.906
Поени од реакции
39.394
Самото тоа што е Јагуар е причина за загриженост, британците обично не се препознатливи по нивниот квалитет. Настрана што нема некои сервиси за тие возила а и делови. На долга стаза може да те коша многу да одржаваш нешто такво у споредба со германско возило пример.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.732
Поени од реакции
35.258
Mi treba brz sovet, drugar od CH mi dava Jaguar XF 2.7 (2009) so najfull oprema, se ima sto moze da poseduva toa vozilo. Bidejki e CH vozilo, ne sumnjam u nisto i cenata mi e top. Da ili ne?
Мислам дека ќе поминеш со помалку главоболка со германско возило.


Мене ми се допадна еден што се продаваше тука, го пробав тест вожња и е елеганција внатре, има снага и лепи добро, но за делови барем овде е главоболка. Низ муабет жената што го продаваше се испушти дека во неколку наврати чекала делови и по 2 недели, а цената на делови ти е во ранг на луксузните Германци (Мерцедес, БМВ, Ауди).

Не знам дали ќе го отвори линкот, јас ја гледав баш оваа, 2011 модел, гледам го продале:
 
Член од
27 септември 2015
Мислења
50
Поени од реакции
42
Дали плинската боца во автомобил мора да се смени по 10 год. или може да се продолжи да се користи истата? Ако одам на мајстор веројатно ќе сака да ја смени оти има интерес да заработи?
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.021
Поени од реакции
2.059
Мислам дека ќе поминеш со помалку главоболка со германско возило.


Мене ми се допадна еден што се продаваше тука, го пробав тест вожња и е елеганција внатре, има снага и лепи добро, но за делови барем овде е главоболка. Низ муабет жената што го продаваше се испушти дека во неколку наврати чекала делови и по 2 недели, а цената на делови ти е во ранг на луксузните Германци (Мерцедес, БМВ, Ауди).

Не знам дали ќе го отвори линкот, јас ја гледав баш оваа, 2011 модел, гледам го продале:
Imam veke anglisko vozilo, Land Rover, tamu kaj sto go nosam servisiraat i Jaguar. Ne mi e strav za servisiranje bidejki veruvam deka voziloto e top sostojba so realni KM. Mi e bitno sto ne e export vozilo i nema manevriranje so KM/ servisni istorii..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom