Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
10 февруари 2006
Мислења
385
Поени од реакции
90
па што му ја мислиш, немаш утка со цитроенот. беше? прошета низ салониве?
Тргнав натака ама не стигнав :) сабајле пред испит се цртам пред врата на Автонова и им се качувам на глава... ама се мислам и до Цилаз да идам да видам шо ке понудат,мада за пежото на братучетка ми мн педери излегоа,даден капар за зимање дошол некој друг со кеш и за 1 минута ја земал... па требаше да се чека уште 2 месеци за нова :S
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
јас не ги обичам баш пежо... ако можеш тоа цитроенот да го земеш, зимај. па фали се овде =)
 

Orkad

The Master
Член од
5 октомври 2007
Мислења
1.010
Поени од реакции
10
Дечки да ве прашам нешо ако знае некој да ми каже?

Вака, ме интересират шо значит кога мајстор ке ти каже за колата дека ‘‘тропа на радилица‘‘???

Ми спомнаа дека тоа значело да за скоро време треба да се менвет мн. делој од моторот односно ремонт да се прајт колата.
Е сеа колку е то сериозно и навистина така ако некој може нека кажит?:helou:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Значи дека имаш луфта на лагерите... И може моторот комплетно да се закочи, ако луфтата е многу голема. Колку повеќе таков мотор работи, толку шансите дека ке биде поуништена радилицата е поголема. Што треба да се направи? Се вади радилицата, се гализира на стандард прва, втора или трета специјал (зависи колку е оштетена и колку пати е правена претходно, ако не може и трета, ке треба да ставиш нова) и се ставаат подебели лагери... под услов се останато да е ок, моторот да не троши масло, да има добра компресија.

Ако нема компресија... Фул ремонт некои 600-700 евра (ако не треба да се менува радилица). За што возило е? Бензин/дизел? Дај троа повеќе инфо.
 

Orkad

The Master
Член од
5 октомври 2007
Мислења
1.010
Поени од реакции
10
Поточно се работит за daewoo matiz, бензинец нормално :)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
E за корејците како одат деловите незнам, мада тоа е мал мотор и не би требало да е многу скапо. А што го предизвикало отварање на луфта? Ја возевте без масло?

П.С. мајсторот знаеше што зборува, да не беше некој дудук, штракање на ненаштелувани вентили да го протумачи како чукање на лагери.....
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Ај честито лежечи и летечи лагери...
Корејска тенекија...

П.С. Ако мајсторот е саглам, што вика Џиш...
 
Член од
16 септември 2008
Мислења
323
Поени од реакции
3
Јас мисев романски ее зато поарно платија колата уште 2000е поскапо ама знајш 10/15 немаш поголеми дефеци.
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
ај да се пофалам малце =)):vozbud::vozbud:
од денес сум сопственик на опел корса 1.2 80 коња =)))) ја чекав некоја недела, ама чекав и пред тоа доста, и сум ја изнавозел денес :vozbud:
ќе ја сликам деновиве и ќе постирам некое сличе од убавицата =DDD
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Аааа Кенгуре, баш сакав да те прашам деновиве, ама ете. Ај со здравје да ја возиш, одличен избор. :))
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
ooo, фала фала, ви посакувам уште поубава да си купите и да си возите!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom