Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.524
Поени од реакции
7.066
Abe ne e problem kazanceto tuku sistemot sakam da go iscistam, sekade antifriz kaj so teci posto cel e kontaminiran od maslo. Na kazanceto samo gledam deka uste ima maslo vo sistemot. Zborot mi e nekoj aditiv ili nesto da stavam vo sistemot, da poraboti, da kreni temperatura, da otvori termostatot i posle da ja ispustam cela voda, da go isplaknam uste ednas so cista i ako e vo red da mu turam antifriz. So ta rabota nekoj da ne se ima dupceno, so mu klade, kako pomina i taka, od prva raka info so bi rekle.To mi e prasanjeto.
Valjda ne sum prviot so mu se ima dupnato ladnjaceto od masloto.
Ti gore napisha deka se raboti za kazancheto. Za cistenje na cel sistem eve ti sliki pa baraj!
Site tri se dobri za cistenje na sistemot.

A i bi mozhel da probash so Limonska kiselina i voda. Ama postoi rizik da go zaebi sistemot ako imash bakarni cevki!


W45941.jpg
00880090.jpg
10882900_1_1920x1920.jpg
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.011
Поени од реакции
36.039
Najverohatno ima i tuka ali me interesirase dali nekoj probal, dali go vadi masloto ili samo tamu rgja ili so da e i najbitno so najpoke me plasi, da ne gi nagrizva gumici, dihtunzi pa da prokapi posle od site strani, da si ja zemam beljata.
Расчепкај по интернет, сигурно има коментари, а гарант и видеа. Ми остана во очи лани кога барав нешто друго, инаку имав слична мака пред 7-8 години, но ја оставив да ја пере мајсторот, немам појма со што, битно беше чиста.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.268
Поени од реакции
22.026
Ti gore napisha deka se raboti za kazancheto. Za cistenje na cel sistem eve ti sliki pa baraj!
Site tri se dobri za cistenje na sistemot.

A i bi mozhel da probash so Limonska kiselina i voda. Ama postoi rizik da go zaebi sistemot ako imash bakarni cevki!


Прегледај го приврзокот 424126
Прегледај го приврзокот 424127
Прегледај го приврзокот 424128
Mozi neubo sme se razbrale, sistemot sakav da go iscistam, ne samo kazanceto. Tamu samo gledam deka uste tragi ima, mi se talozi maslo.
Inaku nekoj so licno iskustvo mi trebase kako pominal so procedurata ako koristel tamu nekoj aditivi sredstva, ne za drugo tuku da ne napraj poke belja od korist..
Автоматски споено мислење:

Na Discavery kanalot gledav nekoja emisija za koli, i veruvale ili ne najdobro sredstvo za čistenje na rđa od sistemot za ladenje e limunskata kiselina. Stavija vo sistemot nekolku vakvi šišinja, ja razvozea kolata, go ispuštija sredstvoto i veli deka nema da ima poveke problem

Прегледај го приврзокот 424124
Da ne se povtorucam i so @Lester Freamon , na net ima eden kup videa . Eden gledav mu klade od onie kapsulite za masina za sadovi mienje, staklo go napravi sistemot ali vo komentari kako i kaj site drugi, pola vaka, pola taka, a iskreno ne mi se eksperimentira bas.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.011
Поени од реакции
36.039
Mozi neubo sme se razbrale, sistemot sakav da go iscistam, ne samo kazanceto. Tamu samo gledam deka uste tragi ima, mi se talozi maslo.
Inaku nekoj so licno iskustvo mi trebase kako pominal so procedurata ako koristel tamu nekoj aditivi sredstva, ne za drugo tuku da ne napraj poke belja od korist..
Автоматски споено мислење:


Da ne se povtorucam i so @Lester Freamon , na net ima eden kup videa . Eden gledav mu klade od onie kapsulite za masina za sadovi mienje, staklo go napravi sistemot ali vo komentari kako i kaj site drugi, pola vaka, pola taka, a iskreno ne mi se eksperimentira bas.
Владе, средства кои се наменети за тоа не би го заебале, а со бабини иљачи од типот лимонска киселина јас не би експериментирал оти може да те кошта скапичко. Ако се цефките алуминиумски не ставај таблети за садови оти содржат сол и ќе ги нагризаат, ако се бакарни ќе го јадеш со киселина.

Е сега колку се ефективни овие специјалните средства - не знам, ако земеш познати брендови од типот на Liqui Molly, Wynn's и сл би требало и да се со солиден квалитет, но можеби ќе требаат повеќе итерации и шишиња.

Види дали го има овој таму, низ Европа гледам има добри коментари:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.268
Поени од реакции
22.026
не ставајте глупости внатре, ќе зарѓа водната пумпа, блокот, радијатор ќе кородира, у глобала лоша работа
Pa zatoa prasav da ne ima nekoj so vekje probal. Inaku koj da go znae, blokot e aluminiumski, crevata gumeni, radijatorot pojma nemam, si velam aluminiumski.
Автоматски споено мислење:

Владе, средства кои се наменети за тоа не би го заебале, а со бабини иљачи од типот лимонска киселина јас не би експериментирал оти може да те кошта скапичко. Ако се цефките алуминиумски не ставај таблети за садови оти содржат сол и ќе ги нагризаат, ако се бакарни ќе го јадеш со киселина.

Е сега колку се ефективни овие специјалните средства - не знам, ако земеш познати брендови од типот на Liqui Molly, Wynn's и сл би требало и да се со солиден квалитет, но можеби ќе требаат повеќе итерации и шишиња.

Види дали го има овој таму, низ Европа гледам има добри коментари:
Ke pominam posle po benziski, sigurno ima nesto. Limonska ni na kraj na pamet mi padna da klavam :D. Nekoj velat soda bikarbona, koj da gi znae.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.648
Поени од реакции
40.690
Pa zatoa prasav da ne ima nekoj so vekje probal. Inaku koj da go znae, blokot e aluminiumski, crevata gumeni, radijatorot pojma nemam, si velam aluminiumski.
Автоматски споено мислење:


Ke pominam posle po benziski, sigurno ima nesto. Limonska ni na kraj na pamet mi padna da klavam :D. Nekoj velat soda bikarbona, koj da gi znae.
Па и алуминот кородира. Затоа не е паметно да се тура нешто што не треба.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.011
Поени од реакции
36.039
Pa zatoa prasav da ne ima nekoj so vekje probal. Inaku koj da go znae, blokot e aluminiumski, crevata gumeni, radijatorot pojma nemam, si velam aluminiumski.
Автоматски споено мислење:


Ke pominam posle po benziski, sigurno ima nesto. Limonska ni na kraj na pamet mi padna da klavam :D. Nekoj velat soda bikarbona, koj da gi znae.
На бензиска ако најдеш евентуално од Wurth:

Инаку секогаш потсетувај се на народната: "Сиромавиот и скржавиот плаќаат по два пати". Може ќе заврши работа киселина на некое возило од 95та, ама на поновите како што штедат на материјал (потенки ѕидови, легури наместо чист материјал и тн) може и да те кошта 50 пати повеќе од средствата.
 
Член од
1 октомври 2023
Мислења
685
Поени од реакции
2.113
На бензиска ако најдеш евентуално од Wurth:

Инаку секогаш потсетувај се на народната: "Сиромавиот и скржавиот плаќаат по два пати". Може ќе заврши работа киселина на некое возило од 95та, ама на поновите како што штедат на материјал (потенки ѕидови, легури наместо чист материјал и тн) може и да те кошта 50 пати повеќе од средствата.
Gi ima na Makpetrol 100%. Od tamu gi imam zemano ovie i za cistenje kocnici, odlicni se.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.524
Поени од реакции
7.066
Mozi neubo sme se razbrale, sistemot sakav da go iscistam, ne samo kazanceto. Tamu samo gledam deka uste tragi ima, mi se talozi maslo.
Inaku nekoj so licno iskustvo mi trebase kako pominal so procedurata ako koristel tamu nekoj aditivi sredstva, ne za drugo tuku da ne napraj poke belja od korist..
Автоматски споено мислење:


Da ne se povtorucam i so @Lester Freamon , na net ima eden kup videa . Eden gledav mu klade od onie kapsulite za masina za sadovi mienje, staklo go napravi sistemot ali vo komentari kako i kaj site drugi, pola vaka, pola taka, a iskreno ne mi se eksperimentira bas.
Ti staviv tri sliki!
Site si ja brkaat rabotata kako shto treba! Samo sledi go upatstvoto!

Lester Freamon
Cudovo od slikava tvoja e za Ladnakot cistenje ne za celiot Sistem!
 
Член од
22 октомври 2008
Мислења
10
Поени од реакции
3
Дечки ми треба голема помош. Имам корса Д и наеднаш престана климата да работи. Дуваше само топло. Ја однесов на мајстор ми рече дека имала фреон и требаа се провери каде е дефектот. После ми рече дека требало да се смени вентил па кога го смени рече дек сменил и ламела на компресорот. Кога отидов да ја земам на мала туража даваше звук како да квиче да зачува нешто и мајсторот рече требало д се сменат затегачите иако претходно не го правеше тоа. После 9 дена колата во место работи со клима и наеднаш нешо пукна звук од кај компресорот. повторно проблем. Ја однесов кај истиот мајстор сега ми вика треба да се смени ладникот и ламелата повторно се расипала. Многу било жешко па притисок па незнам шо итн. Помош оти од мајстори преку глава ми е. Едно "направат" друго расипат. Прашав еден двајца кои се разбираат малку малку дадоа некој идеи. Ваше размислување. Благодарам многу. Можно е од ладникот да е тој проблем или нешо не е како шо треба.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.524
Поени од реакции
7.066
Дечки ми треба голема помош. Имам корса Д и наеднаш престана климата да работи. Дуваше само топло. Ја однесов на мајстор ми рече дека имала фреон и требаа се провери каде е дефектот. После ми рече дека требало да се смени вентил па кога го смени рече дек сменил и ламела на компресорот. Кога отидов да ја земам на мала туража даваше звук како да квиче да зачува нешто и мајсторот рече требало д се сменат затегачите иако претходно не го правеше тоа. После 9 дена колата во место работи со клима и наеднаш нешо пукна звук од кај компресорот. повторно проблем. Ја однесов кај истиот мајстор сега ми вика треба да се смени ладникот и ламелата повторно се расипала. Многу било жешко па притисок па незнам шо итн. Помош оти од мајстори преку глава ми е. Едно "направат" друго расипат. Прашав еден двајца кои се разбираат малку малку дадоа некој идеи. Ваше размислување. Благодарам многу. Можно е од ладникот да е тој проблем или нешо не е како шо треба.
Ne e do "ladilnikot" tuku do toj majstorot. Naredniot pat odish kaj nego i so eden Cekan od po toa masite go zgnetuvash po toa tikvata.
Jas mislam deka ti go ima so toa pukanjeto kompressorot zaebano. Vtoro kompresorite nemaat lameli tuku kupplung koj raboti so elektromagnet
s-l1200.jpg

I ako toj e smenet togash i makarata kade shto vrvi kompresorot ce bidi Nova! (Vidi si)
A mozhi toj elektromagnetot da ne dobiva struja zatoa shto ima povejche uslovi. Motorot od kolata da ne e vo poseben rezhim, dovolna kompresija ...
Ima idioti koi go ukluchuvaat toj kupplungot direktno na 12V zatoa shto podobro ne ni znaat i se nadevaat deka svrshile rabota.
Sega ti ostanuva da si barash salam majstor ! Zavisi od koj grad si takov ce ti bidi i predlogogt.
 
Член од
22 октомври 2008
Мислења
10
Поени од реакции
3
Ne e do "ladilnikot" tuku do toj majstorot. Naredniot pat odish kaj nego i so eden Cekan od po toa masite go zgnetuvash po toa tikvata.
Jas mislam deka ti go ima so toa pukanjeto kompressorot zaebano. Vtoro kompresorite nemaat lameli tuku kupplung koj raboti so elektromagnet
Прегледај го приврзокот 424225

I ako toj e smenet togash i makarata kade shto vrvi kompresorot ce bidi Nova! (Vidi si)
A mozhi toj elektromagnetot da ne dobiva struja zatoa shto ima povejche uslovi. Motorot od kolata da ne e vo poseben rezhim, dovolna kompresija ...
Ima idioti koi go ukluchuvaat toj kupplungot direktno na 12V zatoa shto podobro ne ni znaat i se nadevaat deka svrshile rabota.
Sega ti ostanuva da si barash salam majstor ! Zavisi od koj grad si takov ce ti bidi i predlogogt.
"Мајсторот" вели дека од ладилникот било тоа, да сум однел нов ладилник и од него нова ламела и ќе било во ред. Други идеи кои ми ги дадоа други е дека ламелата можно е да не била добро наместена и затоа под мала туржа давала звук дека чкрипе нешто а не затегачи како што викаше тој. И дошло ред да се скрши повторно и сега да не е негова вина ми вика ладилник да сменам и пак ламела. Инаку сум од источна Македонија
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.524
Поени од реакции
7.066
"Мајсторот" вели дека од ладилникот било тоа, да сум однел нов ладилник и од него нова ламела и ќе било во ред. Други идеи кои ми ги дадоа други е дека ламелата можно е да не била добро наместена и затоа под мала туржа давала звук дека чкрипе нешто а не затегачи како што викаше тој. И дошло ред да се скрши повторно и сега да не е негова вина ми вика ладилник да сменам и пак ламела. Инаку сум од источна Македонија
Abe slushaj shto ti velam i ostaj ebivetrovci!
NEMA Lamela!!!
Ima Magnetenkupplung koj vo 95% od vozilata e sostaven kako eden del i toj del ne se rastura i ne mozhi da se montira pogreshno!
zashtrafen e na radilicata od kompressorot!

I da bidi ushte polosho, Toj kuplungot nema golemo opteretuvanje dokolku e se vo red AMA ako kompressorot e oshteten, ili bez maslo ili zariban togash zaradi snagata od motorot mozhi kuplungot da provrti , se skrshi, a duri i kolata se izgasni!

Drugo nema vo klimata LAdilnik! Toa e isparitel! I toj NE MOZHI da bidi zapushen! Mozhi da bidi samo dupen i da gubi freon klimata. AMA ako e dupen NEMA da mozhi ni da ja Napolni! Zatoa shto tie aparatite koga ce osetat deka Sistemot ne e pod Vakum go prekinuvaat procesot i ne ja polnat klimata!

Da ne pishuvam celi romani sekoj vtor den za klimive.

Vo makedonija ima SAMO 2-3 Lujge shto se razbiraat! Se ostalo se teshki budali koi shto nashle ili kupile klima aparat i si vikaat deka go fatile gospod za levoto made!
Ako te nosi patot nakaj prilep mozham da ti kazham kaj da se obratish i da ti zavrshat rabota. A za toj tvojot Mastor ushte ednash. Cekanot v glava za da nauch deka Plocki na kochnici menuvanje i klima polnenje "se dva sveta razlichita!"
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom