Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
21 јануари 2018
Мислења
110
Поени од реакции
32
Ве молам за помош.
Како да знам дали замаецот ми е за менување?
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
110
Поени од реакции
32
Мнооогу тешко дека дизел кола од 2005/2006 има само 170 000 км...инаку да, може да откаже и на 100 000, а може и на 10 000 да откаже, се зависи од возачот...

Се менува цел сет инаку кога веќе се отвори...ти кажав ако е увозна спремај одма пари за цел сет. Никој не ти продава кола со сменет сет...ќе ја вози уште минимум 3 години ако и сменил сет.
Како мислиш зависи од возачот?
Автоматски споено мислење:

Чек на ред,ја прв прашав :D
Седна мајсторот на седиште, и вика замаецот е за менување. А нема никакво тресење
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.595
Поени од реакции
2.101
Како мислиш зависи од возачот?

Ако ја вози на ниски вртежи во голем степен на пренос, на пример 1300 вртежи во петта или шеста брзина. Многу вака прават зошто мислат дека така колата троши помалку гориво ама за тие 0,2 литри на 100 километра што ќе ги заштедат послем ќе платат едно 500 литри гориво за промена на замаец.
 
Член од
28 ноември 2022
Мислења
250
Поени од реакции
393
Molam za sovet
Kako nov sopstvenik na prvo dizel vozilo imam odredeni prasanja.
Stanuva zbor za PEUGEOT 308 1.6BlueHDI 120hp 2018 godina, so izminati 181.000km
Voziloto go uvezov licno od Francija, kupeno od prv sopstvenik.
Kolata e odlicna vo sekoj pogled, napraven golem i mal servis poradi pricina sto ne bila vozena 1 godina.

1. Koj brend na adblue go preporacuvate za upotreba? //treba da go dopolnam rezervoarot//
2. Na koja benzinska vo Makedonija ima najkvalitetno dizel gorivo i koe potocno da go stavam //gledam dve vrsti na dizel//
3. Znam deka voziloto ima dopolnitelen aditiv za FAP koj se naogja ,,nekade,, ispod voziloto, no ne znam koga treba da go dopolnam t.e. zamenam vo servis.
Odgovorot od oficijalniot servis vo odnos na ova prasanje bese ,,vozi se dodeka ne dobies poraka na ekranot,, //ne postoela opcija kompjuterski da se otcitta momentalnata kolicina//
Dali eden den koga ke pristigne taa poraka moram ,,itno,, da se prijavam vo servis? Ili sto ako pr. dokolku sum vo stranstvo, dali imam odreden limit na km do stavanje na nov FAP aditiv vo servis?
Blagodaram odnapred
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.015
Поени од реакции
39.668
Molam za sovet
Kako nov sopstvenik na prvo dizel vozilo imam odredeni prasanja.
Stanuva zbor za PEUGEOT 308 1.6BlueHDI 120hp 2018 godina, so izminati 181.000km
Voziloto go uvezov licno od Francija, kupeno od prv sopstvenik.
Kolata e odlicna vo sekoj pogled, napraven golem i mal servis poradi pricina sto ne bila vozena 1 godina.

1. Koj brend na adblue go preporacuvate za upotreba? //treba da go dopolnam rezervoarot//
2. Na koja benzinska vo Makedonija ima najkvalitetno dizel gorivo i koe potocno da go stavam //gledam dve vrsti na dizel//
3. Znam deka voziloto ima dopolnitelen aditiv za FAP koj se naogja ,,nekade,, ispod voziloto, no ne znam koga treba da go dopolnam t.e. zamenam vo servis.
Odgovorot od oficijalniot servis vo odnos na ova prasanje bese ,,vozi se dodeka ne dobies poraka na ekranot,, //ne postoela opcija kompjuterski da se otcitta momentalnata kolicina//
Dali eden den koga ke pristigne taa poraka moram ,,itno,, da se prijavam vo servis? Ili sto ako pr. dokolku sum vo stranstvo, dali imam odreden limit na km do stavanje na nov FAP aditiv vo servis?
Blagodaram odnapred
Многу се замараш друже, повеќето сопственици не ни знаат што е тоа ад блу. Тури му какво има у прпдавница и ќе тера.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.595
Поени од реакции
2.101
Molam za sovet
Kako nov sopstvenik na prvo dizel vozilo imam odredeni prasanja.
Stanuva zbor za PEUGEOT 308 1.6BlueHDI 120hp 2018 godina, so izminati 181.000km
Voziloto go uvezov licno od Francija, kupeno od prv sopstvenik.
Kolata e odlicna vo sekoj pogled, napraven golem i mal servis poradi pricina sto ne bila vozena 1 godina.

1. Koj brend na adblue go preporacuvate za upotreba? //treba da go dopolnam rezervoarot//
2. Na koja benzinska vo Makedonija ima najkvalitetno dizel gorivo i koe potocno da go stavam //gledam dve vrsti na dizel//
3. Znam deka voziloto ima dopolnitelen aditiv za FAP koj se naogja ,,nekade,, ispod voziloto, no ne znam koga treba da go dopolnam t.e. zamenam vo servis.
Odgovorot od oficijalniot servis vo odnos na ova prasanje bese ,,vozi se dodeka ne dobies poraka na ekranot,, //ne postoela opcija kompjuterski da se otcitta momentalnata kolicina//
Dali eden den koga ke pristigne taa poraka moram ,,itno,, da se prijavam vo servis? Ili sto ako pr. dokolku sum vo stranstvo, dali imam odreden limit na km do stavanje na nov FAP aditiv vo servis?
Blagodaram odnapred

Брендот нема толку врска но ако баш сакаш по пропис појди во овластен и ќе добиеш оригинал.

За дизел гориво исклучиво Макпетрол еуродизел (diesel green power) макар да и тоа на ОКТА не е лошо. Избегнувај лукоил, црна река петрол и рандом помали пумпи...

Не мора итно да го ставиш адитивот, макар да може сам да носиш во гепек и да доставиш баш во тој момент (ако имаш уште една капачка покрај таа за гориво)
 
Последно уредено:
Член од
28 ноември 2022
Мислења
250
Поени од реакции
393
Брендот нема толку врска но ако баш сакаш по пропис појди во овластен и ќе добиеш оригинал.

За дизел гориво исклучиво Макпетрол еуродизел (diesel green power) макар да и тоа на ОКТА не е лошо. Избегнувај лукоил, црна река петрол и рандом помали пумпи...

Не мора итно да го ставиш адитивот, макар да може сам да носиш во гепек и да доставиш баш во тој момент (ако имаш уште една капачка покрај таа за гориво)
Ti blagodaram za odgovorot. Sepak ke kupam kanistar od Euroimpex za adBlue.
Za nafta sega e jasno.
Vo odnos na vtoriot aditiv za FAP e onoj koj se naogja ispod voziloto, 1,2-3l maximum. i se menuva t.e. polni isklucivo vo servis na mnogu podolg km interval za razlika od adBlue.
Porakata za nedostatok na adBlue e ,,urea,, dodeka porakata za vtoriot FAP aditiv e ,,particle filter additive level too low,, spored youtube,.
Na ekran nemam izvestuvanje za nedostatok na Eolys //vtoriot aditiv//, bidejki kompjuterot cital samo koga ke dojde do nisko nivo t.e. ne e vozmozno da go izmeri segasnoto nivo.
Vo servis posledno sto mi kazaa e da ne se optovaruvam, potocno i da sum nadvor od Makedonija slobodno da si vozam bidejki izvestuvanjeto za nisko nivo ne se odnesuvalo na itnost.
Vo sekoj slucaj sakav da slusnam i drugo mislenje, poradi sto i se obrativ na forum.
Dali go delis istoto mislenje so deckive od Euroimpex?
Blagodaram
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.595
Поени од реакции
2.101
Да во секој случај известувањето е само порака...не може дури и ич да нема колата да застане на пат, веројатно ќе има нешто како сејф мод...т.е. ќе нема полна снага моторот.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.367
Поени од реакции
5.125
Кој беше овде од Прилеп?
Имало некој сервис/мајстор што ваѓал запечени греачи.
Некое инфо? Благодарам

Sent from my T770H using Tapatalk
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.595
Поени од реакции
2.101
Кој беше овде од Прилеп?
Имало некој сервис/мајстор што ваѓал запечени греачи.
Некое инфо? Благодарам

Sent from my T770H using Tapatalk

Јас сум од Прилеп ова го прават доста...кажи ми за кој мислиш ќе ти кажам.
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
333
Поени од реакции
437
Како мислиш зависи од возачот?
Автоматски споено мислење:


Седна мајсторот на седиште, и вика замаецот е за менување. А нема никакво тресење
Dali imase nekoj zvuk na grebenje/struzenje ili slicno pri ler, ili koga e pritisnat kumplugot vo brzina ili vo ler?
Dali imase nekoe tresenje vo gore spomenatite situacii?
Ako nemalo nisto od toa, togas namesto zamaec, menuvaj go majstorot :)
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.367
Поени од реакции
5.125
Јас сум од Прилеп ова го прават доста...кажи ми за кој мислиш ќе ти кажам.
Абе незнам... ми додоа број од некој мајстор од Прилеп... Вчера ѕвонев испадна грешен број.
Понеделник пак ќе одам кај матичнио да препрашам а во меѓувреме ми текна дека има од Прилеп овде, мислев да не има некое така звучно име...
Мајстор што нема да се огради и да рече - Дечко ако се скине скине Здравје ќе отвараме декла / мотор. Јас не одговарам. Ризикот е на твоја страна. Ти биди жив и здрав.
За такви "мајстори" има и кај мене.

Него мајстор што си ја знае работата, има апаратура, техники и знаење.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.029
Поени од реакции
14.908
Ве молам за помош.
Како да знам дали замаецот ми е за менување?
При ставање во лер обично на семафори, најпрво се јавуваат вибрации , а покасно и чукање кај спојот на моторот и мењачот.

Застани на успон, стави во прва и пробај да тргнуваш но пополека...ако не чини замаецот ќе има вибрации

Кога ќе почни да чука, не чекај, менувај
 

Kajgana Shop

На врв Bottom