Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
11 март 2023
Мислења
370
Поени од реакции
415
ABS и ESP светат константно, а извичникот трепка.
Пред година ипол ги исклучија, тераше така цела година, сега пак светнаа и не се гасат никако.
Совети?? (бев во овластен vw сервис, од таму мислат дека е abs пумпата и не се разбирале во тие работи)..
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.516
Поени од реакции
1.936
Па веројатно е пумнпата зошто е поврзана и со абс и со есп...а и плус ништо чудно пумпата да откаже на волксваген возила. Знам за неколку случаи.

Треба да ја смениш зошто не се поправа...е сега или половна исправна или нова ама не е евтино нова.
 
Член од
11 март 2023
Мислења
370
Поени од реакции
415
Мајстор во Државичето наше што чепка такви работи знаете? Инаку првиот пат кога ги избришавме грешкитр си работеше и abs и све, сеа светнаа, не се гасат и не работи abs, друго се си е топ на колата.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.516
Поени од реакции
1.936
Било кој мајстор поасолен може да ја смени пумпата, не е тешко. Само треба послем воздух од глицеринот да се испушти добро.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
20.307
Поени од реакции
32.202
како може у овластен сервис да ти речат дека не се разбираат у тие работи :popce: која комедија се нашиве сервисери. Тоа не е само пумпата, имаш контролен модул и мотор исто. Три компоненти се. Однеси ја у некој сервис у Тетово, ќе ти ја средат одма, батали овие Скопје не знаат ништо за Голф.

 
Последно уредено:
Член од
11 март 2023
Мислења
370
Поени од реакции
415
Пратете ми број ако има некој од тие од Тетово, фала ви на сите за споделените искуства.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
20.307
Поени од реакции
32.202
Пратете ми број ако има некој од тие од Тетово, фала ви на сите за споделените искуства.
па Центрум ти е на влез покрај автопатот они се застапници за VW, у градот има уште други. Упали малце гугл мапс и ќе ги најдеш.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
5.754
Поени од реакции
6.093
ABS и ESP светат константно, а извичникот трепка.
Пред година ипол ги исклучија, тераше така цела година, сега пак светнаа и не се гасат никако.
Совети?? (бев во овластен vw сервис, од таму мислат дека е abs пумпата и не се разбирале во тие работи)..
Има 3 варијанти:

1. Дефект на пумпата
2. Дефект во жиците (слаб контакт, корозија)
3. Сјебана контролна единица за АБС и ЕСП

Добар електричар со мултиметар може да каже што е проблемот.

Ама тие се многу ретки и не работат во овластен сервис каде се мења само уље и филтри на нови автомобили.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
1.503
Поени од реакции
2.391
Gleadam baajgi mehanicari ovde pa eve eden mal pozdrav, ;) :pos:

Автоматски споено мислење:

Abe vi se cudam na ova dijagnostikive sto gi vadite vaka strucno od rakav pred monitori!

A kako ce bidi toa VW da go uklucis na VCDS ( @Kadaif EKG za Koli ) i da si vidis sto mu fali?
Mozhi od Losh kontakt, do pumpa, do ABS Ring, Elektronika i sto uste ne!

Odi do Prilep ce ti pustam dve brojcina ako ne najdis nekoj vo skopje.
Ako ne drugo i dobra skara ce otepas.
 
Последно уредено:

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
5.754
Поени од реакции
6.093
Gleadam baajgi mehanicari ovde pa eve eden mal pozdrav, ;) :pos:

Автоматски споено мислење:

Abe vi se cudam na ova dijagnostikive sto gi vadite vaka strucno od rakav pred monitori!

A kako ce bidi toa VW da go uklucis na VCDS ( @Kadaif EKG za Koli ) i da si vidis to mu fali?
Mozhi od Losh kontakt, do pump, do ABS Ring, Elektronika i sto uste ne!

Odi do Prilep ce ti pustam dve brojcina ako ne najdis nekoj vo skopje.
Ako ne drugo i dobra skara ce otepas.
Не ми е јасно како си убеден дека во Прилеп има добра скара, кога е најсиромашниот град во Македонија, каде финансиски, уште повеќе и духовно.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
1.503
Поени од реакции
2.391
Не ми е јасно како си убеден дека во Прилеп има добра скара, кога е најсиромашниот град во Македонија, каде финансиски, уште повеќе и духовно.
Ah be doktore,
sto da ti rasparavam, temava e za koli i dijagnozi...
Za se ostalo javi se vo drugine temi ;)
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
1.206
ABS и ESP светат константно, а извичникот трепка.
Пред година ипол ги исклучија, тераше така цела година, сега пак светнаа и не се гасат никако.
Совети?? (бев во овластен vw сервис, од таму мислат дека е abs пумпата и не се разбирале во тие работи)..
Imas provereno glicerin,zadni plocki i pozicia na esp dali e izmestena ? Ako e abs pumpata nema da rabiti abs voopsto i ke ti propajga kocnicata.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
1.503
Поени од реакции
2.391
Imas provereno glicerin,zadni plocki i pozicia na esp dali e izmestena ? Ako e abs pumpata nema da rabiti abs voopsto i ke ti propajga kocnicata.
Abe dosta treskaj gluposti be.
Za ABS i ESR vo isto vreme da ne raboti ima najverojstno problem so Senzorite ili so ABS Ring.
I zatoa mora na Diagnostika. VCDS e genijalen program za VW i mizhi da go najdi na internet gratis. OBD Kabel kosta 10-20€ i si ima coekov za 100 godini.
Ili ako saka da gi procita greskite mu e dovolen OBD so Bluetooth od buvljak od 100 denari.
Screenshot_2023-05-27-09-45-53-892_com.miui.gallery-edit.jpg

Ne se denesnive kolu za na zhimi majka popravki.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
1.206
Abe dosta treskaj gluposti be.
Za ABS i ESR vo isto vreme da ne raboti ima najverojstno problem so Senzorite ili so ABS Ring.
I zatoa mora na Diagnostika. VCDS e genijalen program za VW i mizhi da go najdi na internet gratis. OBD Kabel kosta 10-20€ i si ima coekov za 100 godini.
Ili ako saka da gi procita greskite mu e dovolen OBD so Bluetooth od buvljak od 100 denari.
Прегледај го приврзокот 379935

Ne se denesnive kolu za na zhimi majka popravki.
Ti prvo nauci soe esp a soe esr pa posle soli pamet na drugi. Kolku koli so otvoram vo deno ti tolku voda nemas ispieno vo zivoto.
I 100 posto ne e do abs pumpata tuku e problem do esp senzorot i e povrzan na ist modul so abs i zato go gasni abs. Deckoto pisa deka mu trepka i izvicnikot...Mozno e i problem so senzorot za abs ili istroseni plocki. Toj so ja klaval na dijagnostika sigurno bil jak dijagnosticar vaka kako tebe so vcds od 120 denari proverval ....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom