Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.902
Поени од реакции
1.365
Abe odi be mocko eden,mene najde da mi raspraves za dijagnostika sto imam 30000€ oprema.
I da so 2€ obd2 ce si svrsi coekot rabota ama od takvi somunari sto sakaat da iscedat denar povejce strada narodov. I sto e najloso koj od koj po majstor a na krajot ni za svinska ne gi biva.


I procitaj sto napisav jas i sto ti vo posledniot post !!!!!
Ili imas sajka v oci pa ne citas deka i dvajcata isto pisuvame!

I zamisli ejj koja glupost " smeni plocki, ili glicerin proveri"
Tesko na musteriite tvoi .....
Ti ako imas diagmostika od 3000 evra jas sum sampion na mister olimpia.
More tele edno netuku skokaj ne se praj majstoriate nekoe kuro mi razbiras ti.
Esp senzor smenat problemot resen. Ni abs pumpa ni nisto. Esp mozi da sveti i od istroseni plocki. Poso imas diagnostika od 3000 evra P557 i ESP_ERR_NVS_KEYS_NOT_INITIALIZED ti e istata greska za istrosena plocka.
P557 ne e greska sekogas za abs.
golf do 2007 ima kontrol modul napred pod pedalo so seriski broj i na toj modul se vrzani abs i esp.
Kafeava i crnonsina zica ESP plavata i crnozelenata abs... Izvadigo konektorot od tubeto za glicerin i bas so dijagnostikata procitaja greskata i postiraja tuka da vidime so ke ti pokazi.
Imas uste mnogu leb da jadis dur se naucis.
:kuracc:

Screenshot_2023-05-27-23-00-03-103_com.google.android.youtube.jpg
Автоматски споено мислење:

received_736341217533819.jpeg prestegnat senzor skrsen vlezot kaj so ja drzi poziciata na esp senzor. Smeneta nova abs pumpa i eve so izlese na kraj.
received_389171266429826.jpeg
Skrsen lezaj kaj so lezi klipceto.
Na diagnostika vadi greska za slab pritisok popravo nedovolno bari od abs pumpa i gi isklucva esp i abs i na kraj ispadna skrsen lezaj.
Ne e sekogas do abs pumpa. Kaj deckoto mora da se otvori nazad,da se izvadi senzorot i da se stavi nov. Pumpata ostanuva posledna. :roker:
 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.501
Поени од реакции
5.344
Ti ako imas diagmostika od 3000 evra jas sum sampion na mister olimpia.
More tele edno netuku skokaj ne se praj majstoriate nekoe kuro mi razbiras ti.
Esp senzor smenat problemot resen. Ni abs pumpa ni nisto. Esp mozi da sveti i od istroseni plocki. Poso imas diagnostika od 3000 evra P557 i ESP_ERR_NVS_KEYS_NOT_INITIALIZED ti e istata greska za istrosena plocka.
P557 ne e greska sekogas za abs.
golf do 2007 ima kontrol modul napred pod pedalo so seriski broj i na toj modul se vrzani abs i esp.
Kafeava i crnonsina zica ESP plavata i crnozelenata abs... Izvadigo konektorot od tubeto za glicerin i bas so dijagnostikata procitaja greskata i postiraja tuka da vidime so ke ti pokazi.
Imas uste mnogu leb da jadis dur se naucis.
:kuracc:

Прегледај го приврзокот 380007
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 380009 prestegnat senzor skrsen vlezot kaj so ja drzi poziciata na esp senzor. Smeneta nova abs pumpa i eve so izlese na kraj.
Прегледај го приврзокот 380010
Skrsen lezaj kaj so lezi klipceto.
Na diagnostika vadi greska za slab pritisok popravo nedovolno bari od abs pumpa i gi isklucva esp i abs i na kraj ispadna skrsen lezaj.
Ne e sekogas do abs pumpa. Kaj deckoto mora da se otvori nazad,da se izvadi senzorot i da se stavi nov. Pumpata ostanuva posledna. :roker:
Ti be na belo si ili sto e so tebe???
Ako si ti nepismen i ako vo zhivotot nisto fazla od strafciger i maslo ne si videl odI teraj magareto i ebavaj im majkat na toa tvoite musterii!
Da takvi majstori kako tebe ima niz makedonija so lopata da gi rinish zatoa i prestegnati senzori i proebani koli i majce rasplacen na narod!

Posleden primer, na prijatel vo Skopje mu rekoja da smenel nova brava oti bila izgorena i za renault bile epten skapi edno 600€ sakaja da go ebnat.

I sto bese, klucot ne bil prijaven na bravata so dva klika si proraboti i toa preku TeamViever ako voopsto si slusnal sto e toa !
Ili mu nosam na eden budala da ja smeni Elektronskata ploca vo menjacot zatoa sto ne sakav da se valkam so maslo.
I sto napraj majmunot? Gi prestegna strafovite i ja rasipa nova ploca 600€ vredna i kapak na toa i mi go ukrade Magnetot od Karterot.
Ili poslwdniot budala od letoska sto ne znaese da ja dopolni klimata pa ja prepolna namesot 950g i nacuka 1200g. Pa posle morav kaj drug da odam na trosok od ovaj prviot da ja sredi!

E TAKVI DOKTORI STE VIE VO MAKEDONIJA:

a ti strucnaku vidi sto prodavam ovde na forumov od pred nekoe vreme i rasprasaj se kaj nekoj popameten od tebe sto e toa i za sto e i kolku vredi!
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.614
Поени од реакции
5.281
Кај се проверува АТФ за сервото на Голф 5 1.9 тди??

Кога го вртам воланот скрос на лево, се слуша звук како да се тегне гума??
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
Кај се проверува АТФ за сервото на Голф 5 1.9 тди??

Кога го вртам воланот скрос на лево, се слуша звук како да се тегне гума??
електрично серво имаш, нема атф голф 5 колку што знам. А проблемот ти е најверојатно нешто у суспензијата ако сервото функционира.
 

Vandal

CURVA NORD
Член од
12 август 2012
Мислења
1.046
Поени од реакции
1.095
Дечки, дали може да светне check engine сијаличето од лошо гориво? (Дизел)
Идејки накај Грција негде пред граница обично стојам на Лукоил, застанав напунив и кога гледам LocOil место Лукоил, исто брендинг исто се, ми свети сијаличето нонстоп сега.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
Дечки, дали може да светне check engine сијаличето од лошо гориво? (Дизел)
Идејки накај Грција негде пред граница обично стојам на Лукоил, застанав напунив и кога гледам LocOil место Лукоил, исто брендинг исто се, ми свети сијаличето нонстоп сега.
па не мора да значи, можеби е случајност. Да ја ставиш на дијагностика ќе знаеш од што е.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.912
Кај се проверува АТФ за сервото на Голф 5 1.9 тди??

Кога го вртам воланот скрос на лево, се слуша звук како да се тегне гума??
Гумици на балансштангла или друг вид на гумици ти се во прашање
1685354308426.png

или стабилизатори и заборавив другите како се викаа кај тркалото (кај мене овие вторите беа) - делот не знам кое име го има како полукружен срп е и колку што се сеќавам ја спојува суспензијата со трапот.
1685354723823.png
*вакво нешто бараш.

Земи wd40 и прскај дел по дел на гумените делови што ти се, кога ќе престани чкрипењето ќе знаеш која гумица (дел) е за менување.
Колата не треба да ти е на дизалица кога ќе вртиш пошто чкрипи само кога е под оптеретување од сопствената тежина.

Кај мене рикаше, не чкрипеше :D *(на пасат, али исти кур ти е) и откако испрскав ништо не се слушаше. За брзо требаше да ја продадам па не се замарав да менувам. Инаку кога тргнав по мајстори 300 варијанти се изнаслушав, те летвата е... те ова, те она...
Исто тука прашав, мислам дека @gjoko-mkd ме посоветува да си ги проверам гумиците и токму тоа беше проблемот.

Во секој случај ќе треба делот да се промени пошто не ти е безбедно така да возиш.
Автоматски споено мислење:

па не мора да значи, можеби е случајност. Да ја ставиш на дијагностика ќе знаеш од што е.
Провери капачката да не ти е недоволно или неубаво завртена кај резерварот. Кога барав решенија за чек енџин кај бензинец едно од решенијата беше да проверам дали таму сум затворил како треба. Така да, не шкоди и тоа да видиш.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.614
Поени од реакции
5.281
Во секој случај ќе треба делот да се промени пошто не ти е безбедно така да возиш.
Се консултирав со мајстор ми рече дека најверојатно фали АТФ за сервото. бидејќи звукот што го прави доаѓа од кај воланот. Но, сепак фала ти за информацијата утре ќе ја носам колата на мајстор па ќе ми каже за 100%.
Автоматски споено мислење:

електрично серво имаш, нема атф голф 5 колку што знам. А проблемот ти е најверојатно нешто у суспензијата ако сервото функционира.
Сервото си функционира беспрекорно. И во право си, немало атф.
 
Последно уредено:
C

confusion

Гостин
Кај мене шкрипи нешто од задни тркала уште од зимоска мислам, само на право, не кога кочам, не кога убрзувам туку онака во трета 50-60 на прав пат ми цивка. Се мислам дека е од сајлата за рачната, ова со гумичкиве ми дадовте добар предлог со вд40 да се поиграм.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Гумици на балансштангла или друг вид на гумици ти се во прашање
Прегледај го приврзокот 380183

или стабилизатори и заборавив другите како се викаа кај тркалото (кај мене овие вторите беа) - делот не знам кое име го има како полукружен срп е и колку што се сеќавам ја спојува суспензијата со трапот.
Прегледај го приврзокот 380184
*вакво нешто бараш.

Земи wd40 и прскај дел по дел на гумените делови што ти се, кога ќе престани чкрипењето ќе знаеш која гумица (дел) е за менување.
Колата не треба да ти е на дизалица кога ќе вртиш пошто чкрипи само кога е под оптеретување од сопствената тежина.

Кај мене рикаше, не чкрипеше :D *(на пасат, али исти кур ти е) и откако испрскав ништо не се слушаше. За брзо требаше да ја продадам па не се замарав да менувам. Инаку кога тргнав по мајстори 300 варијанти се изнаслушав, те летвата е... те ова, те она...
Исто тука прашав, мислам дека @gjoko-mkd ме посоветува да си ги проверам гумиците и токму тоа беше проблемот.

Во секој случај ќе треба делот да се промени пошто не ти е безбедно така да возиш.
Автоматски споено мислење:


Провери капачката да не ти е недоволно или неубаво завртена кај резерварот. Кога барав решенија за чек енџин кај бензинец едно од решенијата беше да проверам дали таму сум затворил како треба. Така да, не шкоди и тоа да видиш.
Druze WD40 ne cini za gumicite, ke gi razjadi i ke treba site da gi menja za nekoe vreme.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.912
Druze WD40 ne cini za gumicite, ke gi razjadi i ke treba site da gi menja za nekoe vreme.
Ако е звукот на гума, посекако е некоја гумица отидена и визуелно ако не може да детектира која или мајстор да му каже која и онака ќе мора да ги менува една по една. Посекако ќе ги разјаде wd40 се согласувам ама ќе му каже каде е кварот, ако му е до тоа кварот.

Сервото сецка поинаку на звук, не е звук како гума да се трие. Барем не бил во ауди кое сум го возел и фалело АТФ (еден проблем), а кај пасат лично мој звукот на гума беше од разјадени гумици кои визуелно беа океј и ги детектирав со wd40.

Кај мене шкрипи нешто од задни тркала уште од зимоска мислам, само на право, не кога кочам, не кога убрзувам туку онака во трета 50-60 на прав пат ми цивка. Се мислам дека е од сајлата за рачната, ова со гумичкиве ми дадовте добар предлог со вд40 да се поиграм.
Можно е клештата да не ти враќа (пушта) и делимично да ти го блокира тркалото... види дали е врел дискот после вожња каде не кочиш или колата на дизалица, па гледај како стега пушта рачната за да видиш дали е до клештите или нешто друго.

Може да не ја слушаш другото време, а всушност цело време да ти е клештата таа која ти го прави проблемот. Добар мајстор лесно ќе ти детектира што е, само гледај да си присутен за да „украдиш“ по нешто од одржување па да си знаеш и сам за друг пат.

Се консултирав со мајстор ми рече дека најверојатно фали АТФ за сервото. бидејќи звукот што го прави доаѓа од кај воланот. Но, сепак фала ти за информацијата утре ќе ја носам колата на мајстор па ќе ми каже за 100%.
Провери во садот за масло за серво, десно е, би требало да има зелено капаче на него.
Ако на мерач фали тогаш ти троши. Можно е да ти троши од серво пумпа, од гумиците каде се прицврстени на краевите, самото црево ако е пукнато и старо или од капачката. Во секој случај ќе ти јави и тоа драстично на мерачот доколку тоа е случај, а во најлоша варијанта би ти го трошело од летвата и тука веќе би одел некој динар повеќе за репарација.

Битно не му верувај на мајсторот здраво за готово ако не ти е некој кај што не одиш редовно и се знаете. Провери и сам.
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Наместо вд40, земи средство за подмачкување на ланец за мотор и мала количина прскај на гумиците, тоа е безбедно за гумата.
За звукот од задните тркала можно е во тоа што се сомневаш за сајлата, дали назад имаш дискови или добош?
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.614
Поени од реакции
5.281
Провери во садот за масло за серво, десно е, би требало да има зелено капаче на него.
Ако на мерач фали тогаш ти троши. Можно е да ти троши од серво пумпа, од гумиците каде се прицврстени на краевите, самото црево ако е пукнато и старо или од капачката. Во секој случај ќе ти јави и тоа драстично на мерачот доколку тоа е случај, а во најлоша варијанта би ти го трошело од летвата и тука веќе би одел некој динар повеќе за репарација.
Абе поентата ми е што не можам да го најдам, има три видливи казанчиња: антифриз, за брисачи и за кочниците. Друго визуелно нема. Еден мајстор ми вика помини утре ќе го провериме, друг мајстор ми вика Голф 5 имале електрично серво (не се користело атф). Денеска не можев да го однесам, ќе видам утре.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
Абе поентата ми е што не можам да го најдам, има три видливи казанчиња: антифриз, за брисачи и за кочниците. Друго визуелно нема. Еден мајстор ми вика помини утре ќе го провериме, друг мајстор ми вика Голф 5 имале електрично серво (не се користело атф). Денеска не можев да го однесам, ќе видам утре.
од кај иде звукот?
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.614
Поени од реакции
5.281
од кај иде звукот?
Предно лево тркало (шоферска страна), ама звукот е како да ти кажам, се слуша само кога ќе го измоташ воланот скрос налево, инаку се си е океј. Звукот повеќе се сеќава кога си во кола, додека од надвор да слушаш е едвај приметливо..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom