Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
12 декември 2010
Мислења
10.008
Поени од реакции
10.697
Некој искуство со клима фолии и колку проценти се дозволени?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.029
Поени од реакции
14.908
Де појасни го тоа даунсајзинг на што поточно мислаш?
намалување на кубикажата, најчесто потпомогнато со турбо, намалување на тежината на сите материјали, ставање на пластики, композити и слични материјали, форсирање на моторот да вади голема снага од мала кубикажа...
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
349
Поени од реакции
133
намалување на кубикажата, најчесто потпомогнато со турбо, намалување на тежината на сите материјали, ставање на пластики, композити и слични материјали, форсирање на моторот да вади голема снага од мала кубикажа...
Ајде може е така и има смисла, тогаш дај објасни ни на нас сите зашто моторот на тојота 2.2 д4д 177 коња има проблеми, потточно со дихтун на глава. Дали односот 2.2кубика=177хп не е соодветен или??
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.931
Поени од реакции
1.395
Ајде може е така и има смисла, тогаш дај објасни ни на нас сите зашто моторот на тојота 2.2 д4д 177 коња има проблеми, потточно со дихтун на глава. Дали односот 2.2кубика=177хп не е соодветен или??
Od nenavreme smenvanje vodna pumpa. Zato pregreva i mesa voda so maslo. Za da se smeni ima dosta rabota i e skapa i ja nema cesto na lager vo prodavnici....Diznite se pogolem problem kajnea....
kolku pomala kubikaza a trupan motor so turbo i njutni,tolku pomal vek na motor..
Noviot motor vo PSA 1.0 Eco Boost 120konja turbo benziski motor so 3 klipa. UZAS.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.398
Поени од реакции
7.590
Помал мотор, помала кубикажа, помалку материјал треба за да се произведе, денеска се штеди на се...
Штедењето го оправдуваат со исполнување на еуро 6 нормите за помалку CO2.

Она што не го разбирам е зашто ако CO2 е проблемот се форсираат тешки возила како SUV со мотокултиваторче под хаубата?

 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.018
Поени од реакции
39.669
Штедењето го оправдуваат со исполнување на еуро 6 нормите за помалку CO2.

Она што не го разбирам е зашто ако CO2 е проблемот се форсираат тешки возила како SUV со мотокултиваторче под хаубата?

bruh, тоа се само маалски муабети вие што ги правите. Ова е више втора генерација три клипа мотори, многу работи се подобрени и средени. Најголеми проблеми најчесто се вибрациите што ги праат овие мотори пошто не се нешто избалансирани како тие со 4 или 6 клипа.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.398
Поени од реакции
7.590
bruh, тоа се само маалски муабети вие што ги правите. Ова е више втора генерација три клипа мотори, многу работи се подобрени и средени. Најголеми проблеми најчесто се вибрациите што ги праат овие мотори пошто не се нешто избалансирани како тие со 4 или 6 клипа.
Ти ќе си земеш кинеско моторче и немаш гајле. Тие и онака се 10-20 години назад со технологијата како што беше Great Wall во Бугарија со еуро 5 мотор на Мицубиши. Кога забранија нови возила со еуро 5 мотор да се продаваат во Европа се еба и размонтира фабриката во Бугарија на кинезите.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.349
Поени од реакции
4.805
Она што не го разбирам е зашто ако CO2 е проблемот се форсираат тешки возила како SUV со мотокултиваторче под хаубата?
Ne se proizvoditelite tie sto go forsiraat ovoj trend na SUV ili urban crossover, ednostavno e kupuvacite toa go baraat.
Toa najmnogu im se prodava zatoa i go pravat tolku mnogu.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.018
Поени од реакции
39.669
тоа е делот од шизофренијата у која живееме, властите форсираат мотокултиватори, купувачите бараат големи коли. Некаде мора да има компромиси.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.398
Поени од реакции
7.590
Ne se proizvoditelite tie sto go forsiraat ovoj trend na SUV ili urban crossover, ednostavno e kupuvacite toa go baraat.
Toa najmnogu im se prodava zatoa i go pravat tolku mnogu.
Купувачите бараат 3000 кубика и 6 цилиндра ама кој ги шиша!

Муштериите што бараат одамна никој не ги прашува!
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.349
Поени од реакции
4.805
Купувачите бараат 3000 кубика и 6 цилиндра ама кој ги шиша!

Муштериите што бараат одамна никој не ги прашува!
Ako mushteriite ne se vazni brendot ke propadne.

Imas istrazuvanje na pazarot za da go potkrepis ova sto go pisa? I da smeev javno da gi spodelam dokumentite so istrazuvanja na pazarot i zasto nekoi raboti se kako sto se pak nemase da prifatis zasto se kosi so tvoite zelbi i pobaruvanja taka sto da ja zavrsime raspravijava uste ne pocnata

Golemi vozila so motokultivatorcinja se na pazarot poradi dve pricini
1. Regulaciite vo drzavite
2. Zelbite na proizveduvacite
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.398
Поени од реакции
7.590
Ako mushteriite ne se vazni brendot ke propadne.

Imas istrazuvanje na pazarot za da go potkrepis ova sto go pisa? I da smeev javno da gi spodelam dokumentite so istrazuvanja na pazarot i zasto nekoi raboti se kako sto se pak nemase da prifatis zasto se kosi so tvoite zelbi i pobaruvanja taka sto da ja zavrsime raspravijava uste ne pocnata

Golemi vozila so motokultivatorcinja se na pazarot poradi dve pricini
1. Regulaciite vo drzavite
2. Zelbite na proizveduvacite
Кога збориме за бренд, тогаш збореме за маркетинг.

Брендовите не ги прашуваат муштериите ниту пак се грижат да бидат поквалитетни од период подолг од 5 години без разлика на бренд.

Психологија е во прашање и маали нијанси
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.012
Поени од реакции
6.362
BMW има мотори со три клипа, коска се. Сеа не знам овие од ПСА каков е, но баш ѕирнав да проверам и ништо сериозно не најдов.
Ako e PSA 1.6 ce si imas maka so dovodot na masloto sprema Turboto i ako ne se sredi na vreme mozhi i da ti otidi turmoto i vo najlos slucaj i motort.
Pricina cevkata sto nosi maslo od motorot do turboto vrvi blisku do Auspuhot i go peci masloto.
Istiot motor e vgraden vo BMW, Citroen , Ford i Volvo .

 

Kajgana Shop

На врв Bottom