Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
8 јануари 2012
Мислења
7.814
Поени од реакции
9.010
само да споделам што испадна на крајот. Откако сите мајстори кренаа раце, проверивме на интернет, и дознавме дека има два модели од овој тип на мотор, а модеот на мојот мотор треба да има еден, а не два термостати. Го извадивме механичкиот, и количето си се врати во нормала, не грее, има парно, стига вода до расплињача, плинот си функционира. Е сега, логичкото прашање е зошто до сега имал два термостати. И уште еден проблем, сега на надолнина температурата знае да падне до 80 степени, што не беше случај претходно кога си држеше константно 90 степени
можеби некој пред тебе ставил втор термостат од истите причини.....за да се контролира температурата, но зезнал на друга страна
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
24.312
Поени од реакции
38.925
Приметив веќе два пати дека колата на жена ми на рамно при тргнување без гас и трокира едно 3-4 пати по ред и се гаси и не проблем веднаш да запали после тоа.

Не верувам дека е до возачот и не е прв пат да застане и да ја паркира дома, тоа е секојдневно.

Ја земав ја пробав после тоа и се е ок, ја проба и таа нема ништо.

Од што може да е ова?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
4.197
Поени од реакции
3.479
Приметив веќе два пати дека колата на жена ми на рамно при тргнување без гас и трокира едно 3-4 пати по ред и се гаси и не проблем веднаш да запали после тоа.

Не верувам дека е до возачот и не е прв пат да застане и да ја паркира дома, тоа е секојдневно.

Ја земав ја пробав после тоа и се е ок, ја проба и таа нема ништо.

Од што може да е ова?
Бензинец, свеќи.
Дизел нешто многу поскапо.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
83.819
Поени од реакции
193.817
Каде препорачувате сервис на Мерцедес во Македонија? Увезен е од Словенија ама не можам сега да се замарам да возам до Љубљана... :/
Се работи за основна смена на филтри, милтри, дрн дрн, само не сакам било кој да чепка во колава.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.363
Поени од реакции
862
Приметив веќе два пати дека колата на жена ми на рамно при тргнување без гас и трокира едно 3-4 пати по ред и се гаси и не проблем веднаш да запали после тоа.

Не верувам дека е до возачот и не е прв пат да застане и да ја паркира дома, тоа е секојдневно.

Ја земав ја пробав после тоа и се е ок, ја проба и таа нема ништо.

Од што може да е ова?
ЕГР највероватно. Однего идат сите проблеми. Ти прави турбо лаг.
 

baramrabota1

Nesuden PRAVNIK
Член од
26 септември 2017
Мислења
133
Поени од реакции
11
Здраво на сите. Имам Фиат УНО 1985.
Од неодамна почна да ми исфрла уље од капачето каде се дотура уљето. Сменив ново капаче, сега не фрла толку, ама пак по малце има уље околу капачето ????? Ве молам за мислење ????
 
Член од
11 април 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
2.917
И татко ми така ми кажа јас мислев додека сум почетник возач е тоа
Не не врска нема со почетник, до одредена група имаше поскапо на почеток и над одредено годиште после тоа (мислам над 65). Само мислам дека беше поскапо осигурување а не поскапа регистрација
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
7.814
Поени од реакции
9.010
Здраво на сите. Имам Фиат УНО 1985.
Од неодамна почна да ми исфрла уље од капачето каде се дотура уљето. Сменив ново капаче, сега не фрла толку, ама пак по малце има уље околу капачето ????? Ве молам за мислење ????
воопшто не добро да фрла уље од тука.....или скинати карики или истрошени
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
916
Поени од реакции
1.136
Пред некој ден ја имав колата однесено за миење. Денес бев со моите излезен и заприметивме дека задните седишта не се прицврстени. Сигурно тој што ја миеше има напраено нешто. Му појдов, се правда таква беше. Сигурен сум дека има нешто скршено или некое делче фали.

 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
7.814
Поени од реакции
9.010
ако од долната страна на седиштата има ,,заби,,...центрирај ги и добро и наби ги во овие пластики.
ќе си дојди на своето место
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
916
Поени од реакции
1.136
ако од долната страна на седиштата има ,,заби,,...центрирај ги и добро и наби ги во овие пластики.
ќе си дојди на своето место
нема, само железо е, како U буквата
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom