Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Има некој од форумов Голф 6 или 7 или пак да имал досега во кариерата? :icon_lol:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ti , ili 5ka bese tvojot? :D

Se racuna li vozeno golf 6ka na edna nedela? :D
Имам во Скопје 6ка, во Љубљана ќе ме истепаат со такво нешто, ќе ти пишам да те прашам за кратко :D
 
Член од
3 декември 2014
Мислења
32
Поени од реакции
15
Здраво, додека ги менував предните сијалички надолу ми испаднаа двата метални клипа кои ја држат пластичната обвивка да биде стегната (како на сликата).
Дали можам да најдам некаде вакви метални клипови или пак што би можел да искористам како алтернатива и дали ќе има некаква штета ако се вози одредено време без оваа пластична обвивка ?
 

Attachments

Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Здраво, додека ги менував предните сијалички надолу ми испаднаа двата метални клипа кои ја држат пластичната обвивка да биде стегната (како на сликата).
Дали можам да најдам некаде вакви метални клипови или пак што би можел да искористам како алтернатива и дали ќе има некаква штета ако се вози одредено време без оваа пластична обвивка ?
Како што е врнежливо деновиве ќе протечи вода во фарот, пробај со пластични стеги да го фиксираш додека да најдиш решение.
 
Член од
16 јули 2013
Мислења
3.865
Поени од реакции
4.368
Знае некој што може да биде проблемов?Со оргинал клуч и далинско,вратите се отклучуваат сите,при едно стискање за заклучување сите се затвараат освен левата задна врата,мора да се стисне уште еднаш копчето за заклучување за да се заклучи и задната лева врата?Треба да се види на електричар или може некако home да се реши проблемов?
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.655
Поени од реакции
4.142
Знае некој што може да биде проблемов?Со оргинал клуч и далинско,вратите се отклучуваат сите,при едно стискање за заклучување сите се затвараат освен левата задна врата,мора да се стисне уште еднаш копчето за заклучување за да се заклучи и задната лева врата?Треба да се види на електричар или може некако home да се реши проблемов?
Пиши бренд и модел
 
Член од
16 јули 2013
Мислења
3.865
Поени од реакции
4.368
Пиши бренд и модел
Opel Corsa D,problemot nastanuva koga ke probam mehanicki so klucot da otklucam.Sega go srediv nekako i so dalinsko se zaklucuvaat i otvaraat site vrati.Znaci nesto centralnoto se ebe pri otklucuvanje na bravata so kluc.
Valjda im e nekoja mana ili e taka napraven toj model na koli.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.655
Поени од реакции
4.142
Opel Corsa D,problemot nastanuva koga ke probam mehanicki so klucot da otklucam.Sega go srediv nekako i so dalinsko se zaklucuvaat i otvaraat site vrati.Znaci nesto centralnoto se ebe pri otklucuvanje na bravata so kluc.
Valjda im e nekoja mana ili e taka napraven toj model na koli.
1597155511897.png

Кај таа врата фати го овој кабел размрдај го малце види дали ќе се среди. Можно е да има некоја скината жица и губи контакт​
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Не знам кај може да најдеш ама со тоа не дополнуваш клима. Ти требаат во најмала рака и манометри (тие двата), црева со соодветни приклучоци и многу знаење...не е тоа масло па на шипката да видиш колку има дополнето.

И да ја преполниш и да не нема доволно фреон нечини и пак нема да работи како што треба ако работи воопшто.
 
Последно уредено:
Член од
2 март 2019
Мислења
78
Поени од реакции
58
Не знам кај може да најдеш ама со тоа не дополнуваш клима. Ти требаат во најмала рака манометри (тие двата), црева со соодветни приклучоци и многу знаење...не е тоа масло на шипка да видиш колку има дополнето.
Prosta matemarika kaj mene zbira 450 gr freon. Ako vo sistemot ima pomalku od 100 gr kopresorot ne vklucuva znaci ke stavis 300gr tolku e i kolicinata bas na ovaa boca na slikata. Za priklucoci si ima samata boca sto odgovara na soodvetniot na kolata. Sum gledal vo srbija kako na parking kupen od benziska si ja doponi soferot so bev so nego
Eve uste eden primer

 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Не е толку едноставно...не е само количински туку се гледа на манометрите колкав притисок дава спрема надворешната температура во тој момент...ти може да ставиш и 400 грама фреон и притисокот да е топ, таман кошто треба...а може да треба и 500 за да дојдат притисоците во ред...особено ако е ослабен компресорот како што е обично на постара кола.


Значи тоа е крпена работа...да може ама никогаш нема да погодиш кошо треба, ако беше толку лесно верувај ќе пропаднеа климаџииве одамна, секој дома ќе си ја полнеше климата.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom