Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.236
Поени од реакции
1.665
Imam Mazda 3 benzinec, na plin ja vozam i sea zadnjive 3-4 dena pri gasenje na kolata se pojavuva nekoj zvuk od kaj plinot sto do sega ne se pojavil. Znaci titka 2 ili 3 pati toa aparatceto za plin i tolku, da povtoram ova se slucuva posle gasenje na kolata. Plin ima vo kolata inaku, eve vekje 80tina km pominav bez problem i ima za uste okolu 200. Nekoj da ne ima vakvo iskustvo da spodeli sto moze da e problemot? Ne za drugo za da ne lutam po servisive za koli kako udren, da znam sto e konkretno.
Кога последно си направил сервис на плинот? И таму имат филтри шо се менвет на 20000 км.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
30.392
Поени од реакции
70.081
Кога последно си направил сервис на плинот? И таму имат филтри шо се менвет на 20000 км.
Pred godina dena smeniv skroz nov priklucok ili kako i da se vika toa, poso mi tecese i mi zamrzna plinot. Ne e ni godina dena do dusa, dekemvri negde bese. Ali togas ne mi go praese ovoj zvuk...

Servis na plinot mislam pred godina i pol e praen ama ne sum 100 posto siguren za ova, mozno e i filtrite da se, bem li ga. Ali 20 000 ne se pominati od posledniot servis toa sigurno.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.360
Поени од реакции
2.512
Od laicki aspekt mislam deka e ova poslednoto zaso vcera u sred voznja, onde kaj bitpazar mi se desi istoto, znaci pri brzina 30-40 i minimalno kocenje radi guzva pak go naprai toa so titkanjeto i malce zasecka kolata ama ne se izgasi, znaes kako koga prefrlas od plin na benzin manuelno.
Е за тоа треба штелување на плинот или нови ,,свеќици” или нов филтер за воздух треба мајстор за плин оти тоа е надвор од моето знаење според логиката бидејќи кај маздата свиќиците е подруго не е како кај југовците партизанските коли. Според мене најлош случај е некои дизни се изгорени


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
6.745
Поени од реакции
6.535
Фала ти на покана. Сè уште се мислам дали да му вртам на човеков за да ја видам Алфата и ако е сè во ред да ја купам.
прати ми линк...или овде или на ПП од колата..да ја видам, можеби од некои детали ќе откријам нешто плус
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
201
Поени од реакции
104
Ја купиле од некој, а пред тој дали и колку имало не знам.

200.000 км не верувам да се реални, мотор 1.4тди

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Мене ме одвраќаат км, за моторот 1.4 од 2002г (со кружните светла) пријател мој зеде од Бугарија ама мн зачувано беше па пред едно 6год и го фати нешто под 4к евра. Редовно го вози нема дефект на моторот, електриката ќе речиш vw е ама и моторчињата на стаклата и централната проблем излегоа, последно со кинески се замена.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
758
Поени од реакции
760
Ја купиле од некој, а пред тој дали и колку имало не знам.

200.000 км не верувам да се реални, мотор 1.4тди

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
200 000 km има таа кола колку јас што имам 5 години.


Инаку не вреди 3000 во никој случај. За малку плус имаш солидни коли една класа погоре од слична година на производство, не се споредуваат со тоа поло-трактор фергусон.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
23.216
Поени од реакции
36.038
200 000 km има таа кола колку јас што имам 5 години.


Инаку не вреди 3000 во никој случај. За малку плус имаш солидни коли една класа погоре од слична година на производство, не се споредуваат со тоа поло-трактор фергусон.
Не е за лично за мене, а за 3000-3300 евра буџет што може да бараат, да е хeџбек?
 
Член од
22 септември 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo sakam da Prasham na ford fiesta menjachot ne vleva vo brzina ponekogash vleva kako da nema problem nekogash ne saka da vleze treba da se stepash so menjachot sto moze da e problemot pomosh
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.360
Поени од реакции
2.512
Zdravo sakam da Prasham na ford fiesta menjachot ne vleva vo brzina ponekogash vleva kako da nema problem nekogash ne saka da vleze treba da se stepash so menjachot sto moze da e problemot pomosh
Треба да се види мајсторот , но едно ми падна на ум е ,шалтер механизмот е поместен или искривена виљушка или оштрафен и многу други начини треба да се види , види на ЈуТуб има многу слични проблеми.

И друга работа куплунгот не си притиснал докрај или под куплунгот со подметал дебели стази гуми е тоа повлечи наназад подалеку од сите педали или куплунгот да се штелува како што треба


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
758
Поени од реакции
760
Не е за лично за мене, а за 3000-3300 евра буџет што може да бараат, да е хeџбек?
Има Пежо 307 одлични за тие пари, Рено меган одлични (бензинци)...пријател купи Фиат Bravo пред некој месец 2008 година за 3800 со еден куп опрема. Колата буквално нема мана. Грев е да ја ставам во иста реченица со Поло.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.182
Поени од реакции
697
Не е за лично за мене, а за 3000-3300 евра буџет што може да бараат, да е хeџбек?
Опел корса ц 1.3цдти или 1.7цдти или астра х 1.7цдти ти се одлични возила и далеку подобри од поло и голф 5. Споредбата голф 5 со астра х е минимална. Ентериерот кај астрите е далеку поквалитететна за разлика од голф 5. Имаш и шкода фабиа 1.9 тди 101кс за таја сума на пари и се доста подобри од полото. Имав шанса да возам шкода и сум задоволен од вожњата и ентериерот.
 
Член од
11 октомври 2017
Мислења
192
Поени од реакции
70
Молам за совет од повеќе искусните членови на форумов........Вака:Се двоумев измеѓу Голф 5 и Сеат Леон двеве возила 1.9 Тди,баш и овде пишав пред некое време,се одлучив и зедов Голф 5,баш за Голф 5 имав повеќе избор,како 1.4 1.6 Фси 2.0 Тди ама наводно 1.9 Тди биле најпогодени мотори колку е точно незнам не се разбирам многу во автомобиливе,молам за совети и искуства.......И да ми кажи некој од поискусниве членови на форумов,планирам сервис да правам масло филтри каиш водна пумпа антифриз комплетно ,па какво масло да ставам,за дизелот било важно да е квалитетно маслото,каква марка да се деловите,мајсториве кажуваат дека имало италијански делови (Поефтини биле тие) и Германски-Мислам дека фирмата се викаше КОнтитек,ако добро разбрав.
 
Член од
24 ноември 2013
Мислења
212
Поени од реакции
252
На бмв е60 колку би чинело да се смени централната конзола за климата што е?
 
Член од
17 март 2017
Мислења
242
Поени од реакции
370
Кога вртам во десно се слуша некаков звук на гребење.Колку побавно вртам,толку појасно се слуша,исто и во рикверц при паркирање кога е воланот на десно па се слуша.Се појави пред две недели ама последните ден-два ептен е.Ваљда нешто до воланот ќе да е,споната ли е.Некој да знае или имал сличен проблем?Се работе за Пежо 306 бензинец 1.6
 
На врв Bottom