Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.273
Поени од реакции
5.117
На парното од колата кај што се подесуваат брзините 0,1,2,3,4.
1 и 3 не ми работат, а 2 и 4 брзина работат, некои ми кажаа некоја диода внатре се менувала таа е расипана, можно е да е до неа или е некој друг проблем ?
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
9.377
Поени од реакции
11.748
Дво-тактово уље во дизел има ли некој пробано такво нешто?читав по нетот како демек намалувало потрошувачка,потивко работел моторот...
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.094
Поени од реакции
15.028
На парното од колата кај што се подесуваат брзините 0,1,2,3,4.
1 и 3 не ми работат, а 2 и 4 брзина работат, некои ми кажаа некоја диода внатре се менувала таа е расипана, можно е да е до неа или е некој друг проблем ?
Има еден контролер внатре, е сега дали се диоди или отпорници...не знам точно(мислам се отпорници), а луѓе го носат тој контролер во сервиси за телевизори на поправка. Обично во зависност од колата се вади вратничето од совозачката фиока, и треба да бараш покрај моторот некое коцкасто апаратче(негде е со плава боја)[DOUBLEPOST=1470476586][/DOUBLEPOST]
Дво-тактово уље во дизел има ли некој пробано такво нешто?читав по нетот како демек намалувало потрошувачка,потивко работел моторот...
Тоа се става кај постари дизели на кои оваа нафта им е многу посна, и бошовите малку им се абат. Ако е понов дизел нема потреба од тоа, бидејќи све е проектирано за ваков тип на гориво
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.094
Поени од реакции
15.028
Голф 4 2002 godina-1,6 FSI мотор-110hp, дали може на плин?
негледам причина да неможи. тоа што е со дирекно вбризгување нема врска, ионака инјекторите за плин одат на усис, не дирекно во цилиндар
 
Член од
13 февруари 2014
Мислења
233
Поени од реакции
110
Може плин само плинскиот уред е 1000 евра и користи смеса 20% бензин. Ѓоко тоа важи за моторите што не се со директно вбризгување а фси то е!
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Може плин само плинскиот уред е 1000 евра и користи смеса 20% бензин. Ѓоко тоа важи за моторите што не се со директно вбризгување а фси то е!
Па зар има Голф 4 од 2002 година ФСИ?Нели се обични 1.6 СР?
 
Член од
13 февруари 2014
Мислења
233
Поени од реакции
110
Не се исти, ср е 101 коњ а фси е во последните 4ки...
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.094
Поени од реакции
15.028
Јас мислев дека ФСИ моторите започнаа да ги вградуваат во 5-ката, не во 4-ката Голфови
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Здраво... Лек за ова? Нова летва? И колку пари е?
Nova manzetna i teraj..Ne se gleda od dolnata strana dali e skinata,ako e skinata manzetnata se menuva samo.Nova letva ti e ogin skapa za bilo koe vozilo,se bara polovna,ama dobra,a moze i da se reparira ako e hidraulicna.
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
32
Поени од реакции
6
Бмв 320 е колата.... Претходно имав проблем со воланот кога вртев чукаше... Му сменав само пиксни
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.931
Поени од реакции
35.804
Од автомеханичарот на стариот пат за Битола, кај "Сојуз на возачи" во Прилеп (Лало мислам дека го викаат) ако ви се наоѓа број на некој, пишете ми во порака.
Ви благодарам.
 
Член од
3 август 2016
Мислења
3
Поени од реакции
0
Поздрав до сите, нов сум на форумот, би побарал мислење за следното: Вчера приметив, кога ја пуштив климата да дува на топло, десната страна кај совозачот беше во ред, додека пак кај мене дуваше ладно....после пробав да пуштам само топол воздух од моторот (без клима) и иста приказна, топло дува само кај совозачот, се работи за голф 5, климатроник, двозонски, благодарам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom