Совети за подобро фотографирање портрети

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Друг совет е да се наместите над моделот (под агол отприлика од 45-70 степени) и да го натерате да ја ротира главата накај вас. Така исто брадата се истакнува, а во заден план се гледа и дел од телото
пример


Исто, за портрети, најдобро е да сликате со зум и со отворена бленда (за да добиете заматена позадина односно изолација на субјектот од позадината)
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.804
Друг совет е да се наместите над моделот (под агол отприлика од 45-70 степени) и да го натерате да ја ротира главата накај вас. Така исто брадата се истакнува, а во заден план се гледа и дел од телото
пример


Исто, за портрети, најдобро е да сликате со зум и со отворена бленда (за да добиете заматена позадина односно изолација на субјектот од позадината)
Shaaaa....BanGgg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom