Снаодливоста на дијаспорците?

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
За Македонци богаташи,може да ги спомнеме Битови(основачи на Торонто Рапторс) од Канада кои со сите напори се борат за Македонија . Мајк Илич исто така од Сад е доста истакнат .Групацијата Македонија 2025 е ново создадена организација основана од Мајк Зафировски каде членуваат многу истакнати Македонци од дијаспората .
Ауф овие многу помагаат, секој месец пакет со локум, зејтин, брашно се пуштаат за мајка Македонија....
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Снаодливоста не знам каква им е ама за да ти одмогнат шампиони се.
Еј '97 во чешка ни еден Македонец не сакаше да ме земе кај него 1-2 недели додека да се снајдам а не оти немав пари во мене во случаај да не се снајдам повеќе од 2 месеци.
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Јас сум слушнал за Змејко од Њу Јорк. Произведува роботи терористи и ги продава во Харлем за да го срушат Волстрит. :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Народ ко народ, некој ќе биде работлив, упорен ќе сака да постигне нешто, друг ќ биди задоволен со просечна плата, трет ќе се обидува да му се натовари на државата на социјално. Западот ти дава можност за трите начини во некои земји и од социјално ќе си го живееш животот, овде не можеш ни со работа а немаш ни мотивација да одиш на нешто поголемо.
Се има изнаслушано прикски од типот “Чичко ми има бизнис, најбогат е во Аустралија, Вујко ми 10.000 долари месецо зема во Канада, Брачед ми секој месец коли менува ....“ многу малце од сето то е вистина.
Разликата е во платите, овде бил доктор земал 300 евра плата, во германија ќе зема 3000, овде бил инженер на биро - во шведска ќе зема 4000 евра плата, овде монтирал водовод за 200 евра месецо - таму за 1500.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.610
Поени од реакции
23.580
[DOUBLEPOST=1411486068][/DOUBLEPOST]
 
Последно уредено:

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Чукнати се во то зељиките, ама ради климата се такви да знајте.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Народ ко народ, некој ќе биде работлив, упорен ќе сака да постигне нешто, друг ќ биди задоволен со просечна плата, трет ќе се обидува да му се натовари на државата на социјално. Западот ти дава можност за трите начини во некои земји и од социјално ќе си го живееш животот, овде не можеш ни со работа а немаш ни мотивација да одиш на нешто поголемо.
Се има изнаслушано прикски од типот “Чичко ми има бизнис, најбогат е во Аустралија, Вујко ми 10.000 долари месецо зема во Канада, Брачед ми секој месец коли менува ....“ многу малце од сето то е вистина.
Разликата е во платите, овде бил доктор земал 300 евра плата, во германија ќе зема 3000, овде бил инженер на биро - во шведска ќе зема 4000 евра плата, овде монтирал водовод за 200 евра месецо - таму за 1500.
Во Македонија плаќал 100 денари за еден сендвич, надвор ќе плаќа 10 долари...

Да за чалам големи се парите од странство за во Македонија, ама чалами нека се прават таму каде што живеат ако им држат мудата.. Исто како некој од Скопје да отиде во некое село и да им раскажува како голем бизнисмен е...
 
Член од
14 февруари 2014
Мислења
181
Поени од реакции
155
Во странство подалеку од Македонците.Тоа се се покондурчени опинци кои те гледаат попреку како да заборавиле од каде се и како самите почнале.
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Во странство подалеку од Македонците.Тоа се се покондурчени опинци кои те гледаат попреку како да заборавиле од каде се и како самите почнале.
Фала Богу правило број 1
 

Kajgana Shop

На врв Bottom