Снаа Vs Свекрва

Член од
14 октомври 2010
Мислења
3.852
Поени од реакции
12.156
Викање мајка на жена која не ве родила и притоа израснала, само ради тоа што некоја баба ви кажала дека така треба да покажете почит и да не ви се лутат, е најголемиот криминал што можете да го направите кон својата мајка.
Тој збор е свет и резервиран за оној што ја игра таа улога.

Мене не ми е ни логично со тој што се титкате да викате иста жена - мамо, малце инцест моменти севкупно земено, гледам дека уште некои си функционираат на тој начин, помлади и еманципирани, освестени и незакоравени демек, тоа ја прави работата пак уште потрагична.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
25.872
Поени од реакции
15.349
,,,se neshto se dumam deka majkite na snaite se najgolemiot problem,nasproti tezata vo pochetniot post na Kallista,msm na akcentot koj e posochen kako sporen moment,,,, :icon_mrgr: :D
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
11.006
Поени од реакции
11.498
Викање мајка на жена која не ве родила и притоа израснала, само ради тоа што некоја баба ви кажала дека така треба да покажете почит и да не ви се лутат, е најголемиот криминал што можете да го направите кон својата мајка.
Тој збор е свет и резервиран за оној што ја игра таа улога.

Мене не ми е ни логично со тој што се титкате да викате иста жена - мамо, малце инцест моменти севкупно земено, гледам дека уште некои си функционираат на тој начин, помлади и еманципирани, освестени и незакоравени демек, тоа ја прави работата пак уште потрагична.
ми се допаѓа тој збор еманципирана, ме асоцира на зрела и несреќна жена
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
1.060
Поени од реакции
2.390
ми се допаѓа тој збор еманципирана, ме асоцира на зрела и несреќна жена
Еманципирана феминистка, среќно разведена и горд сопственик на 2 кучиња и 3 мачки

е најголемиот криминал што можете да го направите кон својата мајка.
Wow

Најголем криминал
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
25.872
Поени од реакции
15.349
,,,a ako imaat ime sho I nanimi ne im se bendisuva,,,,ne site si go sakaat svoeto ime,,,
Ако свекорот и свекрвата ги викате тато и мама, дали мажот треба да го викате бато???

Испаѓа сега работава невестата има двајца татковци и две мајки...

Кога двете сваќи се заедно и невестата се обраќа со мамо и нормално двете се одѕвиваат и тоа доаѓа до забуна...

Па што има снаата на свекорот и свекрвата да им се обраќа со тато и мама? Глупости. Па нека им се обраќа со свекре и свекрве. Или пак нека им се обраќа со името што го имаат...

А и зошто зетот на родителите од невестата да им се обраќа со дедо бабо? Па од каде тој ним не им е внук???

Јас на родителите од жена ми нема шанси да им се обраќам со дедо/бабо. Туку директно на име... Ќе им речам не ви сум јас внук!!!
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.284
Поени од реакции
1.769
Викање мајка на жена која не ве родила и притоа израснала, само ради тоа што некоја баба ви кажала дека така треба да покажете почит и да не ви се лутат, е најголемиот криминал што можете да го направите кон својата мајка.
Тој збор е свет и резервиран за оној што ја игра таа улога.

Мене не ми е ни логично со тој што се титкате да викате иста жена - мамо, малце инцест моменти севкупно земено, гледам дека уште некои си функционираат на тој начин, помлади и еманципирани, освестени и незакоравени демек, тоа ја прави работата пак уште потрагична.
Работава е тоа што сеуште на овие простори снаата на свекорот/свекрвата се обраќа со тато/мамо, од причини од типот тоа така останало...

Ам ќе си прават мајтап со нас што поинаку им се обраќаш... Така е воспитана уште од млади години...

Страмота е тоа...

А и не дај боже можат да те истераат од дома и потоа кај ќе одиш, шо ќе правиш...
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
23.145
Поени од реакции
35.589
Викање мајка на жена која не ве родила и притоа израснала, само ради тоа што некоја баба ви кажала дека така треба да покажете почит и да не ви се лутат, е најголемиот криминал што можете да го направите кон својата мајка.
Тој збор е свет и резервиран за оној што ја игра таа улога.

Мене не ми е ни логично со тој што се титкате да викате иста жена - мамо, малце инцест моменти севкупно земено, гледам дека уште некои си функционираат на тој начин, помлади и еманципирани, освестени и незакоравени демек, тоа ја прави работата пак уште потрагична.
Ама срамота е пак тетка да ја викa, па не е сестра на мајка и или татко и.
Тоа се тие коментари.
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.082
Поени од реакции
410
Знам случаеви кај што снаата ја мрази свкервата,тоа е најголе проблем
 

Луси_Лу

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
4.837
Поени од реакции
9.440
Јас почитувам сечие право да се викаат како им е мило, се додека не е наметнато, пред се имање почит една кон друга е многу побитна работа него дали ќе се викате на име или ќе си дадете ник нејмс..
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.284
Поени од реакции
1.769
А зошто свекрвата на снаата не и се обраќа ќерко?

Логично така испаѓа.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.284
Поени од реакции
1.769
Toa во светов никаде го нема освен на Балканов, снаата на свекрвата да и се обраќа мамо...
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
309
Поени од реакции
1.115
Викање свекрва "мамо" е непочитување кон мајката. Ме носела 9 месеци, ме растела и воспитвала за ко ќе заминам од дома оп топ нова мајка да имам? Ноуп.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
11.191
Поени од реакции
7.130
Реално, и "мамо" е глупо, и "тетка *рандом име*" e глупо, и викање само по име е глупо.
Јас сум машко и нема да ми е пријатно мојата жена мајка ми да ја вика "мамо", но како на друг начин би и се обратила?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
11.006
Поени од реакции
11.498
Реално, и "мамо" е глупо, и "тетка *рандом име*" e глупо, и викање само по име е глупо.
Јас сум машко и нема да ми е пријатно мојата жена мајка ми да ја вика "мамо", но како на друг начин би и се обратила?
госпоѓо
 
На врв Bottom