Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

 • ВМРО-ДПМНЕ

  Гласови: 64 19,0%
 • СДСМ

  Гласови: 41 12,2%
 • ЛЕВИЦА

  Гласови: 58 17,2%
 • БЕСА

  Гласови: 1 0,3%
 • ДУИ

  Гласови: 8 2,4%
 • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

  Гласови: 1 0,3%
 • ДПА

  Гласови: 0 0,0%
 • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

  Гласови: 5 1,5%
 • ИНТЕГРА

  Гласови: 8 2,4%
 • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

  Гласови: 3 0,9%
 • Некоја друга

  Гласови: 9 2,7%
 • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

  Гласови: 139 41,2%

 • Вкупно гласачи
  337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 март 2009
Мислења
12.782
Поени од реакции
6.792
А дедото што ја скубна Шеќерка доби 4 години и го прогласија за терорист...
новинари што откриваат незгодни факти се судат, а криминогени градоначалници од сдсм поминуваат без сериозни казни..
АЛО ЕУ, пратите ли вие што се праи тука ??
Автоматски споено мислење:

https://www.libertas.mk/dzlp-tripunovski-ne-smeel-snimkata-da-ka-pokazhuva-nitu-da-јa-spodeli-na-feјsbuk/

Доро, а како на ТВ, на вести, од секогаш се прикажува како премиер со некој министер или друг функционер се среќава со вработени, граѓани, селани итн...
Да ви се покакам во дирекцијата...
Едно време главната гускетина за заштита на податоци објаснуваше зошто не смее да се дава ембг од физичко лице... Вели, ако го добие ембг некој што не треба, може тој да му поднесе кривична и лицето да заврши во ЗАТВОР или да претрпи штета :facepalm:
Истата шема и полицијата ја користи за да заштити криминални типови, не само кај нас, во цела ехЈу..
Ако обичен граѓанин сака да поднесе кривична за закани, уцени или физички напад на лице поврзано со полицијата или власта, ќе му бараат дузина податоци, а самите не покренуваат по службена должност
 
Последно уредено:

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
6.502
Поени од реакции
4.949
Не го сменија името, но, беа кооперативни и не ја направија опструкцијата која можеа да ја напраат кога требаше.
Како и да е, вината за ова ќе остане за навек кај СДСМ, како вината за тргнување на македонски национален симбол од знамето и ред други нешта. Исто така ВМРО ќе си го носи за навек амнестиирањето на воени злосторства врз Македонците, нешто што е преседан и во светската историја, а ќе носи и ред други нешта за навек, на душа.
И во случајот со името, и амнестијата и ред други работи штетата веќе беше направена....да не образложувам. Штетата беше направена и тоа се знае од која структура.
По некад на меѓународна сцена важи правило ко бие тај добие....откако ќе бидеш пребиен нема што да бараш после. Држи се до своите позиции и не попуштај затоа што после ќе биде касно.
Она што константно СДСМ го правеше како злочин врз овој народ и држава е:
Попуштање и ослабување на своите позиции.....ќе чекаме историјата да го констатира ова како факт некогаш, ако ништо друго ова зло да се открие како функционирало.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.007
Поени од реакции
804
новинари што откриваат незгодни факти се судат, а криминогени градоначалници од сдсм поминуваат без сериозни казни..
АЛО ЕУ, пратите ли вие што се праи тука ??
Автоматски споено мислење:

https://www.libertas.mk/dzlp-tripunovski-ne-smeel-snimkata-da-ka-pokazhuva-nitu-da-јa-spodeli-na-feјsbuk/

Доро, а како на ТВ, на вести, од секогаш се прикажува како премиер со некој министер или друг функционер се среќава со вработени, граѓани, селани итн...
Да ви се покакам во дирекцијата...
Едно време главната гускетина за заштита на податоци објаснуваше зошто не смее да се дава ембг од физичко лице... Вели, ако го добие ембг некој што не треба, може тој да му поднесе кривична и лицето да заврши во ЗАТВОР или да претрпи штета :facepalm:
Истата шема и полицијата ја користи за да заштити криминални типови, не само кај нас, во цела ехЈу..
Ако обичен граѓанин сака да поднесе кривична за закани, уцени или физички напад на лице поврзано со полицијата или власта, ќе му бараат дузина податоци, а самите не покренуваат по службена должност
Ниш, ама ниш не разбираш, Тоа е заради тоа што нема цензура, кога би имало цензура тие новинари на време би биле спречени во нивните “нечесни“ намери, не би им “паднало“ на глава да откриваат незгодни работи. Кои се тие да откриваат незгодни работи, не се тие за тоа платени.
Искрено такви новинари може да ги изброиш на една рака, а другите се сите добар производ од фармата А1,Б2,Ц3.... некои заостанати и небањати тоа го викаат рекет, немаат врска не се ин!
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
28.046
Поени од реакции
33.444
 

chef_cook

milf's hunter
Член од
25 октомври 2011
Мислења
1.125
Поени од реакции
1.659
способна жена,свака и част.
сеа она ќе го јаде за сите што лапале.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
3.870
Поени од реакции
1.886
Која е разликата од едниот и другиот Павле?
Само сакав да посочам дека вториов по се изгледа под дејство на опијати гласаше за промена на името и уставните измени, првиот можеби не зема такви стимуланси ама изгледа не му ни требаат за да бара промена на името Македонија!

Најдобро ќе ја видиш цензурата кога самиот ќе бидеш изложен на истата, еве на форумов почни да пласираш поинакви ставови и ќе видиш што е цензура и дали ја има (прво членови ќе ти се нафрлат а потоа и администрацијата). Дека има цензура кон Бачев е повеќе од јасно, дури и Канал5 излезе со соопштение дека му се забранува да настапува во емисии, а со што се солидаризираа и другите како Сител, Телма, 24..... ако ги следиш сигурно ти е ова познато.
Интернет е добра алатка ама за популација до 30 год. оние повозрасните се неписмени за тој нов облик на размена и пристап до информации. (можеби грешам можеби и помладите не се до толку писмени, но немаат страв од новите технологии кои им се составен дел од секојдневието)

Апасиев се наметна како одличен правник а лош политикант, веќе еднаш напишав да не се повторувам, неговата поддршка за Силјановска е очекувана па тој беше еден од учесниците на куртон-револуцијата, би било глупо човек од него да очекува работите да ги гледа во подолги временски рамки, тој само што самиот не признал дека Црпе го изиграл. Човек кој е изигран од Црпе не заслужува доверба, барем не кога се работи за државни работи.

Исто како и медиумските пресстутутки и ти се обидуваш да ги дисквалифицираш потенцијалните движења-партии и лидери, дека не се моќни итн итн... при тоа намерно се избегнува да се говори за принципи во политика, платформа и програмски определби кај тие нови лица туку се напаѓаат ад-хоминем (се заборава дека на Груки и денес не му оди со буквата Р или на Црпе кој е црпант на бел ден и неговата слика за месија -значи кандидат за пациент на некоја умоболница) дека сите јавни личности се наметнати преку медиумска пропаганда, ... или примерот со Касица-Прасица, една реченица јадната не можеше да состави ама медиумите си тераа и ја направија Анѓел на рекет, инаку токму заради нивниот Македонизам сите овие вонпарламентарни движења-партии и... се предмет на цензура демонизирање!

(Најболното е што додека го правиш тоа мислиш дека е тоа твое мислење и став, дека самиот имаш слободна волја да носиш одлуки и одлучуваш, а всушност си само уште еден добро програмиран....!)

И уште еднаш ќе повторам затоа што го одземаш контекстот а тој е многу важен да не речам пресуден.
Наредните избори ќе се сведат на “борба“ помеѓу Македонците и Северџаните!
Вакви предизвици до сега немало во минатите избори па не може да се повлекува аналогија.

П.С.
Ова, ““““апсолутно никоја партија не беше против промената на името на референдумот, сите овие си бојкотираа“““ не ти требаше, ме ставаш на мисла дали знаеш што пишуваш?
Ако не си знаел БОЈКОТ значи ПРОТИВ!
Мислам дека грешиш што се занимаваш со личности... Додуше тоа е клучен проблемот на репрезентативната демократија.
 

Darling

uwu
Член од
5 јуни 2009
Мислења
7.238
Поени од реакции
9.951
И во случајот со името, и амнестијата и ред други работи штетата веќе беше направена....да не образложувам. Штетата беше направена и тоа се знае од која структура.
Bodi, eve prati sho pisuvame i prenesi.
Vetete deka ke go prekinete dogovorot so grcija, bugarija i dvojazicnost i imate shansi za pobeda.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
2.086
Поени од реакции
4.154
Пропаганда се прави 24/7 ама тоа е долга тема и искрено не ми е интересна.
Прашај ги Данцине, Холанганине шо мислат за вас па ќе видиш дали е тоа пропаганда или реален одраз во огледалото во кое никако не сакате да погледните.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
700
Поени од реакции
330
глупи се овие ,шо викаше секула о солунски патрди .ко ќе се кради се кради .и ко ќе се лажи се лажи ,овие половично хаха,овие од СДСМ си мислат малку ќе поткраднат и никој нема да ги сети.
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
1.635
Поени од реакции
1.673
Bodi, eve prati sho pisuvame i prenesi.
Vetete deka ke go prekinete dogovorot so grcija, bugarija i dvojazicnost i imate shansi za pobeda.
Од ветување куќа не пропаѓа. Ама за исполнување нема ниту минимални шанси.
Свесна ли си дека вака придонесуваш до победа на СДСМ?
Па кога мораме да избираме меѓу змијата и магарето...
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
6.502
Поени од реакции
4.949
Од ветување куќа не пропаѓа. Ама за исполнување нема ниту минимални шанси.

Па кога мораме да избираме меѓу змијата и магарето...
Сме се задоволиле со уште бетер резултати во било која сфера во животот....можеше ти да бидеш милионер, ама не eтака.....старите викаат пушти си ги нозете колку ти е чергата или остана без стапала :)
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
9.339
Поени од реакции
7.159
Свесна ли си дека вака придонесуваш до победа на СДСМ?
тоа што бараме од опозицијата, кога ќе дојде на власт, да се изземе закон кој е донесен со уцени и покрај неуспешен референдум е придонес за победа на СДСМ???

Дали тоа не е доволна потврда дека ДПМНЕ планира да ги потврди тие сомнителни акти на владата на Заев???

Зошто Мицко не излезе и јавно не го соопшти нивниот став во врска со предавствата и неговиот план како ќе се справи со нив...

Не дечко, после вакви предавства, не треба да има избори... самото учество на избори организирани од оваа предавничка влада е легитимирање на све она што го направиле...

Немој само те молам со бајките како тоа не можело да се врати и слични глупости... Како можеше незаконски да се донесе, уште полесно треба да се врати..
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom