Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
.[DOUBLEPOST=1540889317][/DOUBLEPOST]
А ти каква терминологија предлагаш за 80те гласачи за смена на името? Бидејќи тие се квалификациите што се вртат предавници или патриоти некои ги ословуваат, ти како гледаш на нив?[DOUBLEPOST=1540889493][/DOUBLEPOST]
[DOUBLEPOST=1540889586][/DOUBLEPOST]
[DOUBLEPOST=1540890200][/DOUBLEPOST]
За мене лично е поубаво кога има надеж и правец на движење дека нештата во државава ќе се подобрат, изолација без никаква насока води само до бугарски пасош и иселување... патриотски...
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
...после амнестијата на воени злосторници....
Мислиш ли дека е во ред да се поведе повлекување на амнестијата? Сега е друга власт, па може да ја повлече. И да ја изгласа дури со 2/3-ко мнозинство.[DOUBLEPOST=1540896586][/DOUBLEPOST]
За мене лично е поубаво кога има надеж и правец на движење дека нештата во државава ќе се подобрат, изолација без никаква насока води само до бугарски пасош и иселување... патриотски...
Со Бугарија потпишавме договор со кој ќе бидеме ако не браќа, тогаш полубраќа. Затоа, нема ништо лошо во бугарскиот пасош, имаме толку многу заедничко, историја, итн, итн... Заев потпиша, не Груевски.
А.. иселувањето нема никогаш да запре. А ако имаме ЕУ пасоши.. човек нема да остане во С. Македонија, помлад од 50-на години.
 
Последно уредено:

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.378
Поени од реакции
86.713
Данев и Рангелова не ги сметајте веќе за членови на ДПМНЕ (хинт: референдумот) :icon_lol:
Од денес овие двајца немаат никаква функција во ДПМНЕ... го изедоа немиен што гласаа во 7 часот на референдумот.
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
[DOUBLEPOST=1540896586][/DOUBLEPOST]
Затоа, нема ништо лошо во бугарскиот пасош, имаме толку многу заедничко, историја, итн, итн... Заев потпиша, не Груевски.
Ѓоре проблемот и лошото е шо се квалификуваат како патриоти и зборуваат за патриотизам...
Имаш и тука на форумов..
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Ѓоре проблемот и лошото е шо се квалификуваат како патриоти и зборуваат за патриотизам...
Имаш и тука на форумов..
Така де, нели е патриотизам да сме интгрирани во НАТО и ЕУ. Со Бугарија заедно сме ептен на тој пат. Ако се пишиме Бугари, ептен ќе се интегрираме.. патриотизам до крај. Тоа се новите политики, на власта, а гледам дека ти ја поддржуваш, уште кога беше во опозиција. Немој да речеш дека те прелажаа, дека едно велеа порано, друго сега.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.831
Поени од реакции
82.930
Мислиш ли дека е во ред да се поведе повлекување на амнестијата? Сега е друга власт, па може да ја повлече. И да ја изгласа дури со 2/3-ко мнозинство.
Заев? :pos:[DOUBLEPOST=1540898940][/DOUBLEPOST]
Со Бугарија потпишавме договор со кој ќе бидеме ако не браќа, тогаш полубраќа. Затоа, нема ништо лошо во бугарскиот пасош, имаме толку многу заедничко, историја, итн, итн... Заев потпиша, не Груевски.
А.. иселувањето нема никогаш да запре. А ако имаме ЕУ пасоши.. човек нема да остане во С. Македонија, помлад од 50-на години.
Точно, нема ништо лошо у тој пасош, али кога за него јавно ќе се изјасниш дека не си некаков Македонец, туку Бугарин по род, е тогаш, на пример типови ко lans, Marick14 или било кој грујов куртон со бугарски пасош, дегутантно е да дојдат овде и да ми зборат за патриотизам. Исто како примерот со гласачите на Груевски после амнестијата на воени злосторства.
За жал, совеста не ми дозволува да ве третирам како нормални соговорници, ниту пак да ве сфаќам сериозно. Ова што зборам со тебе или некој друг куртон, од време на време, нормално, ко со човек, е само мал изблик на христијанска добрина, кај мене.
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Заев? :pos:[DOUBLEPOST=1540898940][/DOUBLEPOST]Точно, нема ништо лошо у тој пасош, али кога за него јавно ќе се изјасниш дека не си некаков Македонец, туку Бугарин по род, е тогаш, на пример типови ко lans, Marick14 или било кој грујов куртон со бугарски пасош, дегутантно е да дојде овде и да ми збори за патриотизам.
Заев? Па новата власт. Старата сторила лоша амнестија, ја критикуваа, сега нека ја повлечат, со нов закон.
Ама ти не разбираш дека со Бугарите стануваме „едното“. Не е веќе „зло“ да си (про)Бугарин. Заедничка ни е историјата, едно сме биле во историјата. Нели Илинденското востание е заедничко, а бидејќи Бугарија не била вклучена, се заклучува дека ние како дел од Бугарите сме го спровеле.
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.372
Поени од реакции
3.163
Заев? :pos:[DOUBLEPOST=1540898940][/DOUBLEPOST]Точно, нема ништо лошо у тој пасош, али кога за него јавно ќе се изјасниш дека не си некаков Македонец, туку Бугарин по род, е тогаш, на пример типови ко lans, Marick14 или било кој грујов куртон со бугарски пасош, дегутантно е да дојдат овде и да ми зборат за патриотизам. Исто како примерот со гласачите на Груевски после амнестијата на воени злосторства.
За жал, совеста не ми дозволува да ве третирам како нормални соговорници, ниту пак да ве сфаќам сериозно. Ова што зборам со тебе или некој друг куртон, од време на време, нормално, ко со човек, е само мал изблик на христијанска добрина, кај мене.
:pos:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.831
Поени од реакции
82.930
Заев? Па новата власт. Старата сторила лоша амнестија, ја критикуваа, сега нека ја повлечат, со нов закон.
Ама ти не разбираш дека со Бугарите стануваме „едното“. Не е веќе „зло“ да си (про)Бугарин. Заедничка ни е историјата, едно сме биле во историјата. Нели Илинденското востание е заедничко, а бидејќи Бугарија не била вклучена, се заклучува дека ние како дел од Бугарите сме го спровеле.
Не е муабетот дали е нешто зло или не е.
Муабетот е во двојните куртонски аршини.
 

Clementine

Dreamer
Член од
19 август 2018
Мислења
36
Поени од реакции
50
Заев? :pos:[DOUBLEPOST=1540898940][/DOUBLEPOST]Точно, нема ништо лошо у тој пасош, али кога за него јавно ќе се изјасниш дека не си некаков Македонец, туку Бугарин по род, е тогаш, на пример типови ко lans, Marick14 или било кој грујов куртон со бугарски пасош, дегутантно е да дојдат овде и да ми зборат за патриотизам. Исто како примерот со гласачите на Груевски после амнестијата на воени злосторства.
За жал, совеста не ми дозволува да ве третирам како нормални соговорници, ниту пак да ве сфаќам сериозно. Ова што зборам со тебе или некој друг куртон, од време на време, нормално, ко со човек, е само мал изблик на христијанска добрина, кај мене.
На опортунистите ништо не им е дегутантно.
Исто и на лажните христијански демагози.
Тој од душа и со вера шо прави нешто не се курчи дека ради то и то е така и така.
Сомилост и пис брат и чил де малце.
Ако не ги ислушаме КДВрите нема да знаеме колку '' напред '' цилат со газот од зади.[DOUBLEPOST=1540899941][/DOUBLEPOST]
Заев? Па новата власт. Старата сторила лоша амнестија, ја критикуваа, сега нека ја повлечат, со нов закон.
Ама ти не разбираш дека со Бугарите стануваме „едното“. Не е веќе „зло“ да си (про)Бугарин. Заедничка ни е историјата, едно сме биле во историјата. Нели Илинденското востание е заедничко, а бидејќи Бугарија не била вклучена, се заклучува дека ние како дел од Бугарите сме го спровеле.
Дечко чил и ти.
Ја искаш мајка Блгарија рикверц и на исток ајт тоа КДВерите:rolleyes:
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Не е муабетот дали е нешто зло или не е.
Муабетот е во двојните куртонски аршини.
Кого сметаш за „куртонски“? Со куртони се служеше акциската група околу СДСМ против Груевски, секако, инструирана од моќни центри.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Дечко чил и ти.
Ја искаш мајка Блгарија рикверц и на исток ајт тоа КДВерите:rolleyes:
Не бе.. убаво читај што пишувам, не е комплицирано. Заев потпиша договор, и го изгласаат в Собрание за „мајка Болгарија“. Законски потврдено. Законски станавме едното, ни од мене, ни од „бугарашите“ ВМРО ДПМНЕ, туку токму од довчерашните на кои Бугарите им беа најголемото зло на светот.
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.372
Поени од реакции
3.163
Кого сметаш за „куртонски“? Со куртони се служеше акциската група околу СДСМ против Груевски, секако, инструирана од моќни центри.
Не се нит куртони, нит вазелени...патриоти...:eek:
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
...инспирирана од самопризнанието на Латас.
И?
Не ми е јасно како можеш да пишуваш за двојни аршини. Па оние кои ги поддржуваш се претворија во „Мистер Џекил и доктор Хајд“. Комплетна трансформација. Од колнење во деца дека нема маж кој ќе го промени името, па за кратко време трансформација. Од нема коалиција со криминалци како ДУИ по цена на власт, веднаш трансформација во малцинска (без победникот) влада со ДУИ како најдобри другари... итн.. Неверојатни трансформации за многу кратко време.
И кои се двојните аршини?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom