Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.201
Поени од реакции
16.622
Е ова е дискутабилно.
Па не е, ете го слободно се шета низ Центар. Јас не сум маж доволно, има сигурно поголеми мажи од мене во градов, зошто не го фрлат во контејнер каде што му е местото?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.306
Поени од реакции
18.137
Која дружба со Бугарите?
Аха, извини, сум се препознал изгледа :)

И не му реплицирајте на провокаторот оти админиве имаат проблем после со бришење.
А и џабе е да му пишувате оти тоа е таа испревртена историја на дело, од која што страдаме денеска.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Па не е, ете го слободно се шета низ Центар. Јас не сум маж доволно, има сигурно поголеми мажи од мене во градов, зошто не го фрлат во контејнер каде што му е местото?
Не знам.
Затоа јас и напишав браво за палачите на колата... Не секој има „ум“ за тоа.[DOUBLEPOST=1529322353][/DOUBLEPOST]
Аха, извини, сум се препознал изгледа :)
Од Путин и Ердоган.. сега на Бугарите. Нема крај.
 
Член од
29 февруари 2016
Мислења
569
Поени од реакции
641
Ами уште е посмешно денешните Бугари да се нарекуваат (самоопределуваат) така, кога не се Бугари. Словените не се Бугари, а денешните Бугари имаат словенски карактеристики... јазик, традиција...
Мешавина од татари, монголи, цигани и турци кои имале среќа да направат држава на време.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.306
Поени од реакции
18.137
Ако сите словени имаат држава или се нарекуваат спрема името на државите/териториите на кои се населиле, тогаш македонските словени имаат НАЈГОЛЕМО право од сите, затоа што ја населуваат античка Македонија, и тоа до Пелопонез.

Тоа е таа глупава бугарска логика, исто како и грциве што средија работа сега со Северна Македонија.

Само да беа во прашње Бугарите и Грците, лесно ќе ни беше. Проблем е што основата на денешната историја ја потврдуваат германски историчари од аголот на асимилацијата на словените од страна на германските свештеници од среден век и руските историчари од аголот на Русија центар на сесловенството од зад Карпатите.

Затоа ние не правиме држава ако тераме со историја!
 
Последно уредено:
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
половина народ избега по светот, многумина за странци се измажија/оженија, ќе добијат државјанство од друга земја и нема ни да се вратат, они запнале со македонски пасош во еу да сме влегле, не сакаме поинаква Македонија на пасош да пишува.

не гледат дека државата како што е нема ни 10 години да опстане сама, ако не дојде некој отстрана на помош. никогаш сами не сме можеле да направиме и зачуваме држава.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.989
Поени од реакции
3.720
Па, во револуцијата се гине. Или ќе загинеш, или после тоа ќе станеш нешто... со боречка пензија.
Не ми е јасно само како мислат да го живеат животот Заев, Димитров... понатаму? Цел живот со по 5-6 телохранители ли ќе шетаат? Да си изрод од нацијата не е шега. Едно е да зборуваш, ќе те пцујат и сл. Ама, да го правиш ова.. не е секој толерантен до крај.
Заев, Димитров, Груевски, Иванов, Мицкоски.. секој од нив носи одлуки и спроведува политика од која некој е задоволен а некој не е задоволен, и тоа никому не му дава за право некого да тепа, убива, прави криминал.... Затоа сите тие несвесни сендвичовци ке наебат затвор па после ке плачат како тоа било политичка одмазда, сите ке им бидат криви освен сопствената глупавост.... Фамилијата сега ја бие последната битка за спас од робија и конфискација, и за тоа ке фрлат во огин многу наивци кои ке се налепат на нивниот ,,патриотизам,,.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
За што кур ти 30 години се дисоцираш од его, нации и други земни наклонетости - вакви постови ли да пишуваш? Ти треба да си индиферентен за имиња на земји, нации, влади и други илузии. Сидарта уште еднаш да ја прочиташ!!!
Дисоцијација?!
Остај го ти Сидарта, он е Монт Еверест за тебе.
За заев си гласал ќе солиш памет овде за Буда :facepalm:[DOUBLEPOST=1529323516][/DOUBLEPOST]
Па, во револуцијата се гине. Или ќе загинеш, или после тоа ќе станеш нешто... со боречка пензија.
Не ми е јасно само како мислат да го живеат животот Заев, Димитров... понатаму? Цел живот со по 5-6 телохранители ли ќе шетаат? Да си изрод од нацијата не е шега. Едно е да зборуваш, ќе те пцујат и сл. Ама, да го правиш ова.. не е секој толерантен до крај.
Па сигурно не планираат да живеат во Македонија :)
 
Последно уредено:
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.665
Поени од реакции
9.250
https://nezavisen.mk/mk/vesti/2018/06/63331/

Договорот за името со европско знаме, ќе се разгледува кај Груби наместо кај Милошоски

Бидејќи договорот е означен како битен за интегрирањето во ЕУ, наместо преку Комисијата за надворешна политика, со која претседава Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ, ќе се разгледува во Комисијата за европски прашања, кадешто претседава Артан Груби од ДУИ.

:icon_lol:
Демократија бе брат...зборот дебата од уста не го извадија, а во пракса д од дебата не гледаме...За жал сме неми сведоци на едно силување на демократијата со забрзување на процедури за прашања кои се од национален интерес.

Кога имаш ветар во грб од западот ќе се изгубиш во заблудата дека си најмоќен. Ама и тоа има рок на траење...

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.390
Поени од реакции
36.323
Методот за неуспешен референдум е како создаден за менталитетот на Македонецот.

Треба само дома да останеш на денот на гласање за истиот да не успее :icon_lol:
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.201
Поени од реакции
16.622

Не знам која единица е ова, но дали е можен технички пропуст да бидат на работно место без униформа, во фармерки и патики?
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373

Не знам која едница е ова, но дали е можен технички пропуст да бидат на работно место без униформа, во фармерки и патики?
Ако се Алфи евентуално, тие одат по фармерки.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: MSE
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.306
Поени од реакции
18.137
https://kajgana.com/katimerini-dogovorot-kje-propadneshe-vo-minuta-do-12-da-ne-se-zameshashe-germanija

Ништо немаше да биде од договорот меѓу македонскиот и грчкиот премиер околу името, ако во целата приказна не се замешаа САД и Германија, тврди весникот „Катимерини“.

И сега ќе го остават Мицковски да прави глупости или пак било кој друг :)

Не сакам да ви туркам расположение, ама јасно е како бел ден, а на тие што не му е јасно ќе му стане наскоро, на полесен или на потежок начин.

Инаку гледам на протестиве има неколку политички опортунисти кои се надеваат дека ќе ќарат нешто.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.938
Поени од реакции
11.556
Демократија бе брат...зборот дебата од уста не го извадија, а во пракса д од дебата не гледаме...За жал сме неми сведоци на едно силување на демократијата со забрзување на процедури за прашања кои се од национален интерес.

Кога имаш ветар во грб од западот ќе се изгубиш во заблудата дека си најмоќен. Ама и тоа има рок на траење...

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
Како што беше случајот со Грујо.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom