Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 октомври 2005
Мислења
312
Поени од реакции
136
Луѓе, 2018 е. Скоро 27 години независна Македонија. Поминавме низ ембарго, транзиција и војна. Бедно е да се разговара која од партиите е подобра, затоа што и со двете партии ја гледаме истата приказна: немилосрдно распродавање на се' што е македонско, корупција и криминал, додека народот тоне се' подлабоко и подлабоко. Зарем немаме доволно искуство да знаеме што е добро, а што лошо за нас? Крајно време е народот да ги напушти ваквите малоумни партиски препукувања и да размислиме малце со тоа главите зошто 27 години еден грам напредок немаме направено.
Зошто имам чувство дека е нешто недоречено тука? Аха, да го смениме името?
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Избегнувам да коментирам во оваа и слични теми, пред се заради тоа што можеби само два-три членови (членки) не се партиски ботови. На темата со своето присуство доминираат "патриотите" за кои претходните 11 години беа македонска ренесанса и заради тоа ги замолувам да не ме цитираат, нема да се спуштам толку ниско. Да не останам покус кон другите, ама со задоволство гледав како Јордан Шишовски и Владо Куновски ги попарија ухлебите од сегашнава власт вечерва на тв24. Најдобро од се е што тоа им го сторија смирено и со стил. Наумчето почна да пелтечи од немајкаде.

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk
 
Член од
5 август 2017
Мислења
697
Поени од реакции
855
Дa му ебaм се штo му мрдa пo дoмa.Се пo списoк дa му нaредaм нa тoa кoпиле шкoнскo.Ке дoјде времетo кoгa ке видите декa свињaтa рaбoти зa угнетените шќиптaри
па тоа не го знаат овие децава што се родени пред 15 тина години, секој повозрасен и поупатен знае дека гомарот е одамна албански играч.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.648
Поени од реакции
27.971
Последно уредено:
Член од
5 август 2017
Мислења
697
Поени од реакции
855
Со векови друг ни го менувал името под присила, сега сами ќе си го смениме името на референдум.
Најголема перверзија во историјата на човештвото. За век и веков ќе ни се смеат сите.

Аама ако. Народ што менува име за да влезе во полураспаднати организации како ЕУ и НАТО не заслужува ништо подобро.

Само кога ќе заокружувате за смена на името нека ви се затресе малце рачето и помислите на претците и на идните поколенија. Да имаше овде вистински Македонци тој што ќе предложеше промена на име па посебно да се гласа на референдум ќе висеше со скинати мадиња на некое дрво.[DOUBLEPOST=1528220799][/DOUBLEPOST]А пичките од ДПМНЕ само седат и чекаат да се смени името како ова бугарофилчево Антонијо.

https://republika.mk/924087
и тоа на наместен референдум, доживеавме еден ненермален тип од некое муртино да не продаде ко последна стока на пазар.[DOUBLEPOST=1528231973][/DOUBLEPOST]
http://www.mfa.gov.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=2698:predupreduvanje-za-gragjanite-na-republika-makedonija-vo-vrska-so-najavenite-protesti-vo-grcija&catid=52:soopstenija-do-javnosta&lang=mk&Itemid=684
Еве некa прoчитaaт членoвите дa не зaлутa некoј случaјнo у Грцијa сo гoли рaце ке гo oтепaaт.Oгoрчени се и тешкo им пaѓa декa ние иметo гo менувaме,пa мoже дa ескaлирa.
кој знае може сепак грциве ќе успеат да не спасат од несреќава што не снајде.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
http://www.mfa.gov.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=2698:predupreduvanje-za-gragjanite-na-republika-makedonija-vo-vrska-so-najavenite-protesti-vo-grcija&catid=52:soopstenija-do-javnosta&lang=mk&Itemid=684
Еве некa прoчитaaт членoвите дa не зaлутa некoј случaјнo у Грцијa сo гoли рaце ке гo oтепaaт.Oгoрчени се и тешкo им пaѓa декa ние иметo гo менувaме,пa мoже дa ескaлирa.
Јас во живот не сум бил на одмор во Грција не ни планирам. Сум поминал само два пати транзит за Турција толку. А за Турција немам зборови да ти е мерак парите да им ги дадеш.
 
И

Име И Презиме

Гостин
Аљи е свесен дека сдсм ке падне од власт набрзо, а со тоа ке паднат и дуи.Педерското политички играње ке го почувствуваат набрзо.Го нема Бејли да ги тапка по рамо и да пружа јавна подршка на оваа коалиција(власт).Нешто и Прибе ги критикува денес.Прочитав некаде села дека бил спремен за разговори со вмро(доколку му се извинеле ).Полека легнуваат работите на место.Протестот ја постигнува целта, вмро не е пропаднато .Коалиционерве полека си пакуваат куферите и се спремни за избори.Дуи се обидува да направи простор за коалиција со вмро....
Како дојдоа на власт, така ке си отидат.Педерски!

https://www.slobodenpecat.mk/vesti/ahmeti-gi-povika-albantsite-da-ne-se-tsepkaat-vo-mali-beznachajni-partii/
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Со векови друг ни го менувал името под присила, сега сами ќе си го смениме името на референдум.
Најголема перверзија во историјата на човештвото. За век и веков ќе ни се смеат сите.

Аама ако. Народ што менува име за да влезе во полураспаднати организации како ЕУ и НАТО не заслужува ништо подобро.

Само кога ќе заокружувате за смена на името нека ви се затресе малце рачето и помислите на претците и на идните поколенија. Да имаше овде вистински Македонци тој што ќе предложеше промена на име па посебно да се гласа на референдум ќе висеше со скинати мадиња на некое дрво.[DOUBLEPOST=1528220799][/DOUBLEPOST]А пичките од ДПМНЕ само седат и чекаат да се смени името како ова бугарофилчево Антонијо.

https://republika.mk/924087
Морав...


Си знаел човекот што говна живеат на оваа територија.
Момци, видете вака, вакви срцепателни пораки и евоцирање на патриотски чувства имаат ограничен ефект. Ова не поминуваат кај средната класа, која иако малубројна има големо влијание, ниту кај огорчената младина која не ја памети предрамковна Македонија. Пцовки и клетви имаат само негативен учинок.

Ако сте против било каква промена на името и сакате да ја ширите таа идеја има и друг начин. Покрај оваа очигледната, има уште две причини, т. е. групи на причини, човек да биде против: прво од правдољубивост, второ од прагматичност.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Турција ви е топ за одмор зошто сте машки или фамилијарни луѓе, исто како мене што ми беше рај додека бев дете, да се разбереме. Знам дека постов ќе предизвика милион доскочици ама освен ако не сте неколку девојчиња отидени на одмор, поготово ако се работи за личности со бел тен, не можете да зборите колку добра дестинација е за одмор, затоа поштедете не сите од патриотизам на "каде на одмор" тематика.

Поготово во времиња кога на Трајко децата се резидент во Грција и Заев кога има повеќе куќи таму отколку тука.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.604
Поени од реакции
26.110
Турција ви е топ за одмор зошто сте машки или фамилијарни луѓе, исто како мене што ми беше рај додека бев дете, да се разбереме. Знам дека постов ќе предизвика милион доскочици ама освен ако не сте неколку девојчиња отидени на одмор, поготово ако се работи за личности со бел тен, не можете да зборите колку добра дестинација е за одмор, затоа поштедете не сите од патриотизам на "каде на одмор" тематика.

Поготово во времиња кога на Трајко децата се резидент во Грција и Заев кога има повеќе куќи таму отколку тука.
Грција е прекрасна за одмор има еден од најубавите брегови и прекрасни острови...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Грција е прекрасна за одмор има еден од најубавите брегови и прекрасни острови...
Да ама и таа има минуси како народот нивни што живее на краците и големи се шансите да налеташ на стока Грци, нешто што знаеме нели а пример на Крит како сосема друг народ да живее во споредба со сељанштаната од Халкидики.

Мене ми беше муабетот дека Турците се станати многу нападни кон жени во последно време и не е баш препорачлива дестинацијата освен ако не се работи за машко друштво или парови/фамилии.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.604
Поени од реакции
26.110
Да ама и таа има минуси како народот нивни што живее на краците и големи се шансите да налеташ на стока Грци, нешто што знаеме нели а пример на Крит како сосема друг народ да живее во споредба со сељанштаната од Халкидики.

Мене ми беше муабетот дека Турците се станати многу нападни кон жени во последно време и не е баш препорачлива дестинацијата освен ако не се работи за машко друштво или парови/фамилии.
На Халкидики живеат наши, затоа ти се чинат лоши .... ген си је ген.... Туку за инфо, колку да знаеш, Критјани ги сметаат за најлоши во Грција ...
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Да ама и таа има минуси како народот нивни што живее на краците и големи се шансите да налеташ на стока Грци, нешто што знаеме нели а пример на Крит како сосема друг народ да живее во споредба со сељанштаната од Халкидики.

Мене ми беше муабетот дека Турците се станати многу нападни кон жени во последно време и не е баш препорачлива дестинацијата освен ако не се работи за машко друштво или парови/фамилии.
Toa со жените може е така незнам можам да кажам само дека од сите летни места кај што сум бил безбедноста им е на високо ниво. Гостопримливи се и не е никаков проблем да кажеш дека си од Македонија. За Грција се сложувам ги има едни од најубавите плажи во ЕУ но да одам таму и да кажувам дека сум од Скопје нема шанси. Глупаво е на некој пари да му оставаш и да те потценува. Замисли на другар во хотел прави муабет со срби некои гости во тој хотел и нешто му објаснувал и спомнал Македнија и келнеров му се меша во муабет и му вика нема Македнија и си заминува. Значи јас би му ебал матер на тој келнер. Секој ден се ќе истурав по маса и по под да риба како магаре каква е таа професионалност. Турција по хотелите има сто пати поголемо ниво на професионалност таму така да ти улета во збор утредента нема да работи во тој хотел а во Грција се плашат да им преречат бидејќи газдада може и ќотек на гостите да им даде и ни полиција ни никој нема да ги заштити.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Аљи е свесен дека сдсм ке падне од власт набрзо, а со тоа ке паднат и дуи.Педерското политички играње ке го почувствуваат набрзо.Го нема Бејли да ги тапка по рамо и да пружа јавна подршка на оваа коалиција(власт).Нешто и Прибе ги критикува денес.Прочитав некаде села дека бил спремен за разговори со вмро(доколку му се извинеле ).Полека легнуваат работите на место.Протестот ја постигнува целта, вмро не е пропаднато .Коалиционерве полека си пакуваат куферите и се спремни за избори.Дуи се обидува да направи простор за коалиција со вмро....
Како дојдоа на власт, така ке си отидат.Педерски!

https://www.slobodenpecat.mk/vesti/ahmeti-gi-povika-albantsite-da-ne-se-tsepkaat-vo-mali-beznachajni-partii/
што се занесувате, што се тешите вие вмровците
постојано сонувате дека наскоро ќе се вратите на власт, дека пак ќе дивеете и ќе си уживате на државна сметка
не се случува тоа во скоро време, џабе везите
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom