Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Абе сите викате да биле други фаци ќе сте ги гласале, ама кога ќе стигнеше наредба од штаб се заборава тоа. А и види мајката, да биле други фаци во Сдсм ќе ги гласале, ама бидејќи не се тогаш дај за убијциве да гласаме, бидејќи нели други опции нема.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.530
Поени од реакции
20.661
Абе сите викате да биле други фаци ќе сте ги гласале, ама кога ќе стигнеше наредба од штаб се заборава тоа. А и види мајката, да биле други фаци во Сдсм ќе ги гласале, ама бидејќи не се тогаш дај за убијциве да гласаме, бидејќи нели други опции нема.
Лицемерието е големо нели: ДУИ се дел од власта 10 години, и оние се криминалци несомнено ама нели ако сдсш дојде и згреши ќе сме го казнеле а од друга страна им се потребни криминалците да формираат влада. Дај договорете се вие у штаб околу ставовите па откако ќе ви дадат насоки дојдете на дискусија.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Па реално нема ни да отиде, племето ќе направи коалиција со сдсш за да формира влада. Или само кај вмро има криминалци ? Тоа е тој парадокс, ама битно вмро се криминалците другите не. Уствари прав си и онака западниот дел од државата не ни го рачунаме за наш тоа е друга држава која припаѓа племето( а ние тука дискутираме само за криминалци во Македонија). На едните ќе им ги простиме гревовите а на другите ќе им ги наплатиме, пошто без едните можеме а без другите нема да имаме власт.
Ако некогаш сдсш сака да има власт во државава треба да се насочи кон целиот македонски народ, а за тоа да го направи треба да се докаже дека е подготвена да го напушти минатото кое очигедно е тешко за напуштање. Очигледно полесно им беше да му ветат на племето возможни работи (веќе е очигледно кои се тие) отколку на македонците да им ветат невозможни работи како на пример подобар живот.
Значи подобро докажани криминалци на власт од колку можни поштени демократи на гранка
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.530
Поени од реакции
20.661
Значи подобро докажани криминалци на власт од колку можни поштени демократи на гранка
Не ми одговори дали ДУИ се поштени или не пошто се дел од криминалната власт задните 10 години, не за друго за формирање влада со нив ми е да знам дали ќе бидам демократ или недемократ. Плс одговори ми пошто ми се брза !!!

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.754
Поени од реакции
9.913
http://www.foxnews.com/politics/2017/02/17/lawmakers-probe-us-funding-for-soros-groups-left-wing-causes-in-europe.html

But days earlier, Republican lawmakers in Washington started asking questions about whether U.S. tax dollars also were being used to fund Soros projects in the small, conservative-led country of Macedonia.

Sen. Mike Lee, R-Utah, also expressed concerns about USAID money going to Soros' Open Society Foundations as part of a broader concern that the U.S. Embassy has been taking sides in party politics.

“I have received credible reports that, over the past few years, the US Mission to Macedonia has actively intervened in the party politics of Macedonia, as well as the shaping of its media environment and civil society, often favoring groups of one political persuasion over another,” Lee said in his letter.

One of these grants is outlined on the USAID website. Between 2012 and 2016, USAID gave almost $5 million in taxpayer cash to FOSM for “The Civil Society Project,” which “aims to empower Macedonian citizens to hold government accountable.” USAID’s website links to www.soros.org.mk, and says the project trained hundreds of young Macedonians “in youth activism and the use of new media instruments.”

Колку тренирани сендвичи има на форумов а :icon_lol:
 
S

silmarillion

Гостин
жал ми е НОРМАЛНИ , ама незнам како така не забешежавте дека ви помина времето, сеа можете да гласате за кого сакате, на шипатарес ич кур не им чуе за вас...онакви сјебани по многу пренемагање за кого гласате...
Хах сигурен дека на вас ви е боље?:) Па пред секои избори чир ви искача на желудник кој од страв дека ке изгуби работа кој дека ке јаде ќорка ради разно разно тендери :)
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.098
Поени од реакции
3.294
можни поштени демократи на гранка
:eek::eek::eek::eek::eek:
можни поштени, леле леле леле

Се изнагледавме поштеност во Струмица, Центар, Куманово, СЈО..................[DOUBLEPOST=1487430603][/DOUBLEPOST]
Хах сигурен дека на вас ви е боље?:) Па пред секои избори чир ви искача на желудник кој од страв дека ке изгуби работа кој дека ке јаде ќорка ради разно разно тендери :)
На мене косата ми побеле од избориве:icon_mrgr:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.786
Се изгоре Иванов на тој преваранто Грујо шо во станновите на мајкаму се заколна дека ќе праел влада па го заеба и излажа.
А знаеш она кој ќе се изгори на топла ракија и на виски со мраз после си дува....
Лет трпение спасение. Кај си чекал десет години да падни режимот, почекај де уште некој ден, недела ете и месец нека е. Ете Заев доби шанса да прави влада, потписи на овој или оној начин ке собери сигурно и тргаме напред. Незнам што вака нервозен дека одма не му дале да составува влада. Па само 30 дена се изгубени околу тоа. Во споредба со 10 и кусурот години тоа е пичкин дим.
Стрписе малце пичкаму матер.
Туку вака како начитан, прошетан и со уметнички дух во себе дај некој предлог за новото знаме, химна и грб ама да е во духот на двата братски државотворни народи , башка и да не ни ги навредува соседите, европската унија , планетата земја и млечниот пат. За Андромеда кој ги еба, дури да стигнат да не блокираат за во интергалактичкиот сојуз бааѓи време ке помини.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
сдсш у старт почна да работи погрешно ветувајќи им се на племето а ништо на Македонците. Радо во им дал поддршка ако ми велат подобар живот но очигледно дека приоритет им е власта па племето па се останато. А со кадри како Веруш Фрчко Рада се знае каква може да биде иднината, иста како и минатото. Да беше паметен Заев ќе се откажете од нив ама како што пишав многу е тешко да се напушти минатото. Без одредени фаци во партијата ќе добиеше многу повеќе од сега вклучувајќи го и мојот. Обично треба да се учиме од грешките, ама јебига до тогаш ќе има фаци како тебе кои ќе продаваат Муса за бубрези само за да фатат власт , па после нели ќе сме го казнување.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
голема среќа што вие, вШрОВЦИ сте толку отракани па ни отварате очи после 10 годишно крадење со тие истите учкари. Да бевте воопшто патриоти кога влегувавте во брак со нив ќе ви беа јасни некои работи, ама толку сте глупи што не можете ни да го осознаете нивото на ретардираност што го имате. Паторот е најголемиот учкар и најголемиот антимакедонец што оваа земја го исрала од утробата. Заслужува златен кип у Чаир, поголем од она грдоно г***о на плоштад, а за вас што го поддржувате златни учкарски ордени и кечиња на тоа тиквите празни.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Се што е против Вмро не е поштено. Сјо не е поштено бидејќи ги докажува криминалите, што ли ќе ви речат да викате кога ќе почнат од министерствата да ги вадат доказите јавно на тв. И тогаш со глава во ѕид ќе одите бидејќи мозок немате.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Лет трпение спасение. Кај си чекал десет години да падни режимот, почекај де уште некој ден, недела ете и месец нека е. Ете Заев доби шанса да прави влада, потписи на овој или оној начин ке собери сигурно и тргаме напред. Незнам што вака нервозен дека одма не му дале да составува влада. Па само 30 дена се изгубени околу тоа. Во споредба со 10 и кусурот години тоа е пичкин дим.
Стрписе малце пичкаму матер.
Туку вака како начитан, прошетан и со уметнички дух во себе дај некој предлог за новото знаме, химна и грб ама да е во духот на двата братски државотворни народи , башка и да не ни ги навредува соседите, европската унија , планетата земја и млечниот пат. За Андромеда кој ги еба, дури да стигнат да не блокираат за во интергалактичкиот сојуз бааѓи време ке помини.
ај да е чекање за стварно некоја битна работа ова ти е како да треба забаро да ти извади загноен скапан заб а ти викаш во страв “а да дојдам утре... како да ми подпомина...“[DOUBLEPOST=1487431776][/DOUBLEPOST]
:eek::eek::eek::eek::eek:
можни поштени, леле леле леле

Се изнагледавме поштеност во Струмица, Центар, Куманово, СЈО..................
не лелекај, ќе бодо подобро за сите.
Еден ден малце фалбаџивски и ти ќе му велиш на внуците “И јас бев тогаш за промени кои во последен момент ја спасија Македонија од пропаст“[DOUBLEPOST=1487431851][/DOUBLEPOST]
Не ми одговори дали ДУИ се поштени или не пошто се дел од криминалната власт задните 10 години, не за друго за формирање влада со нив ми е да знам дали ќе бидам демократ или недемократ. Плс одговори ми пошто ми се брза !!!

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
Тоа СЈО ќе го каже ако има нивни криминални работи на нелегалните снимки од страна на странскиоте служби за незаконитостите на власта...
А може и ЈО да се позанимава за нив ако има основ за гонење.
 
Последно уредено:
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
Албанските партии кога видоа дека СДСМ ги доби албанските гласачи немаа што да направат друго нешто и веднаш излегоја со националистичка платформа се со цел да се создаде хаос во државата. А во меѓувреме за да ги вратат албанските гласачи од СДСМ. Сега едниствена алтернатива за ова држава е да се направи национален концензус меѓу СДСМ и Вмро-Дпмне за спас на државата. Бидејќи сега веќе на сите ни станува јасно дека албанските партии не се заебаваат у опште туку озбилни се во намерите за распадот на ова држава.
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
173
Поени од реакции
54
Толку рокот на привременава држава истече. Време е за крај. Него знае ли некој кај ќе биде новата граница? Некакви мапи на разграничување има ли?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom