Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Да де, пред Анте, братство единство е бајаги пред Анте...

А еве како беа оставени на цедило браќата комунисти во Егејска Македонија и нивните фамилии..... Чудно но не дека се комунисти, туку дека се Македонци...

https://off.net.mk/lokalno/razno/grkot-zorba-i-pekolot-narechen-egejska-makeodnija

Притоа морам да напоменам дека најбруталните сцени не се опфатени, како на пример палење на живи луѓе со напалм...
Пак ќе кажам, напиј се кафе или сл. get your shit together.

И, ако сакаш да се занимаваш (зборуваш) со (за) историја (од било кој период) разлисти таму некој книгички.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.623
Поени од реакции
26.136
Пак ќе кажам, напиј се кафе или сл. get your shit together.

И, ако сакаш да се занимаваш (зборуваш) со (за) историја (од било кој период) разлисти таму некој книгички.
Не е тоа далечна историја, има уште живи сведоци. Снимките се афтентични, ги погледа или немаш стомак да ја видиш вистината во очи?!? Прва голема превара на комунистичка Југославија е Егејска Македонија.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Не е тоа далечна историја, има уште живи сведоци. Снимките се афтентични, ги погледа или немаш стомак да ја видиш вистината во очи?!? Прва голема превара на комунистичка Југославија е Егејска Македонија.
Опасен пост, опасно "надмудрување" со афтетични снимки...
(постот ти нема никавка поврзаност со мојот муабет, со мојата поента само рандом реиплцираш кога ќе прочиташ комунизам, ко американците за време на red scare)

Дај не ми зборувај за ДАГ молим те, а, ако сакаш да гледаш добар филм со Ентони Квин пушти си го the 25th Hour (не е лош Зорба ама овој што ти го кажав е далеку подобар, мислам за тоа време, услови и технологија).
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.623
Поени од реакции
26.136
Опасен пост, опасно "надмудрување" со афтетични снимки...
(постот ти нема никавка поврзаност со мојот муабет, со мојата поента само рандом рециплираш кога ќе прочиташ комунизам, ко американците за време на red scare)

Дај не ми зборувај за ДАГ молим те, а, ако сакаш да гледаш добар филм со Ентони Квин пушти си го the 25th Hour.
За комунизмот пред Анте ти зборам де...
Можеби за Титовото кумство на секое 10то Албанско дете сакаш да збориш ?!?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.623
Поени од реакции
26.136
Леле како ме заеба, како ме надмудри.
Или за убиството на 100тина политички(комунистички) комесари на бригади на крајот на 1944 по наредба на Темпо.

Или можеби 5те Струмички студенти во 1951 година... Тие се Драгана од твојот крај, може знаеш нешто повеќе за них.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Или за убиството на 100тина политички(комунистички) комесари на бригади на крајот на 1944 по наредба на Темпо.
Ај сега напиши нешто и за ставот на Черчил околу оваа проблематика (Април, 1945) и да гасиме сите нет. :pos:

Треба уште мнооогу леб да јадеш па да дебатираш околу историјата, од дупка во дупка паѓаш - полн си парадокси.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.623
Поени од реакции
26.136
Ај сега напиши нешто и за ставот на Черчил околу оваа проблематика (Април, 1945) и да гасиме сите нет. :pos:
Па не, ама ќе напишам за 1200 партизани кои беа оставени во затворите на Скопското кале да умрат од глад во 1945... од комунистите....
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Па не, ама ќе напишам за 1200 партизани кои беа оставени во затворите на Скопското кале да умрат од глад во 1945... од комунистите....
Ни приближно 1200 (некаде 200 и нешто дали се), ти викам - јади леб да пораснеш.
btw имаме форум историја, таму може да се префрлиме (важи за сите)
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.623
Поени од реакции
26.136
Ни приближно 1200 (некаде 200 и нешто дали се), ти викам - јади леб да пораснеш.
btw имаме форум историја, таму може да се префрлиме (важи за сите)
uh dobro e... 200 bile prifatlivo e... ok dobri bile komunistite mirno bilo u nivno vreme....
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
uh dobro e... 200 bile prifatlivo e... ok dobri bile komunistite mirno bilo u nivno vreme....
Незнам што сакаш, незнам која тие е поентата со Темпо (имам и јас многу да кажам за неговите срања) но, ако веќе играме така можам јас исто да ставам на кантар, да зборувам за "чистките" на Шарл Де Гол, Черчил, СССР, САД итн.

Историјата има малку повеќе бои одколку си мислиш.

Нејсе, зборувавме за спомениците - супер е што ги отстранија; срање е што ги поставија.

Срање е зошто воопшто дојдовме до оваа ситуација, место да го заштитиме веќе постоечкото културно наследство (пр. средновековните цркви кои се распаѓаат буквално - атеиста сум како за инфо) ние ќе правиме стави - вади.

Да не зборувам за колку се испокраде од движното културно наследство која кражба ја видов со факинг свои очи.

Ако некој на форумов е патриот малку ќе се засекираше со оваа проблематика а не со Ќосето (до вчера не заневте кој е) или сличните, безгласни букви.

П.С. се ќе излезе на виделина (било која и власт да е) кад - тад, се работи за организиран криминал од епски размери (културно наследство).
 
Последно уредено:
S

silmarillion

Гостин
Државава никад нема да ја биде пошто разни лигуши кои у 2017та платиле се на се цирка 1200 еур придонеси кон државата ми се прават македончишта патриоти и ќосиња. Ти го раниш тој ти се курчи. Нема шанса таква држава да опстане.
 
Член од
5 август 2017
Мислења
697
Поени од реакции
855
Државава никад нема да ја биде пошто разни лигуши кои у 2017та платиле се на се цирка 1200 еур придонеси кон државата ми се прават македончишта патриоти и ќосиња. Ти го раниш тој ти се курчи. Нема шанса таква држава да опстане.
ebes takvi kosina koj sto dozvolija da prezivee komunjarskoto pleme, trebase toa pogano pleme da zavrsi vo nekoj logor, spomen od niv da ne ostanese ,mozda togas drzava ke imase, vaka samo odbrojuva brojcanikot.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
ebes takvi kosina koj sto dozvolija da prezivee komunjarskoto pleme, trebase toa pogano pleme da zavrsi vo nekoj logor
И толку ќе беше со македонскиот идентитет, држава итн, овде се ќе запреше. (тамошно читање; ставот на Хитлер или фашизмот околу Македонија и словенската група на народи, страни или цитати околу оваа тематика - би било излишно).

Мешај малтер, комунизмот е супериорен.
 
Член од
5 август 2017
Мислења
697
Поени од реакции
855
И толку ќе беше со македонскиот идентитет, држава итн, овде се ќе запреше. (тамошно читање; ставот на Хитлер или фашизмот околу Македонија и словенската група на народи, страни или цитати околу оваа тематика - би било излишно).

Мешај малтер, комунизмот е супериорен.
ne zborvam jas za hitler,nego za ovie glupacive sto bea na vlast do pred 1-2 godini.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom