Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Гледaм честo стенoгрaми oбјaвувaш.Пред дa се oбјaвaт рaзгoвoрите ти незнaеше мaфијaтa штo рaбoти?
Разговор помеѓу Гордана Јанкулоска и Мартин Протоѓер

МП: И договорив една екипа, нема да ти се допадне тебе ова, ама сакав да те замолам вака, да замижиш за ова. Значи, една екипа, 4-5 души од овдека, на Мацко брат му, такви некои, шо ќе бидат со мене таму.
ГЈ: Бараби.
МП: Да. Што ќе бидат со мене таму. Пошто ми требаат, тешки глупости има таму, плус и за нашиве да им го држат стравот, а и така, да бидат тука.
ГЈ: На Мацко брат му ќе ти направи уште потешки глупости, ама штом си го одбрал, чувај си го.
МП: Нека дојде сеа, него го познавам. Ќе го држам ја колку шо можам под вакво. Да ти пратам имиња и презимиња на луѓево шо ќе дојдат?
ГЈ: Не бе, нека шибаат, не е проблем, само нека се јават. Пошто на пример, он не е кај мене, он е у СВР.
МП: Аха.
ГЈ: Абе види, ја ти кажав. Мислам, дај Боже да победиме во Охрид, ама со таа банда таму, мислам овие, твојава банда, нема лезет у таа работа. Ништо нема да им се случи, не се секирај, ама кај ги одбра бе, Мартин, најголемите багабонти у МВР.
МП: Најдобрите дечки се.
ГЈ: Абе ајде, Утка кога ти е соработник, до кое дереџе сме стасале, ама нема проблем за ова.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.686
Поени од реакции
28.152
Разговор помеѓу Гордана Јанкулоска и Мартин Протоѓер

МП: И договорив една екипа, нема да ти се допадне тебе ова, ама сакав да те замолам вака, да замижиш за ова. Значи, една екипа, 4-5 души од овдека, на Мацко брат му, такви некои, шо ќе бидат со мене таму.
ГЈ: Бараби.
МП: Да. Што ќе бидат со мене таму. Пошто ми требаат, тешки глупости има таму, плус и за нашиве да им го држат стравот, а и така, да бидат тука.
ГЈ: На Мацко брат му ќе ти направи уште потешки глупости, ама штом си го одбрал, чувај си го.
МП: Нека дојде сеа, него го познавам. Ќе го држам ја колку шо можам под вакво. Да ти пратам имиња и презимиња на луѓево шо ќе дојдат?
ГЈ: Не бе, нека шибаат, не е проблем, само нека се јават. Пошто на пример, он не е кај мене, он е у СВР.
МП: Аха.
ГЈ: Абе види, ја ти кажав. Мислам, дај Боже да победиме во Охрид, ама со таа банда таму, мислам овие, твојава банда, нема лезет у таа работа. Ништо нема да им се случи, не се секирај, ама кај ги одбра бе, Мартин, најголемите багабонти у МВР.
МП: Најдобрите дечки се.
ГЈ: Абе ајде, Утка кога ти е соработник, до кое дереџе сме стасале, ама нема проблем за ова.
Ихиии.Алaл некa ти е.Еј брaт кaј гo нaјде рaзгoвoрoв? Никoј не гo немa слушнaтo.Еј штo се прaелo у држaвaвa.Зaмисли тепaле и избoри местеле.Ц ц ц ц
Амa и ти oпaсен си кaкви рaзгoвoри пoседувaш.Мoрa дa си aгент вo некoјa службa.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Ихиии.Алaл некa ти е.Еј брaт кaј гo нaјде рaзгoвoрoв? Никoј не гo немa слушнaтo.Еј штo се прaелo у држaвaвa.Зaмисли тепaле и избoри местеле.Ц ц ц ц
Амa и ти oпaсен си кaкви рaзгoвoри пoседувaш.Мoрa дa си aгент вo некoјa службa.
Разговор помеѓу Гордана Јанкулоска и Љупчо Шврговски
ЉШ: Гоцо, вака, сега ми се јави Кизов, па нешто ми спомна ние утре треба да бираме обвинители. Нешто ја ѝ ветив на оваа претседателката на Апелација, Сашо ми се јави баш некни.
ГЈ: А она за каде тоа?
ЉШ: За во скопсково...
ГЈ: Е па ај...
ЉШ: ...едно место е, ѝ ветив на претседателката за синот нејзин...
ГЈ: Ај тогаш вака да направиме....
ЉШ: Знаеш, женава... барем него да го протуркаме.
ГЈ: Ај јас ќе му се јавам на Блерим, да го замолам...
ЉШ: Замоли го едно нешто, ветено е знаеш...
ГЈ: ...да му речам многу е битно, и ќе му кажам за кого е.
ЉШ: И она наш човек е, знаеш како е...
ГЈ: Да де да. Не, ќе му кажам за кого е. И ќе му речам: молим те, следниот пат ќе ви го искомпензираме.
ЉШ: Апсолутно, апсолутно, апсолутно.


 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.686
Поени од реакции
28.152
Разговор помеѓу Гордана Јанкулоска и Љупчо Шврговски
ЉШ: Гоцо, вака, сега ми се јави Кизов, па нешто ми спомна ние утре треба да бираме обвинители. Нешто ја ѝ ветив на оваа претседателката на Апелација, Сашо ми се јави баш некни.
ГЈ: А она за каде тоа?
ЉШ: За во скопсково...
ГЈ: Е па ај...
ЉШ: ...едно место е, ѝ ветив на претседателката за синот нејзин...
ГЈ: Ај тогаш вака да направиме....
ЉШ: Знаеш, женава... барем него да го протуркаме.
ГЈ: Ај јас ќе му се јавам на Блерим, да го замолам...
ЉШ: Замоли го едно нешто, ветено е знаеш...
ГЈ: ...да му речам многу е битно, и ќе му кажам за кого е.
ЉШ: И она наш човек е, знаеш како е...
ГЈ: Да де да. Не, ќе му кажам за кого е. И ќе му речам: молим те, следниот пат ќе ви го искомпензираме.
ЉШ: Апсолутно, апсолутно, апсолутно.
Или си Мoсaд или КГБ.Немa шaнси ЦИА,МИ6 или дa си некoј oд рaнгoт нa БНД штoм пoседувaш вaкви прислушувaни рaзгoвoри.Имaлo рaзгoвoр зa некoј нaчaлник,тaкa се збoри.Дa не имaш и тaкoв?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Или си Мoсaд или КГБ.Немa шaнси ЦИА,МИ6 или дa си некoј oд рaнгoт нa БНД штoм пoседувaш вaкви прислушувaни рaзгoвoри.Имaлo рaзгoвoр зa некoј нaчaлник,тaкa се збoри.Дa не имaш и тaкoв?
Разговор помеѓу Зоран Ставревски и Гордана Јанкулоска

ГЈ: Ало?
ЗС: Горде?
ГЈ: Е кажи?
ЗС: Можеш да збориш?
ГЈ: Можам, само еве. Водам комисија, да искочам, извини, секунда.
ЗС: А добро, бе добро, заборавив, не е итно.
ГЈ: Не бе, кажи, искочив.
ЗС: Еј...
ГЈ: Кажи бе, кажи.
ЗС: Види, овој копиљов од кај мене што ти кажував у Апелационен суд што аплицираше, инат тера. Значи не го повлекува од кај мене барањето, игра на картата за да изминат триесет дена пошто по автоматизам нели му следува решение...
ГЈ: Да де да.
ЗС: ...Од понеделник немало да оди на работа и ме изнервира право да ти кажам, сакам таму да му го загорчам животот. Можеш ли ти, по некоја партиска линија тоа да го направите? За да не бидам јас директно, да не дигам слушалка, него Стојче, или кој ти е таму да се јави таму и да рече: не може ова да се вработи, по партиски треба да биде вработувањето, и не ни е партиски...
ГЈ: Види, знаеш што може. Он сега фактички, Апелационен суд... мислам, може ова, да ти одговорам директно, ќе се јави денес. А, Апелационен суд ќе треба да бара обнова на согласност од тебе сега.

ЗС: Не се покорува, дрско. А ја немам обичај на луѓето да им пречам во животот, ама овој пошто дрзок од прв ден и не ја научи лекцијата...
ГЈ: А бе и дури некој да е што е океј човек, еве згрешил, па да рече извинете, вака-така, битно ми е, шанса ми е, ради кариера, да разбереш така...
ЗС: Он пиша една порака така, извинувачка, ама се гледаше дека не е искрена, него си кажа дека, така се нашол он у целава ситуација у средина. Пази молим те, бистро дете е, не е глуп.
ГЈ: Да де да.
ЗС: Со положен правосуден е. И океј, добар работник ми е. Не е лош работник, уопште.
ГЈ: Па не, и таму он ептен високо рангиран е.
ЗС: И чесен човек е, и тоа исто. Ми е криво за целава ситуација вака што настана, ама штом сака сила да покажува, ќе добие удар со чекан, па да види на кого покажува сила.
ГЈ: Како му беше точно на него името.
ЗС: Кирил Доневски.
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.342
Поени од реакции
1.619
Ихиии.Алaл некa ти е.Еј брaт кaј гo нaјде рaзгoвoрoв? Никoј не гo немa слушнaтo.Еј штo се прaелo у држaвaвa.Зaмисли тепaле и избoри местеле.Ц ц ц ц
Амa и ти oпaсен си кaкви рaзгoвoри пoседувaш.Мoрa дa си aгент вo некoјa службa.
Можеби тепале, ама ги пумпаа на 200.000 гласови разлика, тоа ти е автоматски формирање влада.
Голем интелектуалецу, тоа не е во ред знаеш?
 
?

..........

Гостин
Zaev pred da dojde na vlast vetuvase deka ke gi zatvorat site kriminalci od minatata vlada, vo rezgovorite koj eve Let neumorno gi citira moze da se vidi deka del od onie koi se vkluceni direkno ili indirekno vo kriminal i zloupotreba na sluzbena dolznost se luge od dui koi sega se vo sostav na novata vlada, abe i na Albancite im e jasno i se protiv dui koj kaj niv funcionira isto kako dpmne kaj nas, no ete gledam nitu Let nitu bilo koj drug portparol na novava vlada ne mu smetaat tie, ste se zaebale ako mislete deka narodot toa ne go zema vo predvid, ocigledno e deka kur ne gi boli i edinstvena cel e da se dograbat do vlast i pari, jas ne glasav za takva vlada, ne glasav za vlada koja ke bide sostavena od kriminalci eks teroristi i luge koi do vcera bea so gruevski vo tender koalicija. A takvi glasaci se mnogu, vie gi potcenuvate i pravite budali istoto go pravese i dpmne, pa terajte kako ste zamislile, raskazuvajte si prikazni i spinovi tuka na forumov, uste dolgo ke stradame so takvi politicari i so podrskata koja im ja davame, nikva ebana sloboda i zivot ne gledate toa na koj ne mu e jasno e zalosno.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
„Фала што не намести на 27-ми , фала што не нарече насилници...Сега нека ти трчаат Бетмен и бандата ако и они не ти избегаат како директорчињата и раководителите што ги доведе од СДС, ЛДП и СП. А јас ќе ти вратам, барем пет минути да го вкусиш она што ти мене ми го направи и на сите други што не предаде. Тепав луѓе ти да бидеш претседател на партијата во Охрид 2003-та. Ти текнува??? Така ли враќаш Николче?“, стоеше на профилот на Игор Југ
 

Мацо_Д()

Бизнисмен
Член од
23 ноември 2015
Мислења
371
Поени од реакции
158
ВО ЌЕЛИЈАТА НА ИГОР ЈУГ НЕМАЛО МОБИЛЕН: Kој ги напиша заканите за Груевски?

Во келијата на Игор Југ не е пронајден мобилен телефон, потврди за ТВ 24 директорот на затворот во Шуто Оризари, Александар Наумовски. Денеска биле извршени претреси и се испитува дали Југ ги испратил заканите до лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски од зад решетки и дали некој го снабдил со мобилен телефон. Во исто време, настанот го испитуваат Обвинителството и полицијата.

Се утврдува дали можеби некој друг ги пуштил заканите во име на Југ од неговиот фејсбук профил. Игор Југ доцна синоќа му порача на Груевски дека ги чека своите 5 минути за да му врати оти ги наместил него и останатите за крвавото сценарио.

„Фала што не намести на 27-ми , фала што не нарече насилници...Сега нека ти трчаат Бетмен и бандата ако и они не ти избегаат како директорчињата и раководителите што ги доведе од СДС, ЛДП и СП. А јас ќе ти вратам, барем пет минути да го вкусиш она што ти мене ми го направи и на сите други што не предаде. Тепав луѓе ти да бидеш претседател на партијата во Охрид 2003-та. Ти текнува??? Така ли враќаш Николче?“, стоеше на профилот.

Пораката осамна од неговиот профил Владо Георгиев Черноземски, а набрзо профилот беше избришан од ФБ базата.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.686
Поени од реакции
28.152
Можеби тепале, ама ги пумпаа на 200.000 гласови разлика, тоа ти е автоматски формирање влада.
Голем интелектуалецу, тоа не е во ред знаеш?
Извини дa те прaшaм,дa не пишувaш oд Шведскa или Нoрвешкa? Абе ти у Мaкедoнијa си бил? Дoстa се чудиш кaкo Алисa вo земјaтa чудaтa.Крaделе,избoри местеле.Дa не мислеше ти декa ке пoмaгaле нa сирoмaшните.Бoг дa чувa.Пoлитичaрите се исквaрени кo шупaљ зуб
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Трендот на намалување на бројот на првачиња продолжува и оваа учебна година. Во штипските основни училишта годинава се запишани околу 443 , наместо панираните над 500 првооделенци. Од одделението за образование забележуваат дека причината за помалиот број на запишани ученици е процесот на иселување, а забележано е и изминатите денови и на отпишување на ученици од повисоките одделение, родителите како причина навеле дека заминуваат во странство. Анализите колку ученици во првите 20 тина дена на учебната година си заминале ќе се прават дополнително. Иста е и сликата со првачињата и во останатите училишта во Брегалничкиот регион.

Во сите училишта во источниот регион има пад на бројот на ученици во прво одделение, од 10 до 50 првачиња, а загрижува и тоа што во повеќе живи села во овој регион во училиштата има само по едно или неколку првачиња
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.686
Поени од реакции
28.152
Трендот на намалување на бројот на првачиња продолжува и оваа учебна година. Во штипските основни училишта годинава се запишани околу 443 , наместо панираните над 500 првооделенци. Од одделението за образование забележуваат дека причината за помалиот број на запишани ученици е процесот на иселување, а забележано е и изминатите денови и на отпишување на ученици од повисоките одделение, родителите како причина навеле дека заминуваат во странство. Анализите колку ученици во првите 20 тина дена на учебната година си заминале ќе се прават дополнително. Иста е и сликата со првачињата и во останатите училишта во Брегалничкиот регион.

Во сите училишта во источниот регион има пад на бројот на ученици во прво одделение, од 10 до 50 првачиња, а загрижува и тоа што во повеќе живи села во овој регион во училиштата има само по едно или неколку првачиња
Сегa oткaкo Зaев дoјде нa влaст се иселиле????? Амaн бе Лет дaј бе кaжете им кaкoв живoт ги oчекувa влејте им мaлку oптимизaм,зaдржете ги.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Kоста Крпач како управител на фирмата Финзи набавил возило за мобилно прислушување за потребите на Управата за безбедност и контраразузнавање. Набавката е дел од обвинението на СЈО за истрагата Трезор во кое обвинети се Сашо Мијалков, Тони Јакимовски и Горан Грујовски. Дојче веле повикувајќи се на извори од истрагата објави дека тоа специјализирано комби всушност е -„Жолтото комбе“ кое стана синоним за неаргументираната одбрана на Владата на Никола Груевски за масовното прислушување на над 20.000 граѓани, наводно командувано за потребите на „странски служби“.
Според обвинението на СЈО анкесот тежел над 47 милиони денари или околу 770 илјади евра, а штетата за буџетот поради набавката на возилото преку приватна фирма, наместо преку државен орган изнесува над 13 милиони денари или околу 215 илјади евра. Тие пари според СЈО се штетата која екс директорот и началниците на УБК ја направиле.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom