Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
А тоа ли било? Од данокот твој што го плаќаш кога некогаш одвреме на време ке бидиш добитен на спортска се плаќала админситрацијата новата и старата. Па уклучи мозок малце. Не оди во кладилница месец два и автоматски нема да бидеш добитен, нема на што да ти земат данок на добивка, ќе нема со што да се плати администрацијата и системот ке колабрира.Со нивни камења по нивна глава.
Додуша самиот си кажа проста маса. Ваљда не очекуваш од некој кој со цел ум мисли дека ќе живее од спортска да смисли нешто паметно и да го ставиш во некоја друга категорија освен во проста маса.
П.с колку ти зедоја овој викенд данок? Колку ливчиња фати:)
Не знам дали не дочитваш или што е работата ама ќе се обидам да ти повторам..",а дел од тие пари доаѓаат од данокот на добивка од кладилниците"...никој не рече дека системот ќе колабрира..не знам што се запна толку во мене но тоа дали играм или не играм е моја работа,јас си живеам пристојно од тоа што си го работам и спортската ми е за дополнителна заработка..јас не играм со 50 денари како просечен фиромјанец па да речи"јас да фатам па тие нека земат"..туку со сериозни суми што данокот на добивка директно ги погодува таквите како мене..ама и тебе изгледа џабе ти објаснувам,со претходниот пост на индивидуално ливче ќе разбереше што сакам да објаснам ,наместо тоа ти сакаш да ме наклеветиш мене демек целта ми е да живеам од кладилници и јас спаѓам во просечната проста маса..

Иначе за 2015 година околу 68.000 илјади денари..за 2016 немам израчунато..е сега не знам по која логика овие пари да завршат во државната каса кога можеа кај мене да си ги наменам за лична употреба..ова со данокот на добивка е напредна врста на крадење ама луѓе кога не знаат елементарна математика џабе ќе му се објаснува[DOUBLEPOST=1500802741][/DOUBLEPOST]
Јас 50% би ставил данок на коцкарски добивки.
А зошто Фиром ја нарекуваш државата?
Абе и јас да сум ќе избркам околу 50.000 лапачи од администрацијата ама кој не прашва мене и тебе?
Бидејќи сме Фиром..и да ни ја тргнат референцата со ваков народ не заслужуваме ништо повеќе од Фиром
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.896
Поени од реакции
31.847
Ставро e "GRAGANIN SO VISOK IQ"
Гледај вака, Ставро можеби нема висок ај-кју но затоа компензира со его.

Проблемот е во тоа што, кај него разликата меѓу тие две одлики е толку голема што ако рипне од егото врз интелегенцијата - ГИНЕ 100%. Скок од толкава височина не е заебанција. ;)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.290
Поени од реакции
22.053
Не знам дали не дочитваш или што е работата ама ќе се обидам да ти повторам..",а дел од тие пари доаѓаат од данокот на добивка од кладилниците"...никој не рече дека системот ќе колабрира..не знам што се запна толку во мене но тоа дали играм или не играм е моја работа,јас си живеам пристојно од тоа што си го работам и спортската ми е за дополнителна заработка..јас не играм со 50 денари како просечен фиромјанец па да речи"јас да фатам па тие нека земат"..туку со сериозни суми што данокот на добивка директно ги погодува таквите како мене..ама и тебе изгледа џабе ти објаснувам,со претходниот пост на индивидуално ливче ќе разбереше што сакам да објаснам ,наместо тоа ти сакаш да ме наклеветиш мене демек целта ми е да живеам од кладилници и јас спаѓам во просечната проста маса..

Иначе за 2015 година околу 68.000 илјади денари..за 2016 немам израчунато..е сега не знам по која логика овие пари да завршат во државната каса кога можеа кај мене да си ги наменам за лична употреба..ова со данокот на добивка е напредна врста на крадење ама луѓе кога не знаат елементарна математика џабе ќе му се објаснува[DOUBLEPOST=1500802741][/DOUBLEPOST]

Абе и јас да сум ќе избркам околу 50.000 лапачи од администрацијата ама кој не прашва мене и тебе?
Бидејќи сме Фиром..и да ни ја тргнат референцата со ваков народ не заслужуваме ништо повеќе од Фиром
Дочитав де дека рече дел само не сакав да цепидлачам. Дел дел и тој скрати им го. Од тебе зависи. Сигурно никој со сила не те тера да одиш во кладилница , па да бидиш добитен и да те оданочат на тоа.
И биди малце појасен . Во 2015 државата ти зеде 68,000 денари или добитен беше за 68.000 денари?
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Забележувам дека на форумов има мноштво, мнозинство всушност, од луѓе кои не се дојдени да дискутираат и да дебатираат. Не одговараат на прашања, не водат дијалог, единствено си го повторуваат нивното - најверојатно и без вистински да ги читаат репликите кон нив.

„Плодна и интересна понатамошна дискусија“, изгледа останува само да се посакува. :(
Јас забележувам дека страната што ти ја застапуваш не е дорасната за дискусија. Не се работи за повторување, туку некои толку евидентни работи ви се вон ментален домет и со вас е како со куп крлежи закачени на задницата на некое испосрано говедо да разговараш за интерстеларно патување.
Ако не го разбра овој текст - тупави сте бе. Ви нема помош, спас.
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Дочитав де дека рече дел само не сакав да цепидлачам. Дел дел и тој скрати им го. Од тебе зависи. Сигурно никој со сила не те тера да одиш во кладилница , па да бидиш добитен и да те оданочат на тоа.
И биди малце појасен . Во 2015 државата ти зеде 68,000 денари или добитен беше за 68.000 денари?
680 и кусуро илјади денари приход..расход од прилика тука некаде плус-минус..од тие приходи 68.000 денари заминаа во државна каса и што автоматски дојдов во минус..што значи тие ме оданочија на зијанот а не на добивката..тоа иди данок на зијан..значи само кај нас ова можи да го има и никаде во друго место...не постои поарамиски закон па затоа се бунам толку....ама Ставревски во 2014 година ги бркаше како кучиња сите што сакаа да преговараат за овој бесмислен данок
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.290
Поени од реакции
22.053
680 и кусуро илјади денари приход..расход од прилика тука некаде плус-минус..од тие приходи 68.000 денари заминаа во државна каса и што автоматски дојдов во минус..што значи тие ме оданочија на зијанот а не на добивката..тоа иди данок на зијан..значи само кај нас ова можи да го има и никаде во друго место...не постои поарамиски закон па затоа се бунам толку....ама Ставревски во 2014 година ги бркаше како кучиња сите што сакаа да преговараат за овој бесмислен данок
Незнам шо да ти речам. Да се надеваме дека новата влада ке ви излези во пресрет околу овој арамиски закон мада мислам дека не им беше тоа целта туку да ве одвикнат од таа гнасно хоби , слично нешто како законот за забрана за пушење во затворени простории и ненормалното поскапување на цигарите ради зголемен данок или акцизи или што и да беше причината. Тие пари исто како и ти можев да ги пренаменам за моја лична употреба наместо да ранам државни паразити.
Ништо да почекаме дека се доекипираат па можеби ќе се сетат на нас обичните смртници дека и ние си имаме некоја мака. Јас искрено полагам големи надежи дека ова за брзо ке се среди и ке ни излезат во пресрет.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Што исчезнало?Следиш ли политика воопшто?Ти за жалење си бил.Кријат договор со Бугарија кој треба да се потпише на Илинден,пред некој ден се собраа сите албански лидери тема Тиранската платформа...
Море у пичку матер на која стока и се обратив и јас.
Има и закон за јазици, во најава. За есенва. Итн.. Решава проблеми муртинската тиква. Ништо македонско нема да остави.
Не е чудно. Штом го поставија за премиер. Ќе испадне Грујо злато преме него.
 
Член од
30 декември 2014
Мислења
357
Поени од реакции
450
http://fokus.mk/osmani-nema-da-ima-generalen-reizbor-na-sudii/

Османи: Нема да има генерален реизбор на судии




....а ја све некако мислам дека ова ви е задње од власт шо го гледате. Како ли ќе ги „дисциплинирате“ баш да видам. Паторот тоа го напраи со купување. Мене ми е јасно дека ова се прави за да им се затне муцката на вмороните, ама има потенцијал и да прерасне во преќутена амнестија - ако тоа се случи државава нека си ја земе кој сака...тоа најверојатно и ќе се случи.
Истиот тој Османи кој се избламира за двојазичните банкноти и казните од 5000 евра. Мислaм дека зборот на Амди Бајрам има поголема тежина од оној на Османи.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Потпиша договор велиш. Сигурен си за ова?
Не е потпишан, ниту ќе се потпише.[DOUBLEPOST=1500807413][/DOUBLEPOST]
680 и кусуро илјади денари приход..расход од прилика тука некаде плус-минус..од тие приходи 68.000 денари заминаа во државна каса и што автоматски дојдов во минус..што значи тие ме оданочија на зијанот а не на добивката..тоа иди данок на зијан..значи само кај нас ова можи да го има и никаде во друго место...не постои поарамиски закон па затоа се бунам толку....ама Ставревски во 2014 година ги бркаше како кучиња сите што сакаа да преговараат за овој бесмислен данок
Ти сакаш поволности за коцка? Мали се даноците. Смешно е 10%
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.896
Поени од реакции
31.847
Јас забележувам дека страната што ти ја застапуваш не е дорасната за дискусија. Не се работи за повторување, туку некои толку евидентни работи ви се вон ментален домет и со вас е како со куп крлежи закачени на задницата на некое испосрано говедо да разговараш за интерстеларно патување.
Ако не го разбра овој текст - тупави сте бе. Ви нема помош, спас.
http://fokus.mk/osmani-nema-da-ima-generalen-reizbor-na-sudii/
....а ја све некако мислам дека ова ви е задње од власт шо го гледате. Како ли ќе ги „дисциплинирате“ баш да видам. Паторот тоа го напраи со купување.
Се свестуваш полека?
Aма сеуште си конфузен и дефокусиран. (конфузна/дефокусирана? не можам да заклучам од никот) ;)

Ми се обраќаш во множина. Правиш некои недотупавени метафори, или полошо - смешно лоши навреди. Дете од градинка може подосетливо да навредува. :D Понатаму, се повикуваш на „заедницата“, асоцираш на мнозинство - иако застапуваш страна која немаше мнозинство гласови на последните избори. Единствено за пофалба е што почнуваш да ги критикуваш очигледните страња кои се дешаваат (за разлика од други, кои се прават дека не ги гледаат).

Ај барем изгледа дека си во процес на будење.
Не дека тоа ти го оправдува незнаењето, и некултурата.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Ќе испадне Грујо злато преме него.
Е така признај си ајде шо е целта, кај и да ќе признаеш и целосно дека твојата цел на форумов е јадење гомна во празно со пишани два збора како на пример "не е така" "не е точно" итн... Убаво е да признаеш и те охрабрувам да го направиш тоа. Сендвич вморонски. Пу.
Закони за јазици во најава а тој веќе договорен меѓу Грујо и Али и со евентуална нивна повторна коалиција тоа ќе беше изгласано, тогаш ќе ќутеше ко пичка ебате вморонот.
Амнестија изгласана, тепани Македонци, за тоа се ќути, а сега закон за јазици во најава. Мрш пичко.
Незнам шо да ти речам. Да се надеваме дека новата влада ке ви излези во пресрет околу овој арамиски закон мада мислам дека не им беше тоа целта туку да ве одвикнат од таа гнасно хоби , слично нешто како законот за забрана за пушење во затворени простории и ненормалното поскапување на цигарите ради зголемен данок или акцизи или што и да беше причината. Тие пари исто како и ти можев да ги пренаменам за моја лична употреба наместо да ранам државни паразити.
Ништо да почекаме дека се доекипираат па можеби ќе се сетат на нас обичните смртници дека и ние си имаме некоја мака. Јас искрено полагам големи надежи дека ова за брзо ке се среди и ке ни излезат во пресрет.
Така се одвикнува од кладилници? Со даночење на зијанот? Мрш и ти.
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Незнам шо да ти речам. Да се надеваме дека новата влада ке ви излези во пресрет околу овој арамиски закон мада мислам дека не им беше тоа целта туку да ве одвикнат од таа гнасно хоби , слично нешто како законот за забрана за пушење во затворени простории и ненормалното поскапување на цигарите ради зголемен данок или акцизи или што и да беше причината. Тие пари исто како и ти можев да ги пренаменам за моја лична употреба наместо да ранам државни паразити.
Ништо да почекаме дека се доекипираат па можеби ќе се сетат на нас обичните смртници дека и ние си имаме некоја мака. Јас искрено полагам големи надежи дека ова за брзо ке се среди и ке ни излезат во пресрет.
Целта не им беше да не одвикнат од тоа гнасно хоби туку да има повеќе прилив во државната каса...Спорт Лајф веќе со години котира на највисоко ниво како една од фирмите со највисоки приходи на годишно ниво...сигурно Груевски и Ставревски го имаа ова и претходно забележано па беше прашање на време кога ќе се донеси овој закон...е искрено не вервам дека овие плавите ќе го укинат ама ако го направат тоа ќе ме изненадат искрено
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.290
Поени од реакции
22.053
Целта не им беше да не одвикнат од тоа гнасно хоби туку да има повеќе прилив во државната каса...Спорт Лајф веќе со години котира на највисоко ниво како една од фирмите со највисоки приходи на годишно ниво...сигурно Груевски и Ставревски го имаа ова и претходно забележано па беше прашање на време кога ќе се донеси овој закон...е искрено не вервам дека овие плавите ќе го укинат ама ако го направат тоа ќе ме изненадат искрено
Па ни тутунските комбинати не се за жалење кога сме кај тоа. Ако им беше за приливот има еден куп помалце очигледни начини тоа да се направи а не вака апла во очи да паѓа и да е условено. Ти нема да се кладиш и нема да се полни касата од тебе, јас нема да пушам и и од мене нема да се полни касата. Ај да те видам не јади, не троши гориво, не троши струја итн итн. После и кафичите и кафание плаќаат данок, и тие трошат роба и ред други работи. Помини во зима во кафана или кафич во кој се пуши и помини во кој не се пуши и ке ти стане јасна разликата кој од нив плаќа повеќе данок и кој ја полни повеќе државната каса, така да не ќе да беше тоа работата. Било како било колку што сакаш ти да се укини тој закон толку сакам и јас да се укини овај. Па да почекаме и да видиме што ке биди. Јас искрено на следните избори ке гласам за било која партија која ке излези со недвосмилсен став дека ке го укини законот за пушење на јавни места ке гласам за нив па макар имала и најрадикални ставови во однос на републиката, море ако сака и шеријат нека воведи.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom