Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.837
Поени од реакции
2.705

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.458
Поени од реакции
81.902
Бизнис интересите на Груевски и Мијалков по миљонити пат се ефектуираат врз грбот на Македонија и Македонците. Или барем пробаа пак тоа да го праат во случаите на отворање на рудници за злато и др. на Кожув, кај Валандово и на други места.
Но, луѓето кои таму живеат, овојпат без разлика на партиската структура, ги зачувуваат своите интереси. Дури ни притисокот од централата на ВМРО ДПМНЕ не ги натера локалните членови да си потпишат смртна казна, од еколошки аспект, па референдумот во Гевгелија беше со 99,00% против отворање на рудник. Сега и во Валандово се надевам, истиот епилог ќе го има.

Куртон медиумите и организациите, со очекуван став:
Сорос и објави војна на македонската економија, преку бројни локални референдуми


Поидиотски здравје.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.845
Поени од реакции
26.438
Бизнис интересите на Груевски и Мијалков по миљонити пат се ефектуираат врз грбот на Македонија и Македонците. Или барем пробаа пак тоа да го праат во случаите на отворање на рудници за злато и др. на Кожув, кај Валандово и на други места.
Но, луѓето кои таму живеат, овојпат без разлика на партиската структура, ги зачувуваат своите интереси. Дури ни притисокот од централата на ВМРО ДПМНЕ не ги натера локалните членови да си потпишат смртна казна, од еколошки аспект, па референдумот во Гевгелија беше со 99,00% против отворање на рудник. Сега и во Валандово се надевам, истиот епилог ќе го има.

Куртон медиумите и организациите, со очекуван став:
Сорос и објави војна на македонската економија, преку бројни локални референдуми


Поидиотски здравје.
Чисто информативно, не сум запознаен со случајов, знам дека генерално рудниците загадуваат, ама што е со руднициве за злато ?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.458
Поени од реакции
81.902
Ротшајлд - малјд и други фирми (блиски на Жорџ) се инвеститори. (пр. рудник Иловица)
Ме боли уво чии се.
Зделката е на сметка на клучните интереси на Македонија и македонскиот народ, а во корист на инвеститорите и власта која зема аванта за дилот.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Ме боли уво чии се.
Зделката е на сметка на клучните интереси на Македонија и македонскиот народ, а во корист на инвеститорите и власта која зема аванта за дилот.
Па тоа де, мене ми е интресно кога се прават на Тодорчета.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Чисто информативно, не сум запознаен со случајов, знам дека генерално рудниците загадуваат, ама што е со руднициве за злато ?
Modern industrial gold mining destroys landscapes and creates huge amounts of toxic waste. Due to the use of dirty practices such as open pit mining and cyanide heap leaching, mining companies generate about 20 tons of toxic waste for every 0.333-ounce gold ring. The waste, usually a gray liquid sludge, is laden with deadly cyanide and toxic heavy metals.

Many gold mines dump their toxic waste directly into natural water bodies. The Lihir gold mine in Papua New Guinea dumps over 5 million tons of toxic waste into the Pacific Ocean each year, destroying corals and other ocean life
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.458
Поени од реакции
81.902
Modern industrial gold mining destroys landscapes and creates huge amounts of toxic waste. Due to the use of dirty practices such as open pit mining and cyanide heap leaching, mining companies generate about 20 tons of toxic waste for every 0.333-ounce gold ring. The waste, usually a gray liquid sludge, is laden with deadly cyanide and toxic heavy metals.

Many gold mines dump their toxic waste directly into natural water bodies. The Lihir gold mine in Papua New Guinea dumps over 5 million tons of toxic waste into the Pacific Ocean each year, destroying corals and other ocean life
Ова Сорос ти го кажа.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Ме боли уво чии се.
Зделката е на сметка на клучните интереси на Македонија и македонскиот народ, а во корист на инвеститорите и власта која зема аванта за дилот.
plus imas i potreba od gorivo za site tie vozila, hint najnovata investicija na mijalkov da kupi utepani benzinski vo toj del.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Бизнис интересите на Груевски и Мијалков по миљонити пат се ефектуираат врз грбот на Македонија и Македонците. Или барем пробаа пак тоа да го праат во случаите на отворање на рудници за злато и др. на Кожув, кај Валандово и на други места.
Но, луѓето кои таму живеат, овојпат без разлика на партиската структура, ги зачувуваат своите интереси. Дури ни притисокот од централата на ВМРО ДПМНЕ не ги натера локалните членови да си потпишат смртна казна, од еколошки аспект, па референдумот во Гевгелија беше со 99,00% против отворање на рудник. Сега и во Валандово се надевам, истиот епилог ќе го има.

Куртон медиумите и организациите, со очекуван став:
Сорос и објави војна на македонската економија, преку бројни локални референдуми


Поидиотски здравје.
Дебили!
И тоа најтрагично е што паторот утре е спремен да оди и да ги убедува како треба истите тие земјоделци да инвестираат во земјоделие, да се кредитираат, задолжуваат, а нели "владата ќе им овозможи услови" и куртоните тоа ќе го покријат низ сите медиуми со по пет статии за иста вест.
Пред неколку години се сеќавам дека некој од тие пајташите негови се спремаше да отвори топилница за некаков метален отпад сред лозовите насади во тиквешко, пошо било блиску до грчка граница и имало пруга, ама тоа пропадна изгледа, за среќа. Ем сака да продава вино што нели Аце го пиел на времето, ем некој идиот да сее пм честици и диоксини кај што му прднало, пошо земјата таму била денар метар квадратен.
За вакви работи паторот си ги собра околу себе најголемите дебили, најнеспособната багра, за да му дава совети или да му климаат безусловно на неговите идиотски идеи - без концепција, без план, стратегија - се' на ура. Рудниците кои ќе уништат се' живо во огромен радиус, глупакот ги перцепира ко тениски игралишта на чие отварање ќе се слика и ќе сече лента и на пола пат у тоа мајбахот ќе забораи кај бил. Нема ни капацитет да сфати што е штета и какви општи реперкусии ќе имаат тие негови популистички глупоштини, парапетчиња, барок, исушени палми, панорамски тркала, тениски терени во мртви села и други говна, кои пред 2006-та не знаевме ни дека може да му текнат на некој абдал.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
deka vo makedonija ima vospostavena praktika na zaplenuvanje nelegalno steknat imot na politicarite?
Јас колку знам такви закони донесе грујо. А башка за се има првпат.
Од една страна имаш, буџетот нема пари за отплата и со ова темпо на трошење уште малку фали банкрот, а од друга страна дали да им ги заплениме парите, оти никој до сега не го направил тоа ?
Ниту заев, ниту јаките бизнисмени у мкд нема да ги отплатат долговите од своите пари, туку народот тоа е скоро секогаш така, проблемот е што народот моментално нема да може да генерира доволно пари за отплата што доведува до тоа тие што краделе да си вратат.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
И на Јанко не му е лесно... Ај ќе си полае уште малку, па ќе ја свитка тоа опашката
Да ли знаеш дека кога почина тамара бидејќи оној идиот сакаше да ја искористи како реклама за градење на нова болница, јанко ја релативизираше темата у неговата емисија, демек ја знаел онаа плавата кучка демек била добра докторка демек грешки се случуваат демек ...
Џабе ќе лае и ќе витка опашка, никогаш повеќе нема да зема 2000-3000 евра плата и да му одобрат емисија на некоја телевизија онака локално ќе зема колку да врзи крај со крај како кога беше у Наша тв или нова тв
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Каде пиши дека ја раководи додека не се избере претседател??
тоа го измисли, такво нешто не постои.
Значи во отсуство на претседател од минатиот состав на собрание, таа седница може да ја закаже и најстар член на собрание.
Исто така може и да ја води најстар член во случај на отсуство на претседател на собрание.
Тоа и се случи, сосема по закон и деловник.
Од деловникот на Собранието цитирам

Член 24
(1) Со гласањето за избор на претседател на Собранието раководи претседавачот.
[DOUBLEPOST=1494273339][/DOUBLEPOST]
Докажи дека можеш повеќе од мене.
Што да докажам?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.458
Поени од реакции
81.902
Ајде бе мажиња вие кажаето што сте? Јас кажав, ајде вас да ве видиме, не бидете страшливци, ни име не кажувате, ниту што работите. Плачковци.
и јас сум програмер
програмирам програми за компјутери
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom