Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 април 2015
Мислења
422
Поени од реакции
150
СДСМ да не им ги дадоа Струга и Кочево ќе немаа потреба никој да ги подржува.И не заборавај прво СДСМ коалицираа со ДУИ,СДС прво се има испазарено со нив,и не заборавај ПАТРИОТ и НАЦИСТА се две различни работи,да не се збунувате повеќе.
Ти знаеш дека патриотот гвујо му ја даде Струга на Села? Знаеш зошто Тачи им е верен до смрт ?
Не брзај човече , полека , Талат Џафери беше првиот албанец на чело на АРМ после Крушевската Република ( ова и гвујо го потврди) ај овие предавници ам овие што се прает ( лажни) патриоти ??
Тие што пратеници што изгласаа амнестија на злосторниците за мене се УБИЈЦИ !! Уште овде некој ке соли памет, абе оди таму
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Те читав до делот каде објаснуваш дека програмирањето со помош на КЛИКАЊЕ и на ИКОНИ стана достапно за секој водоводџија.

Значи КЛИКАЊЕ, ИКОНИ И ВИНДОУС :facepalm: Пушташ пц, кликаш иконче и онака си ПРОГРАМИРАШ, претпоставувам заради олеснителни околности со маус би одело нели? :pos:


Околу другото кур ме боли мене за твојот прв пц, а искрено и за тебе копук еден! Симни ми се од куров ебати тоа гнидата!

Не е можно толку неписмен народ да има на форумов!
...и јас се чудам , не ни кажа, у канта за ѓубре ли те најдоа или под некој камен у некое забутано село кај што волк пошта носи.., а мечка е селски јебач...па те напраила???? :) :) Која ли будала проста си јеботе благи бог, што све п..ка не истресуе...ти бе очигледно ни два неурона у глаа немаш, па кликање икони ко мајмун лимуни ти е максимално умствено достигање..., а ја будала очекуам поимот машински код да ти значи нешто...:tapp:
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
...и јас се чудам , не ни кажа, у канта за ѓубре ли те најдоа или под некој камен у некое забутано село кај што волк пошта носи.., а мечка е селски јебач...па те напраила???? :) :) Која ли будала проста си јеботе благи бог, што све п..ка не истресуе...ти бе очигледно ни два неурона у глаа немаш, па кликање икони ко мајмун лимуни ти е максимално умствено достигање..., а ја будала очекуам поимот машински код да ти значи нешто...:tapp:
Ристо превара, машински код :pos:
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Еден ден ќе бидат толку високи, што ќе можете да се качувате на нив.
Аа јас па мислев нешто плата, лекови, работа носат, тие за качување. Е ако добро е тоа, јас и повеќе пари би дал за вакви прекрасни палми.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
2006 - Вкупен одзив 55,98%

45 - 32 / дуи и пдп 17 + дпа 11 = албански етникум * 28
* разлика 13

2008- Вкупен одзив 57,06%

63 - 27 / дуи и пдп 18 + дпа 11 = албански етникум * 29
* разлика 36


2011- Вкупен одзив 63,5%

56 вмро - 42 сдсм / дуи 15 + дпа 8 + ндп 2 = албански етникум * 25
* разлика 14

2014 - Вкупен одзив 62,96%

61 вмро - 34 сдсм / дуи 19 + дпа 7 + ндп 1 = албански етникум * 27
* разлика 27

2016 - Вкупен одзив — 66,79%

51 вмро - 49 сдсм / дуи 10 + беса 5 + аза 3 + дпа 2 = албански етникум * 20
* разлика 2

... акцент ќе ставам на албански етникум кој од 2006, 2008 - 2011- 2014 година каде тука се со разлика плус или минус 3 мандати во вкупниот број, за да 2016 кога е највисока до сега излезеноста 66.67 % бројот на албанскиот етникум е најнизок до сега односно освоени мандати *20

2006 год ... 45 вмро - 32 сдсм / дуи и пдп 17 + дпа 11 = албански етникум * 28
* разлика 13
2008 год ... 63 вмро - 27 сдсм / дуи и пдп 18 + дпа 11 = албански етникум * 29
* разлика 36

2011 год ... 56 вмро - 42 сдсм / дуи 15 + дпа 8 + ндп 2 = албански етникум * 25
* разлика 14
2014 год ... 61 вмро - 34 сдсм / дуи 19 + дпа 7 + ндп 1 = албански етникум * 27
* разлика 27
2016 год ... 51 вмро - 49 сдсм / дуи 10 + беса 5 + аза 3 + дпа 2 = албански етникум * 20
* разлика 2

... сега, непристрасно ќе погледнам крајната бројка на албански етникум на добиени мандати за 2016 година кога имаше најголема излезеност да има најмалку 20 , каде се тие бројки од најмалку 5 а најповеќе 9 кои фалат за разлика од предхоните 27,25,29,28, ??
кога добиени манданти на вмро се тука 61 за 2014 год и 51 за 2016 за разлика од драстично покачување од 34 за 2014 год на 49 за 2016 год за СДСМ при намалување на албанскиот етникум од 27 во 2014 год на 20 за 2016 год кога излезеноста е најголема со процент 66.79 % ?
...како неутрална само изнесувам бројки за да може да се одвива подобра дискусија поткрепена со бројки !!!
:smirce:
Dzabe vezes,sea kje kaze deka sve e toa legalno.a nikoj ne osporuva legalnosta,ama neka ide :)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.183
Поени од реакции
21.873
Уште никој не одговори ако сакате нови избори за решение на кризата, тогаш оние на 11ти зошто викавте дека се решение за кризата? И како тоа нови избори ќе ја решат кризата? Како демек ако вмро изгуби и готово ќе се помират дека во затвор ќе одат и нема да прават како сега?
Јас ќе гласав за вториот предлог само не ми е јасен оној делот во заградата. Авторот на анкетата не ми удоволи да дообјасни што мисли под поагресивни чекори во рамките на уставот. Ти да не знаеш случајно иако гледам дека си гласал за четвртиот предлог. Само незнам дали си зел во предвид дека судската разрешница може да заврши и со ослободителна пресуда. Додуша и не сум баш во тек, Заев обвинет е нешто , го теретат или куртули како прлица па затоа си гласал за четвртиот предлог. Го тужеја, го амнестираја , ги отфрлија обвиненијата како неоснова овие твоите од СЈО. Неможам крајот да му го најдам.
 
V

viktora

Гостин
Ти знаеш дека патриотот гвујо му ја даде Струга на Села? Знаеш зошто Тачи им е верен до смрт ?
Не брзај човече , полека , Талат Џафери беше првиот албанец на чело на АРМ после Крушевската Република ( ова и гвујо го потврди) ај овие предавници ам овие што се прает ( лажни) патриоти ??
Тие што пратеници што изгласаа амнестија на злосторниците за мене се УБИЈЦИ !! Уште овде некој ке соли памет, абе оди таму
Грујо му ја даде Струга на Села?Како?Му ја оставил во аманет?Колку што памтам СДСМ и ДУИ изгласаа закон за припојување на албански општини кон Струга и Кичево со што станаа мнозински албански.Не треси глупости.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Муабетов е
Ако ВМРО направиле нешто лошо, СДСМ стекнува право да го направи истото, без да ги сноси последиците за тоа.

А богами и обратно.
 
V

viktora

Гостин
секоја ова палма можеше да спаси по еден живот изгубен ради недостиг на лекови и пари за операции по болници
Да не ги ебеа државните фирми народот сам ќе можеше да си дозволи лекови и пари за по болници плус многу данок ќе се влееше во буџетот па ќе имаше и за палми и за лекови и за уште три Скопје 2014.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ристо превара, машински код :pos:
Дотторе за тебе , мислена именка..., недостижна стратосферска висина, отсјај од сонцето на алто кумулус лентикуларис, сан летње ночи за папкар од камењари... :) :) :)
 
Член од
6 април 2015
Мислења
422
Поени од реакции
150
Грујо му ја даде Струга на Села?Како?Му ја оставил во аманет?Колку што памтам СДСМ и ДУИ изгласаа закон за припојување на албански општини кон Струга и Кичево со што станаа мнозински албански.Не треси глупости.
Ги договорија изборите со Тачи , да Села биде градоначалник ;)[DOUBLEPOST=1492817858][/DOUBLEPOST]
Абе ајде :pos:

http://m.mkd.mk/makedonija/politika/za-zaednichka-makedonija-od-deneska-nastapuva-samo-so-edno-baranje-izbori-za

За заедничка Македонија од денеска настапува само со едно барање - избори за финална победа
Слика од дрон има ? Да ги видам колку се двајца без тројца :pos:
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
... ме мрзи и тоа да го анализирам, највероватно исто како и македонските партии, ама не ми даде одговор како може Арачиново, Липково ...итн др.со чисто албански етникум да добие СДСМ чисто гласови од нив посебно 2016 година демек разочаран од ДУИ и А.А.љубовта ја насочува кон СДСМ и З.З. онака од мирно седење ?
Vie chinam Zaev go mislite deka e Makedonec? Pogledajte mu go "body lenguichot", facata, dikcijata, akcentot koga zboruva. Samo majka mu znae so kogo go pravela Zoki se razbira ako ne bila drvo pijana i bilo redenka. Nekade na plazhite na Halkidiki, na "moru ljubavi"...Zaev e izrod, toj e zachnat od Arap ili kachak i vo nego nema nishto makedonsko.
Da se chudi chovek kolku Makedonci go prifatija kako ideen vodach ...Toj izrod treba da se unishti, toj e virus i negovata familija treba da se sotre od koren ili da se izbrka vo Saudi Arabia kade shto pripagja i da im se zabrani patuvanje vo Makedonija za pet ganeracii. So takvo losho seme samo toa e lekot eliminacija po kusa postapka.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.888
Поени од реакции
14.438
Vie chinam Zaev go mislite deka e Makedonec? Pogledajte mu go "body lenguichot", facata, dikcijata, akcentot koga zboruva. Samo majka mu znae so kogo go pravela Zoki se razbira ako ne bila drvo pijana i bilo redenka. Nekade na plazhite na Halkidiki, na "moru ljubavi"...Zaev e izrod, toj e zachnat od Arap ili kachak i vo nego nema nishto makedonsko.
Da se chudi chovek kolku Makedonci go prifatija kako ideen vodach ...Toj izrod treba da se unishti, toj e virus i negovata familija treba da se sotre od koren ili da se izbrka vo Saudi Arabia kade shto pripagja i da im se zabrani patuvanje vo Makedonija za pet ganeracii. So takvo losho seme samo toa e lekot eliminacija po kusa postapka.
Никос Грујос, она знаеш долу, горе?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom