Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
И јас чекам одговор на ова прашање. Го претворија антикоруптивниот момент, меѓуетнички активизам и СДСМ ги претворија во боксерска вреќа на оние кои го изведоа грабежот на деценијата, нека каже етнички Албанец од Битола или Струмица на кој начин е дискриминиран, врз основа на што...дискусија, а не во вакви моменти поставување ултиматуми и хушкање.
Моментално ова е затката што паторот ја користи за да не се спроведува правда. Клучот го имаат во свои раце и пак се задолжници на своите незаситни иридентистички политики. Не знам, може гласал за сдс. Последниве избори покажаа дека има и такви, ама добар дел од нив остана со своите националистички партии, кои се сега браната за да се реши оваа спрдачина.

Инаку ги гледам ќосевциве кои се....
Небањативе да се пазат боље да нема војна, пошо со овие копуци не можат да се справат со детска градинка, не па со некој сериозно наоружан.
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Одма потпишвам градојте кај шо преовладва албанско население уште денес да се одцепат,посекако тие од 2001 не се веќе наши.
И тука си грешка таму и натаму живее доста голем број Македонци..
Има и села со мнозинство Македонци...

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
S

silmarillion

Гостин
Нервира пичкарлукот на Заев што не ја отфрла смрдената платформа за спас на Грујо и Али. Мислам што се пичка дека ќе му се наљутат другите албански партии у држаава и нема да може да прави влада? Та преку куров, нека праат влада со овие што сакаат сапун да ги праат јебала ги платформа у гз.

Мислам еј, таа платформа на Али треба да ја одбие не од патриотски причини него општо пошто доаѓа од човек кој до вчера танго играше со луѓето кои сакаат се да му ебат на Заев до 3то колено. Глупердо една отфрлија таа смрдена платформа и одбиј било каква влада со овој состав на ДУИ и иди на нови избори, додека можеш да извадиш 20тина пратеници. Вол неотесан ебате го дигна цел народ без разлика на етникум и успеа да испосере се у рок од три месеци ради калкулантство и опортунизам.
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
И што ако се отфрли од сите партии., Пак ќе влезе Али Ахмети во собрание :) пак ќе се дискутира за закони, пак ќе има уставен суд кој што треба да суди за нивната уставност.
Ти како граѓанин си должен да излезеш на протест ако не се согласуваш со донесување на одреден закон.
Но исто така, беше должен да излезеш против криминалите и против закони како амнестијата на хашките случаи.
Доколку Заев како премиер го продолжи трендот на Груевски, а тоа е земјата да станува помизерна и полоша за живеење, изолирана од странските интеграции, ќе протестирам и јас, нема да го гласам, ќе посакувам да биде обесен на кол...
Проблемот е што вашата багра го блокира со противуставни дејствија, оневозможувајќи да се произјасни, да добие власт за да ја имплементира неговата програма.
За хашки случаи кога некој ќе собере муда и да објасни зошто се вратени од хаг до тогаш тие си спаѓаат во домен на закон на амнестија ако сакаш да го видиш законот кажи...
И кога ќе докажеш дека платформата тебе како граѓанин ке ти го подобри животот јас одма ќе ги осудам протестите..

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.829
Поени од реакции
2.694
И тука си грешка таму и натаму живее доста голем број Македонци..
Има и села со мнозинство Македонци...

Sent from my MI 5s using Tapatalk
Па зошто не се бори ВМРО и за нив... зошто ги амнестираја тие што им убиваја деца и мажи? Не мислиш ли дека е тажно.... ги оставивте на колена ..... ова со точкиве стварно трогателно делува. И зошто не се брани Македонија баш во тие места..... а.... ? .... ?
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Па зошто не се бори ВМРО и за нив... зошто ги амнестираја тие што им убиваја деца и мажи? Не мислиш ли дека е тажно.... ги оставивте на колена ..... ова со точкиве стварно трогателно делува. И зошто не се брани Македонија баш во тие места..... а.... ? .... ?
Ај прочитај погорни постови да не се повторувам пошто се едно исто верглате...



Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
W

wicked_1

Гостин
Нервира пичкарлукот на Заев што не ја отфрла смрдената платформа за спас на Грујо и Али. Мислам што се пичка дека ќе му се наљутат другите албански партии у држаава и нема да може да прави влада? Та преку куров, нека праат влада со овие што сакаат сапун да ги праат јебала ги платформа у гз.

Мислам еј, таа платформа на Али треба да ја одбие не од патриотски причини него општо пошто доаѓа од човек кој до вчера танго играше со луѓето кои сакаат се да му ебат на Заев до 3то колено. Глупердо една отфрлија таа смрдена платформа и одбиј било каква влада со овој состав на ДУИ и иди на нови избори, додека можеш да извадиш 20тина пратеници. Вол неотесан ебате го дигна цел народ без разлика на етникум и успеа да испосере се у рок од три месеци ради калкулантство и опортунизам.
После тоа ќе наредните протести ќе бидат од Сорос да се откаже, па од Фетула Ѓулен итн.
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.829
Поени од реакции
2.694
Ај прочитај погорни постови да не се повторувам пошто се едно исто верглате...



Sent from my MI 5s using Tapatalk
Ги вратиле.... а овие не можат да кажат не ги амнестираме па и да паднеме од власт... а тоа да биде исценирано од илуминатите, масоните, Сорос, САД и под закана на Chemtrails бидеќи за Македонија се работи....
 
S

silmarillion

Гостин
После тоа ќе наредните протести ќе бидат од Сорос да се откаже, па од Фетула Ѓулен итн.
Откажувањето на платформата не го барам како одговор на уцените на ВМРО него како принципиелен став према криминалната 10 годишна коалиција.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
имаш компјутер, гуглај по интернет, медиуми итн. Зарем сакаш некој друг да гугла за тебе. Кога веќе се пријави, пошо ти сппомена зашто сјо зајо дуи, ај те молам ти објасни овде зашто власта не ги објави снимките за дуи, зошто не ги гони за криминал? Ај Заев бил предавник, соросоид, шо знам шо, албанезе. Ама зашто не патриотиве?
..што има да гуглам , огуглан сум јас од слушање глупости на разноразни глупандери за работи за кои појма немаат или евентуално прераскажуат урбани легенди за технологија , пракса и рутина на прислушкување во првата четвртина на 21-ви век.
Владата колку знам никогаш не пријавила снимки кои спомнуваат не па потврдуваат криминал на ДУИ.
За некаков криминал документиран со некакви снимки на прислушкувани разговори од непознато потекло пријави Зајко звани Заев и се шепуреше наоколу тврдејќи дека се добиени од компетентни прислушкувачи и обработени со соодветна опрема за тоа.
Дури неговите ментори му смислија и СЈО со цел да ги процесира и оптужи гласовите од снимките. Но што е побитно и појезиво спомна и некакви такви експлицитни аудио докази и за вмешаност на владата или барем намигна во тој правец во грозоморното убиство на деца и случајни сведоци на Смилковското езеро, работа за која глатко се оди на бесилка само со рутинско судење...значи многу озбилна оптужба над оптужбите која ги решава сите такви со помала амплитуда.
Работа која не може да се подведе под наивност, глупирање и Минхаузен синдромот на Заев.
И пак мукла ни А ни Б , туку само некаква злосторничка квислиншка во странска земја скоцкана задоцнета пост изборна платформа. Платформа со која би сакал да ја релативизира и Македонската држава и Македонскиот народ, извлечена од ракав како демек изненадување..од кое треба да се скинеме од смеење...
 
Последно уредено:
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Ги вратиле.... а овие не можат да кажат не ги амнестираме па и да паднеме од власт... а тоа да биде исценирано од илуминатите, масоните, Сорос, САД и под закана на Chemtrails бидеќи за Македонија се работи....
Како кога ви одговара да се почитува закон кога не не треба да се почитува..
И зошто ги вратиле ке објасниш?
Мене ми смета законот целокупен за амнестија пошто да го немаше овие пола говеда немаше да седат во парламент но е донесен и тоа е..
Ми смета и закон за територијална поделба кој направи градоначалник на Струга сеља да биде избран и да ни вика вие не постоите ама тоа е..
Без бадентер не може да се укинат...

И сега покрај сите тие работи они уште бараат е па не може доста е...


Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
W

wicked_1

Гостин
Откажувањето на платформата не го барам како одговор на уцените на ВМРО него како принципиелен став према криминалната 10 годишна коалиција.
Тоа е друго, ама што ќе е реалниот резултат?

Победа на талибанецот кој те уценува на улица и ти се заканува со нож, војна и ти вика предавник.

Со тоа сите нивни пароли ќе бидат легитимизирани, ако 2001ва правеа политичарите отстапки, тоа не треба и сеа да го направат.
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.829
Поени од реакции
2.694
Како кога ви одговара да се почитува закон кога не не треба да се почитува..
И зошто ги вратиле ке објасниш?
Мене ми смета законот целокупен за амнестија пошто да го немаше овие пола говеда немаше да седат во парламент но е донесен и тоа е..
Ми смета и закон за територијална поделба кој направи градоначалник на Струга сеља да биде избран и да ни вика вие не постоите ама тоа е..
Без бадентер не може да се укинат...

И сега покрај сите тие работи они уште бараат е па не може доста е...


Sent from my MI 5s using Tapatalk
Доста е..... време е да направите преокрет во движењето на протестите.... накај западна Македонија..... и таму ве гласеле од патриотски причини... немора да им забивате нож во грб како до сега со милион работи... тие од Гевгелија можат и сами.... само кубурот муниција нема за тоа...
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Доста е..... време е да направите преокрет во движењето на протестите.... накај западна Македонија..... и таму ве гласеле од патриотски причини... немора да им забивате нож во грб како до сега со милион работи... тие од Гевгелија можат и сами....
Нешто па си побркал овие што протестираат никој не ги гласал граѓанско здружение е не партија..
И си протестираат баш таму кај што треба..
Кај оние што сакаат да ја преточат платформата у закони во собрание...

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.829
Поени од реакции
2.694
Нешто па си побркал овие што протестираат никој не ги гласал граѓанско здружение е не партија..
И си протестираат баш таму кај што треба..
Кај оние што сакаат да ја преточат платформата у закони во собрание...

Sent from my MI 5s using Tapatalk
Македонија ќе ја браниш од клетите.... во Гевгелија и Скопје.... ? Ашколсун.... со вакви патриоти да ти биде мерак во војна да одиш.... и без кубур и кама....
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom