Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.006
Се имаш ли прашано зошто луѓето толку жалат за Југославија ?
Одмор на море, редовна плата, не е проблем за јадење по ресторани, не е проблем за кола, не е проблем за стан или куќа, никој не се тепал да работи на државно бидејќи нудат 100Е плус, солидно бесплатно здравство, солидно бесплатно образование и ред други работи.
За време југославија мајка ми има работено во трговска фирма со плата од 1300 марки или денешни 1300 евра (тоа е само една плата) и татко ми слична плата како продавач на мебел и купиле стан за 3 години.
Не туку дроби глупости и кажувај дека со 600Е може семејство да живее солидно, туку тоа е братче мизерија. Додека разберете дека со фрази како ќути има и полошо, никогаш нема да имаш солиден живот, ќе дојде време кога и леб и млеко ќе биде солиден живот и како и тоа ни е многу.
За да имаш солиден живот треба многу добро развиен приватен сектор, да речеме плата за продавачка од 500-600Е а не 150Е(и тоа ќе ти скратат со попис), а за да има добро развиен приватен сектор треба Нато и ЕУ и да важат законите за сите, инаку никоја будала нема да дојде и да инвестира пари тука кога знае дека некој локален шериф може да му го упропасти бизнисот.
Dovolno sum star za dobro da se sekavam kako se ziveese,kako se kupuvaa stanovikoli i kako dinarite gi obezvrednuvase inflacijata pa poslednite 10 rati na moite im izlegoa kako da kupile edna steka malboro.
Ne znam ti kolku si star no ke ti kazam deka i vo sfrj postoeja klasni razliki i semejstva koi ne mozaa da si obezbedat leten odmor vo ohrid eventualno dojran ne pa dvapati na more i na zimuvanje plus vikedndi na sapka
Nekade devizite se razmenuvaa 1:1 ama kaj nas bese 2dm za 1 euro bidejki ako se sekavas 100 dm bea okolu 3000 denari ili 50 eura.

Gledam bugarija,hrvatska,slovenija,romanija,se im e sovrseno bidejki neli se clenki na eu i nato a se dvojno pozadolzeni od makedonija

Se dodeka partiite gi postavuvaat uslovite,rotiraat natprevaruvajki se koj poveke ke ukrade,uslov za vrabotuvanje partiska kniska,biznismen finansira partija za privilegii vo biznisot a rabotnikot e maksimalno potcenet nema napredok vo makedonija
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Може и лажен профил, може и некој од надвор се логира у негово име..
Има многу може...

Sent from my MI 5s using Tapatalk
Може ама не верувам, проблемот е кој дозволува такви апарати (мобилни) в затвор а после се буните ееј во затвор е а има апарат и е конектиран на нет, ебате коњите.
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Може ама не верувам, проблемот е кој дозволува такви апарати (мобилни) в затвор а после се буните ееј во затвор е а има апарат и е конектиран на нет, ебате коњите.
Како совесен граѓанин иди и пријави..

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Како совесен граѓанин иди и пријави..

Sent from my MI 5s using Tapatalk
Хех, типичен бот.

Кај мене, кај тебе или кај другите (дури и тие што ги гласале) не е кривицата.
Кривицата е кај власта, законодавна, извршна со се сите институции (злоупотребата на моќта). Тие се криви за оваквите пропусти како којзнае што да се случи. Каде бевте кога оној што го уби Мартин Нешковски постираше слики како во сред ќелија јаде пица и пие пиво/коњак и тако даље има милион примери?

Џаба е, џаба.
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Хех, типичен бот.

Кај мене, кај тебе или кај другите (дури и тие што ги гласале) не е кривицата.
Кривицата е кај власта, законодавна, извршна со се сите институции. Тие се криви за оваквите пропусти како којзнае што да се случи. Каде бевте кога оној што го уби Мартин Нешковски постираше слики како во сред ќелија јаде пица и пие пиво/коњак и тако даље има милион примери?

Џаба е, џаба.
Па си требал и него да го пријавиш на форум ништо не се решава..

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Dovolno sum star za dobro da se sekavam kako se ziveese,kako se kupuvaa stanovikoli i kako dinarite gi obezvrednuvase inflacijata pa poslednite 10 rati na moite im izlegoa kako da kupile edna steka malboro.
Ne znam ti kolku si star no ke ti kazam deka i vo sfrj postoeja klasni razliki i semejstva koi ne mozaa da si obezbedat leten odmor vo ohrid eventualno dojran ne pa dvapati na more i na zimuvanje plus vikedndi na sapka
Nekade devizite se razmenuvaa 1:1 ama kaj nas bese 2dm za 1 euro bidejki ako se sekavas 100 dm bea okolu 3000 denari ili 50 eura.

Gledam bugarija,hrvatska,slovenija,romanija,se im e sovrseno bidejki neli se clenki na eu i nato a se dvojno pozadolzeni od makedonija

Se dodeka partiite gi postavuvaat uslovite,rotiraat natprevaruvajki se koj poveke ke ukrade,uslov za vrabotuvanje partiska kniska,biznismen finansira partija za privilegii vo biznisot a rabotnikot e maksimalno potcenet nema napredok vo makedonija
На Бугарија, Хрватска, словенија, романија им е далеку подобро од нас, имаат избор, за разлика од нас.
А партиите ќе поставуваат услови се додека имаме лош приватен сектор и ниски плати. Кога тоа ќе се смени (а во овие погорни земји е сменето), тогаш ќе имаме промена. Работникот кај нас е потценет бидејќи такви се условите на пазарот. Кога ќе дојде некој од странство и вработи 10.000 луѓе уште првата година и даде плати најниски 500-600 евра, тогаш ќе се смени играта. Уште 2-3 такви фирми и после 5 години ќе видиш како ќе има напредок на сите полиња.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.243
Поени од реакции
12.909
А кој гарантира дека фикусот ке го почитува уставот и ке му го даде мандатот на Заев ако победи на тие нови избори? Ако сакаат ДПМНЕ нови избори тогаш треба да го испочитуваат уставот односно да му го даде хорхе мандатот на Заев и истиот да направи влада, па после ако можат да направат притисок и да бараат нови избори.... инаку нема смисла, односно на овој начин немаат смисла никакви наредни избори, оти на било кои избори, и било кој да победи, претседателот може да го прекрши уставот и да не му го даде мандатот на оној кој има мнозинство..... Еве ако се исполно желбата на ДПМНЕ и има нови избори, што правиме ако резултатот биде сличен на овој сега или СДСМ освои 61 пратеник? Како тогаш фикусот ке му го даде мандатот на Заев?
Не верувам до толкави крајности да се оди...

А инаку 100% сум сигурен дека СДС со оваа програма шо ја има ќе има најмалце 80 пратеници...
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Нели е у затвор тој што го извршил убиството?

Sent from my MI 5s using Tapatalk
У затвор е, од каде тој мобилен и интернет конекција па да не зборувам за ПИЦИ И КОЊАЦИ во затвор сред ќелија, а ?

Двојни стандарди.
Они ќе ја бранеле Македонија.
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
На Бугарија, Хрватска, словенија, романија им е далеку подобро од нас, имаат избор, за разлика од нас.
А партиите ќе поставуваат услови се додека имаме лош приватен сектор и ниски плати. Кога тоа ќе се смени (а во овие погорни земји е сменето), тогаш ќе имаме промена. Работникот кај нас е потценет бидејќи такви се условите на пазарот. Кога ќе дојде некој од странство и вработи 10.000 луѓе уште првата година и даде плати најниски 500-600 евра, тогаш ќе се смени играта. Уште 2-3 такви фирми и после 5 години ќе видиш како ќе има напредок на сите полиња.
Додека имаш невработеност над 20% за такви плати може да сонуваш.

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Додека имаш невработеност над 20% за такви плати може да сонуваш.

Sent from my MI 5s using Tapatalk
Не е до невработеноста, туку до правниот систем. Додека немаш правен систем, каде секој е исти такви плати ќе сонуваме. Сите фирми што доаѓаат од странство кај нас, најчесто се врзуваат со владата за да избегнат такви проблеми и тука имаш совети од груевски за тоа колку плата и слични срања, само да го држи народот на преживување за да може пропагандата да работи.
Кога некоја фирма од странство, одлучи да инвестира и без никакво јавување на премиер среди си ги среди сите документи, тогаш овие плати ќе бидат реалност.
Фирма да се одлучи на ваков чекор, прво го чита ЕУ извештајот за македонија и гледа оу, среден правен систем, ќе инвестирам
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Не е до невработеноста, туку до правниот систем. Додека немаш правен систем, каде секој е исти такви плати ќе сонуваме. Сите фирми што доаѓаат од странство кај нас, најчесто се врзуваат со владата за да избегнат такви проблеми и тука имаш совети од груевски за тоа колку плата и слични срања, само да го држи народот на преживување за да може пропагандата да работи.
Кога некоја фирма од странство, одлучи да инвестира и без никакво јавување на премиер среди си ги среди сите документи, тогаш овие плати ќе бидат реалност.
Фирма да се одлучи на ваков чекор, прво го чита ЕУ извештајот за македонија и гледа оу, среден правен систем, ќе инвестирам
Ти си сменил фирма со црвен крст они доаѓаат за профит..
И кога ќе видат колку е просечна плата треба да е луд да ти даде 500 евра плата кога може да бира кој ќе му работи за помалку пари пошто има над 20% невработеност.
Е кога нема да може да бира и невработеност ке се намали тогаш ке нуди поголеми плати за да привлече работници.

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
A

Avenger99

Гостин
Еве може и денес да имаме, ама на пример
Денес само 5% од грозјето се откупува во однос на времето од Југославија, а има над 100-тина винарии. Знаеш зошто ?
Бидејќи никој не го интересира извоз, сите кај нас гледаат домашен пазар и нормално 2м народ не можат да потрошат толку вино.
Истото се случи и со фирмите, тие што добија од владата монопол на домашен пазар и имаат какви такви паметни менаџери, успееја да преживеат, другите ги поебаа фирмите пошто-зашто и ги прокоцкаа/прокурваа парите.
Значи, пак е до луѓето т.е до менталитетот, сакал ти или не, ние имаме цигански менталитет не за друго ние како народ никогаш немаме видено и осетено како се води бизнис.
Ќе речеш, па има македонци у Канада/Америка/Австралија што имаат бизниси и водат бизнис. Да ама таму имаш клима и начин на размислување што доведува да размислуваш и водиш биснис и да бидеш успешен.
Кај нас просечен македонец размислува за бизнис, да отворам бутик, да продадам 5 пара фармерки денес и јас сум ќар, плус ако ја заебам државата да не платам ваков данок, да и дадам на продавачката 200Е, плус за мене 300Е месечно, кој ти ги дава.
Чисто информативно, бидејќи сум во таа бранша, ти ја разбирам поентата, меѓутоа првиот дел од мислењето не ти е точно. Прво, денес речиси 100% од домашното грозје се откупува, проблем беше само оваа година бидејќи, винарските визбии имаа огромни залихи на вино, оние што работат со наливно вино, за кој вина наоѓам кај лозарите и државата. Имаше предупредувања дека голем дел од грозјето ќе остане на нивите, меѓутоа државата беше глува. Сепак, вранецот се откупи речиси 100% проблем беше смедеревката која остана некаде 30% по тиквешките ниви.
На сите ги интересира извоз, ако нема извоз 90% од винариите ќе пропаднат, бидејќи за жал македонцеот не пие флаширано вино, винска култура не постои, а и малце луѓе сме ако земеш во предвид дека имаме 35% муслимани во државава.
Извинете за off topic :)
 
Последно уредено од модератор:

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.006
На Бугарија, Хрватска, словенија, романија им е далеку подобро од нас, имаат избор, за разлика од нас.
А партиите ќе поставуваат услови се додека имаме лош приватен сектор и ниски плати. Кога тоа ќе се смени (а во овие погорни земји е сменето), тогаш ќе имаме промена. Работникот кај нас е потценет бидејќи такви се условите на пазарот. Кога ќе дојде некој од странство и вработи 10.000 луѓе уште првата година и даде плати најниски 500-600 евра, тогаш ќе се смени играта. Уште 2-3 такви фирми и после 5 години ќе видиш како ќе има напредок на сите полиња.
Pred 10na godini koga mital pocnuvase so rabota vo mk indiecot gi prasuval menadzerite dali rabotnicite da gi plaka po 1000-1500 evra a kakov mentalitet imame odgovorot e poznat

slicna e sostojbata i so drugite stranski investitori

Uslovite na pazarot ne se takvi da rabotnikot e potcenet,problemot e vo toa sto nema odnosno ima sindikati koi mesto da gi zastapuvaat interesite na rabotnicite tie se paravan na vlasta
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Ти си сменил фирма со црвен крст они доаѓаат за профит..
И кога ќе видат колку е просечна плата треба да е луд да ти даде 500 евра плата кога може да бира кој ќе му работи за помалку пари пошто има над 20% невработеност.
Е кога нема да може да бира и невработеност ке се намали тогаш ке нуди поголеми плати за да привлече работници.

Sent from my MI 5s using Tapatalk
Фирма што прави профит знае да инвестира у земји каде не владее закон. Фирма што прави долгорочни планови и те како ќе даде поголема плата. Може првата фирма и нема да биде таа што дава големи плати, но секоја следна и сериозна фирма нема да и биде проблем.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom