Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.249
Поени од реакции
21.994
Мртов озбилен, за последен пат на темава. Те молам, јасно објасни ми.
Пеја два дена се објаснуваме околу тоа. Али ајде ок нека ти биди.
Значи ако во едно хипотетичко сценари ако на Заев му се смачи да чека да добие мандат и направи влада на своја рака , тогаш во рок од неколку часа максимум ден треба да воспостави целосна контрола врз безбедносните структури или обратно моменталната влада да ја задржат целосната контрола врз нив и да ги елиминираат потенцијалните слаби карики во синџирот на команда . Ако тоа не се случи во првите неколку часа или ден од прогласот на Заевата влада би значело дека ситуацијата би излегла тотално надвор од било каква контрола пошто би имале две влади кои контролираат секоја дел од безбедносните структури и секоја се смета за легална а другата пучистичка и ке направат се што е во нивна моќ да ја елиминираат. После што би се случувало незнам и нити сакам да знам. Најверојатно ништо добро :(
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.844
Поени од реакции
26.429
Сега веќе и јас го сакам тоа, баш да видам до каде лудилото може да оди, ако се закопаме да се закопаме до крај, ај баш да видам. Ти и онака одамна го чекаш мајданот, па може и ќе го дочекаш.
Ти реков, кај нас не може да просперира мајданско сценарио. За мајданско сценарио Скопје мора да припаѓа на една партија, а не да е поделено. Кај нас може да успее само Сиријско сценарио.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Toлку не научивме некоја лекција од минатото, мора на своја кожа да осетиме, сега ќе правиме ние реприза на србија од 1990-2001. Само нека се потсетат кај се сега најголемите српски „патриоти“ што тепаа народ со војска, полиција и приватни банди. Едниот умре во Хаг, едниот го утепаа во хотелско лоби, едниот лежи доживотно во српски затвор, поголем дел од главните бегаа и се криеја со години или ги испозатворија во домашни и светски затвори.
Да го додадеме и сценариото дека „браќате Руси“ ќе застанат позади Македонија и конечно ќе и се спротистават на Америка, баш на потегот Скопје-Велес.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Ти реков, кај нас не може да просперира мајданско сценарио. За мајданско сценарио Скопје мора да припаѓа на една партија, а не да е поделено. Кај нас може да успее само Сиријско сценарио.
Добро, ајде и Сириско нека биде.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Пеја два дена се објаснуваме околу тоа. Али ајде ок нека ти биди.
Значи ако во едно хипотетичко сценари ако на Заев му се смачи да чека да добие мандат и направи влада на своја рака , тогаш во рок од неколку часа максимум ден треба да воспостави целосна контрола врз безбедносните структури или обратно моменталната влада да ја задржат целосната контрола врз нив и да ги елиминираат потенцијалните слаби карики во синџирот на команда . Ако тоа не се случи во првите неколку часа или ден од прогласот на Заевата влада би значело дека ситуацијата би излегла тотално надвор од било каква контрола пошто би имале две влади кои контролираат секоја дел од безбедносните структури и секоја се смета за легална а другата пучистичка и ке направат се што е во нивна моќ да ја елиминираат. После што би се случувало незнам и нити сакам да знам. Најверојатно ништо добро :(
Во ред, коректно мислење.
Јас мислам дека нема да дојде до моментот „две Влади“ и покрај тоа што постои реалност да дојде до тоа. Зошто? Затоа што Европа нема да го дозволи тоа.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.249
Поени од реакции
21.994
Зошто бе чоек, не си заразен...
Јамајка најдобронамерно би те посоветувал не го нервирај чоекот без потреба, брз е на прсти и има моќ тоа да го спроведе, да не речам ке јадиш бан за џабе.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.844
Поени од реакции
26.429
Добро, ајде и Сириско нека биде.
Добро еве сериозно да те прашам, значи најсериозен сум. Дали мислиш дека не е возможна ескалација на безбедносната ситуација во Македонија.
Значи дали е за тоа ќе биде крив Заев или Груевски, Албанците или Македонците не разглабаме. Прашањето е едноставно можна ли е дестабилизација?[DOUBLEPOST=1489361356][/DOUBLEPOST]
Јамајка најдобронамерно би те посоветувал не го нервирај чоекот без потреба, брз е на прсти и има моќ тоа да го спроведе, да не речам ке јадиш бан за џабе.
Ајде владе атер за тебе, ама замоли го и он да не ме коментира :)
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Јамајка најдобронамерно би те посоветувал не го нервирај чоекот без потреба, брз е на прсти и има моќ тоа да го спроведе, да не речам ке јадиш бан за џабе.
Ова вон тема, само на кратко. Одговорно тврдам дека никогаш никој не добил казнени или бан ако не се согласувам со негово мислење.

Што не значи дека членот нема да биде баниран ако продолжи.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.249
Поени од реакции
21.994
Во ред, коректно мислење.
Јас мислам дека нема да дојде до моментот „две Влади“ и покрај тоа што постои реалност да дојде до тоа. Зошто? Затоа што Европа нема да го дозволи тоа.
Да е Заев 100% сигурен во тоа досега ке го одјебеше Претседателот Иванов. Не дека западот нема да го дозволи тоа ама додека реагира западот знаеш како викаат. Тепаниот тепан , ебаниот ебан.
Затоа чека мандат , за да се осигура од таа страна . Никој не е до толку матуф па ни Заев.
Ова вон тема, само на кратко. Одговорно тврдам дека никогаш никој не добил казнени или бан ако не се согласувам со негово мислење.

Што не значи дека членот нема да биде баниран ако продолжи.
Никој не рече дека ке добие бан за тоа дека немате исти ставови. Ако е за така јас досега ке бев оддамна заминат на одмор.
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Него никој не коментира што го токмат талат џафери за претседател на собрание..
Во случај да претседателот не е во земја тој станува врховен командант...


Sent from my MI 5s using Tapatalk
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.249
Поени од реакции
21.994
Ајде владе атер за тебе, ама замоли го и он да не ме коментира :)
Немам јас никаква власт во форумот па затоа си пазам на кој му одам на нерви. Дипломатија бе брат, дипломатија ;)
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Него никој не коментира што го токмат талат џафери за претседател на собрание..
Во случај да претседателот не е во земја тој станува врховен командант...


Sent from my MI 5s using Tapatalk
Ќе да ти е грешна информацијата.
Мислам дека го токмат Бранко Манојловски, трет на пратеничка листа на ДУИ. Македонско име и презиме, деклариран ко шкиптар.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.844
Поени од реакции
26.429
Немам јас никаква власт во форумот па затоа си пазам на кој му одам на нерви. Дипломатија бе брат, дипломатија ;)
Си станал ко Заев, селективна правда. Бомбите важат за грујо а за аљи не важат. Ете и јас морам сега селективно да нервирам...
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
'pozdrav,vasheto omileno SJO'
http://www.libertas.mk/otvoreno-pismo-dinevski-sjo-ne-mi-pomogna-se-vrakam-vo-idrizovo/
na kratko, dinevski e osuden deka spioniral za nepoznata stranska sluzba(nameshtaljka od mvro). SJO se bazira na snimki od DBK. SJO go prevzema slucajot i namesto da bara osloboduvanje poso neli snimkite se od DBK, oni baraat namaluvanje na kaznite za spioniranje za nepoznata stranska sluzba.
tek che da nam bude zao.
ide 'Zivot vo Makdonija!'
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom