Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.845
Поени од реакции
26.432
Ај вака да гледаме на работите. Груевски, Мијалков и компанија беа на власт 10 години. Навлегоа во сите безбедносни структури и врзаа со многу луѓе кон себе, кој со разни услуги кој со позиција, како што впрочем прави секој на Балканот. Имаат мали приватни армии во агенците за обезбедување. Имаат воглавном контрола врз МВР и врз АРМ.

Од друга страна доаѓа Заев, кој како никој друг успева да навлезе и да го раздрма навидум силниот режим. Се заканува дека ќе ги затвори и успева некако да дојде до релативно позитивни резултати на избори.

Значи дали мислите дека Груевски, Мијалков и компанија тек така ќе се сложи да оди на гилотиња (и да се виновни и да не се виновни нема никаква разлика по исходот у моментов)? Па ова со платформата им дојде како кец на десетка. И ако си мислите дека браникот се пензионерите кои идат на концерти пред собрание, гадно се лажете.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Ај вака да гледаме на работите. Груевски, Мијалков и компанија беа на власт 10 години. Навлегоа во сите безбедносни структури и врзаа со многу луѓе кон себе, кој со разни услуги кој со позиција, како што впрочем прави секој на Балканот. Имаат мали приватни армии во агенците за обезбедување. Имаат воглавном контрола врз МВР и врз АРМ.

Од друга страна доаѓа Заев, кој како никој друг успева да навлезе и да го раздрма навидум силниот режим. Се заканува дека ќе ги затвори и успева некако да дојде до релативно позитивни резултати на избори.

Значи дали мислите дека Груевски, Мијалков и компанија тек така ќе се сложи да оди на гилотиња (и да се виновни и да не се виновни нема никаква разлика по исходот у моментов)? Па ова со платформата им дојде како кец на десетка. И ако си мислите дека браникот се пензионерите кои идат на концерти пред собрание, гадно се лажете.
Дали си свесен дека ако пробаат со такви брутални потези и со приватни армии на наредните избори ќе бидат збришани, ни они не се до толку улави, пре би рекол дека со време ќе киднат отколку да навлегуваат во таква опасна зона.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.845
Поени од реакции
26.432
Што ти уствари сакаш да се случи, да се повлече платформата, да има нови избори, да биде заев премиер, да биде грујо премиер?
Јас искрено сакам да заврши све мирно. Уште повеќе сакам да излезат Заев и Груевски во јавност и да кажат дека се договориле да ја одбијат заедно платформата. Сакам да излезат снимките на Смилковското езеро, да видиме кој стои позади тоа. Сакам да има судска разврска на бомбите и на пуч и сакам да се тргнат Заев и Груевски од политика и да им се одземат имунитетите, без разлика дали се покаже дека се виновни или не.

Ете тоа сакам јас, ама никој еве освен тебе не ме прашал што сакам. А и ти ако не си златна рипка да ми го исполниш, џабе ме прашуваш.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Јас искрено сакам да заврши све мирно. Уште повеќе сакам да излезат Заев и Груевски во јавност и да кажат дека се договориле да ја одбијат заедно платформата. Сакам да излезат снимките на Смилковското езеро, да видиме кој стои позади тоа. Сакам да има судска разврска на бомбите и на пуч и сакам да се тргнат Заев и Груевски од политика и да им се одземат имунитетите, без разлика дали се покаже дека се виновни или не.

Ете тоа сакам јас.
А еднопартиските диктатури, граѓанските војни?

Епа и јас сакам истото, зошто тогаш мислиш ни се толку спротиставени ставовите ако за крајното се сложуваме?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.845
Поени од реакции
26.432
Дали си свесен дека ако пробаат со такви брутални потези и со приватни армии на наредните избори ќе бидат збришани, ни они не се до толку улави, пре би рекол дека со време ќе киднат отколку да навлегуваат во таква опасна зона.
Чоек јас ли треба да сум свесен. Ти мене ми се обраќаш како да сум јас лично и персонално Мијалков. Претпоставувам дека си дете и дека не си свесен каква е моќта на пропагандата, дури и во најдемократските општества.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Леле агенција за обезбедување била мала приватна армија. Мијалков и СГС го направи ко Аркан и Арканови Тигри.

Не бе, ќе избришам профил.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.845
Поени од реакции
26.432
А еднопартиските диктатури, граѓанските војни?

Епа и јас сакам истото, зошто тогаш мислиш ни се толку спротиставени ставовите ако за крајното се сложуваме?
Кој рече дека имаме дијаметрално различни ставови? Ти тоа го викаш цело време.

Значи очигледно не ме читаш што пишувам. Јас ако го кажувам мислењето за моменталната ситуација, не ги кажувам моите желби.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.997
Поени од реакции
16.064
Само грујо има право да прави влада со терористи, Бранко и Заев никако..
Демократската унија за интеграција е формирана на 5 мај 2002 година во Тетово, три месеци пред одржувањето на парламентарните избори во 2002 година од јадрото на Ослободителната Народна Армија (ОНА), која во 2001 отпочна вооружен конфликт против власта во Република Македонија. На овие избори ДУИ освои 12,2% од гласовите (околу 55% од гласовите на етничките Албанци) и се профилира како најголема партија помеѓу партиите на етничките Албанци во Република Македонија. По изборите, ДУИ влезе во владината коалиција заедно со Социјалдемократскиот сојуз на Македонија и со Либерално демократската партија.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Чоек јас ли треба да сум свесен. Ти мене ми се обраќаш како да сум јас лично и персонално Мијалков. Претпоставувам дека си дете и дека не си свесен каква е моќта на пропагандата, дури и во најдемократските општества.
Тогаш нека се свесни тие што мислат дека со такво сценарио ќе добијат нешто, дека длабоко се лажат, може ќе спречат влез во Собрание на парламентарното мнозинство, но после тоа веќе никој нема да знае што ќе бидат последиците.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.845
Поени од реакции
26.432
Тогаш нека се свесни тие што мислат дека со такво сценарио ќе добијат нешто, дека длабоко се лажат, може ќе спречат влез во Собрание на парламентарното мнозинство, но после тоа веќе никој нема да знае што ќе бидат последиците.
Ај важи, ќе им кажам...[DOUBLEPOST=1489360411][/DOUBLEPOST]
Леле агенција за обезбедување била мала приватна армија. Мијалков и СГС го направи ко Аркан и Арканови Тигри.

Не бе, ќе избришам профил.
Вака да ти кажам кога тераш инает ми доаѓа желба Иванов да не му даде мандат на Заев и овој да проба со сила да влезе во собрание, чисто да гледам сеир што ќе збориш тогаш. Ете.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Ај важи, ќе им кажам...[DOUBLEPOST=1489360411][/DOUBLEPOST]
Вака да ти кажам кога тераш инает ми доаѓа желба Иванов да не му даде мандат на Заев и овој да проба со сила да влезе во собрание, чисто да гледам сеир што ќе збориш тогаш. Ете.
Дај бе заобиколиме со глупостиве, те молам.

Го заболе Иванов за моето „инаетење“ и твоите желби.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Леле агенција за обезбедување била мала приватна армија. Мијалков и СГС го направи ко Аркан и Арканови Тигри.

Не бе, ќе избришам профил.
Toлку не научивме некоја лекција од минатото, мора на своја кожа да осетиме, сега ќе правиме ние реприза на србија од 1990-2001. Само нека се потсетат кај се сега најголемите српски „патриоти“ што тепаа народ со војска, полиција и приватни банди. Едниот умре во Хаг, едниот го утепаа во хотелско лоби, едниот лежи доживотно во српски затвор, поголем дел од главните бегаа и се криеја со години или ги испозатворија во домашни и светски затвори.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.845
Поени од реакции
26.432
Дај бе заобиколиме со глупостиве, те молам.

Го заболе Иванов за моето „инаетење“ и твоите желби.
Човек ти ми одговараш и без да ме квотираш ебате, јас спомнав за сгс ти коментираше буљашки без да ме квотираш.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Вака да ти кажам кога тераш инает ми доаѓа желба Иванов да не му даде мандат на Заев и овој да проба со сила да влезе во собрание, чисто да гледам сеир што ќе збориш тогаш. Ете.
Сега веќе и јас го сакам тоа, баш да видам до каде лудилото може да оди, ако се закопаме да се закопаме до крај, ај баш да видам. Ти и онака одамна го чекаш мајданот, па може и ќе го дочекаш.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom