Словенија

Дискусија во форумот 'Образование' започната од Daci123, 10 февруари 2019.

 1. Daci123

  Daci123

  Член од:
  25 февруари 2018
  Мислења:
  18
  Допаѓања:
  3
  Има ли некој што студирал во Словенија (Марибор), на економски факултет или било кој.
  На коа страна треба да се пријавиме, дека гледам многу ги има.
  Ако има кажете нешто за студиите, животот и тако даље.
   
 2. Morgan Freeman

  Morgan Freeman Немодератор

  Член од:
  23 април 2010
  Мислења:
  2.412
  Допаѓања:
  3.352
  https://portal.evs.gov.si/prijava/
   
 3. Daci123

  Daci123

  Член од:
  25 февруари 2018
  Мислења:
  18
  Допаѓања:
  3
  Знам дека се отворени, ама де кажете нешто ако знаете. Трошоците колкави се и тако даље
   
 4. Morgan Freeman

  Morgan Freeman Немодератор

  Член од:
  23 април 2010
  Мислења:
  2.412
  Допаѓања:
  3.352
  Трошоци зависи што сакаш и каков живот сакаш. Имаш соби од околу 100 до 150/160 евра и плус трошоци, а се работи за еднопостелни соби. Разгледај си на линков.

  Храната е скоро исто како кај нас. Цените се скоро исти. Привилегијата у Словенија за студентите е студентските бонови, односно субвенција во износ од околу 2.60 од државата за 2 оброка на ден за секој студент. Не се плаќаат семестари и испити и слично, но се плаќа впис секој година од околу 30 евра. И многу други угодности за студенти (студентски попусти во театар, во кино и слично).
   
 5. Daci123

  Daci123

  Член од:
  25 февруари 2018
  Мислења:
  18
  Допаѓања:
  3
  Не планирам таму да се луксузирам, едноставно скромен живот. Паа 200-250 евра ќе вршат ли работа ?
   
 6. Morgan Freeman

  Morgan Freeman Немодератор

  Член од:
  23 април 2010
  Мислења:
  2.412
  Допаѓања:
  3.352
  Рачунај 250-300. Со 200 потешко.
   
 7. Толстој

  Толстој екс Бомбастичен

  Член од:
  28 септември 2012
  Мислења:
  11.745
  Допаѓања:
  11.851
  Стипендија даваат за странските студенти таму?
   
 8. Woops

  Woops

  Член од:
  6 декември 2017
  Мислења:
  12
  Допаѓања:
  0
  Со 200-250 нема шанси. Плус кириите се секоја година поскапи. 300 најмалку за најскромен живот.
   
 9. Morgan Freeman

  Morgan Freeman Немодератор

  Член од:
  23 април 2010
  Мислења:
  2.412
  Допаѓања:
  3.352
  Не.
   
 10. BilboBaggins

  BilboBaggins

  Член од:
  1 март 2010
  Мислења:
  5.142
  Допаѓања:
  7.655
  Оти памтам дека гледав лани дека има некоја програма за некоја минимална месечна стипендија за наши студенти? Од тамошната влада.
   
 11. Толстој

  Толстој екс Бомбастичен

  Член од:
  28 септември 2012
  Мислења:
  11.745
  Допаѓања:
  11.851

  Добро тоа што не се плаќа семестар е предност. Еден вид стипендија
   
  На Morgan Freeman му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Morgan Freeman

  Morgan Freeman Немодератор

  Член од:
  23 април 2010
  Мислења:
  2.412
  Допаѓања:
  3.352
  Можно е да има нешто ново, ама не ми е верно. Каде го имаш видено тоа? Ако е на некој наш портал/медиум многу веројатно е дека е „фејк-њус“.
   
 13. BilboBaggins

  BilboBaggins

  Член од:
  1 март 2010
  Мислења:
  5.142
  Допаѓања:
  7.655
  Не не, конкретно словенски сајт беше, памтам и во ПДФ симнав апликација или прелиминарна пријава, само не можам да ја најдам, а пишував и со школска што е таму и ми кажа дека има некои достапни стипендии, само таа не земала.
   
 14. Morgan Freeman

  Morgan Freeman Немодератор

  Член од:
  23 април 2010
  Мислења:
  2.412
  Допаѓања:
  3.352
  Не сум информиран, не знам да ти кажам.

  Едит: Изгуглав да видам што има за државни стипендии за странски студенти и наидов на информација дека има стипендии за студенти од Западен Балкан за впис на магистерски студии. За прв степен студии нема стипендии (односно не најдов дека има).
   
  Последно уредено: 15 февруари 2019
  На BilboBaggins му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Daci123

  Daci123

  Член од:
  25 февруари 2018
  Мислења:
  18
  Допаѓања:
  3
  Поднесив пријава, па ќе видиме што ќе биде
   

Сподели преку: