Словенија

Член од
25 февруари 2018
Мислења
25
Поени од реакции
3
Има ли некој што студирал во Словенија (Марибор), на економски факултет или било кој.
На коа страна треба да се пријавиме, дека гледам многу ги има.
Ако има кажете нешто за студиите, животот и тако даље.
 

Morgan Freeman

Немодератор
Член од
23 април 2010
Мислења
2.921
Поени од реакции
4.366
Има ли некој што студирал во Словенија (Марибор), на економски факултет или било кој.
На коа страна треба да се пријавиме, дека гледам многу ги има.
Ако има кажете нешто за студиите, животот и тако даље.
https://portal.evs.gov.si/prijava/
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
25
Поени од реакции
3
Знам дека се отворени, ама де кажете нешто ако знаете. Трошоците колкави се и тако даље
 

Morgan Freeman

Немодератор
Член од
23 април 2010
Мислења
2.921
Поени од реакции
4.366
Знам дека се отворени, ама де кажете нешто ако знаете. Трошоците колкави се и тако даље
Трошоци зависи што сакаш и каков живот сакаш. Имаш соби од околу 100 до 150/160 евра и плус трошоци, а се работи за еднопостелни соби. Разгледај си на линков.

Храната е скоро исто како кај нас. Цените се скоро исти. Привилегијата у Словенија за студентите е студентските бонови, односно субвенција во износ од околу 2.60 од државата за 2 оброка на ден за секој студент. Не се плаќаат семестари и испити и слично, но се плаќа впис секој година од околу 30 евра. И многу други угодности за студенти (студентски попусти во театар, во кино и слично).
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
25
Поени од реакции
3
Трошоци зависи што сакаш и каков живот сакаш. Имаш соби од околу 100 до 150/160 евра и плус трошоци, а се работи за еднопостелни соби. Разгледај си на линков.

Храната е скоро исто како кај нас. Цените се скоро исти. Привилегијата у Словенија за студентите е студентските бонови, односно субвенција во износ од околу 2.60 од државата за 2 оброка на ден за секој студент. Не се плаќаат семестари и испити и слично, но се плаќа впис секој година од околу 30 евра. И многу други угодности за студенти (студентски попусти во театар, во кино и слично).
Не планирам таму да се луксузирам, едноставно скромен живот. Паа 200-250 евра ќе вршат ли работа ?
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Стипендија даваат за странските студенти таму?
 

Morgan Freeman

Немодератор
Член од
23 април 2010
Мислења
2.921
Поени од реакции
4.366
Оти памтам дека гледав лани дека има некоја програма за некоја минимална месечна стипендија за наши студенти? Од тамошната влада.
Можно е да има нешто ново, ама не ми е верно. Каде го имаш видено тоа? Ако е на некој наш портал/медиум многу веројатно е дека е „фејк-њус“.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Можно е да има нешто ново, ама не ми е верно. Каде го имаш видено тоа? Ако е на некој наш портал/медиум многу веројатно е дека е „фејк-њус“.
Не не, конкретно словенски сајт беше, памтам и во ПДФ симнав апликација или прелиминарна пријава, само не можам да ја најдам, а пишував и со школска што е таму и ми кажа дека има некои достапни стипендии, само таа не земала.
 

Morgan Freeman

Немодератор
Член од
23 април 2010
Мислења
2.921
Поени од реакции
4.366
Не не, конкретно словенски сајт беше, памтам и во ПДФ симнав апликација или прелиминарна пријава, само не можам да ја најдам, а пишував и со школска што е таму и ми кажа дека има некои достапни стипендии, само таа не земала.
Не сум информиран, не знам да ти кажам.

Едит: Изгуглав да видам што има за државни стипендии за странски студенти и наидов на информација дека има стипендии за студенти од Западен Балкан за впис на магистерски студии. За прв степен студии нема стипендии (односно не најдов дека има).
 
Последно уредено:
Член од
25 февруари 2018
Мислења
25
Поени од реакции
3
Не сум информиран, не знам да ти кажам.

Едит: Изгуглав да видам што има за државни стипендии за странски студенти и наидов на информација дека има стипендии за студенти од Западен Балкан за впис на магистерски студии. За прв степен студии нема стипендии (односно не најдов дека има).
Поднесив пријава, па ќе видиме што ќе биде
 

Kajgana Shop

На врв Bottom