Слаткар(истика)

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Taман сакав да се одкажам од темава, си викам, ај да ја чујам шопинг прво :) И добро, нема везе со рап, у право сте, веке нема рап песни , друг стил со рецитирање е сеа...

Да не бидам “хејтер“ (блајнд и мене ме нервираат било какви англицизми), слаткар си е специфичен, што го прави подобар...Ако некој нема одредена карактеристик за нешто, тој ке се спои во задниниата со останатите неуспеси...зборот ми беше...ја слушав песната..

и гледам доле коментарите...оууу, се изненадив..поголема тема е отворено него на форумов...муабет, кавги, лижење, пцуење, фалење абе цепажа....со тоа што се согласувам со дел од коментарите, си ги присвојувам и како мои мислења...

еден дел од коментарите...
Abe super pesnici ima samo so stana komercijala :S ne mi se svigja !
се согласувам со типов...зошто? “Па што ако стана комерцијала, сите така почнале од андерграундчиња а што е најбоље, најбоље е РЕСПЕКАТ!!“...НЕ...ако мислел типот да се крене, и да зима пари од неговата музика, немаше да ми кења у секоја втора песна дека демек андерграунд, он тоа што прави - прави за љубовта кон музиката и рапот, он не е рапер, он е хип-хопер, живеел хип-хоп култура незнамтишто....и сеа ОП!! Комерцијално издание кое можете да го најдете во локалните музички продавници....
decki ne e frkata za najdobar bit deka ima skit...u pravo ste i ja mislam taka...ali rapot na slatkar mu stanuva profesija...i on ako pravi albumi so hardcore sodrzini nema da go napravi kesot...zatoa snima i ima potpisan dogovor so jey jey...taka da on koa saka moze da snima i da si go pravi kesot....i nema skors da izbega od hardcore verujte...pozzz
лол..сеа приметив...некој го објаснил тоа за мене...не се бришам...
______________________________
Го слушам Слаткар , јеп.Само каде отиде тоа " А кој го кува најдобриот бит што и да се деси мојот прв човек е Скит! "Јебига се враќам да го слушам хардкор албумот Рап Тврдина од ЕДИНСТВЕНА ОПЦИЈА многу повеќе му одговараше тој стил ХАРДКОР
тачно...поштуемм....
_______________________________
Ako citas malce poubavo ke videse deka i jas go slusav Slatkar, ama ne mozam vise deka jey mu pravi bitovi, site raperi placat za bit od skit a slatkar e najbolje frend so nego pa za koj kur ide kaj jey.Tekstovite mu se ok,so emocii e sve napraveno,namaluva droga(ne mu se smeam deka dtka) ali jey fura svoj film,misli deka segde go biva ali ne e taka. pa sea videte dali e ok ako skit visi na konec a slatkar se slae. ne deka slatkar go mrzam ali neka se podzamisli. ipak skit go kuva najdobriot bit
тачно...џеј џеј го заеба слаткар со стилот, слаткар го шитна скит со договорот....
________________________________
што се однесува до песниве нови....не се лоши - текстуално...ама не се ни фемЦи и не го објаснуваа заебаниот живот на еден тинејџер во една ебана средина како ново лисиче или такви некои ебани ствари во животот...
ама ритмички, мноооооооогу му заеба стил џеј џеј, го однесе у мелодичките води, со разиграни тонови тралала :pipi:
така да - ако иам мерак да зборувам а маните негови, незначи дека го мразам...
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Е што е музика за тебе бе?

Немој брат доста објаснуваше се кажа ама како ништо да не кажа.

А ти па што критикуваш: Искомерцијализиран е не го бива. А да те прашам кој го бива според тебе и кој е “уметник“?

Да бе ние другите сме пиуни или во друга насока ти беше ов постирано, а?

Која реалност бе. Слаткар е почитувам од афирмираните (колку толку) рапери.А не вие кои слуша рок кој поп кој не слуша ништо ама слушнал дека се плука по зен и слаткар и ајде и јас ќе плукам.
Кај ме прочита тоа да го кажав , реков дека и покрај тоа што не го бива е искомерцијализиран. А денес се чини дека талентот е обратнопропорционален со комерцијалата. И јас кажав многу повеќе од доволно за тој што знае да чита меѓу редови, да не го голта само она што е поставено на тањирот.
Патем wot , кој аспект од поимот музика го исполнува за да го нарекуваме музичар? Не пее , рецитира...Поет ? Можеби , со претерано лоша поезија ... Битовите ? Не се направени од него , Samplе-ови се , па дури некој од нив се и крадени ...
Во право си , можеби денес и ваквите како него можеме да ги пласираме како уметници ... Ама дефинитивно не се музичари. :smir:
 

ilija^veles

Nick Sloter
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.050
Поени од реакции
41
Кај ме прочита тоа да го кажав , реков дека и покрај тоа што не го бива е искомерцијализиран. А денес се чини дека талентот е обратнопропорционален со комерцијалата. И јас кажав многу повеќе од доволно за тој што знае да чита меѓу редови, да не го голта само она што е поставено на тањирот.
Патем wot , кој аспект од поимот музика го исполнува за да го нарекуваме музичар? Не пее , рецитира...Поет ? Можеби , со претерано лоша поезија ... Битовите ? Не се направени од него , Samplе-ови се , па дури некој од нив се и крадени ...
Во право си , можеби денес и ваквите како него можеме да ги пласираме како уметници ... Ама дефинитивно не се музичари. :smir:
И пак не одговори на тоа што те прашав? Брат мое мислење слаткар е добар и го бива и го кашав тоа, а сега тоа што ти си решил да седиш на форумов и да се расправаш со сите што ќе речат дека слатакр е добар, седи и разубедувај ги.
Не обожавам да читам меѓу редови.
Со среќа во разубедувањето!
 

Stre3T Danc@

The definition of #BFABB
Член од
10 април 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
146
ORDER IN THE COURT!

Патем, по барање на Виктораниус, на мојот myspace профил ја качив песната што ми е снимена со Единствена Опција - Да покажеме како се прави, сакал да ја чуе, патем нека ја има достапна и за сите други.

(Ова е бесплатно рекламирање, на најактивната тема во овој подфорум :icon_lol:)

јаки лирики Кискино :helou: ..чекам да ми се даунлоадира :)
 
Член од
8 март 2009
Мислења
21
Поени од реакции
1
slatkar e ok decko go biva vo tekstovite ali ne e tacno deka site pesni mu gi prai jovan jovanov - j.j najgolem del od pesnite se od Stefan Marinkovik - Che a toa e brat mu na slatkar a toa zasto ne mu gi praim Skeet toa si e negova rabota neli?:baeh:
 

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.258
Поени од реакции
6.888
Shopping rusi rekordi
 

Stre3T Danc@

The definition of #BFABB
Член од
10 април 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
146
slatkar e ok decko go biva vo tekstovite ali ne e tacno deka site pesni mu gi prai jovan jovanov - j.j najgolem del od pesnite se od Stefan Marinkovik - Che a toa e brat mu na slatkar a toa zasto ne mu gi praim Skeet toa si e negova rabota neli?:baeh:
Колку македонија има вкус за музика..
1 болд = `Зошто работи со Че, а не со Скит..Тоа се работи што не ги разбираш ти (Немаш појма). Опцијата кинела,кине и ќе кине ,сине!..`
Самиот убаво си објаснува дека соработува и со двајцата, само ЕО се растури и негова работа е кој ќе му го направи битот, да во право си. :)
2 болд = А што, само твојот вкус е совршен како што можам да забележам по мислењата и постовите? No offense but.. get a life.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Токму така, песната е лимонада :smir:
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
1 болд = `Зошто работи со Че, а не со Скит..Тоа се работи што не ги разбираш ти (Немаш појма). Опцијата кинела,кине и ќе кине ,сине!..`
Самиот убаво си објаснува дека соработува и со двајцата, само ЕО се растури и негова работа е кој ќе му го направи битот, да во право си. :)
2 болд = А што, само твојот вкус е совршен како што можам да забележам по мислењата и постовите? No offense but.. get a life.
Nah, не е совршен. Разликата помеѓу мене и тебе пријателе е тоа шо ја сум слушал доволно за мојот вкус да се изоштри и препознава музика од тропање на канти.
Додека ти преферираш некој покварен "рап" што веќе и не е рап, туку, хм, шопинг? Ја преферирам да слушам Cypress, WoTang, Марчело, Виклер и тако даље, за кој верувам и дека прв пат слушаш... Некад и ја сум го почитувал паткаров, некад, некад коа праел нешо од кејф шо звучело солидно, малце му беше цело нл да го има у телефон, па сеа сака кеш? Кеш шо воедно и нема да го земе? Туку само се исељчи?
Блах, нема да навлагам у муабетиве, и онака хејтам рап, барем рап после 95та..тропање на канти шо вие го нарекувате музика..
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
1 болд = `Зошто работи со Че, а не со Скит..Тоа се работи што не ги разбираш ти (Немаш појма). Опцијата кинела,кине и ќе кине ,сине!..`
пошто се скара со скит, а Че му е брат?? :toe:
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Сите мои другарки беа "забегани" по него но некако ми беше многу одбивен. Но последнава песна шопинг дефинитивно ме освои и ми е хит4е деновиве:)
Интересна песна, целиот текст е вистински:pos:
Сепак Слаткар сакале или не се повеќе има свои фанови и успева на нашава сцена. Специфичен и свој е затоа ке успее.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Сите мои другарки беа "забегани" по него но некако ми беше многу одбивен. Но последнава песна шопинг дефинитивно ме освои и ми е хит4е деновиве:)
Интересна песна, целиот текст е вистински:pos:
Сепак Слаткар сакале или не се повеќе има свои фанови и успева на нашава сцена. Специфичен и свој е затоа ке успее.
Слушни му поранешни песни, слушни му сегашни, па кажи ми пак дали е свој :)
 

Аеродром

Faithful :)
Член од
15 август 2008
Мислења
2.217
Поени од реакции
256
Слаткар е за мене типичен кретен кој пее песни за пари.Не сум по рапот,но морам да признаам дека грин аут легијата и другиве се прави рапери.Слаткар пее у бе2 и си зима пари.Понекогаш грин аут праат концерти и влезниците се гага.Сакам да кажам дека не рецитираат за пари.Така да ги поштувам сите рапери освен слаткар и тони зен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom