Скандинавија и Финска

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.071
Поени од реакции
11.435
Ме интереира дали можи да се добија плава карта за Шведска?
Дали е истиот начин како за Германија да треба да имаш високо образование т.е да бидеш дипломиран информатичар или доктор?
Ова ти е официјалната страна http://www.apply.eu/ Може и за Шведска, само треба да имаш договор за работа со тамошна фирма:
  • For the US Green Card Lottery, or Diversity Immigrant Visa (DV), you don’t need a job contract with a US company. For the EU Blue Card a job contract is a basic requirement.
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
736
Поени од реакции
660
Сите јазици од германската група се такви, а ни унгро-финските не се поарни.
Сигурно они истото го викаат за нашиот јазик :)
Мислев на интеграцијата доста потешко би било отколку во англофонските земји инаку јазик ко јазик се учи ама ако си во таква средина сакал не сакал ќе научиш;)
Инаку според сите светски меродавни извори Норвешка е на прво место според стандардот на живеење веќе неколку години а и Шведска е во самиот врв меѓу првите десет така да каде и да забегате нема да погрешите(y) Има опција на оние со европски пасоши (знаете на кои мислам) да се населат без проблем иако немаат постојана работа, се што треба е да се пријават на постојана адреса односно да изнајмат стан или куќа и од таму да си бараат работа. Па кој има можност... нека пали патиките ако сака мирен живот во студена ама преубава земја, каде што функционира редот и законот.
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Мислев на интеграцијата доста потешко би било отколку во англофонските земји инаку јазик ко јазик се учи ама ако си во таква средина сакал не сакал ќе научиш;)
Инаку според сите светски меродавни извори Норвешка е на прво место според стандардот на живеење веќе неколку години а и Шведска е во самиот врв меѓу првите десет така да каде и да забегате нема да погрешите(y) Има опција на оние со европски пасоши (знаете на кои мислам) да се населат без проблем иако немаат постојана работа, се што треба е да се пријават на постојана адреса односно да изнајмат стан или куќа и од таму да си бараат работа. Па кој има можност... нека пали патиките ако сака мирен живот во студена ама преубава земја, каде што функционира редот и законот.

Ја колку шо разбрав досеа шо сум читал.... и за оние кои се со “европски пасош’ им треба понуда за работа или работа!

Него ако е некој од тука по Скандинавските земји...... нека каже дали е потребен “Скандинавски“ јазик..... или може да се живее и работи и со Англискиот?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ја колку шо разбрав досеа шо сум читал.... и за оние кои се со “европски пасош’ им треба понуда за работа или работа!

Него ако е некој од тука по Скандинавските земји...... нека каже дали е потребен “Скандинавски“ јазик..... или може да се живее и работи и со Англискиот?
AnFem; јави се :)
 
A

AnFem

Гостин
Шведска.

Зависи за каков европски пасош станува збор. Да, за некои од нив важи она дека мораш да најдеш или работа или човек што ќе те повлече, но во секој случај, со било кој европски пасош имаш повеќе бенефиции отколку со македонски и можеш многу полесно да добиеш право на престој (понатаму и пасош).

За работа... Можеш да се снајдеш и само со англиски ако имаш среќа, ако немаш, ќе мораш да подработуваш работи за кои не ти е потребна комуникација со народ. Само, многу се лутат ако не им го знаеш јазикот, а сакаш работа :) Ти се нуди бесплатно учење јазик и јазикот МОРА да го научиш ако сакаш да престојуваш на подолг рок. Само со англиски дури и дојденците се подразмислуваат дали да те примат.

Стандардот е повисок отколку во Македонија, ама не очекувајте ружи да ви цветаат. Доколку работодавец не ти нуди работа, или имаш некој што ќе те повлече таму и ќе ти даде покрив над глава, или па доаѓаш да се школуваш (зборувам за факултет).... Немаш каде да престојуваш! За да земеш стан под кирија, потребни ти се поени, кои ги добиваш со чекање, откако ќе се пријавиш за стан.
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Шведска.

Зависи за каков европски пасош станува збор. Да, за некои од нив важи она дека мораш да најдеш или работа или човек што ќе те повлече, но во секој случај, со било кој европски пасош имаш повеќе бенефиции отколку со македонски и можеш многу полесно да добиеш право на престој (понатаму и пасош).

За работа... Можеш да се снајдеш и само со англиски ако имаш среќа, ако немаш, ќе мораш да подработуваш работи за кои не ти е потребна комуникација со народ. Само, многу се лутат ако не им го знаеш јазикот, а сакаш работа :) Ти се нуди бесплатно учење јазик и јазикот МОРА да го научиш ако сакаш да престојуваш на подолг рок. Само со англиски дури и дојденците се подразмислуваат дали да те примат.

Стандардот е повисок отколку во Македонија, ама не очекувајте ружи да ви цветаат. Доколку работодавец не ти нуди работа, или имаш некој што ќе те повлече таму и ќе ти даде покрив над глава, или па доаѓаш да се школуваш (зборувам за факултет).... Немаш каде да престојуваш! За да земеш стан под кирија, потребни ти се поени, кои ги добиваш со чекање, откако ќе се пријавиш за стан.


Поени за стан....?

Не те разбирам..... зар нема да се најде обичен стан за изнајмување?
--- надополнето: 17 септември 2012 во 12:28 ---
Cool@ ако успееш да постираш вакви информации и за Англија...... имаш пиво!;)
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Cool@ ако успееш да постираш вакви информации и за Англија...... имаш пиво!;)
што бараш в англија- види таму што има :pos: http://forum.kajgana.com/threads/Света-пророчица-Сузето-од-Лондон.12695/
--- надополнето: 17 септември 2012 во 13:27 ---
mozhesh da barash ovde http://www.jobstoday.co.uk/cgi-bin/advsearch?front_page_keyword_search=1&location_within=20&fp_skill_include=IT&location_include=london&jobtype=E&location_within=20&search_currency_code=GBP&search_salary_type=A&search_salary_low=ANY
--- надополнето: 17 септември 2012 во 13:34 ---
ili vpishi na google Jobs for you & courses in Uk. i prebaruvaj shto te interesira
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
А да не има некој во Англија па да пише и тој некое искуство...... шо и како се живее....работа ....смештај!

leandra ајде ги знаеш ти и по име и по список! :D
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
А да не има некој во Англија па да пише и тој некое искуство...... шо и како се живее....работа ....смештај!

leandra ајде ги знаеш ти и по име и по список! :D
Треба да излегувам за брзо време, кажи што те интересира. :)
Се живее прекрасно, работа има, смештајот зависи во која зона си.
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Треба да излегувам за брзо време, кажи што те интересира. :)
Се живее прекрасно, работа има, смештајот зависи во која зона си.

Ма не мора тоа одма... може коа ке се вратиш да напишеш нешто поопширно.

Какко од кога ке пристигнеш таму.....

Каде да се бара работа...

Каде да се бара смештај

Каде има Македонци за да се биде блиску,,

Како е полесно...со “европски“ или со наш е исто.

Такви работи......... се разбира доколку сакаш и си во можност тоа да го напишеш..... би помогнало на многумина како мене кои сакаат да се одлучат да за ваков чекор!
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Леле само од Македонци бегајте ако идете во странство. Аман, поголеми ѓаволи од нив нема, дружете си се со локалниот народ. И јазикот полесно ќе оди ем нема некој да те гледа цел полн со завист.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Ма не мора тоа одма... може коа ке се вратиш да напишеш нешто поопширно.

Какко од кога ке пристигнеш таму.....

Каде да се бара работа...

Каде да се бара смештај

Каде има Македонци за да се биде блиску,,

Како е полесно...со “европски“ или со наш е исто.

Такви работи......... се разбира доколку сакаш и си во можност тоа да го напишеш..... би помогнало на многумина како мене кои сакаат да се одлучат да за ваков чекор!
Еми пред да пристигнеш, пожелно е да имаш нешто кеш за првите два месеци, да речеме, додека ти трае потрагата по работа.
Смештај најчесто се бара преку gumtree.co.uk , а исто и работа може да бараш преку истиот сајт.
Има мноооогу сајтови за работа и треба да се внимава на што се аплицира, пошто мене првите месеци ме отекоја агенции за вработување, а и со една агенција немав баш пријатно искуство.
Откако ќе најдеш работа, све е полесно. :D
Потоа е битно да го научиш јазикот, затоа што говорен англиски е поразличен од тоа што го гледаш по филмови и на BBC News.Исто така во Лондон во рок од 5 минути може да чуеш Јамајкански, Нигериски, Руски дијалект и на почеток е малку проблематично додека ти влезат сите во уво.Да не ги спомнувам северњаците или ирците, боже сачувај, додека се разбереш, поминал денот.
Јас немам контакт со македонци, самиот избрав така, не сакам да влезам во тој затворен круг, а и сакам јазикот да го научам одлично.Има македонци тука што не го знаат јазикот и после 20 години живеење, од таа причина што се движат во едни те исти кругови.
Ми запнаа за Велигден да одиме во македонска кафана и на крај кога дојде сметката, дојде на ливче напишана и 7 фунти поголема отколку што треба.
Е тоа ти е македонче, прв и единствен пат да видам сметка на лист и некој да проба да ме украде тука.
Тоа ми текнува сега за сега. :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Јас кога бев во Америка во прва спрема втора средно преку спортов, едни Македонци ме отекоа зошто за 3 месеца сум отишла и на Нијагара и на Големиот Кањон а они 20 години биле таму и не отишле негде подалеку од 10 километра. Ме потекоа со коментари еј, демек како сум смеела така. Што сум јас крива што они 20 години ни јазик немаат научено, седат со една работа цело време, ниту па ги интересира да просперираат.
На 16 години ко турист направив повеќе него тие за 20 години.

Значи дружење со Македонци ако емигрирате - не! Локалниот народ е многу попогостопримлив од нашинците.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Јас кога бев во Америка во прва спрема втора средно преку спортов, едни Македонци ме отекоа зошто за 3 месеца сум отишла и на Нијагара и на Големиот Кањон а они 20 години биле таму и не отишле негде подалеку од 10 километра. Ме потекоа со коментари еј, демек како сум смеела така. Што сум јас крива што они 20 години ни јазик немаат научено, седат со една работа цело време, ниту па ги интересира да просперираат.

Значи дружење со Македонци ако емигрирате - не! Локалниот народ е многу попогостопримлив од нашинците.
Мене ми се чудеа како во рок од два месеци ко пристигнав тука, сум ги посетил сите поголеми музеи. :)
Болдираното важи, посебно ако сте за постојано останување тука, ако сте гастербајтер кој работи за нова кола во селото, ово се вас не тиче.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom