Ситуација со садење дрвја многу блиску до ограда и меѓа на дворови

Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
...урбана средина и во сопствен двор не е културно да засадиш овошки што привлекуваат инсекти, особено таму каде има опасност од стршлени и други инсекти...
По оваа логика ни фонтани за пиење вода не би требало да има, посебно летно време, нели?
 
Т

Триптико

Гостин
По оваа логика ни фонтани за пиење вода не би требало да има, посебно летно време, нели?
Е, нели :D Околу нив колку оси има, подобро жеден, отколку со потечена уста.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.790
Поени од реакции
15.695
По оваа логика ни фонтани за пиење вода не би требало да има, посебно летно време, нели?
ти ќе засадиш во дворот круша и ќе си отидеш во странство, (не ти била возвратена љубовта)... додека не си тука во крушата ќе направат гнездо стршлени и некој ќе нае*е ни круша јал ни круша мирисал.....
 
Т

Триптико

Гостин
ти ќе засадиш во дворот круша и ќе си отидеш во странство, (не ти била возвратена љубовта)... додека не си тука во крушата ќе направат гнездо стршлени и некој ќе нае*е ни круша јал ни круша мирисал.....
Ти најубаво во стаклено ѕвоно и мирна глава.
 
Член од
18 јануари 2012
Мислења
381
Поени од реакции
653
Ќе се замараш и изложуваш на трошоци за две дрвца. :D
Ако толку многу ти сметаат гранките што надвиснуваат во твојот двор имаш право да ги исечеш, во спротивно да си јадеш јаболка, крушка...
Иначе ако мислиш дека намерно ги засадил за да ти наштети иди тупи глава, губи време по судови, пари и докажи ја намерата.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Ме интересира кој закон или пропис во државава определува на колку растојание од оградата помеѓу два двора е дозволено некој да сади дрвја.
Ако знаете напишете ми го име на законот, и ако знаете и членови и одредби уште подобро.

Која институција е надлежна за вакви случаи?
Јас како магистер на правни науки....
Јас да сум ти сосед намерно ќе ти правам вакви закачки, за да видам дали го знаеш законот за сопственост и други стварни права и дали ти вреди дипломата. smileys-smoking-402384.gif
 
Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
Јас да сум ти сосед намерно ќе ти правам вакви закачки, за да видам дали го знаеш законот за сопственост и други стварни права и дали ти вреди дипломата. Прегледај го приврзокот 142060
Познавање на закони нужно не мора да претпоставува и поволен исход на суд.
Има фактори повеќе во процес.
Го знам законот за сопственост и голема работа, ги знам повеќето членови и го имам законот испечатен,
има за злоупотреба на право на сопственост во законот.
Но што и кога би се преземало мерки против човекот.
Во законот за сопственост има одредби за заштита на вознемирување на правото на сопственост, човекот може да се жали дека му е вознемирено правото на сопственост.
Тој ќе се жали на тоа, јас на моево ќе се жалам и ќе се влечеме по судови така до недоглед.


Ќе чекам да поминат неколку години да видам колку ќе пораснат во височина дрвјата, ако пораснат само толку колку што еден член поставил слика ќе биде добро, толкави дрвја нема да прават многу лисја, но од кај да знам дека се баш од таа сорта дрвјата, има круши и јаболка кои раснат повеќе во височина од тие кои членот ги поставил во темава.
Човекот зборувал дека дрвјата ќе ги калемел, сега што значи тоа дали дрвјата нема многу да раснат или ќе раснат во височина не знам.

Плодови нема да земам од тие дрвја, за неколку килограми од тие овошја месечно јас секогаш си купувам од пазар и од продавница.

И не е како што некои членови пишаа јас да посадам багреми, ореви и слични дрвја. Бидејќи лисјата од тие џинови мене ќе ми прават штета.
Куќата на човекот е подалеку од мојата иако сме соседи, дворовите се поголеми. Тој околу неговата куќа има празен простор и таму ете не сади дрвја, туку се пика околу мене.
А на истотое тоа место каде сега посаидл дрвја цело време тој си садеше компири и праз.[DOUBLEPOST=1458809119][/DOUBLEPOST]
@Dallas Mavericks ептен ти е километарски постот, може и ќе скокнам нешто. А, може и нема. Јас не знам каде гледаш закани и од кој тип, ама, ако така мислиш твој проблем. Живеам во куќа со двор и има 3 сливи и 1 орев. Можеш да замислиш јас колку лисја чистам. Посебно од сливите. Мали, со неправилна форма...ни метла ги фаќа како што треба, ни гребло. Од оревот, по сезона полнам 8-10 50л вреќи. Знаеш колку лисја се тоа? Стамбените згради и нивните дворови ќе бидат чисти во зависност од луѓето кои живеат таму. Сакаш пример? На 100м воздушно од мене има 4 згради и порано сите беа само со Егејци. Светеа од чистота. Фасада по пропис, дворот со трева, некоја грмушка, дрвјата без суви гранки, лисјата собрани, влезот чист, поштенски сандачиња здрави, во боја... Дојдоа "ојлевци/дојлевци" и зградите станаа запуштени. Знаеш, можеш да го напуштиш селото, ама тешко селото да те напушти тебе. Посебно, "кад се сељак покондури" работава. Како и да е, нема сила што ќе ме натера да живеам во стан како сардина. Балкански синдром или не, општината е должна да се грижи за дворовите на зградите. Затоа што им наплатува ѓубрарина, има да чисти. Нервира селективното однесување на општина кон зградите и станарите. Како може, една зграда секој ден да ја средуваат, а останатите не? Може, таму живее советник во истата општина ;) Во поглед на мастики џвакање по улица, не го напиша тоа, па да ти кажам дека можеби ти си полош од мене, иако се обидуваш да ја префрлиш топката кај мене. Не само што ја фрлам хартијата во контејнер и џебовите некогаш ми се полни со таква хартија и празна кутија цигари, туку и мастиката прво ја виткам во хартија, па ја фрлам во контејнер ;) Кажи некој друг дека го прави ова. Да се вратиме кај мене во двор :) Од моите сливи, комшиите околу мене секоја година земаат сливи. Насадени се покрај сама ограда и пола дрво е во двор, пола или кај комшијата или на улица. Не само што ќе скинат, туку имаш и: комшија, да набереме кило две, за слатко, компот, сок... И пази, сите чистиме. Поголем дел останува на мене, но другиот е среден од нив. Оревот кога "паѓа", цела улица "се тепа" кој побрзо да помине и да земе од паднатите ореви. Летно време, имаш војна кој да паркира под сенката. И, што? Ми смета? Ми смета паркирањето. И имам намера да викам пајак на секое. Другото? Нормални комшиски односи. Барем во Македонија се нормални. Сакам да го избегнам сето ова? Ќе ги исечам дрвјата и решен проблем. Кој губи? Јас! Зошто да немам некоја слива или орев? Заради лисја во есен? Ма дај. А, за примерот, во друга прилика :)
Искрено и јас кога користам мастика хартијата отпадокот си го ставам во џеб па го фрлам кога ќе најдам на контејнер низ град, или па и дома си го фрлам во канта па после тоа носам да фрлам во контејнер.
Користам и него бонбони и со нив отпадот истото го правам.
Супер и ти ако правиш така.
А зградите и ѓубрето од лисјата. Сериозно мислиш дека ако има според закони општина да треба да го чисти ѓубрето, дека така и ќе биде во реалноста?
Што ако наплаќа општина за тоа пари од станарите?
Ова е Македонија и балкан и овде има само закон кога нешто треба да се наплати, а кога треба да се возврати тогаш никој никаде го нема.

А за ова моево треба да си дадеш одговор, а не да бегаш со: А, за примерот, во друга прилика.
Дај одговор а не да бегаш.

Еве ти еден пример со тоа што ти го застапуваш како неприкосновено право на сопственост.
Две ниви соседни, на едната нива земјоделецот си садеше секоја година различна полјоделска култура ( една година ќе садеше пченица, следната година пченка, па следната јачмен, некогаш овес, па пак пченица и така во круг) и земјоделецот така си ја садеше нивата со децении.
А соседната нива долго време стоеше необработена, бидејќи сопственикот беше полицаец во град живееше и работеше на служба.
И помина време, полицаецот замина во пензија, и имаше некоја викендица во близина на нивата, и бидејќи тој немаше механизација од трактор и слично, зема на нивата си посади ореви дрвја.
Но гледај сега меѓата помеѓу тие две ниви е долга околу 300 метри, и полицаецот мангуп земал и посадил ореви дрвја во својата нива но на само 10 сантиметри од меѓата, и за неколку години оревите дрвја букнаа и гранките отидоа преку 2 метри во нивата на земјоделецот кој од тие 2 метри гранки не може да си ја оре и работи на мир својата нива и не може да вади храна за себе и за стоката како што вадел претходно.
Нормално земјоделецот фин и културен човек уште кога биле дрвјата ореви засадени му кажал на полицаецот дека не треба да сади дрвја толку блиску до меѓата и дека гранките ќе пречат на земјоделецот да ја ора нивата, но полицаецот нормално му кажал дека за тоа не му е гајле.
Значи целиот тој ред од околу 300 метри кај беше линијата и меѓата помеѓу двете ниви на само 10 сантиметри од меѓата имеше заседено долг ред од дрвја ореви, и на преку 300 метри имаш 2 метри гранки од дрвја во нива на земјоделецот кој не можеше од тие гранки да ора и да ја обработува нивата.
Ова не е измислен, туку вистинит пример.

Секако ти гледам во овој случај ќе бидеш на страната на полицаецот со тоа неприкосновено право на сопственост и приватност.
Се надевам не си судија или обвинител, мада имаме и такви судии и обвинители затоа така и оди се во ова општество.
 
Т

Триптико

Гостин
@Dallas Mavericks немав време да објаснувам за примерот, затоа беше во друга прилика. Случајот е или измислен (и покрај тоа што можеби постои во реалноста...некој лаже од двајцата) или не е точно опишан. Сега ќе ти кажам и зошто:
- орев како дрво нема никакви шанси да пушти 2 и повеќе метри гранки за неколку години. Мојот е околу 40 години стар и најголемата гранка (од око мерено) е 5 метри.
- ако не си имал контакт со такво дрво (збориме за садење, растење и добивање плод), истото го садат исклучиво луѓе (има исклучоци) над 50 год. Татко (мајка не сум сретнал) го сади за своите деца, или внуци (тој нема да доживее да го види развиен)
- најважното, НИКОЈ не сади орев, посебно не во толкава количина баш на меѓа (нека е и пола метар од неа). Луѓе што садат ореви (не сами да никнат) го прават тоа за да собираат плод за јадење и за да имаат сенка во лето. Која е логиката да имаш сенка во ќош на нива и пола род да паѓа кај комшијата? Зошто некој лаже: дури и да е точен примерот, полицаецот и селанецот ќе умрат пред оревот да биде развиен и да "прави штета". Нивните деца можеби ќе имаат проблем, а може и нема. Однапред предвидувања "што би било, кога би било" за мене е моронски. Полицаецот не гради нуклеарна централа, па да се знае дека 100% ќе има проблем. Во поглед на бројот на дрвца: на 300м должина, најмногу што може да се насадат се 10-15 дрвја. Замисли, едно да дава околу 50кг плод, по истекот на 20-30 год. Тоа значи дека, околу 20-30кг ќе бидат кај селанецот. Што од ветер, што од гравитација. Ако на џандаров не му е до јадење, тогаш селанецов е во добивка и треба да е мутав да се буни. 10 дрвја по 20кг (претпоставка) се 200кг орев. Нека е пола од ова, тоа се горе долу 2500 евра годишно, за месец/два собирање. Кога со пченица ќе заработи толку и која количина му е потребна, знаеш? Според горното, нема човек што сади толку блиску до меѓа, а, ако има, другиот нека си ќути и нека си користи. Да не се фатиш и за корењата, ќе ти го кажам уште и ова. Бројот на дрвја е намерно толку мал, затоа што нивните корења ќе се испреплетат, па ќе се "гушат" еден со друг. И за крај, оревот кај мене во двор е на 10м од куќа. Третина крошна е над покрив и во лето имам природна клима. Кај мене во соба е МРАЗ ладно, иако надвор е 40+ ;) Досега, ако корењата беа проблем, куќата одамна ќе ја немаше :) Ова, од здрав разум е вака. Ако сакаш правнички, има и други две варијанти. И во двете добиваат или едниот, или другиот. И двајцата можат да тужат (секој во една) и двајцата ќе добијат.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.790
Поени од реакции
15.695
@Dallas Mavericks немав време да објаснувам за примерот, затоа беше во друга прилика. Случајот е или измислен (и покрај тоа што можеби постои во реалноста...некој лаже од двајцата) или не е точно опишан. Сега ќе ти кажам и зошто:
- орев како дрво нема никакви шанси да пушти 2 и повеќе метри гранки за неколку години. Мојот е околу 40 години стар и најголемата гранка (од око мерено) е 5 метри.
- ако не си имал контакт со такво дрво (збориме за садење, растење и добивање плод), истото го садат исклучиво луѓе (има исклучоци) над 50 год. Татко (мајка не сум сретнал) го сади за своите деца, или внуци (тој нема да доживее да го види развиен)
- најважното, НИКОЈ не сади орев, посебно не во толкава количина баш на меѓа (нека е и пола метар од неа). Луѓе што садат ореви (не сами да никнат) го прават тоа за да собираат плод за јадење и за да имаат сенка во лето. Која е логиката да имаш сенка во ќош на нива и пола род да паѓа кај комшијата? Зошто некој лаже: дури и да е точен примерот, полицаецот и селанецот ќе умрат пред оревот да биде развиен и да "прави штета". Нивните деца можеби ќе имаат проблем, а може и нема. Однапред предвидувања "што би било, кога би било" за мене е моронски. Полицаецот не гради нуклеарна централа, па да се знае дека 100% ќе има проблем. Во поглед на бројот на дрвца: на 300м должина, најмногу што може да се насадат се 10-15 дрвја. Замисли, едно да дава околу 50кг плод, по истекот на 20-30 год. Тоа значи дека, околу 20-30кг ќе бидат кај селанецот. Што од ветер, што од гравитација. Ако на џандаров не му е до јадење, тогаш селанецов е во добивка и треба да е мутав да се буни. 10 дрвја по 20кг (претпоставка) се 200кг орев. Нека е пола од ова, тоа се горе долу 2500 евра годишно, за месец/два собирање. Кога со пченица ќе заработи толку и која количина му е потребна, знаеш? Според горното, нема човек што сади толку блиску до меѓа, а, ако има, другиот нека си ќути и нека си користи. Да не се фатиш и за корењата, ќе ти го кажам уште и ова. Бројот на дрвја е намерно толку мал, затоа што нивните корења ќе се испреплетат, па ќе се "гушат" еден со друг. И за крај, оревот кај мене во двор е на 10м од куќа. Третина крошна е над покрив и во лето имам природна клима. Кај мене во соба е МРАЗ ладно, иако надвор е 40+ ;) Досега, ако корењата беа проблем, куќата одамна ќе ја немаше :) Ова, од здрав разум е вака. Ако сакаш правнички, има и други две варијанти. И во двете добиваат или едниот, или другиот. И двајцата можат да тужат (секој во една) и двајцата ќе добијат.
кога сме кај оревите, нашите селани имаат некој догми.. прво знам за случки засадил 2-3 ореви, внатре во својата нива, не на меѓи, му влегле и му уништиле 2, требало највеќе 1 орев по нива... незнам да засадиш насад на 20-на ореви, па и во сред нива да се ќе имаш големи проблеми...
 
Т

Триптико

Гостин
кога сме кај оревите, нашите селани имаат некој догми.. прво знам за случки засадил 2-3 ореви, внатре во својата нива, не на меѓи, му влегле и му уништиле 2, требало највеќе 1 орев по нива... незнам да засадиш насад на 20-на ореви, па и во сред нива да се ќе имаш големи проблеми...
Зависи од површината. Кај дворот е 250м2 и има само еден. Кажуваа луѓе по светот има ниви...крајот не се гледа. Тие немаат таков проблем.
 
Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
@Dallas Mavericks немав време да објаснувам за примерот, затоа беше во друга прилика. Случајот е или измислен (и покрај тоа што можеби постои во реалноста...некој лаже од двајцата) или не е точно опишан. Сега ќе ти кажам и зошто:
- орев како дрво нема никакви шанси да пушти 2 и повеќе метри гранки за неколку години. Мојот е околу 40 години стар и најголемата гранка (од око мерено) е 5 метри.
- ако не си имал контакт со такво дрво (збориме за садење, растење и добивање плод), истото го садат исклучиво луѓе (има исклучоци) над 50 год. Татко (мајка не сум сретнал) го сади за своите деца, или внуци (тој нема да доживее да го види развиен)
- најважното, НИКОЈ не сади орев, посебно не во толкава количина баш на меѓа (нека е и пола метар од неа). Луѓе што садат ореви (не сами да никнат) го прават тоа за да собираат плод за јадење и за да имаат сенка во лето. Која е логиката да имаш сенка во ќош на нива и пола род да паѓа кај комшијата? Зошто некој лаже: дури и да е точен примерот, полицаецот и селанецот ќе умрат пред оревот да биде развиен и да "прави штета". Нивните деца можеби ќе имаат проблем, а може и нема. Однапред предвидувања "што би било, кога би било" за мене е моронски. Полицаецот не гради нуклеарна централа, па да се знае дека 100% ќе има проблем. Во поглед на бројот на дрвца: на 300м должина, најмногу што може да се насадат се 10-15 дрвја. Замисли, едно да дава околу 50кг плод, по истекот на 20-30 год. Тоа значи дека, околу 20-30кг ќе бидат кај селанецот. Што од ветер, што од гравитација. Ако на џандаров не му е до јадење, тогаш селанецов е во добивка и треба да е мутав да се буни. 10 дрвја по 20кг (претпоставка) се 200кг орев. Нека е пола од ова, тоа се горе долу 2500 евра годишно, за месец/два собирање. Кога со пченица ќе заработи толку и која количина му е потребна, знаеш? Според горното, нема човек што сади толку блиску до меѓа, а, ако има, другиот нека си ќути и нека си користи. Да не се фатиш и за корењата, ќе ти го кажам уште и ова. Бројот на дрвја е намерно толку мал, затоа што нивните корења ќе се испреплетат, па ќе се "гушат" еден со друг. И за крај, оревот кај мене во двор е на 10м од куќа. Третина крошна е над покрив и во лето имам природна клима. Кај мене во соба е МРАЗ ладно, иако надвор е 40+ ;) Досега, ако корењата беа проблем, куќата одамна ќе ја немаше :) Ова, од здрав разум е вака. Ако сакаш правнички, има и други две варијанти. И во двете добиваат или едниот, или другиот. И двајцата можат да тужат (секој во една) и двајцата ќе добијат.
Забораваш дека пензионираниот џандар е беспослен човек со викендичка во близина на нивите, и често престојува додека не фати студено време во викендицата, а потоа во зима си оди во град во стан.
А земјоделецот е човек кој чува стока, крави, свињи, живина, работи и уште многу ниви и нема баш време за заебанции од типот да бере плодови во нива.
И да, џандарот нема само да ги јаде оревите туку и ќе ги продава. Не е чудовиште па сам да ги јаде сите тие ореви кога ќе раѓаат дрвјата.
И не ве разбирам и тебе и другиот член зошто не можело на нива некој да посади повеќе дрвја со ореви?
Не гледате дека се земаат субвенции од ореви?
И дека има ниви со ореви дрвја? Исто има сега модерно е се садат ниви со бадеми и лешници, па се продаваат плодовите на Италијанците за Нутела да произведуваат.
И нивата со ореви не му е блиску до неговото стопанство па да оди често таму.
Ти не ги разбираш земјоделците кои што чуваат стока тие не се толку слободни со време па да се моткаат по ниви и да берат плодови, тие си работат своја земја и сакаат да се слободни во користењето на своја земја.

Немаат некои земјоделци време ниту желба за такви игри како што ги спомнуваш, па да берат ореви.
Едно е човек од град уште пензионер, а друго некој што работи десетици хектари земја, тоа човеку треба да се чистат стрништа, да се оре, да се сее, задрљаат нивите, па прскање со хемикалии од инсекти житата, па молење бога да пушта дожд а да не пушта град, па жнеење.


И од каде ти тоа дека од 100 кг ореви ќе има 2500 евра годишно?
Ако земе да ги чисти оревите од 100 кг 20% најмалку оди на отпад, лушпата тежи кај оревите.

Од кај знаеш дека џандарот беспослен нема да оди во нива на земјоделецот да си ги собира плодовите?
И дека баш некој ќе го види сето тоа и ќе биде сведок на суд?

Џандарот ќе начека рано наутро кога нема луѓе по ниви и ќе ги бере плодовите, впрочем викендичката му е блиску, па си го може тоа.
Знам сам за ваквиве работи, луѓе кои немаат викендици блиску до ниви, кога е сезона на готови производи од ниви, знаеш има луѓе одат и крадат кромид, лук, компир, пченка, па немало џандарот во соседна нива да бере ореви.

Овој случај не е измислен. Постои случајот.
Се пикнал блиску меѓа затоа што понатаму во својата нива оставил повеќе простор помеѓе редовите за да се развијат дрвјата.
 
Т

Триптико

Гостин
Мислев Ireal е невозможен, ама ти си бил ужас! Тужи го комшијата за две дрвца и нека ти се смее цело маало и цел суд. Што да ти кажам друго? Јас ти кажувам како што е, ти ми кажуваш што ќе прави џандарот. Разбери дека и двајцата ќе бидат мртви додека тие ореви дадат плод и се развијат до степен да прават штета! Во твојот случај се дрвја што не можат да направат ништо, освен да летне некој лист кај тебе. Гранките што ќе бидат над оградата во твој двор можеш ти да ги исечеш, или комшијата да го кастри дрвцето додека е младо и да нема такви гранки.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Со вакви работи се замара само човек без работа. Седи дома, гледа што прават соседите и ја планира штетата од листовите од дрвото.
25-26год си, а не 65 год.
Џабе во секоја тема се кажуваш, дека си со факултет кога се однесуваш како некој селанец со 4 одд. :D


Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom