Сите ученици и студенти да си седнат на своите клупи

Член од
3 мај 2019
Мислења
18.318
Поени од реакции
9.895
Тие уште не почнаа саглам да учат а овие крајот на годината кога ќе бил кажуваат...е свашта....информациии невидени:facepalm:
 
Член од
21 март 2014
Мислења
515
Поени од реакции
378
и што е решението?
да ги пуштиме у школо, нек си ебат матер, нек се испозаразат....инаку, учебната ќе траела до крајот на август
Па реално, немаш уникатно единствено решение кога имаш секакви типови на луѓе, за мене најдобро решение е да има тоа основно образование до 4то и после кој кај сака нека тера, колку и да звучи сулудо реално многу луѓе незнаат општи податоци пример површина на МК, прв претседател, не ни сакаат да знаат, знам луѓе што им требаа врски да се запишат средно и тоа многу ниски поени, и нормално со врски си успева секој случај, а од друга страна пак денес за ич пари 500-600 мкд можеш да се едуцираш а доказ за тоа може да видиш во децава што одат по меѓународни натпревари на пример, иницијативата може е од професор, ама потоа или е од факултетски професори или е исклучиво online, така да ако земам да ја дискутирам мојата теза тоа ќе биде дека џабе плаќаме дузина професори, а тие што ги бива да си отворат приватно па во принцип сами да си бираме кај кого ќе учиме, на тој начин да биде задолжително, но тоа е друга дискусија, поентата ми е дека не е само учењето по школите.

Сепак училиштето е најважната социјална установа, тука се дебатира, се греши и се поправа, се добива шанса, а за дискусијата затворен објект нема врска, средношколци пример ќе посетуваат теретани, кафичи, ресторани, колку и да е затворен сигурно нема да чека вакцина цел живот, а еве на пример помалите ќе слават роденден во игротека. Нема да го пуштите вашето дете на роденден? Еве го пуштате таму некое друго дете е заразено крај на приказна. Дома гости нема да ви идат? Или бункер да правиме дома со мрежа, па ќе снемате мрежа, кабел операторот ќе ви донесе covid-19.

Решението е тоа кој како сака да прави, во секој друг случај некој е обесправен, a на крајот од денот секој си носи последица за своите постапки, затоа што ако размислуваме вака затварање училишта вирусот си дојде преку граница а не од училиште, така да земете бунете се за тоа движење, или пак аргументот е касно е веќе па ајде сега само ќе „лечиме“ колку што ни дава силата, нормално по ученици и студенти а ваучери за туризам се супер.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.706
Поени од реакции
36.371
... кај да е,
едно од реалните решенија е да се прилагоди учебната година кога коронавирус е „најслаб“, а нема присуство на други вируси, тоа значи дека првенствено не треба да се смени начинот на учење (виртуелно/ физичко), туку треба да се смени сезоната да учебната година да биде во лето, а зимно време да бидат децата распуштени (дома),

Distance-learning_173b483fd84_medium.jpg tenor.gifoipk.gif

...зимскиот распуст што си беше еден месец во зимски период ќе треба да биде во лето и тоа поделен на два дела, да можат децата да идат на летен одмор (море, езеро) и тоа поделено меѓу основци еден термин, други друг термин, и на ист начин и кај средношколци едни еден термин, други друг термин, а зимно време кога ќе има полоши услови на затворено и повирулентен коронавирусот дополнително присуство на други вируси, е тогаш сите дома 2,3 месеци (ноември, декември, јануари),
образованието мора да ги смени месеците на учебна година во лето, а да се распуштат зимски период!

tenor.gifza.gif fc2c18e33a788b48a4bcd50943ea7d28.gif ClearcutLiveBongo-size_restricted.gif

...инаку ова виртуелно образовање е целосен промашај, ние имаме генерации кои се неписмени, а со технологијава неписменоста само ќе се потврди и ќе се продолжи, а за предавачите да не коментирам тоа е друга приказна на задавање само задачи без труд некој да разбере,а родителите треба да ја превземат улогата на предавачите (учители, наставници, професори)!

XDP7j8.gif tenor.gifed.gif

... јас промената ја замислувам како да сме Австралија ама тука во Македонија, па зима е од јуни- август, а лето декември-фебруари, све друго ќе биде мачење со отвори- затвори училишта, а учењето со физичко присуство не може да се спореди и замнеи со виртуелно кое ќе биде без ефект и едно мачење на ученикот пред мониторот, а богами голема мака и за родителот!
 
Последно уредено:
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Тие уште не почнаа саглам да учат а овие крајот на годината кога ќе бил кажуваат...е свашта....информациии невидени:facepalm:
Не може до 31 август да трае школска година, смешно е ... На крајот, ако сакаат да го надополнат септември (еден месец), нека го надополнат со саботи, на пример, и до сега имало слични работи ...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.706
Поени од реакции
36.371
Не може до 31 август да трае школска година, смешно е ... На крајот, ако сакаат да го надополнат септември (еден месец), нека го надополнат со саботи, на пример, и до сега имало слични работи ...
.. нема да биде воопшто смешно, туку потреба! исто како што не им е смешно некои да чекаат Нова Година без снег по купачи костим на море!
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
.. нема да биде воопшто смешно, туку потреба! исто како што не им е смешно некои да чекаат Нова Година без снег по купачи костим на море!
Сега го прочитав твоето претходно коментирање, за целосна измена на времетраење на школската година ако се работи, тоа е друго. Ама дека на 1 октомври сега почнаа, не ми е логично после цело лето да учат
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.706
Поени од реакции
36.371
Сега го прочитав твоето претходно коментирање, за целосна измена на времетраење на школската година ако се работи, тоа е друго. Ама дека на 1 октомври сега почнаа, не ми е логично после цело лето да учат
...тоа е погрешна проценка колку да се рече дека се прави нешто, како мува без глава, лета таму ваму и само брмчи!
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
...тоа е погрешна проценка колку да се рече дека се прави нешто, како мува без глава, лета таму ваму и само брмчи!
Не те разбрав сега, за која проценка велиш погрешна е?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.706
Поени од реакции
36.371
Не те разбрав сега, за која проценка велиш погрешна е?
околу пандемијава со коронавирус која очигледно ќе трае и тајмингот на школството воопшто како го планираат сега!
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
околу пандемијава со коронавирус која очигледно ќе трае и тајмингот на школството воопшто како го планираат сега!
Е да, па излезе дека никој не предвиде правилно во врска со коронавирусот. Ама од сега ќе треба да научиме да живееме некако и покрај вирусот, ако не дојде во меѓувреме и зомби апокалипса (се шалам, се шалам) :)
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.706
Поени од реакции
36.371
Е да, па излезе дека никој не предвиде правилно во врска со коронавирусот. Ама од сега ќе треба да научиме да живееме некако и покрај вирусот, ако не дојде во меѓувреме и зомби апокалипса (се шалам, се шалам) :)
... да беа саглам овие досега цело лето на отворено ќе се одржеше првото полугодие... ем граници затворени нема море ова она и децата со едно столче во вид на бастум или стап ( во Веро само 200 ден) отвори со растојание и седни дали во парк, училишни дворови, плажа ( Охрид, Струга, Дојран)
fs940l-1.jpg fs9112l-1-300x300.jpg

ама како секогаш политиката е на прво место, избори, афери...на ти дај ми го... и тоа!
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.318
Поени од реакции
9.895
:)@bijons duso, jes da imame ludaci na vlast, ama nikogas ne bi predlozile skoslkata godina da trae do 31 avgust, ni jas ne se soglasuvam....
Ako te cujat vrabotenite od turistickite I ugostitelskite dejnosti, ke bide tesko tebe:vozbud:
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Политичарите почнаат свечено да го отвораат и првиот училишен ден :D :D :D
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.706
Поени од реакции
36.371
:)@bijons duso, jes da imame ludaci na vlast, ama nikogas ne bi predlozile skoslkata godina da trae do 31 avgust, ni jas ne se soglasuvam....
Ako te cujat vrabotenite od turistickite I ugostitelskite dejnosti, ke bide tesko tebe:vozbud:
...па кога има пандемија што ќе прават туристичките агенции со затворени граници, од нас ќе живеат за да идеме два дена Дојран или викенд во Охрид?
... ќе се преориентираат за зимски туризам!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom