Се за религијата на Евреите

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Фала ќе ја гледам репортажата за Рамзес 2 ја имам програмата Супер Ртл на сателитот Хотбирд еве фрекфенцијата за сите заинтересирани ако ја немаат ова програма.

Frequency -10.936
Pol.- Vertical (v)
Scram- Luxcrypt

Репортажата е за како го пронајдоа во морето кое се удави кога Рамзес 2 го гонеше на Муса а.с. Многу интересно.
Mислам дека фараонот кој се удавил во Црвеното Море гонејќи го Мојсеј/Муса бил фараонот Мернемптах а не Рамзес ll.
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Mислам дека фараонот кој се удавил во Црвеното Море гонејќи го Мојсеј/Муса бил фараонот Мернемптах а не Рамзес ll.
Рамзес 2 е. Ќе ја гледам вечерва репортажата и ќе ти кажам. Мислам дека цела Историја ќе ја кажуваат за фараонот Рамзес 2 од почеток до крај.
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Рамзес 2 е. Ќе ја гледам вечерва репортажата и ќе ти кажам. Мислам дека цела Историја ќе ја кажуваат за фараонот Рамзес 2 од почеток до крај.
Можеби,незнам.Јас читав во една книга дека во Египет била пронајдена гробница со 16 саркофази но 15 мумии.А тој празниот саркофаг бил на фараонот Мернемптах кој наводно се удавил во Црвеното Море гонејќи ги Евреите.

At least as early as Eusebius of Caesarea, Ramesses II was identified with the pharaoh of whom the biblical figure Moses demanded his people be released from slavery.
This identification has often been disputed, though the evidence for another solution is likewise inconclusive as critics point out that Ramesses II was not drowned in the Sea. The primary Exodus account itself makes no specific claim that the pharaoh was with his army when they were "swept ... into the sea";[62] only Psalm 136 implies this.[63][64] According to Islamic tradition, his 13th son Merneptah was the Pharaoh of the Exodus. Unlike biblical claims, some hadith place his place of drowning at the Great Bitter Lake near the Suez.
Critics of the theory also emphasize that there is nothing in the archaeological records from the time of Ramesses' reign (or that of others) to confirm the existence of the Plagues of Egypt, and doubt has been cast on the reality of the Exodus
[википедија]
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
А пишува дека бил задавен во Егзосудот или во Псалмите ?
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
А пишува дека бил задавен во Егзосудот или во Псалмите ?
Мислам дека во Егзодусот не е спомнато името на фараонот.Именуван е само како ’’фараон’’.Но дека Рамзес ll владеел во времето на Мојсеј некои истражувачи го посочуваат него како фараонот на Егзодусот.
 
Член од
20 мај 2010
Мислења
58
Поени од реакции
1
Е шо е работава со реопртажата де? Јудеизмот дали е навистина она што е претставен и дали Муса а.с бил навистина Божји пратеник ? Мислам дека таму нешо друго кажуваа, колку шо успеав да сфатам.
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Е шо е работава со реопртажата де? Јудеизмот дали е навистина она што е претставен и дали Муса а.с бил навистина Божји пратеник ? Мислам дека таму нешо друго кажуваа, колку шо успеав да сфатам.
И што кажаа?
 
Член од
20 мај 2010
Мислења
58
Поени од реакции
1
И што кажаа?
Па не знам бе, слабо германски разбирам ама мислам дека нешо чудни работи кажаа. За Муса а.с мислам муабетот беше дека не е Божји пратеник, не знам навистина :toe:
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Нека ми даде некој линк од Егзодусот на македонски јазик да видам што пишува таму за фараонот.

Иначе во емисијата не знам што точно се работеше но мислам дека истражуваа зошто бегаше Мојсеј од војската на фараонот низ морето.
Еве го фараонот во Црвеното Море
chariotw2.jpg

saudi.jpg
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Закован е право :pos2:



Имаше многу научници, Французи, Германци, Американци, а имаше и Рабин и Свештеник и еден од Муслиманите не знам дали беше Даија или Оџа :vozbud:



Па не знам бе, слабо германски разбирам ама мислам дека нешо чудни работи кажаа. За Муса а.с мислам муабетот беше дека не е Божји пратеник, не знам навистина :toe:
Кажуваа дека се молел на сонцето афф, ама пред да ја добие објавата па кажуваа затоа имало бран од сонцето кој го спречил фараонот. Сега не знам колку е точно ова јас така разбрав пошто не знам многу Германски.
Иначе докажаа дека мумијата е фараонот Рамзес 2 кој се удави во морето исто како што пишува во Куранот, само во Куранот што не го пишува името од фараонот.
Плус пишува дека ќе биде изваден како знамение.


[10:90]
I Mi prevedosmo preko mora sinove Israilove, a za petama su im bili faraon i vojnici njegovi progoneći ih ni krive ni dužne. A on, kad se poče daviti, uzviknu: "Ja vjerujem da nema boga osim Onoga u kojeg vjeruju sinovi Israilovi i ja se po

[10:91]
Zar sada, a prije si neposlušan bio i razdor sijao?!

[10:92]
Danas ćemo izbaviti samo tijelo tvoje da bi bio poučan primjer onima poslije tebe"- ali mnogi ljudi su ravnodušni prema Našim poukama.



И оваа го спомнаа од Куранот.
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Па не знам бе, слабо германски разбирам ама мислам дека нешо чудни работи кажаа. За Муса а.с мислам муабетот беше дека не е Божји пратеник, не знам навистина :toe:
Муса бил божји пратеник,само незнам на кој Бог.
Закован е право
Кој бил закован право?
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Кој бил закован право?
Фараонот во морето на сликите не гледаш колку јако е ? :tv:

Еве иначе пишува и во Стариот Завет..
Излез: 10:19 и Господ го смени ветерот во силен западник, што ги потфати скакулците и ги однесе кон Црвеното Море. Ниту еден единствен скакулец не остана, ниту во кој и да е крај на Египет.
13:18 Затоа Бог го поведе народот по заобиколувачки пат, низ пустината кон Црвеното Море. Израелците ја напуштија Египетската Земја вооружени.
15:4 Ја фрли во морето фараоновата кола и неговата војска; цветот на неговите штитоносци Црвеното Море го голтна.
15:19 Кога фараоновите коњи, неговите коли и коњаници слегоа во морето, Господ ги врати на нив морските води, откако Израелците поминаа среде море по суво.

Ама тука не пишува дека ќе го извадат како знамение. :pipi:

--- надополнето ---

П.С фала за линкот уште еднаш..
 
Член од
20 мај 2010
Мислења
58
Поени од реакции
1
Crusader дали во библијата е спомнато дека Муса а.с убил човек и дали е спомнато како го убил, кога, кого, зошто и каде ?
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Ама тука не пишува дека ќе го извадат како знамение.
Епа по ова му иде дека фараонот од Егзодусот не бил Рамзес ll бидејќи мумијата на Рамзес е пронајдена во гробница и денес се наоѓа во музеј,а тој другиот фараон останал во морето. :)

Crusader дали во библијата е спомнато дека Муса а.с убил човек и дали е спомнато како го убил, кога, кого, зошто и каде ?
Мислам дека не е спомнато,но не ме фаќај за збор,сепак провери си.
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Епа по ова му иде дека фараонот од Егзодусот не бил Рамзес ll бидејќи мумијата на Рамзес е пронајдена во гробница и денес се наоѓа во музеј,а тој другиот фараон останал во морето. :)
Е па кој е фараонот што е пронајден во црвеното море ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom