Се бара медицинско лице за превод

GordonGoldader

Brother Nature
Член од
18 јануари 2014
Мислења
445
Поени од реакции
599
На медицински студии сум моментално, имам полагано FC1 со В оцена положено (78/100), и сум поспособен да си ги преведувам книгиве од преводите на владата.
Зошто не сум способен за превод?
 
I

izotop

Гостин
Секој си знае за свои пари што ќе најми, но кога веќе сме на јавен форум ќе искоментирам.
Мене ми е ова конфузно. Од една страна условите се поставени така да ги елиминира сите доктори кои не се (суб)специјалисти со повеќе од 2 години искуство, дури и специјализантите од таа област ги елиминира, а од друга страна дозволува да се пријават други медицински лица надвор од професијата лекар.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Секој си знае за свои пари што ќе најми, но кога веќе сме на јавен форум ќе искоментирам.
Мене ми е ова конфузно. Од една страна условите се поставени така да ги елиминира сите доктори кои не се (суб)специјалисти со повеќе од 2 години искуство, дури и специјализантите од таа област ги елиминира, а од друга страна дозволува да се пријават други медицински лица надвор од професијата лекар.
Клиничките студии имаат посебни критериуми кои (најчесто) се логични само за спонзорот на студијата (производителот на лекот).
Колку што ми е познато овие услови кои се наведени тука не се наметнати од GCP протоколите туку самиот спонзор ги определува. Зошто така решиле веројатно не може да одговори ни авторот на темата, како што ми изгледа тој е само „гласник“.
 
Член од
9 февруари 2012
Мислења
16
Поени од реакции
2
Секој си знае за свои пари што ќе најми, но кога веќе сме на јавен форум ќе искоментирам.
Мене ми е ова конфузно. Од една страна условите се поставени така да ги елиминира сите доктори кои не се (суб)специјалисти со повеќе од 2 години искуство, дури и специјализантите од таа област ги елиминира, а од друга страна дозволува да се пријават други медицински лица надвор од професијата лекар.
Условите не ги елиминираат оние кои не се (суб) специјалисти. Ги елиминираат студентите или специјализантите. Како што беше посочено, тоа се услови зададени од нарачателот. Кандидатот треба да има искуство со такви пациенти, не значи да работи секој ден со такви лица. Може да е општ лекар, медицинска сестра во општа пракса и слично.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom