Сертификати за слободен софтвер

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Не знаев каде да ја поставам темата....ако е на погрешно место нека ја преместат модераторите.
Значи,сертификати за мајкрософт кои се плакат и до 2000 евра ги има насекаде.Од македонските познати се семос http://www.semosedu.com.mk/
Но,бидејки јас мајкрософт не ги обожавам,дома користам слободен софтвер,на мобилниот имам андроид (исто така базиран на линукс) сакам да знам дали постојат сертификати за линукс,и дали се плакаат да полагаш?Кои се можностите?Фала многу.
П.С се надевам нема да има мислења од типот што ке ти е,и слично.Фалаоднапред.
 
Г

Грејвдигер

Гостин
RedHat курсеви имаш во INet: http://redhat.inet.com.mk/

· RHCT – Red Hat Certified Technician
· RHCE – Red Hat Certified Engineer

За друго кај нас не знам дали има.
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Само не разбрав....
пред да полагаш тестот,мора да ги слушаш предавањата кои се плакат?Дали можеш сам (без пари) да научеш од е-книги и потоа да го полагаш тестот бесплатно и да имаш сертификат или тоа е целата финта кај сертификатите? (да се плака тестот и потоа ти дават сертификат)
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Би требало да може и само да се полага за сертификатот, контактирај ги на мејловите што се оставени на страницата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom