Семинарски, состави, есеи, задачи

Член од
23 септември 2009
Мислења
3
Поени од реакции
0
Тим од магистри по економски науки и дипломирани економисти на департмани финансиски менаџмент, менаџмент, маркетинг, економија, надворешна трговија кој ви нуди стручна помош при изработка на вашите проекти: (семинарски работи, стручни и дипломски трудови) помош при подготовка на вашите испити и професионалан издработка на бизнис планови.

Posetete go sledniot link:
http://seminarskiraboti.wordpress.com/about/
 
S

smart ass

Гостин
и драги овде завршуваат човечките односи...доаѓаме во пословен работен однос.
 
С

Спенсер

Гостин
реченица-две, за состав на тема- Најтешка и најдобра работа е да владееш со самиот себеси...?
 
Z

ZeroStyle

Гостин
Му се наоѓа на некој нешто повеќе за квинтно тркало, како се образуваат скалите надоле/нагоре etc?:smir:
 
S

smart ass

Гостин
реченица-две, за состав на тема- Најтешка и најдобра работа е да владееш со самиот себеси...?
:raz::raz:

ај беља.....реченица

абе неспан сум....:tapp::tapp:


ајде ајде налет...ќе довршам за некое време ај ќе почнам сега

уствари кафе првин па после.

еве го.....само види таму печатни грешки и заградите.

ова излезе 2.5 страни фонт 12 стандард...ко шо го пишев така е постирано:toe:

Денес живееме во општество кое е презаситено од конфликти,бура на идеи од кои некои грешни а некои не,времето ќе покаже,затоа важно е пред се да останеме имуни на субјективитетот кој го имаме сите но барем до мера која нема да се одрази негативно на нас.
Имаме навистина многу негативни појави(покрај позитивните) на модерниот начин на живеење кој е бурен и стресен.Сведоци сме на раѓање на Интернет популација која е под дејство на насилнички содржини кои ќе влијаат врз идниот развој на индивидуата,понатаму овде се и акционите филмови потоа ако го додадеме и влијанието на медиумите уличната школа... ќе видиме дека буквално вистинското ЈАС несвесно се претопува во мнозинството кое патем и е несвесно дека е роботизирано и предвидливо.

Ќе се запрашам:Дали и јас би сакал да бидам дел од мнозинството??
Макар роботизиран ама барем свесен за тоа,се разбира не би прифатил но и не е лесно да се одолее на предизвиците и искушенијата низ кои не води животот па затоа треба да внимаваме на нашите постапки,всушност баш предизвикот да им одолееме на искушенијата,на медиумите едноставно да можам да филтрирам информации и притоа да селектирам кои се поволни а кои не-дали домашно и училишно образование,факултет...улична школа..компјутерски игри И.Т.Н. е најтежок.
Би се запрашале зошто баш предизвиков е тежок,а и одговорот не ни бега бидејќи е примамливо и еднострано разбрано како позитивно па дури и на моменти браниме нешто за кое не сме свесни дека навистина е ОНА ВИСТИНСКОТО.

Очигледно не е и баш лесно да се одолее на задоволствата материјални,елитистичките погледи и желбата за моќ,но дали ќе биде негативно ако успееме да се контролираме самите себеси иако е тешко тоа може да се изведе имаме примери на поединци кои се делат од мнозината по позитивни особини.
Покрај примерите доста важно е и образованието,воспитанието педагошкиот пристап за да една личност остане личност-наместо лик(ликови имаме у романи....измислени) покрај образованието важна улога има и самокритичноста,имено мораме да бидеме самокритични но и да прифаќаме туѓи критики-тоа ќе не води кон подобри резултати исто така треба и ние да внимаваме кога критикуваме.тука се јавува субјективитетот всушност полека сме наведени до субјективноста едноставно човечка особина е,но тоа и не значи да дозволиме да ни се заслепи здравиот разум.

Јасно е веќе како би успеале да ја завршиме најтешката работа со правилно филтрирање на информациите од нашето опкружување(училиште,соседство гејој)но само со претходно исполнетите услови кои и можат да се стекнат порано или подоцна.
Интересно е што ако ја завршиме најтешката работа-да владееме со самите себе,дали тогаш би се обиделе да им се наметнеме на другите дали ние тогаш имаме скриен АС под ракавот??

Дали навистина е најдобра работа или како што велат американците Well Done.
Дали ова е предноста на владеењето со самиот себе?
Дали ако сам сте господар морате да имате слуги,односно дали веќе Вашата предност ќе стане недостаток и ќе води кон репрограмирање на роботизираните индивидуи??
Се разбира не-барем не во негативна смисла бидејќи веќе успеавме да се “ослободиме”
Од илузиите на материјалниот свет што значи дека нашата активност би била воглавно позитивна без задни намери,а кога веќе имаме зацртана цел пред нас и имаме свое ЈАС,не сме подложни на манипулација тогаш едноставно целта ќе ја оствариме.(секако ако е реална и изводлива)
Мора да забележам дека кога веќе владееме со самите себе тогаш сме и свесни за негативните појави околу нас и сигурно би се потрудиле да ги минимизираме според ова општество во кое индивидуите веќе сами се контролираат(во извесна мера) секако дека би биле корисни за општеството.
Можеби со самиот факт што ќе се делиме од мнозинството ќе бидеме аутсајдери но нормално во позитивен смисол,спротивно од алкохоличарите,криминалците или други субпопулации.Таквите луѓе кои се свесни односно СОВЕСНИ за некои се добар пример,за некои лош но каде е кулминацијата овде?

Кулминацијата секако е фактот што ние нема да избрзуваме во носењето брзи одлуки кои можат да не чинат скапо и нас а и блиските ова кај нас се случува доста често поради избрзани одлуки да се направат грешки со долгорочни негативни последици и се разбира секогаш луѓето кои веќе ја завршија најтешката работа не значи дека немаат мотив-подвиг за креативност...напротив баш тие и ќе ја примат критиката,а дело без критика велат не е дело,всушност самата критика уште толку ќе влијае врз вас да се подобрите.
На крај краеви секако дека би бил субјективен иако сум ја завршил таа најтешка работа,
Но разликата е во мерките кои ќе ги преземам значи при иста ситуација самокритична персона сигурно ќе направи избор различен од мнозинството кое патем несвесно е претопено(КАКО БОРГ) .


Повеќе од сигурно е дека разбирањето а посебно себепознавањето не е лесно не за џабе насловот е најтешка работа но нели после дожд сонце изгрева.
 
С

Спенсер

Гостин
пак јас... ми треба Декамерон,али книгата... не раскажано,книгата ми треба... ја има некаде на нет??? поточно:

-воведна новела
-форезе и џот
-приказна за соколот
-босилекот на изабела
-марскизот од салуцио...

тоа за декамерон го најдов,средив работа... ама пошо не ме бидува за пишување состави/есеи ке барам тука помош...

за утре,ми треба есеи на тема ДЕКАМЕРОН (џовани бокачо) и КАНЦОЊЕР (франческо петрарка)... сигурно знаете за кои книги ви зборам...ако може некое есејче за двете??? или пак барем за една?
:vozbud:
 
Член од
27 август 2009
Мислења
1.540
Поени од реакции
1.671
Есеј!!!!!!!!!!
За визна либерализација??????????
Pa ni baraa be esej za vizna liberalizacija so da pram jas ...

пак јас... ми треба Декамерон,али книгата... не раскажано,книгата ми треба... ја има некаде на нет??? поточно:

-воведна новела
-форезе и џот
-приказна за соколот
-босилекот на изабела
-марскизот од салуцио...

тоа за декамерон го најдов,средив работа... ама пошо не ме бидува за пишување состави/есеи ке барам тука помош...

за утре,ми треба есеи на тема ДЕКАМЕРОН (џовани бокачо) и КАНЦОЊЕР (франческо петрарка)... сигурно знаете за кои книги ви зборам...ако може некое есејче за двете??? или пак барем за една?
:vozbud:
ко бев и јас 2 ми бараа и мене имам напишано али на нет неам незнам како да ти помогнам
 

Nekoj IksDe

Челзијаш
Член од
17 септември 2009
Мислења
495
Поени од реакции
9
пак јас... ми треба Декамерон,али книгата... не раскажано,книгата ми треба... ја има некаде на нет??? поточно:

-воведна новела
-форезе и џот
-приказна за соколот
-босилекот на изабела
-марскизот од салуцио...

тоа за декамерон го најдов,средив работа... ама пошо не ме бидува за пишување состави/есеи ке барам тука помош...

за утре,ми треба есеи на тема ДЕКАМЕРОН (џовани бокачо) и КАНЦОЊЕР (франческо петрарка)... сигурно знаете за кои книги ви зборам...ако може некое есејче за двете??? или пак барем за една?
:vozbud:
по пп ако ти треба уште
 
Член од
3 октомври 2009
Мислења
36
Поени од реакции
2
MOZE LI DA MI DADETE NEKOJA SEMINARSAKA PO "OSNOVI NA OPSESTVENO IREDUVANJE" ILI NA TEMA "LICNI SLOBODI I PRAVA"


10X
 

Nekoj IksDe

Челзијаш
Член од
17 септември 2009
Мислења
495
Поени од реакции
9
MOZE LI DA MI DADETE NEKOJA SEMINARSAKA PO "OSNOVI NA OPSESTVENO IREDUVANJE" ILI NA TEMA "LICNI SLOBODI I PRAVA"


10X
Опшествено уредување хмммм ај ќе побарам во социологијата од лани мислам дека имам нешто такво ако имам ќе ти пратам по пп
 

RIZTETO

Somebody stop me
Член од
3 јуни 2007
Мислења
2.508
Поени од реакции
75
Помош за семинарска на тема ВАЛУТЕН ПАЗАР..........
 
Член од
31 мај 2009
Мислења
1.220
Поени од реакции
2.298
До тие што се на економски факултет, по предметот основи на маркетинг, семинарска на тема дистрибуција. фала однапред. Поздрав.
 
Член од
15 април 2007
Мислења
27
Поени од реакции
1
Baram seminarska ili pak nekoj da mi dade sovet kako da zapocnam na tema "Ulogata na nacionalnite sudovi vo zastitata na komunitarnoto pravo"
Predmetot e Pravna zastita vo Evropa i EU
 

Kajgana Shop

На врв Bottom