Семинарски, состави, есеи, задачи

Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
Ми треба темава за писмена работа, Поезијата на Кочо Рацин
Any help?
 
B

Black Guard

Гостин
У Кавададарци има енологија, туку ја студирам на ПМФ биохемија и сеа ми треба за семинарска слабо некако по нет да најдам. Некако да ме упатиш по нет кај да барам ? Некои автори, да не знаеш ? Или па ако ти е тука книгата, а си од Скопје може да ми ја дадеш ?
За ракија не е проблем :D
Провери го сандачето.
 
Член од
1 февруари 2009
Мислења
10
Поени од реакции
0
Семинарска нешто за социологија на медицина, алтернативна медицина, социологија на здравје на болен..?
Фала
 
Член од
18 декември 2010
Мислења
15
Поени од реакции
4
Хелп!

1.Литературната дејност на Ј.Х.К. - Џинот
2.Анализа на проповедта ,,слово ёа празниците" -К.Пејчиновиќ
3.за Солунската печатница - Теодосиј Синаитски
ии 4. Смислата на животот во делото КАндид- Волтер ( највеќе ми треба)
нешто,некој за темиве?

фала однапред :*
 
Член од
10 март 2012
Мислења
3
Поени од реакции
1
Ми требаат состави на тема : „Споредба меѓу Доста и Митра од Крпен Живот“ и „Споредба меѓу Глигор и Арсо од Пустина“ !!!!!!! фала многу!
И мене ми требаат состави на тие теми, па доколку би сакала да ми ги пратиш...
 
Член од
10 март 2012
Мислења
3
Поени од реакции
1
Хелп!

1.Литературната дејност на Ј.Х.К. - Џинот
2.Анализа на проповедта ,,слово ёа празниците" -К.Пејчиновиќ
3.за Солунската печатница - Теодосиј Синаитски
ии 4. Смислата на животот во делото КАндид- Волтер ( највеќе ми треба)
нешто,некој за темиве?

фала однапред :*
Јордан Хаџи Константинов Џинот
Труд ми е името
Најсилно од сé човекот ја сака слободата и силно се бори против непријателот кој посега по неа. Борбата против поробителот е борба против неправдата во секаква форма. Немирниот и бунтовен дух не може да трпи неправда врз себе и врз својот народ. Таков борец со немирен и бунтовнички дух бил и основоположникот на македонската драмска литература, народниот просветител и филозоф Јордан Хаџи Константинов Џинот.
Роден е во 1821 година во Велес во семејството на клисарот на црквата Св. Спас каде и завршил келијно училиште. На 15 години бил испратен во Самоков да го продолжи школувањето, а потоа во Солун каде го изучувал грчкиот јазик и најновите наставни методи кои подоцна ќе ги применува во својата учителска работа. По завршувањето на школувањето ја започнал својата плодна просветителска дејност, најпрво во Велес, а потоа во Скопје и Прилеп. Заради своите заложби за воведување на народниот јазик во училиштата се судрил со владиците и бил принуден да замине на Света гора, Химос и Патмос. Наклеветен од битолскиот и велешкиот владика бил протеран во заточение во Мала Азија. По долги години во прогонство се вратил во родниот Велес каде се зафатил со просветителска дејност, но и со преводи на античката грчка книжевност. За потребите на училиштата и осовременување на наставата ја превел Доситеевата Ижица, а го напишал и првиот буквар наречен Таблица перваја Како автор на првите драмски текстови ги поставил темелите на македонската драмска литература. Тој е основач и на првата драмска дружина, составена претежно од неговите ученици. Оваа драмска дружина изведувала драмски изведби на народни приказни, како и драми напишани од Џинот. Покрај ова Џинот се занимавал и со пишување поезија. Иако неговата поезија нема никаква уметничка вредност и во основа е рационална , студена и без никакви поетски чувства значајна е по тоа што преку нејзе Џинот подучувал, воспитувал, а неговите песни се првите публикувани песни на македонски јазик.
Една од нјпознатите песни на Џинот е песната Труд ми е името. Основен мотив во оваа песна е размислувањето за човечките добродетели: мудроста, љубовта и трудот. Ова поучна песна без уметнички квалитети, но со воспитна улога е составена од 10 катрени. Содржински може да се подели на три целини. Во првата, во која влегуваат првите пет строфи Џинот настојува да им даде сликовита форма на поимите: мудрост, љубов и труд, претставувајки ги како убави девојки кои пеат и свират на флејта. Во наредните три строфи кои ја сочинуваат втората целина Џинот го искажува својот став кон мудроста, љубовта и трудот, нагласувајки дека ги сака сите, но кога би морал да бира би го одбрал трудот. Во последните две строфи ја искажува користа од трудот.
Џинот е човекот кој во мрачниот 19 век ги палеше светли огнови на сенародното просветување, го штитеше народот од туѓата асимилација и ги кршеше камењата на цврстата и заостаната турска империја.
можеби ќе помогни ;)
 
Член од
18 јануари 2012
Мислења
619
Поени од реакции
947
има ли некој состав за Крпен живот, Улица и Пустина?
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
Просто,мада е глупо да се прашува за толку проста работа..
Пишуеш вовед за делото Пустина,тука ги опфаќаш и ликовите,општо претставување
после заплет подетално ги опишуваш ликовите во делото,да не кажам ги раскажуваш
И на крај расплет и финиш..даваш некој заклучок општ за делото и за ликовите,нивната улога .. и мислење што како,какви се нивните карактеристики,твој впечаток за нив и сл..
3-4 страни да напишеш ти е сосема доволно за есеј.
 
Член од
27 мај 2012
Мислења
3
Поени од реакции
0
Сепак фала Господине, али ми треба веке сработен па да го искористам, ако би имал ти тогаш прати во порака, а можеш и сметка и цена да ми бараш за твоето дело, јас би си платил... пошто ми треба оваа тема !!! БЛАГОДАРАМ УШТЕ ЕДНАШ
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Сепак фала Господине, али ми треба веке сработен па да го искористам, ако би имал ти тогаш прати во порака, а можеш и сметка и цена да ми бараш за твоето дело, јас би си платил... пошто ми треба оваа тема !!! БЛАГОДАРАМ УШТЕ ЕДНАШ
wtf..ти не си нормален..
 

King B

Bears. Beets. Battlestar Galactica.
Член од
24 јануари 2011
Мислења
1.801
Поени од реакции
4.076
е НЕМОЖЕ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom